ROCK V MÚZEU

Marcel | 17.10.2018

23.10. – Shaun Booker (USA – Blues/Soul)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v utorok 23.10. do Bratislavy pravé americké blues, už po druhý krát v podobe speváčky Shaun Booker.

Speváčka Shaun Booker z mesta Columbus v štáte Ohio, predstavuje príval energie, ktorú, ako sama hovorí získala od starej mamy, ktorá sa pretĺkala ťažkým životom s deviatimi deťmi od Meridian v štáte Mississippi, cez Warren, až po Columbus v Ohiu. Práve ona ju už, ako trojročnú dala spievať do kostola. Starý otec jej dal zasa hudobné vzdelanie. Jej životnou hrdinkou je speváčka Ella Fitzgerald. Shaun študovala strednú školu Labrae High School v Ohiu a na univerzite The Ohio State University. Neskôr pracovala ako účtovníčka a popri tom spievala coversongy v miestnych kluboch.  

(čítaj ďalej)

BLUE TIME na rádii Devín

Skleno | 16.10.2018

BlueTime s Jánom Sklenárom

BlueTime vol. 25/2018
vysielame 17.10.2018 o 19:00 (Rádio DEVÍN)

V relácií BlueTime budeme spoločne počúvať aktuálne novinky, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti. Bude nám hrať Reverend Peyton, Jim Allchin ale aj Colin James či Tony Joe White. Peter Bonzo Radványi pre nás pripravil prehľad naozaj pestrofarebnej jesennej festivalovej a klubovej ponuky. V novembri sa doslova a do písmena roztrhlo vrece s parádnymi koncertmi ktoré na nás čakajú. Prinesieme vám ich prehľad... Navštívime aj Českú republiku do ktorej sa chystajú tie najväčšie bluesové legendy. V seriáli Jazyk blues vám priblížime význam slova „Kingsnake“ no a nezabudneme ani na pozvánky na dobré koncerty pre nasledujúci týždeň. Nalaďte sa na modré vlny Rádia Devín a nikým a ničím nerušené počúvanie vám želá dvojica Jano Sklenár a Rudi Fritzman.

ROCK V MÚZEU

Marcel | 10.10.2018

19.10. – Layla Zoe (CAN – Bluesrock)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v piatok 19.10. do Bratislavy výnimočný zjav ženského blues, kanaďanku Laylu Zoe.

Speváčka a skladateľka, Layla Zoe, rodáčka z Vancouveru v Britskej Kolumbii, neskôr žijúca v Torornte, je v súčasnosti známa dvoma charakteristickými prívlastkami, ako „Reinkarnácia Janis Joplin“, alebo „Miláčik Blues“. Spievala už od štyroch rokov a vystupovala, ako súčasť otcovej kapely, už od štrnástich. Odvtedy sa Layla stala vyhľadávanou a uznávanou speváčkou, ako na americkom kontinente, tak v Europe. Spolupracovala s takými menami, ako Sony Landreth, či Jeff Healey. Nahrávala napríklad pre Ruf Records Thomasa Rufa, či pre Cable Car Records Henrika Fleischladera. V roku 2016 získala cenu „Najlepšia speváčka“ na European Blues Awards. Má za sebou 10 albumov (7 štúdiových a 3 živé) od prvého „Shades Of Blues“ z roku 2006 až po posledný, tohtoročný dvojalbum (!) „Gemini“. Koncert v múzeu bude súčasťou promoturné „Gemini Tour“ zloženého z 22. koncertov v Nemecku, Holandsku, Belgicku, Macedónsku, Rakúsku, Maďarsku, v Čechách a v Podunajských Biskupiciach.

Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava-Podunajské Biskupice, tel.00421245243167

19.10., piatok, 19,00 hod., Layla Zoe (CAN - Bluesrock) www.rockvmuzeu.sk, www.muzeumobchoduba.sk, muzeum.obchodu@muzeumobchoduba.sk, muzeumobchodu@gmail.com

BLUE TIME na rádii Devín

Skleno | 9.10.2018

BlueTime s Jánom Sklenárom

vysielame 10.10.2018 o 19:00 / Rádio Devín

Vysielame v stredu 10.októbra o 19:00 v Rádiu DEVÍN.

