Bratislavský Bluesový Advent IV.

Tajemník | 23.12.2022

Bratislavský Bluesový Advent  IV.

fotoreport (Zorka Lišková) 

Bluesové adventíky jedna až tri prebehli organizačne fajn.  Slovenská bluesová spoločnosť v spolupráci s agentúrou Together "nominovala" na štvrtý adventný koncert kapely P.P.Band zo Šamorína a Blues Rules z Bratislavy. P.P.Band pod vedením giraristu a speváka Mira Suchoňa sa predstavil s osobnosťami slovenského blues, harmonikárom Bobošom Procházkom a gitaristom a spevákom Adym Kelemenom. Rytmickú sekiu zabezpečili Tomáš Hudák (bicie), Andrej "Siki" Sikora (basgitara) a vynikajúci hráč na dobro a dobru podobným nástrojom - Peter Szabados. P.P.Band sa prestavil v bluesrockovom šate tak šlapavo až sa predné rady pred pódiom roztancovali v rozmarných pohybových kreáciách. Spojenie bluesrocku a varených predvianočných nápojov sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave manifestovalo do spontánnej nálady. P.P.Band sa predstavil ako dobre namastený stroj a v závere jeho vystupenia sa v rukách bubeníka Tomáša Hudáka objavili a rozozvučali láskavé roľničky. Príjemné a profesionálne vystúpenie. Po P.P.Bande nastúpili Blues Rules. Za kapelou stoja bratia Dobrotovci, Broňo (gitara, spev) a Peter (klávesy). Ich vystúpenie sledoval Tomáš Hudák (PP Band) s veľmi pozitívnym záverom: nápaditosť, profesionalita a hravosť. Broňo i Peter sú nestormi bratislavského bigbítu ale veľmi dobre im sekundovali  Roman Ramon Ziaťko (dobro), Roman Mater (basgitara, spev) a Lucia Cvengrošová (bicie nástroje). Malým šrámom pred koncertom kapely Blues Rules bol postoj polície, ktorá im robila prekážky pri parkovaní kvôli vyloženiu nástrojov. Pomáhali a chránili. 

TWÓJ BLUES N91

Andrzej | 17.12.2022

Vyšlo už 91 číslo predstížneho časopisu TWÓJ BLUES.

Vážení čtenáři,

nejspíš nejen já jsem si začátkem letošního roku položil otázku, jaký ten rok bude ? Po dvou pandemických rocích 2020-21, které kompletně převrátily řád našeho světa včetně koncertního dění a bluesové festivalové turistiky, je možno dnes říci, že se hudební život vrátil do normálu.

Zvyšující se inflace má silný dopad na naše finanční možnosti, což se samozřejmě odráží ve struktuře našich výdajů. Ne vždy zbývá po zaplacení nezbytných životních nákladů ještě na desky, hudební časopisy nebo lístky na koncerty. O to větší radost mi / a asi nejen mně ?/ udělal návrat k festivalovým setkáním se skvělou hudbou s výměnami názorů a především s pohledem na spokojené a usměvavé tváře návštěvníků.

(čítaj ďalej)

Miloš Železňák Acoustic Trio v Piešťanoch - reportuje Ruženka

RuženkaŠípková | 17.12.2022 | Komentáre: 2

Výlet do čarovných hudobných svetov

fotoreport  (Ruženka Šípková)

V piatok na Martina v kalendári kraľoval priam magický dátum – 11. 11. 2022. Ja som tento deň oslávila cestou do Piešťan, do mojej obľúbenej reštaurácie La Musica, v ktorej, ako jej názov napovedá, si možno okrem jedla a pitia vychutnať aj skvelú hudbu. V ten deň som bola trochu smutná, pretože na obzore bola zmena cestovného poriadku vlakov i autobusov a nevedela som, či po novom vôbec budem môcť cestovať do Piešťan na koncerty. Tak som si chcela hudbu v tomto meste ešte poriadne užiť, kým bol čas.

V ten večer sa konal v La Musice koncert hudobnej formácie Miloš Železňák Acoustic Trio, ktorú som ešte naživo hrať nepočula, hoci projekt tohto tria existuje už vyše dvadsať rokov v rozličných zostavách.

