2. spomienkový koncert rockʼnʼrollu pre Fedora Freša - reportuje Klavírnátor

Klavírnátor | 16.10.2019

2. spomienkový koncert rockʼnʼrollu pre Fedora Freša

V ten deň, 5. októbra 2019, bolo nad Bratislavou striedavo oblačno. Chvíľami to boli lejaky vody, aby ich pre zmenu na niekoľko minút vystriedali slnečné lúče. Ako posledné záblesky vzďaľujúcejšieho sa leta, ktorý vystrieda nehostinný a sychravý jesenný čas. Čas, v ktorom nie sú chladné rána a skoré večery nič mimoriadne.

Ten sobotný večer však mimoriadny bol! Aspoň pre tých, ktorí majú radi bluesovú a rockʼnʼrollovú muziku. V bratislavskej umeleckej kaviarni Scherz na Palisádach sa v piaty októbrový deň konal už druhý spomienkový koncert rockʼnʼrollu venovaný pamiatke nestora slovenského a československého rocku Fedora Freša. Pripomeňme, že Fedor rockʼnʼrollom v pravekej epoche československého bigbítu v šesťdesiatych rokoch 20. storočia začínal a v roku 2018, pri príležitosti svojich 71. narodenín, sa k tomuto žánru formou jednorazového koncertu vrátil. Akcia však vzbudila mimoriadny ohlas a tak sa Fedor Frešo rozhodol, že vytvorí určitú tradíciu a rockʼnʼrollové koncerty sa budú usporadúvať štyrikrát do roka.

(čítaj ďalej)

BLUE TIME s Jánom Sklenárom na rádii Devín

Jongi | 15.10.2019

BlueTime vol. 27
vysielame 23.10.2019 o 19:00

Tentoraz navštívime našim západných susedov. Konkrétne Viedeň kde tvorí a žije skvelý gitarista, spevák, bluesman - Hans Theessink. Pre novozámockú hudobnú jeseň je už neodmysliteľnou súčasťou aj festival Jazz Blues Jamboree, ktorého 15. ročník vám predstavíme. Nemecký režisér a redaktor Joerg Steineck sa rozhodol natočiť dokumentárny film o žijúcej legende svetového jazzu. Reč bude o jedinečnom gitaristovi a skladateľovi Johnovi Scofieldovi. V seriáli „Kapitoly blues“ si povieme viac o tzv. voice maskingu. Neobídeme ani ďalšie informácie zo sveta blues a pomôžeme vám aj s výberom dobrých koncertov na nasledujúci týždeň.Dobrý príjem a nerušené počúvanie Vám želá dvojica Jano Sklenár a Rudi Fritzman.

Archív relácie

ROCK V MÚZEU

Marcel | 15.10.2019

23.10. – Them Dirty Roses (USA – Southernrock)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v stredu 23.10. do Bratislavy vynikaji, súčasný, americký, „južanský“ rock v podobe kapely Them Dirty Roses.

Skupina vznikla v roku 2012 v meste Gadsden v štáte Alabama. Založili ju bratia James (spev, gitara) a Frank( bicie) Fordovci, ktorí prizvali kamarátov z mesta, druhého gitaristu Andrewa Davisa a bsgitaristu Bena Craina. Neskôr sa presťahovali do mesta, kde to v súčasnosti hudobne vrie, do Nashvillu v štáte Tennessee. Skupina vydala zatiaľ dve EP, prvé eponymné v roku 2014 a druhé „Trouble“ v roku 2016. V roku 2017 vydali prvý, eponymný album. Koncert v múzeu je súčasťou „European Tour 2019“ zloženého zo 40(!) koncertov v Belgicku, Holandsku, Francúzsku, Španielsku, Nemecku, Švédsku, Švajčiarsku a v Podunajských Biskupiciach.

Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava-Podunajské Biskupice, tel.00421245243167

23.10., streda, 19,00 hod., Them Dirty Roses (USA - Southernrock)

www.rockvmuzeu.sk,www.muzeumobchoduba.sk,muzeum.obchodu@muzeumobchoduba.sk, muzeumobchodu@gmail.com

BLUE TIME s Jánom Sklenárom na rádii Devín

Jongi | 8.10.2019

BlueTime vol. 25/2019
vysielame 09.10.2019 o 19:00

V ďalšom vydaní bluesového klubu predstavíme zopár noviniek z dielne Roba Ickes-a a Trey Hensley-ho, budeme počúvať aj nový album blues-rockovej hviezdy Ghalie a priblížime vám aj eponymný album Charlieho Parra. Britský gitarista, spevák a hudobný skladateľ Eric Clapton opäť chystá letné európske turné a zastaví sa aj v Prahe. Prezradíme viac. Žiaľ v nedeľu sa musel tento výnimočný hudobník a s ním aj celý hudobný svet rozlúčiť so svojim spoluhráčom z kapely Cream. Vo veku 80 rokov zomrel britský bubeník Ginger Baker. Toto vysielanie by sme chceli venovať práve jeho pamiatke. Kapela Kiero Grande bude so svojim CD Heavy Hands súťažiť v kategórii The Best Self – Produced CD v americkom Memphise. Zapojiť sa môžete aj do súťaže Jazz Blues Jamboree 2019 a vyšlo aj nove číslo časopisu Twój Blues, ktoré nám predstaví jeho šéfredaktor Andrzej Matysik. V našom pravidelnom seriáli Kapitoly z blues sa dozviete prečo boli bubny a rôzne iné perkusné nástroje až do polovice 18. storočia v celej severnej Amerike zakázané. A nezabudneme ani na dobré koncerty ktoré na vás tento týždeň čakajú. Dobre si s nami oddýchnite a odovzdajte sa hudbe.
Nikým a ničím nerušené počúvanie Vám želá dvojica Andrej Klimits a Jano Sklenár.

Archív relácie

Odkaz rock’n’rollu No. 7 – koncert venovaný pamiatke Fedora Freša

Dura | 5.10.2019

Druhý spomienkový koncert rockʼnʼrollu venovaný pamiatke nestora slovenského rocku Fedora Freša už v sobotu 5.10.2019 o 19.00 v bratislavskom Kafe Scherz.

V sobotu 5. októbra 2019 sa v bratislavskom podniku Kafe Scherz na Palisádach uskutoční už druhý spomienkový koncert rockʼnʼrollu venovaný pamiatke nestora slovenského a československého rocku Fedora Freša. Prvá akcia sa po Fedorovom odchode konala (pod názvom „Odkaz rock’n’rollu No. 6 – koncert venovaný pamiatke Fedora Freša“) 23. februára tohto roku a jej kapitolu vtedy písali Juraj „Dura“ Turtev, Jana „Džana“ Fujaková, Andi Ray Haverda, Paľo Hrnčirík, Juraj Kalász, Milan „Konfo“ Konfráter, Kirill Panshine a Jakub Valíček. 

(čítaj ďalej)

BLUE TIME s Jánom Sklenárom na rádii Devín

Jongi | 1.10.2019

BlueTime vol. 24/2019
vysielame 02.10.2019 o 19:00

V ďalšom vydaní našej relácie, ktorá mapuje fenomén s názvom blues, sa presunieme na africký kontinent. Predstavíme tvorbu zaujímavého umelca v ktorého žilách koluje kráľovská krv a jeho rodokmeň smeruje k zakladateľovi Malijskej ríše z roku 1240. Spevák, skladateľ o ktorom bude reč sa volá Salif Keita. Je albín a prischla mu aj prezývka „zlatý hlas Afriky“. 94. narodeniny by v týchto dňoch oslávil aj americký bluesman B. B. King. Nedávno sa v Los Angeles uskutočnila aj dražba artefaktov z jeho pozostalosti. O čo bol najväčší záujem, vám prezradíme v našej relácií.. Slovenská výpoveď zo súčasného Londýna. Tak to je Gabriel Kain a jeho hudobná novinka – eponymná EP platňa, ktorú vám dnes predstavíme. V seriáli Kapitoly z blues budeme opäť putovať americkým juhom pozrieme sa detailnejšie vôbec na prvý dokument ktorý pojednáva o čiernej hudbe z delty. Nebudú chýbať ani pozvánky na nasledujúci týždeň. Nikým a ničím nerušené počúvanie želajú Rudi Fritzman a Jano Sklenár.

