Festival Jazz Blues Jamboree 2022 v Nových Zámkoch - reportuje Tajomník

Tajemník | 16.5.2022

 Festival Jazz Blues Jamboree 2022 v Nových Zámkoch

fotoreport (Milan Mrenica)

 Pôvodný termín 16. ročníka Festivalu Jazz Blues Jamboree bol stanovený na 19 - 20 novembra 2021. Z pandemických príčin bol zrušený a presunutý na dátum 13 - 14. mája 2022. Tento dátum už ohrozený nebol a tak sa priaznivci jazzovej a bluesovej muzičky mohli tešiť na svoj sviatok do Nových Zámkov, konkrétne do kina Mier. Dohliadať nad úrovňou festivalu bol organizátormi poverený už vesmírny Ike Turner, no a pozemský organizačný štáb riadil Libor Ondrejčík. 

Prvého dňa festivalu v piatok 13. mája som sa nezúčastnil a tak len spomeniem, že pódium okupovali kapelky The Turtev Brothers - SK, Altar Trio - SK a Djabe - HU. Na malom pódiu počas prestávok vo vestibule to boli Lízi a Marci - HU. Festivalové tamtamy zvestovali, že to bol super večer plný spokojnosti. 

Sobotný večer dňa 14.mája odštartovala slovenská kapelka Her Memories, inak víťaz súťaže Slovakian Blues Challenge 2019 s právom reprezentovať Slovensko na European Blues Challenge 2022 vo Švédsku. Trio hralo v zostave Martin Tomášik - gitara, spev, Alessandro Anisino - basgitara a novozámčan Peter Garaj - bicie. Kapelka svoj 50 minútový set odpálila veľmi dynamicky a svojich desať skladieb s anglickými textami dáva tušiť, že vo švédskom Malmo nebudú ťahať za kratší koniec povrazu. Veľa šťastia želáme kapelke na severe Európy a ich set ocenilo aj plne obsadené auditórium. 

(čítaj ďalej)

 

XVI. JAZZ BLUES JAMBOREE - Kino Mier, Nové Zámky, Slovensko

Libor | 12.5.2022

Silvia Josifoska Blues Trio v JAZZTIKOTE - reportuje Tajomník

Tajemník | 1.5.2022

Silvia Josifoska Blues Trio v JAZZTIKOTE

fotoreport (Zorka Lišková)

Silviu Josifosku a jej spoluhráčov Boboša Procházku a Pištu Lengyela bluesovej verejnosti predstavovať netreba. V sobotný podvečer 30.4.2022 avizovali svoj koncert v  Café Bar & Jazz Clube s názvom JAZZTIKOT. Na hudobnej scéne je tento klub pomerne čerstvou novinkou a tak si ho predstavme. Nachádza sa v samotnom centre Bratislavy, na Bielej ulici číslo 5. Zvedavejším pátravcom pripojíme aj mailovú adresu...www.jazztikot.sk. Vstup na koncert bol bezplatný, so začiatkom o 19,30 hod. Koronové prekliatie zapríčinilo, že môj Čarovný bluesový kufrík mal po dlhom pôste tohtoročnú premiéru a podľa jeho správania viem, že sa veľmi tešil. Silviine spevácke kvality sú nepopierateľné, tak isto aj Bobošova harmonika a Pištova gitara aj s adekvátnym príslušenstvom. Dramaturgia koncertu bola nalinkovaná do troch častí, s dvomi prestávkami. Menovať jednotlivých 15 skladieb sa mi zdá zbytočné, boli adekvátne rozdelené do jednotlivých blokov, akurát spomeniem, že v poslednom bloku sa predstavil obecenstvu aj flautista Rišo Šimurka  v skladbe Red Bood.

V samotnom klube je cca 60 miest na sedenie a prevažná väčšina z nich bola obsadená. Všetko bolo tak, ako má byť, teda veľká kvalita protagonistov z pódia, veľký, miestami búrlivý aplauz spokojného obecenstva a jedinou vadou bolo to, že koncert musel byť úderom dvadsiatej druhej hodiny ukončený. Treba dúfať, že v tomto roku sa budeme na koncertných pódiach stretávať pravidelne. Fotoreport Zorky Liškovej dopĺňa tento krátky príspevok.

P.S. Za pozornosť ďakuje Paľo Sojka, tajomník SBS

Po dvojročnej pauze opäť zaznejú v Nových Zámkoch modré tóny!

Libor | 30.4.2022

Po dvojročnej pauze opäť zaznejú v Nových Zámkoch modré tóny!

