Pokračovanie...

...a presne podľa časového harmonogramu privítal na pódiu prvú kapelku, teda Blues Generation. Štvorčlenné zoskupenie stredoslovenských hudobníkov je zaujímavé tým, že rytmiku tvoria rodáci z Pohorelej, otec a basista Vlado Syč s bubeníkom, synom Andrejom, Tomáš Tuhársky – Banskobystričan hrá sólovú gitaru a gitaristom a spevákom kapely je Jozef Fabík, pochádzajúci zo Španej doliny. Kapela vo svojom bloku odohrala 9 skladieb, včetne jedného prídavku. Šesť skladieb v slovenskom jazyku pochádza z dielne Jozefa Fabíka a zvyšné tri sú v angličtine. Čo dodať ? Chlapi odohrali svoj set s nevídaným nasadením a podľa frontmana kapely Vlada Syča boli radi, že sa mohli po predlhom sedem mesačnom pôste predstaviť verejnosti. Vďačné publikum nešetrilo potleskom. Po nich nastúpil na pódium Ján Litecký- Šveda. Predstavovať bluesovej verejnosti barda slovenského blues je nosením dreva do lesa. Je to zatiaľ doteraz jediný prezident Slovenskej bluesovej spoločnosti a svoje skúsenosti dokáže pretaviť aj do svojich skladieb. Ako prvý na Slovensku priniesol do hudby mississipskej delty slovenské texty. Treba povedať, že nijako nezaostávajú za svojimi južanskými bratmi. Džeger, ako ho volajú blízki priatelia, odohral šesť skladieb, vrátane prídavku a publikum sa nevedelo dotlieskať. Prezradím malú pikošku, že práve v týchto dňoch sa dokončuje album Veteránov zo Salon Doré, kde je JLŠ frontmanom a bude to prierez jeho južanskou tvorbou.

Ivan Čeredejev a priatelia, alebo IC Band je tiež kapelka s dlhoročnými tvárami na hudobnej scéne. Päťčlenné zoskupenie vedie frontman Ivan Čeredejev – gitarista a spevák zoskupenia, ďalej sú to hráč na kongá Gusto Horváth, basista Ivan Skalos, flautista Jozef TekelVlado Pánik, hráč na perkusie a spevák. Vo svojom bloku odohrali 11 skladieb, z toho 10 slovenských textov a treba povedať, že komorná muzička v ich podaní nadchla divákov. Skladba Tancuj so mnou mala premiéru na pódiach a bola predstavená ako chuťovka z pripravovaného nového CD nosiča kapelky. Publikum si vynútilo tiež prídavok skladbou Mesiačik na nebi hlbokom.

Ďalšou kapelkou bol Orchester Ivana Tomoviča. Blok skladieb, trvajúci 50 minút je zrkadlom virtuozity gitaristu Ivana Tomoviča, ktorý obsluhuje gitaru a škálu pedálov na pódiu. Nič netušiace ženičky by povedali, že hrá snáď na šijací stroj. Prirodzene, že Ivan nevylúdi na pódiu žiadnu blúzku, ale zmes bizarných gitarových zvukov a efektov a dá sa povedať, že až kozmickej príchute. Svojou hrivnou dodá príchuť tomuto zvuku aj alikvótny spev Juraja Dura Turteva, ktorý striedal s normálnym spevom. Čerešničkou na torte je harmonička Boboša Procházku, našej harmonikovej superstar. Prídavok chlapov tiež neminul a zo všetkých skladieb spomeniem len skladby Opitá planéta, Osvietenie a Krátke pohladenia, vyspievané charizmatickým Durom Turtevom.

Vrcholom večera bola kapelka The Old School Band – Stará škola. Je to opäť projekt Ivana Čeredejeva – gitaristu, speváka a harmonikára. V hre na gitaru mu kontroval Pavol Švarc, basista Ivan Ščasný a bicista Gusto Horváth. Oproti projektu IC Bandu sa na pódiu odohrala tvrdšia rocková muzička viacerých skladieb, hoci musím spomenúť aj balady Wild Horses a klasickú House of Rising Sun. Blok desiatich skladieb zavŕšil veľmi úspešný večer, plný hudobných dobrôt a dodal nový impulz do života ľudí, ťažko skúšaných korona vírusom.

Záverom by som chcel spomenúť, že Bonzo Radványi srdečne poďakoval Adriánovi Pullmannovi za jeho celoživotné dielo v prospech bluesovej hudby a za dlhoročnú organizáciu festivalov Folk- blues Session a hlavne festivalu Livin´ Blues. Jeho odchodom do dôchodku stráca slovenské blues svoju pomyselnú oporu a tak mu zaželajme do ďalšieho života veľa zdravia a pohody.

Palko Nagy, elitný zvukár za mixpultom dodá vždy kvalitný zvuk každej akcii a nesmiem zabudnúť na fotoreport Zorky Liškovej, stálici snáď každého bluesového koncertu.

Dúfajme, že korona vírus nás už nebude otravovať a život, aj ten hudobný sa vráti do normálu.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

 

Za pozornosť ďakuje

Paľo Sojka, tajomník Slovenskej bluesovej spoločnosti.