Z Makova do Trnavy... reportuje tajomník

Tajemník | 21.9.2020

The Breakers 55

fotoreport (Ruženka Šípková) fotoreport (Petra Adámková)

Trocha netradičný názov článku na bluesovej stránke, hlavne keď sa hotujem písať o koncerte dvoch kapiel v Trnave. Fakt je ten, že za týmto podujatím som sa vybral práve z kysuckého Makova, kde trávim značnú časť leta už piaty rok a musím povedať, že v penzióne Poľana sa cítim už ako doma. Zázemie mi tu vytvára šéf podniku Roman Gajdoš, šarmantné žienky z personálu podniku a kvalitná strava, korunovaná pizzami s arómou apeninského poloostrova.. Kto neverí, nech tam beží... Čarovný prútik, švenk a už som v Trnave. Je sobota, 19.septembra 2020 a práve v čase 17.-20.9. 2020 sa mal konať tradičný trnavský jarmok. Jarmok bol kvôli korone oficiálne zrušený, ale po príchode do Trnavy v sobotných poobedňajších hodinách som mal pocit, že zákaz padol na neúrodnú pôdu. V slnečnom počasí som videl v centre Trnavy davy vysmiatych a spokojných ľudí, akoby tu ani nikdy nebýval autor dementného výroku o múdrosráčoch, no čo už...

Moje kroky viedli na Štefánikovej ul.č.4 do objektu zvaného Malý Berlín. Story o Malom Ríme pozná asi každý Slovák, čo niekedy navštívil Trnavu. Ale čo Malý Berlín ? Tento názov si prepožičali trnavčania pre Centrum nezávislej kultúry, nakoľko v Berlíne je stredisko nezávislej európskej kultúry. A tak v trnavskom multifunkčnom zariadení sa riadia touto myšlienkou a v rámci tejto filozofie tu poriadajú koncerty, besedy, divadlá, premietania filmov, workshopy pre deti a dospelých. Skutočne pekný priestor si vybrali bardi z miestnej kapely The Breakers na oslavu 55 rokov založenia kapely.

(čítaj ďalej)

Peter Lipa a Silvia Josifoska na október feste v Kvetoslavove

Katka | 10.9.2020 | Komentáre: 1

Peter Lipa Band a Silvia Josifoska & Blues Band budú tvoriť hudobnú časť pivného Október festu v Kvetoslavove (2.- 4.10.2020). 

Usporiadatelia Október festu v Kvetoslavove pri Šamoríne (adresa Kvetoslavov 90) si prizvali na svoj festival unikátne osobnosti našej hudobnej scény so svojimi kapelami. V piatok 2.10 bude baviť popíjačov piva saxofonista Saxi Laci, ktorý predvedie svoj program známymi evergrínami.. V sobotu 3.10 vystúpia dve unikátne postavy našej bluesovej i jazzovej scény Peter Lipa a Silvia Josifoska so svojimi kapelami. Obaja lídri sú špičkou na slovenskej hudobnej scéne, takže je sa na čo tešiť. V ich kapelách sa mimo iné blisnú Rado Tariška, Erich Boboš Procházka, Igor Ajdži Sabo a ďaľší. V prestávkach nebude chýbať akordeonista podľa nemeckého pivného vzoru.

SAMARIA BLUES FESTIVAL 2020

MiroS | 10.9.2020

Tlačová správa: Organizátorská kapela P.P.Band prináša v rámci ojedinelého projektu „SAMARIA BLUES FESTIVAL 2020“, v sobotu, 25.9.2020 do šamorínskeho klubu ďalší, už štvrtý, ročník bluesového festivalu.

Po úspečných troch ročníkoch sa scéna ustálila v šamorínskom Mozi Clube. Štvrtý ročník prebehne v kaviarenskej časti klubu, nakoľko je počet návštevníkov kvôli známym dôvodom limitovaný a kinosála musí byť uzavretá.

Dramaturgia festivalíku pripravila nasledovný line-up učinkujúcich. Ripoff Raskolnikov (A) je skvelá zostavička z Rakúska. Občianskym menom Ludvig Knoglinger (narodený v Linczi) patrí k špičke blues a jeho presahov v stredoeurópskom regióne. Tento výborný spevák a gitarista, držiteľ niekoľkých európskych cien je ozdbou každého festivalu kvoli jeho jedinečnému prejavu, skvelými textami s výpovednou hodnotou a neposlednej rade hudobným kumštom. Vo svojej torbe čerpal z osobností blues ako Blind Willie McTell, Skip James, Robert Johnson či Johnny Lee Hooker. Vydal cez 13 albumov. Na Slovensku sme ho mohli vidieť na Jazz Blues Jamboree 2019 v Nových Zámkoch, kde bol vynikajúcou bodkou ako headliner festivalu. Príde ako duo s klaviristom Sabolcsom Nagyom (HU) z Budapešti s ktorým v súčastnosti spolupracuje. 