Jazz Blues Jamboree je nepochybne jedným z najobľúbenejších a rozhodne tým najstarším zo žánrových hudobných festivalov v Nových Zámkoch. Po dvojročnej, pandémiou vynútenej odmlke je späť so svojím 16. ročníkom!

Opatrenia spojené s pandemickou situáciou COVID-19 neumožnili realizáciu podujatia v jeho maximálnom rozsahu v pôvodnom termíne, ktorým bol november 2021. Hudobným fanúšikom však nič neujde, pretože XVI. Jazz Blues Jamboree sa vo svojej plánovanej podobe uskutoční v dňoch 13. a 14. mája 2022!

V piatok sa o navodenie atmosféry postará charizmatická dvojica LIZI & MARCI (HU), ktorá zaodieva svetoznáme hity do podmanivého jazzového šatu. Maďarské duo bude svojou tvorbou vo foyeri kina vytvárať príjemnú klubovú atmosféru v prestávkach hlavného programu. Úvodné tóny festivalu na hlavnom pódiu budú v réžii THE TURTEV BROTHERS (SK), ktorých tvorba nás zavedie priamo ku koreňom starých folk-bluesových štandardov a spirituálov. O tom, že domáca jazzová scéna nemá núdzu o nápaditú tvorbu, nás presvedčí ALTAR TRIO (SK) pod taktovkou jedných z najvýznamnejších osobností moderného slovenského jazzu, Ľuboša Šrámka a Nikolaja Nikitina. Záver večera bude patriť jazz-fusion formácii DJABE (HU), ktorá si počas svojho vyše štvrťstoročie trvajúceho pôsobenia získala uznanie fanúšikov na 3 kontinentoch a v 42 krajinách sveta.

Druhý deň festivalu otvorí víťaz súťaže kapiel v roku 2019, mladé trio HER MEMORIES (SK), ktoré je zároveň víťazom najprestížnejšej súťaže Slovakian Blues Challenge 2019, vďaka čomu budú našu krajinu reprezentovať na European Blues Challenge 2022 vo Švédsku. Nasledovať bude FEKETE JENŐ, spevák a gitarista, formujúci maďarskú bluesovú scénu od 80.-tych rokov, so svojimi BLUES ROCKERS. Hudobného matadora vystrieda mladá generácia v stelesnení energickej a dravej zostavy THE YOUNIVERSE, ktorá dokazuje, že blues môže byť spoľahlivým stavebným kameňom aj pre nové moderné hudobné vlny. Malý stage bude v sobotu patriť šamorínskemu P. P. BANDu, ktorého členovia patria medzi slovenskú bluesovú špičku.

Symbolickým mentorom XVI. Jazz Blues Jamboree je jeden z priekopníkov rhythm ´n´ bluesovej scény, IKE TURNER, ktorý by v roku 2021 oslávil svoje nedožité 90. narodeniny.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Finančne podporil SOZA.

Libor Ondrejčík

člen organizačného tímu

Šamorínsky Bluesový Večer alias 60 Bobošových harmoník

Dura | 3.4.2022

2% z dane

P. Sojka | 16.1.2022

Výzva, výzva, výzva !!!

Termíny na darovanie 2% z dane sa nezadržateľne blížia, tak prosím venujte pozornosť nášmu oznamu !!!

 

Milí priatelia bluesu, po roku sa Vám opäť prihovárame s prosbou o dar v podobe 2% z dane. V minulosti ste nám pomohli a z týchto prostriedkov sme mohli usporadúvať koncerty, hlavne v letných mesiacoch. kde sa nikdy nevyberalo vstupné. Tak isto je to pomoc pri vydávaní našich CD nosičov, čo by si mnohé kapely nemohli dovoliť. Vopred všetkým ďakujeme a ako bonus za ochotu dávame niektoré z našich už vydaných CD nosičov. Tu je návod ako na to:

Potvrdenie o zaplatení dane zo závislej činnosti

Ďalší míľnik v tomto procese je 15. február 2022. Do tohto dňa potrebujú všetci zamestnanci-fyzické osoby požiadať svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov na daň a nechať si vystaviť Potvrdenie o zaplatení dane zo závislej činnosti. Toto potvrdenie je veľmi dôležité, nakoľko sa prikladá k formuláru na darovanie 2% (Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane).  

V tomto období už naplno prebiehajú kampane neziskových organizácií, pre ktoré sú príjmy z 2% veľa krát existenčne dôležité. . Pred tým než vypíšete potrebné tlačivo na darovanie 2%, spočítajte si svoje dobrovoľnícke hodiny odrobené v minulom roku. Ak ste boli dobrovoľníkom viac ako 40 hodín, môžete venovať nie 2% ale 3%. A to je naozaj rozdiel.


