Livin´ Blues

Festival blues a rhythm & blues  Bratislava

 

            Festival Livin´ Blues v DK Lúky v bratislavskej Petržalke vznikol  v r. 1993. Stal sa nasledovníkom iného bratislavského festivalu, letného Rhythm & Blues festivalu Rača. Tak sa z jednej okrajovej časti Bratislavy, ako sa na správny okrajový žáner patrí, dostalo blues na opačný koniec mesta. Oba festivaly mali jedného spoločného menovateľa – organizátora a dramaturga Adriána Pullmanna, ktorý s priateľmi  Jurajom Turtevom a Erichom Procházkom založili „Rača Blues“ a po príchode Pullmanna s Procházkom  do Kultúrnych zariadení Petržalky vymysleli a založili už medzinárodný Livin´ Blues festival.

    Bluesový festival si vyžadovala doba, bluesové skupiny síce hrávali po baroch, puboch a kultúrnych domoch, no chýbala intenzívnejšia konfrontácia so zahraničnými bluesovými scénami. Festival sa od začiatku orientoval na okolité krajiny, čo napomáhalo a stále napomáha utužovaniu kontaktov so zahraničnými hudobníkmi, a tým i možnosťami pre domáce skupiny hrať v zahraničí. Dobré kontakty má festival najmä so silnou poľskou, ale i s maďarskou a českou  bluesovou scénou. Na festivale však hrali i súbory z Nemecka, Holandska, Rakúska, Veľkej Británie, Austrálie, USA  a Srbska.

    Festival sa snaží v jednotlivých ročníkoch predstavovať z domácej scény nielen nové súbory, ale i domáce bluesové stálice a neraz dochádza i k vzniku zoskupení hudobníkov iba na tento festival, ako boli Salty Dog (A.Karovičová, E.Procházka), Sojka a Jašter u Doktora Band, Traktor ide Krokom (muzikanti z Víťazného traktora a Krokobandu), Starí priatelia (J. Lehotský, J. Barina, J. Vana), či rôzne jug bandy (Veteráni zo Salón Doré). Po siedmych rokoch fungovania festivalu si tlak domácich skupín vyžiadal i vytvorenie súbežnej vedľajšej scény, na ktorej sa predstavovali najmä mladé začínajúce bluesové skupiny a jednotlivci, ale i rôzne unpluggedové zoskupenia známych súborov, či súbory rockového, jazzového alebo folkového zamerania s prímesami blues. Táto „dvojscénnosť“niektorým návštevníkom vyhovuje, iným nie, no festival sa snaží i týmto predstaviť čo najširšiu žánrovú pestrosť účinkujúcich od chicagskeho blues, cez deltu, rhythm & blues, jug bandy, soul, gospel, funky i zydeco. Organizáciu vedľajšej scény si niektoré ročníky bral na starosť už nebohý výborný gitarista, spevák a skladateľ Peter Csonka so skupinou Mŕtve duše, alebo neskôr s Dr. Schlosser bandom. Pri dramaturgii festivalu od jeho vzniku pomáhal najmä Ján Litecký Šveda, ale i Juraj Tutev, Peter Radványi a Fero Šajtoš.

    Na festivale sa za 19 rokov jeho existencie predstavili i dnes už neexistujúce, či sporadicky fungujúce domáce skupiny a hudobné zoskupenia ako Johny´s First Guitar,  Ash Band  , Freemen, EXQT Blues Band,  Jingo Blues Yard, The Frozen Dozen, Peter Luha & Astro Song  Orchestra, Tradicional Blues Band, Black Cat Moan, Orchester Václava Hlbokého&Stoka22 Blues Band,  Electric Blues Band, Bluetan, Mŕtve duše. Pravidelne na Livin´ Bluese vystupujú slovenské bluesové a jazzové speváčky Silvia Josifoska, Zuzka Suchánková, Andrea Karovičová  i Jana Ružičková a zoskupenia okolo Juraja Turteva, Jána Liteckého Švedu, Ericha Procházku, Petra Radványiho, Petra Vasila , či predstavitelia silnej trnavskej bluesovej scény a mnohí ďalší. Zo zahraničia na festivale vystúpili Black Label, East Blues Experience, The Bayou Alligators z Nemecka, Bluespumpm, Sir Oliver Mally´s Blues Distillery z Rakúska, Easy Reader, Tortilla Flat, Tadeusz Nalepa, Slawek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, J.J.Band,  Krzak z Poľska, Török Ádám Rhythm & Blues Band, Dr. Valter & Lawbreakers, Dirty Fred , Blues Fools, Mississippi Grave Diggers,  Zsolt Benkö & The Bluesrivers z Maďarska, David Murphy, Stan The Man, Dillon John Werry&The Thievs z Veľkej Británie, Rene Trossman, Ron Ringwood, Big Daddy Wilson, Hubert Tubbs, Tonya Graves, Karen Carroll z USA, Hans Theessink & Joe Sass z Holandska, Gwyn  Ashton z Austrálie a Blue Family zo Srbska. Festival mapuje i českú a moravskú bluesovú scénu ,z nej treba spomenúť najmä úspešné účinovanie súborov Žáha a Tucet, ale i Jana Spáleného s jeho ASPM,vystúpenia súborov Petra Börnerová Band, Stetson,Luboš Andršt Blues Band, Tonny Blues Band, Kaderus  Blues, Hoochie Coochie Blues Band, Gamba Blues Band,  Mothers Follow Chairs   i folk-bluesman Pepa Straichl.

    Súčasťou festivalu bývajú i výstavy fotografií o bluesovom  dianí nielen v Bratislave ,svoju tvorbu tu prezentovali napríklad Roman Ferstl, Janka Grancová, či tajomníci Slovenskej bluesovej spoločnosti Peter Haruštiak a Paľo Sojka .

            I keď organizátori vidia starnutie „zakladateľskej “bluesovej generácie, každoročne na festival prichádza čoraz viac mladších ročníkov, unikajúcich pred súčasnou umelou pop kultúrou a hľadajúcich úprimnú a živú hudbu, ktorou blues  nepochybne je.

 

Marec 2011                                                                                      Adrián Pullmann

(fotogaléria)