Roman 60

Ruženka | 13.3.2023

Koncertná spomienka na Romana Kraica

fotoreport  (Ruženka Šípková)

Keď som sa kedysi v Trnave prvýkrát stretla s kapelou Romanika, jej hudba a texty pesničiek na mňa zapôsobili ako strhujúce zjavenie. Etno-šansón so srdcom na dlani a s tajnými zákutiami duše otvorenými dokorán. Jadro Romaniky tvorili manželia Roman Kraic (kontrabas) a Ika Kraicová (spev, gitara, autorka hudby). Kontrabasista a basgitarista Roman Kraic, ktorý bol aj zvukárom, sa mohol už pred angažmánom v Romanike pochváliť bohatou kariérou hudobníka, účinkovaním v rôznych hudobných zostavách. Najprv to boli kapely Bager a Genéza, neskôr napríklad Bluesweiser a The Electric Blues Band. Roman spoluzakladal kapelu Scat Adrieny Bartošovej a bol aj členom kapely Mr. Band Silvie Josifoskej. Mal i vlastnú kapelu Good Things a hosťoval na singli Informer kapely Diadem.

(čítaj ďalej)

 

Muž , ktorý nehral falošné tóny.

Broňo | 5.3.2023

Muž , ktorý nehral falošné tóny.

Sedím v skúšobni a rozmýšľam, či sa ešte budem vedieť tešiť na skúšky s kapelou v tomto  priestore, kde z každého kúta na mňa dýcha prítomnosť chlapa, ktorý tu ešte včera bol a dnes ho už niet..... Roman ,,Ramon“  Ziaťko , virtuóz  v hre na dobro, bol členom nášho zoskupenia Blues Rules od roku 2017 keď prijal moju ponuku na hosťovanie v rámci festivalu Blues Moods v Trnave. Prišiel, odohral skvelý koncert, odmietol honorár ( lebo veď hosťovanie) a odišiel svojim autom po okresných cestách domov. Táto krátka príhoda dokonale vystihuje jeho prístup k hraniu, nebolo dôležité kde a s kým a za koľko, išlo mu o čas strávený na pódiu, o zachytenie atmosféry, ktorú dokázal pretaviť svojou virtuozitou (a tým nemám na mysli počet tónov za minútu) do spoločného a neopakovateľného zážitku pre všetkých zúčastnených.

Ramona som prvýkrát zaregistroval na neverejnom festivale Boris fest  v Mariánke, kde v prestávke pred vystúpením na kraji pódia preludoval variácie na skladbu Smoke on the water. Keďže som dobro považoval z nástroj pre country hudbu, upútalo to moju pozornosť a po vystúpení (myslím, že s kapelou Boky citom) som mu zložil poklonu za skvelú hru, načo  mi povedal , že s chlapcami hral prvýkrát v živote ( toto sa ukázalo ako jeho poznávacie znamenie, dokázal zahrať prakticky čokoľvek len z počutia a odčítaním hry spoluhráčov ..a bez falošných tónov )

Potom sa naše hudobné cesty niekoľkokrát stretli v iných projektoch (akustické koncerty O.B.D) až po konečné účinkovanie v Blues Rules. Tak ako narastal počet našich spoločných vystúpení spoznával som ho aj inak ako po hudobnej stránke a ukázalo , že je to na výsosť pohodový  človek  s veľkým srdcom a mnohými praktickými zručnosťami , skrátka požehnanie pre kapelu.

S ľútosťou musím konštatovať, že po čase som už jeho prítomnosť a nespochybniteľný prínos pre spoločné hranie začal  považovať za samozrejmosť , až prišiel piatok 24. februára 2023 a najvyšší, ktorý mu dal do vienka obrovský talent sa rozhodol povolať ho predčasne do nebeského orchestra.

Odpočívaj v pokoji, kamarát.

Broňo Dobrota & Blues Rules

(FaceBook)

JAZZ BLUES JAMBOREE 2023 - reportuje Libor Ondrejčík

Libor | 25.2.2023

V dňoch 17. a 18. februára 2023 sa v novozámockom kine Mier uskutočnil v poradí už 17. ročník festivalu Jazz Blues Jamboree.