(čítaj ďalej)

V bratislavskom Véčku to opäť vrelo - reportuje Tajomník

Tajemník | 12.12.2022 | Komentáre: 1

Vo Véčku to opäť vrelo

fotoreport (Zorka Lišková) 

Sobota, 10.12.2022 bol ten deň, keď sa do legendárneho Véčka na námestí SNP v Bratislave okolo 20,00 hod. sunuli pomerne husté zástupy ľudí. Po covidovom šialenstve si tu dali rande dve spriatelené kapelky a to Čenkovej deti a Grapefruit Death. Nebudem tu spriadať dlhé traktáty, tak naozaj len fakty. Prvou kapelkou boli Čenkovej deti, nie síce potomkovia Fraňa Krála, ale mašinfíreri slovenského bigbajzu a kvalitnej muzičky. Zloženie : Peci Uherčík - gitara a vokály, Broňo Dobrota - gitara a vokály, Juraj Majer - basa, Teo Skovay - bicie, Peter Dobrota - kláves a Braňo Jehlár - spev. Braňa Jehlára som si nechal na koniec zoznamu, lebo sa hrali jeho slovenské skladby, ak teda opomeniem dve-tri skladby z dielne Peciho, resp.v spolupráci. Celý večer odpálili skladbou Hromy a blesky a v tomto duchu sa nieslo všetkých 14 skladieb. Nálada preplnenej sály gradovala a od posedávania k tancu bolo hupky - dupky veľmi rýchlo. Po hodine hrania všetkých zahnal smäd veľmi rýchlo k barovénu pultu a medzitým prišlo k prezvučeniu kapiel na Grapefruit Death. Bratia Dobrotovci zostali na pomyselnom pódiu, tak isto Peci Uherčík a Juraj Majer, no a svoje miesta zaujali Milan Adámek - gitara, spev, Karolínka Uherčíková sadla za bicie, Roman Csolle - spev a harp, no a nakoniec som si nechal Laca Gomboša - gitara, spev hlavne preto, že dostal šancu ako jediný z kapely stáť pri mikrofóne na pravom perzskom koberci. Kapelka v tomto zložení odohrala 10 skladieb, s úvodnou Kam ísť ? Nuž čudná otázka...veď predsa do Véčka. Ďalších 6 skladieb bolo slovenských a tri s anglickým textom, dá sa povedať v "liverpoolskom" slangu. Po týchto skladbách kapelka zostala v pôvodnom zložení, akurát Karolínku Uherčíkovie vystriedal za bicími jej strýko Martin Uherčík. Ten dostal šancu v šiestich skladbách, napospol anglických. Čo dodať záverom ? zábava gradovala ľudia tancovali ako z reťaze odtrhnutí a boli by tam snáď aj do rána. Nakoniec, všetko si môžte overiť z fotoreportu Zorky Liškovej

P.S. Jedinú obavu som mal z dymových efektov počas hrania, lebo ako sa hovorí z iskry vzbĺkne plameň a dymu tam bolo toľko, že by sa dalo vyúdiť celé klobáskové kráľovsrvo.

Za pozornosť ďakuje Paľo Sojka, tajomník SBS

 

Bratislavský Bluesový Advent III.

Tajemník | 11.12.2022

Bratislavský Bluesový Advent  III.

fotoreport (Zorka Lišková)

V pozvánke na toto podujatie bol avizovaný dátum 8.12.2022, teda štvrtok a na pódium boli pripravené opäť dve zoskupenia. Duo Schweigert - Hrončiak a Veteráni zo Salon Doré. Prvou kapelkou večera  bolo duo Juraj Schweigert  a Lukáš "Luky" Hrončiak. Úvod ich programu so začiatkom o 18,30 hod. som kvôli dopravnej zápche nestihol a tak som prišiel keď už obaja protagonisti "zarezávali" na pódiu naplno. Počasie nebolo veľmi prívetivé, ale aj napriek tomu sa pod pódiom tiesnilo kvantum ľudí- Juraj Schweigert a aj Luky Hrončiak sú bluesovej verejnosti zafixovaní už ako bluesové stálice a tak som bol milo prekvapený, aký mali veľmi pozitívny ohlas u ľudí, ktorí ich videli a počuli snáď prvý raz v živote. Juraj Schweigert - hráč na ústnu harmoniku a spevák pôsobí vo viacerých projektoch a viacmenej stabilným parťákom na pódiu je aj gitarista Luky Hrončiak. Hodinový program vyčerpali v plnom nasadení a za potlesku vďačného obecenstva.

