Pokračovanie...

Snáď ako jediná expozícia umenia sveta má vlastnú loď a na rozdiel od legendárnej Auróry je táto loď plavbyschopná. Prvých trinásť rokov života odžil Peter v Tvrdošíne, nasával ducha umenia a tento odkaz si odniesol aj po vyslaní na štúdia do Bratislavy. Po maturite študoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského a tak sa mu zadarilo vymeniť paletu a štetce za fonendoskop. Umeniu však zostal verný. Spolu s medikom Hudecom založili Divadlo U Rolanda a od začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia sa tam stal hercom, dramatikom a aj autorom. Pivničné priestory na vtedajšom Námestí 4.apríla sa stali kultovým miestom až do roku 1989, kedy sa zmenili na kotolňu. Práve tento ich počin bol začiatkom éry malých javiskových foriem na Slovensku a práve U Rolanda vyrástli mnohé osobnosti slovenskej kultúrnej scény a aj folkovej komunity legendárneho Slnovratu. Z tohto obdobia sa datuje aj moja známosť s Petrom. Treba sa zmieniť aj o Petrových spisovateľských aktivitách a neradno zabudnúť na fakt, že pre verejnosť objavil hudobný fenomén menom Jaro Filip.

Výstavy umenia v čakárni svojej ambulancie začal organizovať v roku 2008 a nie sú prístupné len jeho pacientom. Za aktívnej pomoci manželky Frederiky tu už okrem obrazov boli aj výstavy fotografií, péefiek, koláží, scénických návrhov a kaligramov. Ich hudobné doprovody tu absolvoval Tóno Kubasák, Kafeband Katky Feldekovej a Riša Šimurku, Jednofázové kvasenie, Geria Trio a toho 1.apríla aj Záhorácky tandem Tedla-Sojka & Soletky. Guldanovu výstavu s názvom Obrazy a kartóny otvoril sám doktor Belan. V príhovore spomenul aj knihu poézie Modlitbičky pre dospelých od autora Róberta Gálika ktorú ilustroval práve Fero Guldan bez toho, aby ju predtým videl. Ako sa hovorí, talentovaným sa medze nekladú...Krstným otcom tejto knižky bol spisovateľ, básnik a prekladateľ Ľubomír Feldek a bol to on, ktorý prečítal na vernisáži jednu báseň z tejto zbierky. Po majstrovi Feldekovi sme začali hrať my, teda huslista Milan Tedla, spevácky doprovod tvorili soletkovské dievčence Jarka Brosková, Lidka PohlováNaďka Kyselicová. Ja som hral na gitare a spieval zmes piesní Gusta Dobrovodského a svojich insitných melódií. Ľudia boli s našou produkciou vraj spokojní. Po jej ukončení si so záujmom prezreli 14 obrazov a 20 kartónov Fera Guldana a aj zopár menších sochárskych artefaktov. Na všetkých výstavách sa ľudia najviac tešia na následnú after party, teda popíjanie a zajedanie. Bohatý stôl v predčakárni čakárne bol plný dobrôt na zakúsnutie a aj na zapitie. Vďaka Ti dobrotivý doktor Belan. Atmosféru podujatia zachytila fotografka Zorka Lišková, našťastie nie zo zajedania, lebo ľudia pri prežieraní sa nie sú fotogenickí. Po oficiálnej časti sa dievčence zo Soletiek zmenili na Spolok skúsených spevúľ a nôtili až sa hory zelenali a pribrali do spevokolu aj manželov Feldekových. Sám Peter a Frederika potvrdili, že tam tak veselo ešte nebolo...

P.S. Musím ešte na manželov Belanovie bonznúť, že sú spoluautormi troch krásnych dcér a geometrickým radom je následných päť vnúčat, z toho sú traja chlapci.

Za pozornosť ďakuje Paľo Sojka, tajomník SBS