Archív relácie

WORLD MUSIC FESTIVAL Bratislava 27-29.9.2019 - pozri program

JVlčková | 24.9.2019

 

 

 

 

Slovenská Bluesová Spoločnosť propaguje jedinečnú udalosť WORLD MUSIC FESTIVAL. Prinášame informáciu o sile fenoménu s názvom HUDBA do ktorého patrí i blues a bluesu pocitovo príbuzné žánre kultúr z celého sveta. I svetoznámi bluesmani ako Taj Mahal, Harry Manx, Ry Cooder, Youngblood Hart či Corey Harris a mnohí ďalší manifestovali vo svojej hudbe prvky hudby národov a etník.

Ide o medzinárodný festival venovaný world music, ľudovej hudbe, etnojazzu a fúziám s inými žánrami. Cieľom festivalu je ponúknuť pestrý program a priniesť podujatie, ktoré oživí historické centrum mesta. Náš festival je farebný a mnohotvárny: podporujeme slovenské kapely, ktorým dávame priestor na showcase prehliadkach a predstavujeme aj špičkové zahraničné projekty world music. Okrem koncertov nájdete v programe aj tanečné vystúpenia, workshopy, filmy a ďalšie sprievodné akcie. Medzinárodná konferencia s účasťou zahraničných profesionálov a delegátov je určená pre odbornú verejnosť a hudobníkov. Jej úlohou je priblíženie slovenskej hudobnej scény profesionálom zo zahraničia a tiež networking, zdieľanie poznatkov a začlenenie slovenskej scény do medzinárodnej komunity world music.

Zámerom podujatia je vytvoriť priestor na dialóg medzi kultúrami, rešpekt k vlastnej tradícii a komunikácia medzi ľuďmi prostredníctvom umenia. K tolerancii, porozumeniu, otvorenosti a rešpektu sa hlásime spolu s hudobníkmi a divákmi.

Od roku 2017 je náš festival členom združenia Forum of Worldwide Music Festivals (FWMF). V prestížnom hodnotení world music a etno festivalov za rok 2018 podľa spolupracovníkov rebríčka Transglobal World Music Chart sa World Music Festival Bratislava stal víťazom v kategóriách „Nový festival“ a „Malý/Stredný Festival“.

(Program festivalu)

Galakoncerty World Music Festival Bratislava 27-28.9.2019

JVlčková | 24.9.2019

27. sept. GALAKONCERT, Atelier Babylon: AMC Trio& ĽH S.Baláža, Aziza Brahim, Canzoniere Gracanico Salentino 28.sept. GALAKONCERT 2, Zrkadlová sála: Kočík&Selecký, Violin Sisters, V.Hovanissian &E.Gultekin

28.sept. Afterpárty: Rumbo Tumba

Ďalšia ochutnávka Alasky Sue - Black Cat Bone

Andrea Peeters-Karovičová | 24.9.2019

Vyšlo nové číslo časopisu TWÓJ BLUES

Andrzej | 24.9.2019

Vítejte po 78

Za námi je extrémně horké léto, se kterým je spojeno mnoho milých vzpomínek na letní festivaly.

Přenesení festivalu „Front Porch Blues, czyli…Lauba Pełno Bluesa” ze skanzenu do komplexu Sztygarka v letošním roce jednoznačně potvrdilo správnost tohoto rozhodnutí. Ohromný liják, který v sobotu odpoledne přešel nad Slezskem a ochromil život v Katovicích, Chořově a okolních městech, nijak nenarušil průběh Lauby. A svou formou jedinečné laubové koncerty v Grubie Bluesa ukázaly novou kvalitu naší hudby. Celá část časopisu „Koncerty, festiwale” je velmi rozsáhlá, protože naši korespondenti se dělí o své dojmy také z mnoha akcí v Evropě a USA.

(čítaj ďalej)