 

 

fotoreport (Peter Takáč)  fotoreport (Ondrej Berta) 

Hoci bol termín pre toto podujatie, inak typicky jesenné, trochu netradičný, na jeho príjemnej atmosfére mu to vôbec neubralo.

Jazzový piatok patril výlučne domácim hudobníkom a ich hudobným projektom. Podujatie otvoril Oliver Kucharovič so svojím projektom OLIVER KUCHAROVIČ QUARTET, ktorý, žiaľ, pre chorobu klaviristu musel koncert odohrať len v trojici. Predstavenie debutového albumu Impulse sa mu však podarilo na výbornú a potvrdil tak kvalitu starého overeného formátu jazzového tria.

Foyer kina naladil do štýlu funku, soulu a latin jazzu domáci majster gitarového umenia FERENC FARKAS.

Tretím Novozámčanom, ktorý večer zároveň uzavrel, bol Ľudovít Kotlár s najnovším projektom BEREZA & KOTLÁR PROJECT. Kvarteto predstavilo svoju vlastnú tvorbu z pera Pavla Berezu a už spomínaného Ľudovíta Kotlára. Mladý klavírny virtuóz už patrí k stáliciam slovenskej jazzovej scény, a keďže zároveň pôsobí ako pedagóg, utvrdil nás v tom, že hudobný dorast je v tých najlepších rukách.

(čítaj ďalej)

 

Odišiel nežný bluesman folku – Miloš Janoušek (1952 – 2023)

Dura | 18.2.2023

Z nezamknutej klietky srdca
biele svetlo prúdi.
Cez rozjarené
piesne myšlienok
ľadová láska praská.
Fontána radosti lieta vedomím
a chvíľa večná,
bez slov a bez poškvrny...
 
Trvá s Tebou,
Miloš.
(JT)

 

(čítaj o Milošovi)

2 % z dane pre Slovenskú bluesovú spoločnosť

Tajemník | 10.2.2023

TWICE WARNING !!!

 

  1. Prosíme všetkých zamestnancov a fanúšikov BLUES, ktorí sú ochotní venovať 2% z dane pre Slovenskú bluesovú spoločnosť, aby zbystrili pozornosť a do 15.2.2023 /streda/ požiadali zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. Tlačivo k tomuto úkonu potrebné je možné vytlačiť tu : (tlačivo)

Zamestnávateľ tlačivo potvrdí a toto treba do 31.3.2023 odovzdať na príslušný Daňový úrad v mieste bydliska, resp. dohodnúť si stretnutie s tajomníkom SBS a ten to porieši za Vás.

  1. Kto si myslí, že činnosť SBS je zmysluplná, môže ju podporiť zaplatením členského za rok 2023 v sume 7 Eur, príp. aj viac na účet

SK6565000000000020241338 a zanechať meno darcu. Peniaze budú zmysluplne využité, na prevádzku tejto webstránky, realizáciu CD Bluesová spoločnosť No16 a dopĺňanie našej zvukovej aparatúry.

V oboch prípadoch Vám SBS za poskytnutú dobročinnosť ďakuje !!!

 

XVII. Jazz Blues Jamboree v Nových Zámkoch

Libor | 6.2.2023

XVII. Jazz Blues Jamboree v netradičnom termíne, v tradičnej atmosfére!

Novozámocké kino Mier bude v dňoch 17. a 18. februára 2023 scénou XVII. ročníka sviatku priaznivcov jazzovej a bluesovej hudby, festivalu Jazz Blues Jamboree.

O tom, že Nové Zámky nemajú o hudobné talenty núdzu, sa presvedčíme v prvý deň festivalu, a to hneď trikrát! Podujatie otvorí mladá energická brnensko-slovenská jazz-funk-groove formácia OLIVER KUCHAROVIČ QUARTET, zoskupená okolo novozámockého basgitaristu Olivera Kucharoviča. Jeho spoluhráčmi sú Jan Baroš (klávesy), Daniel Kéry (gitara) a Viktor Mudrák (bicie).