Veteráni zo Salon Doré nastupovali na pódium po dlhšej pauze, spôsobenej prezvučením celej aparatúry z dua na päťčlennú svorku dunajsko-mississippskej bluesovej zostavy. V booklete k svojmu CD nosiču sa píše, že hrajú bluesové štandardy z 30-tych rokov v štýle veselých jug bandov z delty rieky Mississippi a aby bolo zrejmé, že nie sú sekáčmi trstiny, tak ich repertoár je zmesou angličtiny a slovenčiny od Dunaja. Zostava posledných koncertov je nasledovná: Ján Litecký Šveda sr. je autor všetkých odohraných slovenských textov, spevák, gitarista a hráč na kazoo, Juraj Turtev - hráč na gitaru, mandolínu, spevák a protagonista dvoch skladieb, Romy Horváth - hráč na harmoniku, Ján Litecký  Šveda ml. - hráč na baskanister a jug a Paľo Sojka - hráč na rumpľu, kedysi tradičný nástroj žien pri praní na potokoch. V booklete k CD nosiču sa píše v zátvorke k rumpli že to je washboard, aby som nevyzeral ako úplný dement. Na rumpľu škrkocem dvomi hliníkovými vidličkami a na viacerých koncertoch som bol upodozrievaný, že som ich ukradol ešte zo školských jedální. Po odohratí svojho repertoáru sme od vďačného publika zožali taký potlesk, aký som ja počas pôsobenia v tomto milom orchestri ešte nezažil. A tak nasledovali tri prídavky, aby sme si to so skvelým obecenstvom nerozhádzali. Napriek zime, boli sme chránení koženými kabátmi, klobúkmi a aj dvomi ohrievačmi na pódiu. Fragmenty oboch koncertov zachytila Zorka Lišková na svojom fotoprístroji.. Vďaka letí aj vďačným divákom, ktorých týmto pozývame na posledný adventný koncert, ktorý  bude vo štvrtok, dňa 15.12.2022 na opäť už tradičnom mieste so začiatkom o 18,30 hod. Názvy oboch kapiel budú prekvapením večera.

Za pozornosť ďakuje Palo Sojka, tajomník SBS.

PS. 15.12. - PP Band (18.30), Blues Rules (19.30)

Bratislavský Bluesový Advent II.

Tajemník | 7.12.2022

Štvrtok 1.12.2022 bol dňom ďalšieho adventného koncertu a na programe boli dve kapelky : The Band of Heysek a Bluesweiser. V podstate sa jednalo o akúsi reprízu.30 záverečného koncertu festivalu Livin Blues , ktorý sa konal dňa 31.júla 2022 v bratislavskom DK Zrkadlový Háj. Kapelky si vymenili poradie na pódiu a hralo sa v inom kalendárnom období.

