BLUESMAN - Peter Jurkovič - Film,koncert výstava

P. Sojka | 30.1.2020
https://www.webnoviny.sk/bluesman/
https://www.csfd.cz/film/755366-bluesman/prehled/

12.2. 19:00 DK Zrkadlový háj

BLUESMAN

·         Slávnostná premiéra filmu Bluesman (r. M. Rákosník, ČR, 2019, MP, 75 min. )

·         Výstava designových gitár z dielne Petra Jurkoviča a Stefana Milkova

·         Koncert bluesovej kapely Marcus Jurkovič & Motion Food

____________________

BLUESMAN - Hudobný dokument pre milovníkov gitár a blues

Billy Gibbons nebo Eric Clapton majú jedno spoločné. Elektrické gitary rodáka z Malaciek Petra Jurkoviča. Na motívy jeho príbehu vznikol film, ktorý spája nielen umelcov bluesovej scény.

„Blues je jasný, ale neuchopitelný pocit“, hovorí vo filme Ivan Hlas a svoj životný blues, ku ktorému neodmysliteľne patrí gitara, rozpráva vo filme Peter Jurkovič, Stefan Milkov, Billy F Gibbons, Petar Introvič, Norbi Kovács a ďalší Jurkovičovi spolupracovníci, priatelia a rodina.

Elektrické gitary boli v dobe socialistického Československa úzkoprofilový tovar a keď ich nebolo možné za železnou oponou kúpiť, bolo ich treba doma na kolene vyrobiť. RNDr. Jurkovič svojim vedeckým prístupom dosiahol dokonalosti. Väčšina z jeho výroby skončila v rukách českých hudobníkov, počnúc basgitaristou Vladimírom „Gumou“ Kulhánkom a končiac Jankom Ledeckým. Gitary vyrobené v spolupráci s výtvarníkom a designérom Stefanem Milkovem objavili na prelome tisícročia aj svetoví gitaristi Billy F Gibbons ZZ Top, Eric Clapton alebo Jeff Beck.

Peter Jurkovič nebol iba výrobca gitár, ale tiež výrazný autor hudby a textov pre kapely Bluesberry, Tucet, Žáha, Jurkovič & Motion Food a ďalší...

Dokument o jeho životnom príbehu a atmosfére osemdesiatych a deväťdesiatych rokov nakrútil ako svoj debut režisér a producent Michal Rákosník.
 

Peter Jurkovič & Motion Food - Kdybych byl Bluesman : https://www.youtube.com/watch?v=zU1fJDMiGvw

Napíš komentár