Ako už býva dobrým zvykom, živá hudba bude znieť aj v prestávke programu. Na malom pódiu sa o tom postará rovnako domáci interpret – gitarista FARKAS FERENC, ktorý predstaví známe soulové a funkové skladby v svojskom akustickom prevedení.

Tretím domácim hudobníkom bude Ľudovít Kotlár, ktorého nový projekt s gitaristom Pavlom Berezom, BEREZA & KOTLÁR PROJECT, spolu s Ľubomírom Gašparom (kontrabas) a Jurajom Rašim (bicie), je spojením virtuóznej hry a lyrickej melodiky, inšpirovanou hlavne škandinávskym jazzom.

(čítaj ďalej)

Bratislavský Bluesový Advent IV.

Tajemník | 23.12.2022

Bratislavský Bluesový Advent  IV.

fotoreport (Zorka Lišková) 

Bluesové adventíky jedna až tri prebehli organizačne fajn.  Slovenská bluesová spoločnosť v spolupráci s agentúrou Together "nominovala" na štvrtý adventný koncert kapely P.P.Band zo Šamorína a Blues Rules z Bratislavy. P.P.Band pod vedením giraristu a speváka Mira Suchoňa sa predstavil s osobnosťami slovenského blues, harmonikárom Bobošom Procházkom a gitaristom a spevákom Adym Kelemenom. Rytmickú sekiu zabezpečili Tomáš Hudák (bicie), Andrej "Siki" Sikora (basgitara) a vynikajúci hráč na dobro a dobru podobným nástrojom - Peter Szabados. P.P.Band sa prestavil v bluesrockovom šate tak šlapavo až sa predné rady pred pódiom roztancovali v rozmarných pohybových kreáciách. Spojenie bluesrocku a varených predvianočných nápojov sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave manifestovalo do spontánnej nálady. P.P.Band sa predstavil ako dobre namastený stroj a v závere jeho vystupenia sa v rukách bubeníka Tomáša Hudáka objavili a rozozvučali láskavé roľničky. Príjemné a profesionálne vystúpenie. Po P.P.Bande nastúpili Blues Rules. Za kapelou stoja bratia Dobrotovci, Broňo (gitara, spev) a Peter (klávesy). Ich vystúpenie sledoval Tomáš Hudák (PP Band) s veľmi pozitívnym záverom: nápaditosť, profesionalita a hravosť. Broňo i Peter sú nestormi bratislavského bigbítu ale veľmi dobre im sekundovali  Roman Ramon Ziaťko (dobro), Roman Mater (basgitara, spev) a Lucia Cvengrošová (bicie nástroje). Malým šrámom pred koncertom kapely Blues Rules bol postoj polície, ktorá im robila prekážky pri parkovaní kvôli vyloženiu nástrojov. Pomáhali a chránili. 

TWÓJ BLUES N91

Andrzej | 17.12.2022

Vyšlo už 91 číslo predstížneho časopisu TWÓJ BLUES.

Vážení čtenáři,

nejspíš nejen já jsem si začátkem letošního roku položil otázku, jaký ten rok bude ? Po dvou pandemických rocích 2020-21, které kompletně převrátily řád našeho světa včetně koncertního dění a bluesové festivalové turistiky, je možno dnes říci, že se hudební život vrátil do normálu.

Zvyšující se inflace má silný dopad na naše finanční možnosti, což se samozřejmě odráží ve struktuře našich výdajů. Ne vždy zbývá po zaplacení nezbytných životních nákladů ještě na desky, hudební časopisy nebo lístky na koncerty. O to větší radost mi / a asi nejen mně ?/ udělal návrat k festivalovým setkáním se skvělou hudbou s výměnami názorů a především s pohledem na spokojené a usměvavé tváře návštěvníků.