Druhý adventný koncert bol pred starým Národným divadlom a šapitó, alebo po novom stage bol výborne ozvučený a vykurovaný dvomi ohrievačmi. Napriek tomu bola v exteriéri taká zima, že by sa bez akejkoľvek námahy dalo zlomiť aj to, čo sa za normálnych okolností ohýba a tiež  aj logaritmické pravítko k tomu. Program začala teda brnenská kapela The Band of Heysek v zložení Jan Švihálek - gitara, spev a harp, Lukáš Kytnar - bicie a basák Mojmír Bob Sabolovič. Kapelka odohrala 10 skladieb včetne prídavku, v mrazivom počasí to odspieval hlavne gitarista Jan za občasnej pomoci oboch spoluhráčov z kapelky. Hodinový blok kapela odohrala so cťou za občasných poskakovaní na pódiu, hlavne kvôli prevencii omrzlín. Po nich prišiel na pľac súbor Bluesweiser  pod vedením Juraja Turteva zababušeného v zimnom overale. Celých 14 skladieb repertoáru odspieval a na gitare odohral Dura Turtev, sólami na gitare ho dopĺňal Ivan Tomovič, rytmiku obstarávali Elo Vojta na bicích a Andrej Jeriga na basgitare. Som si istý, že tenorsaxofonista Pavel Doležal, pokiaľ by nemal na saxofóne náustok z umelej hmoty ale z kovu, tak by chodil s primrznutým saxofónom do roboty podnes. Repertoár kapelky je tak pol na pol, teda slovenské vecičky sú adekvátne dopĺňané tými anglickými. Skladba Zajáček je mierne erotická, nie som si istý, či majú zajace na erotiku chuť aj v tomto počasí. Aj my Sojky teraz radšej len vtáčí zob, vhodne doplnený prerasteným lojom. Fotografka Zorka Lišková medzi jednotlivými zábermi tiež usilovne poskakovala a iste by radšej doma stepovala pri sporáku pri pečení medovníčkov. Vďaka !!!

fotoreport (Zorka Lišková)

Za pozornosť ďakuje Palo Sojka, tajomník SBS

P.S.  Následný Adventný koncert bude vo štvrtok, dňa 8.12.2022 pred starým Divadlom o 18,30 hod. a hrať bude duo Schweigert a Hrončiak a o 19.30 kapela Veteráni zo Salon Doré.  Priatelia, ste vítaní !!!

Blues Rock Generations v Piešťanoch

RuženkaŠípková | 7.12.2022 | Komentáre: 2

Bluesrockový projekt úspešne pokračuje

fotoreport  (Ruženka Šípková)

Piešťanskú kapelu Blues Rock Generations, ktorá vznikla spontánne začiatkom roku 2021, tvoria dve generácie hudobníkov: tú staršiu zastupuje Štefan „Števo“ Adamec (1953), ktorý hrá na akustickej gitare a spieva, zástupcami mladšej sú Jakub „Kubo“ Adamec (2009) – hráč na sólových gitarách a Samuel „Samo“ Kolník (2008) – bubeník. Pravidelne hrávajú v reštaurácii La Musica v Piešťanoch. Tá je takpovediac ich domovskou scénou, a pomaly sa dostávajú do povedomia hudobných fanúšikov aj mimo svojho mesta – napríklad 27. októbra 2022 odohrali úspešný koncert v Stredisku kultúry Bratislava - Nové Mesto na Vajnorskej ulici. Ich aktivity sa však neobmedzujú iba na koncertovanie – tohto roku vydali už dva albumy – Blues Rock Generations No. 1 a No. 2. Na každom z nich je desať skladieb, osem prevzatých a dve vlastné. Zámerom projektu je každý rok vydať dva albumy, a to na CD nosiči i na vinylovej platni. Na obale každého albumu bude rovnaký obrázok, len v inej farebnej verzii (obraz Twilight od Štefana Poláka). Kapela to plánuje robiť počas obdobia piatich rokov. Zámerom je hlavne dokumentovať, ako budú mladší členovia kapely postupne vekovo i hudobne rásť, a tiež zozbierať najlepšie bluesové a bluesrockové skladby. Blues Rock Generations majú vlastné hudobné štúdio, albumy si vydávajú sami a sami si robia i mastering a produkciu.

(čítaj ďalej)

Alaska Sue (Andrea Peeters-Karovičová) posiela pozdrav z Holanska

Dura | 30.11.2022 | Komentáre: 1

Koncert Silvii Josifoskej v Šamorínskom kulturáku

Dura | 28.11.2022

SILVIA JOSIFOSKA V BÁBKOVEJ SÁLE

Mestské kultúrne stredisko, Šamorín, 30.11.2022 (streda), 19.00 hod. 