Dokedy  podať daňové priznanie resp. dokedy darovať 2%?

Ak ste SZČO, firma, tak váš termín pre podanie daňového priznania a rovnako aj venovanie 2% je 31. marec 2022. Ak si podáte žiadosť o odklad daňového priznania, platia pre vás iné dátumy.

Ak ste zamestnanec, ktorému robí daňové priznanie zamestnávateľ a máte v rukách Potvrdenie o zaplatení dane, prípadne potvrdenie o odpracovaní dobrovoľníckych hodín, tak potrebujete vypísať ešte tlačivo - Vyhlásenie o poukázaní 2%. Termín odoslania týchto 2 prípadne 3 formulárov je 30. apríl 2022.

 

P.S. Potrebné tlačivá osobne prinesiem a následne aj odnesiem na daňový úrad, takže darca bude bez akýchkoľvek starostí. Za pomoc ďakuje Paľo Sojka, tajomník SBS.

Pre tých darcov, na ktorých nemám osobný dosah, sú tu uvedené linky na stiahnutie tlačív. Vďaka !!!

VYHLÁSENIE

Privítajme rok 2022 s veľkou nádejou

P. Sojka | 5.1.2022

Privítajme rok 2022 s veľkou nádejou (kliknite pre otvorenie)

Ďakujeme za každý príspevok, ktorý nám prípadne zašlete na číslo účtu Slovenskej bluesovej spoločnosti SK6565000000000020241338 Poštová banka - vďaka...

Vinš

Tajemník | 23.12.2021

Ani sme sa nenazdali a rok 2021 končí

Milí bluesoví priatelia, je to skutočne tak. Rok 2021 definitívne uzatvára svoju nie veľmi veselú kapitolu. Koncertov bolo veľmi sporadicky a tie, ktoré sa stihli uskutočniť, boli komentované aj na našej stránke. Na záver roka chceme poďakovať všetkým priaznivcom bluesovej hudby za trpezlivosť pri pandemických opatreniach, zaželať príjemné Vianočné sviatky a v Novom roku 2022 veľa zdravia a nádeje, že sa blues znova vráti v plnej sile na koncertné pódia. Na úplný záver pripájame krásny status od veľkého fanúšika bluesovej hudby a aj občasného prispievateľa na našu stránku, ktorý sa skrýva pod pseudonymom Smädný Hroch Šimi: Pekné a pokojné Vianoce s príbehmi časov minulých, bez rušivých vplyvov časov súčasných...

Nech rozbúrené more turbulentného vlnobitia sa skľudní a nám sa podarí opustiť zavírené kalné vody. Nech sa nám opäť podarí vplávať do kľudných a čistých vôd pokojného a spokojného života. Nech môžeme zdarne vypustiť kotvu v prístave šťastia, zdravia, lásky a vianočného porozumenia. Nech tento duch Vianoc sa natrvalo zakorení v našich srdciach a transformuje sa z týchto sviatočných dní do nášho každodenného života. Nech láska, porozumenie a pokora, nech tieto skutočné hodnoty našej existencie, ktoré v tomto vianočnom období znovu objavujeme a prikrývame sa nimi, stali trvalou výbavou,  esenciou nášho bytia, nielen pretvárkou, či falšou.

(čítaj ďalej)

Bratislavsko-šamorínski Žalmani vydali nové CD

MVyboch | 22.12.2021

Nové CD: Žalman Brothers Band - Od roztočeného sústruhu

Južanskí bluesrockoví ŽBB vydali nové CD. Využili stav tejto doby a ako píše bubeník a básnik Erik Kriššák: "Vzhľadom na pandemickú situáciu sme ho dali dokopy za posledného pol roka a vystružlikali sme ho u nás v skúšobni pod zvukovým dohľadom Martina Výbocha. Obsahuje desať skladieb a je to darček všetkým priaznivcov bluesrockovej muziky a našim, samozrejme, tiež."

ŽBB je jedným z lídrov vo svojom žánri na Slovensku a "južanských" vecí je ako šafránu. Slovenská bluesová spoločnosť predstaví onedlho i recenziu na nosič. Milí priatelia posúďte sami.  Ukážky sú aj na youtube:

   Konšpirácia(?) https://youtu.be/8ZYZX9OYBp8
                                                 Zabudnutý riff https://youtu.be/IAp1BD56UgM
 
Album s malebným názvom je dostupný j (na vypočutie) cez Spotify https://open.spotify.com/album/65ErncdIUtO4xXTQZ71uKD

Vaša SBS

 

PETER KOREŇ & ROOT’s BAND Sedlnice 07/21 - malá ochutnávka

Dura | 9.12.2021