Koncertná, jarná smršť v Múzeu obchodu Bratislava
Takmer dva a pol ročné fungovanie unikátneho projektu „Rock v múzeu“ , Múzea obchodu Bratislava, prinieslo 52 koncertov, 62 skupín, či samostatných umelcov zo Slovenska, Čiech, Austrálie, či USA. Hneď úvodný koncert projektu dal jasne najavo, akým smerom a na akej úrovni bude všetko prebiehať. Unplugged vystúpenie bigbeatovej legendy Blue Effect z Prahy bolo jasným signálom. Z tohto hudobného priečinka neskôr vystúpili: Lenka Dusilová Trio, Vladimír Mišík a Etc, Fermata, Progres2, Krausberry, Prokop-Andršt-Hrubý, Hladík – Mišík, Synkopy 61, Ivan Hlas trio, Vlasta Třešňák Band, VadimPolkeBlavy, či Loveblade. Z čisto folkovej oblasti zahrali zasa Homolová – Smetana, Marián a Martin Geišbergovci, Vladimír Merta, Jaroslav Hutka, Jiří Schmitzer, Neřež, Kapucíni a Stanley, či Martina Javor band. Z alternatívnej scény sa predstavili Longital, Noisecut, Hugo D´Gen, Chiki liki tu-a, Čisté Tvary, Psí Vojáci, Karpatské Chrbáty, Fru-Fru, Tony Ducháček & Garage, či Pavel Fajt. Jedným z najdôležitejších žánrov projektu je blues a bluesrock. Z tohto pražánru všetkých žánrov v múzeu koncertovali ZVA 12-28 Band, Bluesberry, Stan the Man Bohemian Blues band, Krokoband, Bluesweiser, Hoochie Coochie Band, Bonzo and The Resonators, Duo Litecký – Konfráter, Žalman brothers band, B. & The Moneymakers, Second Band, Zuzana Suchánková Band, Rene Trossman Band, Petra Börnerová Band, Marcel Flemr Band, Roman Pokorný & Blues Box Heroes, Radványi a Tomovič, Milan Konfráter band, či Orchester Ivana Tomoviča.
Po 1. roku existencie projektu naplnili organizátori svoje ambície a prekročili hranice bývalého Československa a prišli s prvým americkým koncertom, na ktorom vystúpil bluesrockový, gitárový mág Eric Sardinas s kapelou Big Motor, ktorý mimochodom, o rok neskôr vystúpili v múzeu po druhý krát. Takto dalo, podobne, ako na začiatku projektu múzeum najavo, že aj zo zahraničia chce prezentovať len špičkových umelcov. Neskôr ešte vystúpili – jedna zo súčasných jedničiek medzi americkými bluesovými speváčkami Candye Kane s famóznou gitaristkou Laurou Chavez v skupine, ďalej svojrázny, austrálsky gitarista Gwyn Ashton, či americký bluesový pesnčkár Frank Morey so svojim Bandom. V múzeu sa predstavila aj maďarská bluesrocková legenda Hobo blues band so svojim programom „Circus Hungaricus“. Na jeseň roku 2010 zahrala v múzeu až neuveriteľne, absolútna legenda dejín svetového rocku americká kapela Iron Butterfly, so svojim 68 ročným basistom Lee Dormanom. Neskôr vystúpil aj špičkový bluesman z USA Guy Davis so svojim hosťom Professorom Louim.
Práve aj pre tohtoročnú jar pripravilo múzeum program, ktorý nemá v bratislavských, ale ani v slovenských pomeroch obdobu. Od marca do mája sa budú v Podunajských Biskupiciach striedať špičky súčasného, svetového blues s veteránmi progresívneho rocku.
16.marca
v stredu to bude famózny bluesový gitarista,
spevák a skladateľ,
rodák zo St.Louis v štáte
Missouri, Mike
Zito. Ako 19 ročný začal
aktívne hrať na
domácej scéne. V roku 1996 vydal svoj
albový debut „Blue
room“. Odvtedy vydal ďalších 8 albumov.
Posledný, živý,
v roku 2010 pod názvom „Live from
Top“. O tom, že ide
naozaj o špičkového umelca
svedčí víťazstvo
pri udeľovaní
najprestížnejších
amerických bluesových ocenení
„Blues Music
Awards 2010“, ktoré každoročne organizuje
najväčšia
celoamerická nadácia „The Blues
Foundation“. 1. miesto získal
v kategórii „pesnička roka“ za
titulnú skladbu
z predposledného albumu „Pearl
River“, s ktorým bol
mimochodom medzi piatimi najlepšími
nomináciami v kategórii
„najlepšie bluesrockové
album“.