V ďalšom vydaní modrého klubu Rádia Devín som pre vás vybral ukážky z tvorby Otisa Taylora – afroamerického bluesmana, multinštrumentalistu, spevák a skladateľ. Eric Clapton chystá na budúci rok európske turné a zavíta aj do neďalekej Viedne, prezradíme viac. Leonard Cohen po sebe zanechal veľa textov a hudobných námetov, ktoré sa jeho syn rozhodol spracovať do nového štúdiového albumu. Spomienku venujeme aj architektovi zvuku West Side - Otisovi Rushovi, ktorý nás nedávno opustil. Seriál jazyk blues nám priblíži pojem - The Barrelhouse. Pripravená bude aj bohatá ponuka koncertov a tancovačiek v kluboch a krčmách. Pekné počúvanie Vám želá autorská dvojica Rudi Fritzman a Jano Sklenár.

Čítačka s Michalom Hvoreckým v Artotéke - reportuje Ruženka Šípková

Ruženka | 3.10.2018

Za literatúrou a blues-rockom až do neba

fotoreport (Ruženka Šípková)

Úmorné letné horúčavy sa skončili, a na scénu nastúpilo babie leto, ktoré ma väčšinou nabije pozitívnou energiou. Slnko už tak nepáli, no zato hrá na svojich vlastných lúčoch ako na gitare a hneď sa mi žije lepšie a mám aj väčšiu chuť tvoriť. Dobrá nálada a dostatok práce je pre mňa ideálna kombinácia.

V septembri 2018 som sa rozhodne nenudila, dialo sa toho viac než dosť. Napríklad v utorok 25. septembra sa v Galérii Artotéka v Mestskej knižnici v Bratislave na Kapucínskej ulici v mestskej časti Staré Mesto uskutočnila už dvanásta z cyklu Čítačiek. Jej literárnym hosťom bol tentoraz spisovateľ, publicista a prekladateľ Michal Hvorecký a hudobnými hosťami bola blues-rocková kapela Žalman Brothers Band, ktorej vášňou je južanský rock.

(čítaj ďalej)

Vo veku 84 rokov zomrel bluesový gitarista a spevák Otis Rush

Dura | 3.10.2018

Ľavoruký gitarista so strunovu E dolu

Otis Rush sa narodil 29. apríla 1934 vo Philadelphii v Mississippi. Na gitare sa začal učiť hrať ako osemročný. Na hudobnej scéne sa pohyboval od 50. rokov a prvý singel I Can’t Quit You Baby vydal v roku 1956 a skladba sa nachádzala dokonca na 6.mieste v predstižnom Billboard. Bol typickým predstaviteľom Chicago blues štýlu, inšpirovaný Muddy Watersom. V roku 1983 sa dostal do gitarovej siene slávy americkej "Blues Hall of Fame" a časopis Rolling Stone ho zaradil medzi 100 najlepších gitaristov všetkých čias. Jeho gitarová hra mala v sebe štýl ktorý používal napríklad Albert King, Buddy Guy či Magic Slim - dlhé ohýbanie tónov. Ovplyvnil mnohých svetový bluesových gitaristov ako Erica Claptona, Petra Greena či Michaela Bloomfielda. Bol i mimoriadne zdatný spevák s prenikavým tenorom. Zomrel v dôsledku komplikácií po mozgovej udalosti.

Vyšlo nové číslo časopisu TWÓJ BLUES No74 - reportuje Andrzej Matysik

Andrzej | 3.10.2018

Vyšlo nové číslo časopisu TWÓJ BLUES

Zdravím vás po 74.

Máme za sebou nejteplejší léto 21. století a díky tomu letní festivaly i koncerty proběhly v dokonalém duchu. Pro mě osobně měl zvláštní význam první červencový víkend, nejvíce sentimentální v mém životě – v pátek 6. července přinesl v Suwalkach ohromné emoce Eric Burdon, o den později nemenší vzrušení vystoupení Mavis Staples a v neděli Stouni ve Varšavě. Myslím, že lepší už to být nemohlo !

O dva týdny později chořovský festival „Front Porch Blues, čili…Lauba Pełno Bluesa” přenesený ze Skanzenu do komplexu Sztygarka v žádném případě neztratil nic na atraktivnosti a v mnoha aktuálních hodnoceních spíše získal na kvalitě, zejména pokud jde o logistiku. Část „ Koncerty a festivaly” je v tomto vydání vyjímečně rozsáhlá, protože naši dopisovatelé sdílejí své dojmy z mnoha akcí v Evropě i USA. Jen je škoda, že z bluesové mapy Polska letos zmizely Olsztyńskie Noce.  

(čítaj ďalej)

BLUE TIME na rádii Devín

Skleo | 3.10.2018

BlueTime s Jánom Sklenárom

BlueTime vol. 23/2018
01.10.2018 o 19:00

Vysielame v stredu 3.októbra o 19:00 v Rádiu DEVÍN.

