15. International Roots & Blues festival Bílina (CZ)

Bobek | 8.6.2021

Bohužel v roce 2020 se festival kvůli situaci ohledně COVID-19 nemohl konat. Proto pořadatelé festivalu KC Bílina a Pure Music, z. s. doufají, že v roce 2021 bude možné uspořádat festival a oslavit tak 15. výročí Roots & Blues festivalu.
Festival se uskuteční v sobotu 19.6. 2021 již tradičně v Letním amfiteátru v Bílině.

Program:

15:00 – 15:50 Jan Fic (CZ)
16:00 – 16:50 Šestý Nesmysl (CZ)
17:00 – 17:50 Dobré ráno blues band (CZ/USA)
18:00 – 19:00 Petra Börnerová band (CZ/SK)
19:15 – 20:15 WBand (CZ/SK)
20:30 – 21:30 -123 Minut (CZ)

Festival zahájí v 15:00 zpěvák a písničkář Jan Fic, který prezentuje originální folk-blues s prvky alternativy a rocku. Jan Fic je také navíc výrobce kvalitních hudebních nástrojů Red Bird Istruments, o kterém nedávno Česká televize natočila dokument. www.janfic.cz

Druhým účinkujícím bude folk-bluegrassová formace Šestý Nesmysl, kterou vede kytarista a zpěvák Jindra Luňák (sk. Křáp). Kapelu doplňuje zpěvačka Helča Kulhanová, baskytaristka Iveta Dolanová, uznávaný hráč na banjo Pavel Zícha a cajonista Bohuslav Rapav. Kapela hraje vlastní tvorbu.

Dalším účinkujícím festivalu bude česko-americká skupina Dobré ráno blues band. Kapela koncertuje pravidelně v klubech a na festivalech napříč Evropou již pět let. V současné době tvoří sestavu skupiny americký zpěvák a hráč na foukací harmoniku Brynn Stephens z Kalifornie, kytarista Vít Kopecký a bubeník Vladislav Sosna. Kapela prezentuje originální americké delta blues. www.dobreranoblues.cz

(čítaj ďalej)

TWÔJ BLUES No.85

Andrzej | 8.6.2021

S hrdostí oznamuji, že jsme již vstoupili do 22. roku existence našeho časopisu!

Obálku tohoto vydání zdobí Muddy Waters na fotografii Zbyszka Jędrzejczyka z legendárního koncertu v Kongresovém sále ve Varšavě v roce 1976. Muddymu se také věnují dva neobvyklé texty, které jsou vzpomínkami prvních bílých hudebníků, kteří v jeho kapele hráli . Jsem obzvláště hrdý na to, že autorem jednoho z nich je Bob Margolin - kytarista, který poté hrál ve Varšavě po boku mistra. Druhý článek je nejen jeho poctou, ale také dobrou příležitostí zmínit nedávno zesnulého velkého hudebníka, hráče na harmoniku Paula Oschera. Článek o historii polského bigbitu vypráví o vlivu Muddyho koncertu ve Varšavě a vlivu bluesové Anglie na přelomu 60. a 70. let na formování naší hudební scény, zatím co Ryszard Gloger na příkladu kariéry norského kytaristy Kida Andersena ukazuje, že bluesman světové úrovně se může narodit kdekoli.

Pokud jde o aktuální témata, mluvíme o vlajce Konfederace. Takový článek v bluesovém časopise? – se někdo může zeptat. Zabýváme se tímto tématem v souvislosti s kontroverzí, která se v poslední době objevila kvůli stažení nominací The Blues Foundation na cenu Blues Music Award pro Kennyho Wayna Shepherda. Snažíme se lépe osvětlit různé aspekty spojené s tímto problémem.

(čítaj ďalej)

ROCK v MÚZEU 2021

Marcel | 8.6.2021

 17.6. Jack Moore „...plays Father“ (UK – Bluesrock) 

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, vo štvrtok 17.6. do Bratislavy syna slávneho Garyho Moorea, Jacka s kapelou.

Dnes 34. ročný spevák, gitarista a skladateľ, rodák z anglického Windsoru Jack Moore, je synom slávneho, už zosnulého gitaristu a speváka Garyho Moorea. Na gitaru začal hrať v 15. rokoch. Vtedy počúval najmä kapelu Metallica. Samozrejme, že mal na jeho hru vplyv aj otec, ale ten ho skôr nechal vyvíjať sa samostatne. Trochu ho usmerňoval, avšak počúvali každý niečo celkom iné. Ich styčným bodom bol Jimi Hendrix. Jack študoval hudbu na škole Music College BIMM v Brightone, ktorý je akýmsi anglickým Chicagom. Tu študovali napríklad aj Ben Poole, alebo Danni Wilde (obaja už v múzeu vystúpili). Jack vystriedal viacero miest, kde sa skúšal usadiť, ako Henley, Londýn, či Coonnecticut v USA, ale aj spomínaný Brighton, kde žil 12 rokov. Na pódiu si zahral s takými menami, ako Joe Bonamassa, Thin Lizzy, Deep Purple, alebo Otis Taylor, z ktorého dcérou Cassie hráva v skupine. Jack má za sebou jediný album „Inside The Machine“, ktorý nahral a produkoval Guy Britton v Riverbank studios v Chippenhame v roku 2016. Mimochodom, Jack má aj brata, ktorým je Gus Moore, tiež muzikant.

Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava-Podunajské Biskupice, tel.00421245243167

17.6., štvrtok, 19,00 hod., Jack Moore „...plays Father“ (UK – Bluesrock)

www.muzeumobchodu.sk, muzeumobchodu@gmail.com

Postreh na Folk blues session XX.ročník 2021

Dura | 8.6.2021 | Komentáre: 5

Postreh na Folk blues session XX.ročník 2021

Famózna rozlúčka pre Adriana Pullmana už exšéfa zariadenia DK LÚKY ktorý bol takmer štyri dekády v kultúre a pre nás nadšencov bluesovej hudby pilierom organizovania bluesových podujatí, bola zatienená nemilým prekvapením. Listky sa predávali do 18.00 a každý kto prišiel po, mal smolu a musel odvrávorať preč. Výsledok bola poloprázdna sála. Organizátori zrejme nevedia (či nechcú vedieť), že na hudobné festivaly sa ľudia trúsia počas celého programu či už na kapely ktoré im rezonujú alebo z časových dôvodov. V kinách či divadlách je uzavretie pochopiteľné. Argument, že odišla pokladníčka nás dostal späť o 30 rokov ale aj vtedy by sa našiel „osvietený“ komunista a našiel riešenie. Hold cesta „od diváka“. Osobne som dával na stránku Slovenskej bluesovej spoločnosti tento event s radosťou, že opäť sa kultúra v podobe folku a blues vrátili na DK LÚKY v Petržalke a namotal som zopár priateľov, ktorí sa rozčarovaní vrátili domov. Amaterizmus podporený aurou „dôležitosti“ a nadutosti zvíťazili nad človekom prichádzajúcim za kultúrou. Ostáva nám veriť, že to bola iba neskúsenosť nového vedenia DK LÚKY.

Juraj Dura Turtev

Livin´ Blues 2021

P. Sojka | 6.6.2021 | Komentáre: 1
Pre viac informácií kliknite sem.

PET JAZZ 2021

P. Sojka | 6.6.2021
Pre viac informácií kliknite sem.

Na pódiu po veľmi dlhom čase

P. Sojka | 6.6.2021

Keď mi prednedávnom volal odchádzajúci šéf DK Lúky Adrián Pullmann, že nás zaradil do programovej štruktúry DK Lúky na mesiac jún, nevedel som, či sa mám tešiť, alebo byť na pochybách. Kvôli korone sme neboli na pódiu bez dvoch mesiacov presne dva roky a to je naozaj dosť dlhá doba nekoncertovania. S Adrianom som mal spoločnú dlhú, dobrú spoluprácu a pre DK Lúky som urobil dve výstavy obrazov, niekoľko výstav fotografií z koncertov a po mne prebrala štafetu výstav fotografka Zorka Lišková. Tento koncert mal byť asi labuťou piesňou našej spolupráce. A tak sme dohodli termín koncertu na sobotu, 5.júna 2021, so začiatkom o 19,00 hod. v malej sále DK Lúky.

Zorka Lišková - fotky

čítať ďalej

Záhoracký tandem Tedla – Sojka & Soletky a hostia

P. Sojka | 30.5.2021

Milí priatelia,

DK Lúky a Slovenská bluesová spoločnosť vás pozývajú na koncert Záhorackého tandemu Tedla – Sojka & Soletky s hosťami Pavlom Doležalom a Spolkom skúsených spevúľ, ktorý sa uskutoční v sobotu 5.6.2021 o 19:00 v DK Lúky v bratislavskej Petržalke. Vzhľadom k interným nariadeniam DK Lúky prosíme o dochvíľnosť.

Po dlhej pandemickej koronakríze ste všetci srdečne vítaní.

Viac informácii na stránke KZP.

DK LÚKY konečne opäť bluesovali

Tajomník | 29.5.2021

Folk – Blues session v DK Lúky - XX ročník

fotoreport (Zorka Lišková)

Celosvetová korona pandémia zasiahla aj do hudobného bluesového života na Slovensku. Po uvoľnení krízových opatrení všetci folk-bluesoví hudobní nadšenci s radosťou uvítali správu,že v sobotu, dňa 29.mája 2021 sa uskutoční Folk-Blues session v priestoroch DK Lúky v bratislavskej Petržalke, so začiatkom o 17,30 hod. Program bol nasledovný : kapela Blues Generation, Ján Litecký-Šveda, IC Band, teda Ivan Čeredejev a priatelia, Orchester Ivana Tomoviča a na záver programu The Old School Band – Stará škola.

Moderátorom večera bol bluesový bard Peter Bonzo Radványi...

(čítaj ďalej)

ROCK V MÚZEU 2021

Marcel | 21.5.2021

ROCK V MÚZEU“ 3.6. – ZVA 12 – 28 Band (SK – Blues) + Kocúr (Sk – Bluesrock)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, vo štvrtok, 3.6. do Bratislavy už po 11. krát najlepšiu slovenskú bluesovú kapelu ZVA 12 – 28 Band!

ZVA 12 – 28 Band, dodnes neprekonaná kapela bratov Norberta a Ladislava Červenákovcov, ktorej počiatky siahajú až do roku 1990, sa v múzeu predstaví už po 11. krát, čím drží rekord v rámci projektu „Rock v múzeu“. Minulý rok oslávila 30 rokov svojej existencie. Za bicími uvidíme už tradične Petra Krška. Ich svojské a veľmi autentické blues, skutočne stojí za počutie,ale aj videnie. Skladby zo všetkých albumov – „Live in Stará Pekárna“ (2002) „Hrubá múka“ (2005) a„ Za fúzy ma poťahaj“(2007) a „Z ruky zobať“ (2010), DVD „Live in Kazačok“ (2012) a posledného„Šibenica Frajerka“ (2015), patria medzi klenoty pôvodného slovenského, už nielen blues. Ako sa všeobecne uvádza kapela sa výrazne vymyká z typického blues-rockového klišé a v jej hudobnom jazyku nájdete aj prvky čerpajúce z rôznych hudobných žánrov a slovenského folklóru.

(čítaj ďalej)