Po nie celkom korektnom, zo zahraničia vynútenom, preložení koncertu skupiny rockovej legendy Carla Palmera na 10. august, múzeum zabezpečilo, aj keď z celkom iného súdka, dôstojnú náhradu v podobe folkového koncertu hereckej legendy Mariána Geišberga so synom Martinom (25.3.2011, piatok). Dnes už 58 ročný, herec, spevák, skladateľ, spisovateľ a jedna z najvýraznejších osobností moderného slovenského herectva, tvorí so svojim dnes 33 ročným synom Martinom, vynikajúce folkové duo, často vystupujúce aj s kompletnou kapelou UMK. Ich pesničky sú plné všetkého, čo ulahodí, ako srdcu, tak aj duši.
V piatok 8. Apríla sa v múzeu predstaví to najlepšie z zo súčasnej bluesovej scény z „Beneluxu“ – gitarista, spevák, skladateľ a harmonikár v jednej osobe, Lightnin´Guy so svojou skupinou The Mighty Gators. 35 ročný umelec vlastným menom Guy Verlinde pochádzajúci z vidieka pri Brugách sa v súčasnosti považuje za živú senzáciu v oblasti blues a bluesrocku, a to nielen v Belgicku a Holandsku.
V útorok,
12.apríla sa predstavia ostrieľaní
harcovníci americkej
blúesovej scény – zohratý
tandem Smokin´Joe
Kubek & Bnois King. 55 ročný
Kubek, gitarista pochádzajúci Grove City
v Pensylvánii, ktorý
ale väčšinu života prežil v Texase
a s blues na
verejnosti sa začal objavovať už ako 14 ročný, je
jedným z mála
ľudí na svete, ktorým sa podarilo hrať
s troma
najslávnejšími
„Kingami“, B.B., Albertom a Frediem. Kubek
má za sebou 14 albumov. Posledné z roku
2010 sa volá
„Have blues will travel“.
Zásadný vplyv na jeho kariéru malo
stretnutie s gitaristom a spevákom, dnes
už 68 ročným
Bnoisom Kingom, pochádzajúcim z Delhi
v Louisiane, v roku
1989. Postupne sa z nich stali vynikajúci priatelia
a nerozluční spoluhráči.
Kubeková divšie –
rocková slide
gitara sa výborne dopĺňa s jazzovou doprovodnou
gitarou a černošským spevom Kinga.
Jedným z vrcholov celého projektu bude vo štvrtok 14. Apríla a to koncert legendy progresívneho rocku Tonyho Levina a jeho skupiny Stick Men. Dnes už 65 ročný basgitarista s King Crimson, či dlhoročný spoluhráč Petra Gabriela pochádza z Bostonu. V múzeu sa predstaví ako hráč na kuriózny nástroj „Stick“ („palica“). Ide o 8, 10, alebo 12 strunový nástroj, kde je polovica strún basových (uložených naopak, ako na basgitare) a polovica gitarových. Hrá sa na ňom obojručným tapingom, v podstate, ako na klavíri a vyzerá to skoro, ako keby hrali dvaja. V kapele sú sticky dva, spoluhráčom je New Yorkčan Michael Bernier a bubeníkom nik iný, ako slávny Pat Masteloto.
Jarnú
koncertnú smršť uzavrie v stredu 4.
mája anglická, len 25 ročná
bluesrocková speváčka a gitaristka Joanne
Shaw Taylor. Ide vlastne o novú
a mladú
tvár svetového bluesrocku, ktorú
v roku 2002 objavil Dave
Stewart z Eurythmics . Má za sebou dva albumy
„White sugar“,
z roku 2009 a „Diamonds in the dirt „
z minulého roku.
Najdôležitejším je však, že
získala na najprestížnejšom
anglickom udeľovaní bluesových ocenení
„British blues awards“
za rok 2010, 1 . miesto v kategórii
„bluesová speváčka“.
Aj keď sa Podunajské Biskupice, kde sídli Múzeum obchodu Bratislava môžu zdať ďaleko, prostredníctvom jarných koncertov projektu múzea „Rock v múzeu“ sa stávajú „hlavným mestom“ rockovej a bluesovej hudby na Slovensku. Živá hudba je nenahraditeľná, preto skúste zabudnúť na elektronické médiá a navštívte tieto naozaj unikátne podujatia.
Marcel Juck.