Prvá dáma blues na Slovensku a niekoľkonásobná držiteľka titulu Najlepšia speváčka roka prichádza s novým koncertným programom, ktoré predstavuje jej najnovšie CD Closer, ktoré bolo pokrstené  7.septembra v bratislavskom klube Randál. V tomto albume otvára svoj bohatý hudobný svet, svoje vnútorné pocity a okrem svojho obľúbeného žánru blues dáva na albume priestor aj iným jej blízkym žánrom ako je soul, funk, rock, disco beat až worldmusic. Na albume sa predstavila Silvia aj ako autorka.

Na koncerte vystúpia spolu so Silviou špičkoví slovenskí hudobníci - Erich Boboš Procházka (ústna hamronika), Pišta Lengyel (gitara), Martin Gašpar (basová gitara), Ajdži Sabo (bicie nástroje), Martin Wittgruber (klávesové nástroje) a ako špeciálny hosť aj spevák a gitarista Radovan „Vrabec“ Orth.

Bratislavský Bluesový Advent I.

Tajemník | 28.11.2022

Umelecká agentúra TOGETHER s.r.o. a Slovenská Bluesová spoločnosť uzavreli dohodu o spolupráci pri organizácii koncertov s názvom Bluesový Advent na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Jedná sa o seriál koncertov v dňoch 25.11. a 1.12, 8.12. a 15.12.2022.

Prvý koncert 25.11.2022 bol zároveň aj súčasťou otvorenia bratislavských Vianočných trhov. Otvorenie na hlavnom pódiu bolo zverené bluesovej kapelke The Turtev Brothers s hosťom Bobošom Procházkom. Frontman zoskupenia Juraj Turtev - gitara a spev spolu so svojim synovcom Erikom Turtevom - drumbla, kaval, mouthbow a kopák si prizvali pre tento otvárací koncert harmonikára Boboša Procházku. Koncert začal o 17,00 hod. a trval čosi vyše hodiny. Kapelka odohrala celkovo 14 skladieb, z toho 11 skladieb bolo z repertoárov bluesových velikánov predošlých generácií a tri skladby boli z dielne samotného Juraja Turteva. Synovec Erik predvedol bratislavskému publiku viacmenej neznáme nástroje, pokiaľ opomeniem bubon kopák a drumbľu. Píšťalka kaval je bulharský ľudový nástroj, no a mouthbow je strunový nástroj pochádzajúci z Afriky ladený v tónine A a dal by sa preložiť aj ako ústny luk, pričom na struny sa búcha lukom a jedna časť luku je v ústach hráča a dotvára sa tým jedinečný zvukový efekt. Zlé jazyky hovoria, že v Afrike, pokiaľ malé sloníky začujú tento zvuk, tak je to práve čas večerného kojenia. Keď tento zvuk nepočujú, idú za maminami tak či tak. Na preplnenom námestí bolo detí aj v kočíkoch neúrekom, našťastie sa pri hre na Mouthbow kojenia nedožadovali - škoda. Obecenstva ako spomínam vyššie bolo pred pódiom veľa a oceňovali potleskom všetky skladby, včetne Bobošových sólových partov na harmonike. Koncerty pred divadlom sú naplánované vždy pre dve kapely a tak po úvodnom vystúpení prišliel na pódium Peter Lipa so svojim Bandom. Tento koncert som už neabsolvoval, no ale kvality Petra Lipu a jeho kapelky sú oceňované všetkými fajnšmekrami a známe dlhé roky. Fotografka Zorka Lišková bola lepšie zaodetá do zimných podmienok a tak sú vo fotoreporte zachytené obe zoskupenia. Na záver ešte doplním celý program Bluesového Adventu: 1.12. - The Heysek Band (18.30) a Bluesweiser (19.30),  8.12. - Schweigert a Hrončiak Duo (18.30) a Veteráni zo Salon Doré (19.30) , 15.12. - PP Band (18.30), Blues Rules (19.30).

fotoreport (Zorka Lišková)

Priatelia, všetci ste na Adventných koncertoch srdečne vítaní !!!

Za pozornosť ďakuje Palo Sojka, tajomník SBS