Šamorínsku scénu bude reprezentovať P.P.Band a priatelia. P.P.Band v ktorého zostave sú aj špičky slovenského blues Erich „Boboš“ Procházka (harmonika) a Štefan „Pišta“ Lengyel (el.gitara) prinesie dravý elektrický bluesrock okorenený niektorými piesňami z projektu – Šamorínske verše. Jedným z „priateľov“ P.P.Bandu bude spevák a gitarista Juraj „Dura“ Turtev. Českú republiku bude reprezentovať vynikajúci gitarista, spevák a „priateľ“ P.P.Bandu David Kousal (CZ). Ten si „strihne“ pár hudobných kúskov s P.P.Bandom. Festival podporilo mesto Šamorín. Organizátori ďakujú aj sponzorom a mediálnym partnerom bez ktorých nie je možné v dnešných časoch čokoľvek kvalitné organizovať (pozri plagát).

Festival začne o 19:00 hod., a kto bol na predošlých ročníkoch, vie že sa dobre zabaví. Vstupné je 10 euro.

 

ROCK V MÚZEU 2020

Marcel | 10.9.2020

22.9. – The Plastic Peolpe Of The Universe (CZ – Underground Legend) 

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v utorok, 22.9. do Bratislavy legendu českého undergroundu, kapelu The Plastic People Of The Universe.

Múzeum obchodu Bratislava si aj týmto koncertom opäť rozšíri svoju zbierku v „depozitári“ legiend Československej rockovej hudby, kde si kapelu The Plastic People Of The Universe pridá k takým„artefaktom“, ako Blue Effect, Progress II, Synkopy 61, Etc Vladimíra Mišíka, Fermáta, ASPM Jana Spáleného, 5P Luboša Pospíšila, Michal Prokop, Luboš Andršt, Jazz Q Martina Kratochvíla, či Impuls. Skupina vznikla v roku 1968 a je priam stelesnením toho, čo si predstvíme pod pojmom Československý, ale najmä český underground. Túto skupinu charakterizuje a zároveň odlišuje (až na malé výnimky) od všetkých spomínaných skupín fakt, že skupina skoro celé 70. a 80.roky vystupovala a nahrávala iba ilegálne a neoficiálne a členovia znášali politické perzekúcie a veznenie. Svojou tvorbou sa kapela jednoznačne prihlásila k muzike Franka Zappu a jeho Mothers Of Invention (názov skupiny vznikol podľa ich piesne „Plastic People“) a The Velvet Underground.

(čítaj ďalej)

ROCK V MÚZEU 2020

Marcel | 22.8.2020

25.8. – Progres 2 (CZ – Bigbeat Legend)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v utorok, 25.8. do Bratislavy už po druhýkrát moravskú Bigbeatovú legendu, skupinu Progres 2 v pôvodnej zostave.

Skupina Progres 2 vystúpi v múzeu opäť po 11. rokoch. Vznikla v roku 1968 v Brne a založili ju dodnes hrajúci bubeník Zdeněk Kluka a gitarista a spevák Pavel Váně. Jeden z legendárneho Atlantisu a druhý zo Synkop 61 ( v múzeu tiež už vystúpili, v pôvodnej zostave) pribrali ešte klávesáka Jana Sochora a basgitaristu gréckeho pôvodu Emanuela Sideridisa. Prvý a vtedajší názov kapely bol The Progress Organization. Po prvých koncertoch sa skupina stala veľmi populárnou a v roku 1969 dokonca otvárala koncert The Beach Boys v Brne.

(čítaj ďalej)

15. International Roots & Blues festival - Bílina, CZ

Bobek | 22.8.2020

15. International Roots & Blues festival v českej Bíline

Již po patnácté se v Bílině uskuteční mezinárodní Roots & Blues festival věnovaný především bluesové hudbě.

Pořadatelé festivalu Pure Music, z. s. a KC Bílina připravili k výročí hned několik změn. Vzhledem k velkému počtu různých akcí a festivalů v letním období a také díky pandemii Covid-19 se festival uskuteční s novou koncepcí v novém termínu a místě.

Festival se uskuteční 21. listopadu 2020 v kulturním domě Fontána v Bílině. 