(čítaj ďalej)

Miloš Železňák Acoustic Trio v Piešťanoch - reportuje Ruženka

RuženkaŠípková | 17.12.2022 | Komentáre: 2

Výlet do čarovných hudobných svetov

fotoreport  (Ruženka Šípková)

V piatok na Martina v kalendári kraľoval priam magický dátum – 11. 11. 2022. Ja som tento deň oslávila cestou do Piešťan, do mojej obľúbenej reštaurácie La Musica, v ktorej, ako jej názov napovedá, si možno okrem jedla a pitia vychutnať aj skvelú hudbu. V ten deň som bola trochu smutná, pretože na obzore bola zmena cestovného poriadku vlakov i autobusov a nevedela som, či po novom vôbec budem môcť cestovať do Piešťan na koncerty. Tak som si chcela hudbu v tomto meste ešte poriadne užiť, kým bol čas.

V ten večer sa konal v La Musice koncert hudobnej formácie Miloš Železňák Acoustic Trio, ktorú som ešte naživo hrať nepočula, hoci projekt tohto tria existuje už vyše dvadsať rokov v rozličných zostavách.

(čítaj ďalej)

V bratislavskom Véčku to opäť vrelo - reportuje Tajomník

Tajemník | 12.12.2022 | Komentáre: 1

Vo Véčku to opäť vrelo

fotoreport (Zorka Lišková) 

Sobota, 10.12.2022 bol ten deň, keď sa do legendárneho Véčka na námestí SNP v Bratislave okolo 20,00 hod. sunuli pomerne husté zástupy ľudí. Po covidovom šialenstve si tu dali rande dve spriatelené kapelky a to Čenkovej deti a Grapefruit Death. Nebudem tu spriadať dlhé traktáty, tak naozaj len fakty. Prvou kapelkou boli Čenkovej deti, nie síce potomkovia Fraňa Krála, ale mašinfíreri slovenského bigbajzu a kvalitnej muzičky. Zloženie : Peci Uherčík - gitara a vokály, Broňo Dobrota - gitara a vokály, Juraj Majer - basa, Teo Skovay - bicie, Peter Dobrota - kláves a Braňo Jehlár - spev. Braňa Jehlára som si nechal na koniec zoznamu, lebo sa hrali jeho slovenské skladby, ak teda opomeniem dve-tri skladby z dielne Peciho, resp.v spolupráci. Celý večer odpálili skladbou Hromy a blesky a v tomto duchu sa nieslo všetkých 14 skladieb. Nálada preplnenej sály gradovala a od posedávania k tancu bolo hupky - dupky veľmi rýchlo. Po hodine hrania všetkých zahnal smäd veľmi rýchlo k barovénu pultu a medzitým prišlo k prezvučeniu kapiel na Grapefruit Death. Bratia Dobrotovci zostali na pomyselnom pódiu, tak isto Peci Uherčík a Juraj Majer, no a svoje miesta zaujali Milan Adámek - gitara, spev, Karolínka Uherčíková sadla za bicie, Roman Csolle - spev a harp, no a nakoniec som si nechal Laca Gomboša - gitara, spev hlavne preto, že dostal šancu ako jediný z kapely stáť pri mikrofóne na pravom perzskom koberci. Kapelka v tomto zložení odohrala 10 skladieb, s úvodnou Kam ísť ? Nuž čudná otázka...veď predsa do Véčka. Ďalších 6 skladieb bolo slovenských a tri s anglickým textom, dá sa povedať v "liverpoolskom" slangu. Po týchto skladbách kapelka zostala v pôvodnom zložení, akurát Karolínku Uherčíkovie vystriedal za bicími jej strýko Martin Uherčík. Ten dostal šancu v šiestich skladbách, napospol anglických. Čo dodať záverom ? zábava gradovala ľudia tancovali ako z reťaze odtrhnutí a boli by tam snáď aj do rána. Nakoniec, všetko si môžte overiť z fotoreportu Zorky Liškovej

P.S. Jedinú obavu som mal z dymových efektov počas hrania, lebo ako sa hovorí z iskry vzbĺkne plameň a dymu tam bolo toľko, že by sa dalo vyúdiť celé klobáskové kráľovsrvo.

Za pozornosť ďakuje Paľo Sojka, tajomník SBS