(relácia)

Tentoraz sme pre vás pripravili špeciálne vysielanie s podtitulom „Unplugged", z nášho štúdia budeme hrať len pre vás a naživo! Moje pozvanie prijal víťaz súťaže Slovakian Blues Challenge 2018 - Štefan Uhriňák alias Tony Bigmouth Pearson. Obhliadneme sa aj za letom, tento rok som navštívil festival Pohoda na ktorom sa predstavila aj kapela ZVA 12-28 Band. Čím aktuálne žijú a čo pripravujú si môžete vypočuť v rozhovore ktorý sme spoločne nahrali.

Dozviete sa viac aj o festivale Jazz Blues Jamboree 2018, ktorého 14. ročník sa uskutoční presne o mesiac v zrekon-štruovanom kine Mier v Nových Zámkoch. Po kratšej pauze sa kapela The Butchers vracia na scénu aj s novým bubeníkom a jesennou šnúrou. 

V pravidelnom cykle Jazyk blues vám predstavíme mýtického psa o ktorom Robert Johnson spieva v skladbe Hellhound on my trail. Na záver pridáme aj pozvánky na koncerty a tancovačky v rytme blues. BlueTime - Unplugged pre vás pripravili Rudi Fritzman, Jano Sklenár a náš hudobný hosť Tony Bigmouth Pearson. 

Pekné počúvanie!

 

ROCK V MÚZEU

Marcel | 1.10.2018

2.10. – Dirt River Radio (AUS – Bluesrock)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v utorok 2.10. do Bratislavy zaujímavú austrálsku rockovú kapelu Dirt River Radio.

 Skupina Dirt River Radio, je po Vdelli z Perthu, Widow Birds zo Sydney, či gitaristoch Gwynovi Ashtonovi, alebo „tasmánskom diablovi“ Robovi Tognonim, po Palace Of The King a El Colosso už siedmou návštevou od protinožcov z Austrálie a treťou z Melbourne, tentokrát zo štvrte St.Kilda. Skupina známa v svojom rodnom meste aj ako „The Dirties“, predstavuje zmes rocku, folku, soulu, blues, ale aj rock-a-billy a je populárna najmä svojimi rockovými baladami. Tvoria ju – Heath Brady (spev, sólová gitara), Danger Alexander (spev, druhá sólová gitara), Matt Bray (bicie), Anthony Casey (basová gitara, spev), Sarah Fagan (spev) a Kellie Fernando–Bird (spev). V roku 2010 nahrali v štúdiu Sing Sing prvý album „Beer Bottle Poetry“, v tom istom štúdiu nahrali v roku 2012 aj druhý album „Rock´n´Roll Is My Girlfriend“. Tretí album z minulého roku, „Sun City White“, nahrali vo Woodstock studios. Koncert v múzeu bude súčasťou európskeho turné zloženého z 26. koncertov v Nemecku, Holandsku, Francúzsku, Belgicku, Španielsku a po jednom v Prahe a v Podunajských Biskupiciach.

Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava-Podunajské Biskupice, tel.00421245243167

2.10., utorok, 19,00 hod., Dirt River radio (AUS - Bluesrock) www.rockvmuzeu.sk, www.muzeumobchoduba.sk, muzeum.obchodu@muzeumobchoduba.sk, muzeumobchodu@gmail.com

SAMARIA BLUES - reportuje Dura

Dura | 1.10.2018

V sobotu 15.9.2018 sa uskutočnil v šamorínskom klube MOZI bluesový festival SAMARIA BLUES. Festival bol druhým ročníkom (prvý pod názvom P.P.Band a priatelia). MOZI klub v Šamoríne je popri zabehnutému hudobnému klubu ŠUP-ŠUP, druhým kde prebiehajú živé hudobné koncerty. Slovo MOZI znamená po slovensky KINO a ako dieťa si pamätam ako sme doň chodili koncom 60.rokov na filmy slávneho Winnetua, náčelníka Apačov a jeho bieleho brata Old Shatterhanda.  

Dramaturgická dvojica festivalíku Miro Suchoň a Erich Boboš Procházka pripravili veľmi vyváženú zostavu kapiel a spolu so šéfom Ákosom Véghom dali dokopy tento sortimentný lúč učinkujúcich: Bluesweiser (Západoslovenský kraj), Petra Börnerová trio (Česká republika), P.P.Band (Šamorín), Török Ádám és Mini (Maďarsko), Sitra Achra (Šamorín-Bratislava) a Deep Voice Group (Šamorín). Do tejto hudobnej spoločnosti sa na poslednú chvíľu „nanominoval“ i pražký bluesman Charlie Slavík, ktorý išiel práve okolo z kapelou a postaral sa o unikátny záver večera.

 (čítaj ďalej)