Festival pořádá Pure Music, z. s. ve spolupráci s KC Bílina. Festival se uskuteční díky finanční podpoře města Bíliny a partnerů: Swedlanore, Severočeské doly a.s., OSA a mediálních partnerů.
Více informací naleznete na webových stránkách: www.puremusic.cz

Předprodej vstupenek v Informačním centru Bílina a na stránkách: www.kcbilina.cz a www.tickeportal.cz 200 Kč v předprodeji / 300 Kč na místě 

Bratislavský klub .pod lampou: CD °15 krstené rokenrolom

EH | 11.8.2020

Bratislavský klub .pod lampou: CD °15 krstené rokenrolom

fotoreport (Ellen Haverdová)

V pondelok 10. augusta 2020 sa v bratislavskej kaviarni Klub pod lampou na Palisádach konal krst cédečka Slovenskej bluesovej spoločnosti N°15 sprevádzaný koncertom rokenrolovej zostavy Andi Ray Haverda Band. Akciu otvoril tajomník Slovenskej bluesovej spoločnosti Pavel Sojka, ktorý hneď na úvod spomínané CD pokrstil slovami „pokrstené rokenrolom dnešného večera“. A potom už sa obecenstvo ocitlo vo svete tohto žánru. A nielen jeho – hral sa aj blues a country.

(čítaj ďalej)

Oznam

P. Sojka | 6.8.2020 | Komentáre: 2

Vážení priaznivci bluesu,

napriek úsiliu, ktoré sme museli vynaložiť pri organizácii siedmeho ročníka Bluesových pondelkov v záhrade Vysokej školy BISLA v roku 2020 Vám musíme oznámiť, že ďalšie plánované koncerty sa nebudú konať z nasledovných dôvodov: konkrétne v Bratislave včera pribudlo 17 prípadov nákazy koronavírusom. Úrad verejného zdravotníctva neodporúča organizovanie verejných koncertov, pretože riziko nákazy sa v týchto dňoch zvyšuje. V pondelok bola atmosféra skvelá, ale ani BISLA ani organizátori nechcú riskovať, aby sa počas koncertu ktokoľvek nakazil. Sledujeme čo sa deje inde vo svete. Slovensko sa vo veľkej miere vyhlo masívnej epidémii, pretože sme boli disciplinovaní a dokázali sme šírenie covidu 19 znížiť na minimum. Udržme si tieto nízke čísla aj naďalej. Veď ide o nás, o naše zdravie, a pre mnohých, o život.

Žijeme ťažké časy, živé koncerty a naše stretnutia na akciách ako sú bluesové augustové pondelky nám budú chýbať. Tento rok ich budeme musieť oželieť, ale veríme, že budúci rok bude koncertov ešte viac a budeme ich schopní zabezpečiť bez rizika nákazy.

Pre nás je to obrovské rozčarovanie, ale nič s tým nenarobíme...
Za pochopenie ďakujú organizátori

 

Palo Sojka (SBS) a Samo Abrahám (BISLA)

Už je to tu !!! Krokoband a Grapefruit Death v Bisle - časť prvá !!!

Tajomník | 5.8.2020 | Komentáre: 1

Už je to tu !!! Krokoband a Grapefruit Death v Bisle - časť prvá !!!

fotoreport (Zorka Lišková)

Plagát na podujatie hovoril jasnou rečou. Univerzita BISLA a Slovenská bluesová spoločnosť pozývajú na koncert v pondelok dňa 3.augusta 2020 o 18,00 hod. v záhrade BISLA na Lazaretskej ulici. Hrať budú Krokoband a Grapefruit Death. Vstup voľný. Plagát ale nič nehovoril o počasí, no a predpovede počasia boli také, že sa vážne uvažovalo o preložení koncertu. Po dohode s muzikantmi sa rozhodlo, že sa hrá za každého počasia, teda aj keby sekery padali. Taká bola žiadza chlapov, ktorí na verejnosti kvôli korone nehrali vyše 6 mesiacov. Obe kapely sa zišli v hlbokom časovom predstihu pred koncertom. Bolo vidno na nich nervozitu, túžbu, radosť a očakávania, asi ako pociťuje panna pred svadobnou nocou. Je to za vlasy pritiahnutý prímer, lebo panien pred svadobnou nocou je v dnešnej raketovej dobe asi toľko, koľko je výhercov jackpotu v hre Lotto – šak toto...Pri inštalácii aparátu bolo drôtov ako v menšej jadrovej elektrárni, k tomu ešte park svetelných efektov a po zvukovke sa mohlo začať.  

(čítaj ďalej)

BLUESWEISER u ZELENÉHO KRÍČKA v TRNAVE

Dura | 29.7.2020

Západoslovenská kapela Bluesweiser vystúpi opäť v "mekke" slovenského blues v Trnave. Jej už domovskou scénou sa stal bar Zelený kríček na Štefánikovej ulici 24. Kapela už dávno presiahla vody blues a je zakorenená v jej presahoch.. alternatíve, rocku, jazzu, funky či nepopísateľného. Do Zeleného kríčka príde v zostave: Juraj Dura Turtev – gitara, spev; Ivan Tomovič – gitara; Pavel Doky Doležal – saxofóny, Erich Boboš Procházka – harmoniky; Elo Vojta – bicie a Erik Bínovský – basgitara.

Kde a kedy: v nedeľu 9.8.2020 o 18.00, Zelený kríček, Štefánikova 24, Trnava

Prídite priatelia. Budze veselo!!!