Bsla2020 1

Obecenstvo zaplnilo krásnu záhradu Bisly do posledného miestečka. Koncerty tu organizujeme už od roku 2014, teda je to siedmy ročník, ale toľko divákov tu ešte nikdy nebolo...obe kapelky majú v Bratislave svoje zázemie. Z pozície tajomníka SBS som všetkých srdečne privítal, slovo som odovzdal rektorovi Bisly Samuelovi Abrahámovi a po jeho príhovore mohla začať paľba kvalitnej muziky. Čo dodať? Trojica muzikantov z Krokobandu vedená gitaristom a frontmanom Petrom Krokom Modranským zahrala svoj hodinový blok skladieb excelentne. Rytmiku tvorili bicista Martin Oros a basista Vlado Šmidt, medzi hudobníkmi reagujúci na meno Elton. Nie je veľa spievajúcich basistov, Elton ním je a ešte k tomu občas pridá aj harmoničku. Odspieval všetkých 13 skladieb, všetky z Krokovej a jeho dielne, s anglickými textami, ktoré vznikli ešte v čase, keď sa mladšia generácia bezcieľne potulovala tatkovými nohavicami. Na chválu Kroka treba pripomenúť, že na obdobie slávy Krokobandu si dal námahu a priniesol z dávnej doby napálené CD nosiče zachytávajúce ich najlepšie dve obdobia kariéry. Obecenstvo si neodbytne žiadalo prídavky, ale čas súril.

Grapefruit Death patria medzi moje favorizované kapelky. Už som o nich popísal toľko recenzií, že v Zberných surovinách by som asi nafasoval aj diplom. A tak hneď skraja. Od bicích si ani neodsadol Martin Oros a tak sa stal najvyťaženejším muzikantom večera. Rytmiku dopĺňal basista Juraj Majer, kláves cifruje Peťo Dobrota, gitaristov je ako maku, teda Gusto Čech, Peci Uherčík a Laco Gomboš.. Okrem toho všetci spievajú a fušujú do remesla Romanovi Csollemu, ktorý im občas zakontruje aj harmoničkou. V medzihrách Laco a Roman osviežujú obecenstvo aj hovoreným slovom a keď ma vidia, občas spomenú, ako som ich v minulom tisícročí vodieval do škôlky. Je to samozrejme fabulácia, ale každému dievčaťu sa páči dojemná otcovská starostlivosť o deti a ja som im za takúto reklamu vďačný.

Chlapi odohrali svoj hodinový blok trinástich skladieb za aplauzu obecenstva a na požadované prídavky neprišlo, lebo tesne pred 21,00 hod. prišiel očakávaný dážď a všetci protagonisti boli vďační, že bolo to naplánované presne takto. Úvod pondelkových augustových koncertov v Bisle bol teda ako z veľkej knihy, treba zaďakovať ešte znova hudobníkom, zvukárovi Krokovi za kvalitný zvuk, fotografke Zorke Liškovej za fotky, za prípravu celého areálu Mirovi Bednárikovi, zamestnancovi Bisly a hlavne divákom za skvelú kulisu počas celého koncertu. Ďalší pondelkový koncert bude 10.augusta opäť v Bisle a bude hrať Dura & Blues club a budeme oficiálne krstiť CD No 15. Priatelia, ste opäť všetci vítaní !!!

Za pozornosť ďakuje Paľo Sojka, tajomník SBS

 

P.S. A ešte dovetok z mailu Magdy Žiakovej, Krokovej manželky :

Ahoj, Pali,

bližšie o Krokovi na hrade:

na výstave N89 - cesta ku slobode .
O Slovensku v druhej polovici 80-tych rokov 20. storočia sme s prekvapením zistili, že je na nej vystavená  fotografia Petra spolu s jeho skupinou Krokoband z vtedajších rokov. Skupina bola založená v roku 1983  a vystavená fotografia je z koncertu na Mladej garde, ktorý sa uskutočnil 11. apríla 1987. Petrovi spoluhráči boli vtedy Janko Bujnovský na base, Gusto Horváth na bicích. Spevákom a textárom kapely bol Karol Vilček, ktorý tragicky zomrel v roku 1990. Fotografia sa nachádza vo  vitríne venovanej alternatívnej rockovej scéne. Kto má záujem, nech výstavu určite navštívi...Je tam veľa zaujímavého o  tých, ktorým vtedajší režim nevoňal...

Maj sa,

Magdalénka

 

P.S.Miesto výstavy: SNM – Historické múzeum, 3. Poschodie, Bratislavský hrad
Autori výstavy: Eduard Belušák, Peter Jašek, Lenka Lubušká, Zuzana Luprichová

Už tri desaťročia žijeme v slobode. Pri každom okrúhlom výročí Nežnej revolúcie pripravilo SNM – Historické múzeum spomienkovú výstavu. Pri 30. výročí sa rozhodlo tento projekt rozšíriť o rozmer vnímania slobody. Od revolučných dní v roku 1989 dorástli na Slovensku dve generácie mladých ľudí, ktorí buď Nežnú revolúciu nezažili, alebo mali sotva 10 rokov a teda ešte nerozumeli politickým zmenám v štáte. Preto začiatok výstavy je zasadený do polovice 80. rokov 20. storočia a vnímavý návštevník bude mať možnosť spoznať alebo pripomenúť si hlavné obmedzenia slobody v komunistickom Československu. Vďaka spolupráci s mnohými inštitúciami a desiatkami súkromných osôb návštevník bude môcť spoznať aj dodnes nevystavované predmety, ktoré sú doplnené multimediálnymi prvkami. Cesta za slobodou je ukončená prvými slobodnými voľbami a symbolicky aj zničením Pamätníka Klementa Gottwalda a premenovaním Gottwaldovho námestia na Námestie slobody.

K výstave budú i sprievodné podujatia, ktoré postupne zverejníme.

Organizátori výstavy:
Slovenské národné múzeum, SNM – Historické múzeum, Ústav pamäti národa, Klub 89

P:S.2. Každú prvú nedeľu v mesiaci je pre bežných smrteľníkov vstup zadarmo, pre kategóriu od 70 rokov je vstup voľný stále bez obmedzenia...