BUŽMA v šamorínskom ŠUP-ŠUPe

Dura | 11.11.2019

Bluesman z Moravy a Sliezka 14.11.2019 o 20.00 v ŠUP-ŠUP MUSIC CLUBE (Kováčska 3/A, Šamorín)

Lubomír BUŽMA Khýr, hráč na akustickú gitaru, dobro, banjo a fúkaciu harmoniku sa venuje akustickej bluesovej hudbe s českými textami. Repertoár tvoria z veľkej časti vlastné kompozície a taktiež tradicionály a gospely s úpravami do českého textu. Svoje bohaté skúsenosti nazbieral pri viac ako desaťročnom hraní v projekte Retro blues a ročným spoločným hraním s poľským harmonikárom Marekom Wojtowiczom. Na tomto projekte sa autorsky i interpretačne podieľal polovicou repertoáru. Koncertoval i s Pepom Streichlom (legenda ostravského blues), čo bolo prínosom pre jeho neskoršiu štúdiovú prácu i pre živé vystúpenia.

Tento bluesman s banjom na kolene, fúkacou harmonikou na držiaku v ústach, pravou nohou na ozvučenej drevenej krabici a s tamburínou na ľavej nohe nie len vyzerá, ale aj skutočne znie originálne, najmä keď pritom spieva jednu zo svojich pesničiek v sliezskom nárečí.

Folk Blues Session 2019 - XIX.ročník festivalu folk-bluesovej a bluesovej hudby

Adrián | 11.11.2019

Folk Blues Session 2019 - XIX.ročník festivalu folk-bluesovej a bluesovej hudby

30.11.2019 od 17.00

      OCTOPUS
      THE BLUES DISTILLERY
      MARTIN CHROBÁK A PRIATELIA
      BIG GILSON & BLUES DYNAMITE (BR)

 

Hlavným partnerom podujatia a z verejných zdrojov festival podporil Fond na podporu umenia.

(čítaj ďalej)

 

BLUE TIME s Jánom Sklenárom na rádii Devín

Jongi | 11.11.2019

BlueTime vol. 30/2019
vysielame 13.11.2019 o 19:00

V prvej časti vám predstavíme vynikajúci album, ktorého autorom je Keb' Mo' a volá sa Oklahoma. Mick Jagger sa chystá vydať reedície všetkých štyroch svojich sólových albumov na 180-gramovom vinyle. Dozviete sa viac. Takisto sa pozrieme aj na strieborné plátno. Aj v našich kinách mal premiéru film Miles Davis: Birth of the Cool, ktorý je veľmi zaujímavým dokumentom popisujúcim genialitu umelca ktorý v hudbe zanechal nezmazateľnú pečať a navždy zmenil jej tvár. Nasledujúci víkend bude pre blues azda najpriaznivejším z celej jesene. Čakajú na nás veľké festivaly na ktorých tento hudobný žáner bude zahrávať prioritnú úlohu. No a v pravidelnom seriály Kapitoly z blues sa dnes dozviete viac zo života Son House-a a predstavíme vám aj je gospelové blues. Nikým nerušené počúvanie želá dvojica Jano Sklenár a Peter Pištek.  

Archív relácie

ROCK V MÚZEU

Marcel | 11.11.2019

14.11. - Noah Wotherspoon (USA – Bluesrock)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, vo štvrtok, 14.11. do Bratislavy už po druhý krát vynikajúceho, amerického bluesrockového gitaristu Noaha Wotherspoona s kapelou.

Noah Wotherspoon rodák z Daytonu v Ohiu, v súčasnosti žijúci v Cincinati, dostal prvotný bluesrockový impulz v 10. rokoch od svojho brata Adama cez hudbu gitaristov, ako Stevie Ray Vaughan a samozrejme Jimi Hendrix. V 11. rokoch dostal prvú gitaru a všetko sa začalo. Učil sa u Michaela Harrisa a o dva roky neskôr ho zasvetil gitarista Tim Arnold do tajov skutočného blues. V roku 2009 založil svoju kapelu, v ktorej s ním hrajú basgitarista Tom Rastikis a bubeník Brian Aylor. V roku 2015 získal na International Blues Challenge 1. miesto, ako nahlepší gitarista a 2. miesto v rámci skupín. Noah nahral a vydal v roku 2015 zatiaľ jediný album s názvom „Mystic Mud“. Tento rok pripravujú na vydanie nový, druhý štúdiový album. Mimochodom Noah sa nenápadne, ale s veľkou razanciou v múzeu objavil aj minulý rok, ako gitarista v kapele speváčky Shaun Booker.

Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava-Podunajské Biskupice, tel.00421245243167

14.11., štvrtok, 19,00 hod. Noah Wotherspoon (USA – Bluesrock)

www.rockvmuzeu.sk, www.muzeumobchoduba.sk, muzeum.obchodu@muzeumobchoduba.sk, muzeumobchodu@gmail.com

2. spomienkový koncert rockʼnʼrollu pre Fedora Freša - reportuje Klavírnátor

Klavírnátor | 16.10.2019

2. spomienkový koncert rockʼnʼrollu pre Fedora Freša

V ten deň, 5. októbra 2019, bolo nad Bratislavou striedavo oblačno. Chvíľami to boli lejaky vody, aby ich pre zmenu na niekoľko minút vystriedali slnečné lúče. Ako posledné záblesky vzďaľujúcejšieho sa leta, ktorý vystrieda nehostinný a sychravý jesenný čas. Čas, v ktorom nie sú chladné rána a skoré večery nič mimoriadne.

Ten sobotný večer však mimoriadny bol! Aspoň pre tých, ktorí majú radi bluesovú a rockʼnʼrollovú muziku. V bratislavskej umeleckej kaviarni Scherz na Palisádach sa v piaty októbrový deň konal už druhý spomienkový koncert rockʼnʼrollu venovaný pamiatke nestora slovenského a československého rocku Fedora Freša. Pripomeňme, že Fedor rockʼnʼrollom v pravekej epoche československého bigbítu v šesťdesiatych rokoch 20. storočia začínal a v roku 2018, pri príležitosti svojich 71. narodenín, sa k tomuto žánru formou jednorazového koncertu vrátil. Akcia však vzbudila mimoriadny ohlas a tak sa Fedor Frešo rozhodol, že vytvorí určitú tradíciu a rockʼnʼrollové koncerty sa budú usporadúvať štyrikrát do roka.

(čítaj ďalej)

BLUE TIME s Jánom Sklenárom na rádii Devín

Jongi | 15.10.2019

BlueTime vol. 27
vysielame 23.10.2019 o 19:00

Tentoraz navštívime našim západných susedov. Konkrétne Viedeň kde tvorí a žije skvelý gitarista, spevák, bluesman - Hans Theessink. Pre novozámockú hudobnú jeseň je už neodmysliteľnou súčasťou aj festival Jazz Blues Jamboree, ktorého 15. ročník vám predstavíme. Nemecký režisér a redaktor Joerg Steineck sa rozhodol natočiť dokumentárny film o žijúcej legende svetového jazzu. Reč bude o jedinečnom gitaristovi a skladateľovi Johnovi Scofieldovi. V seriáli „Kapitoly blues“ si povieme viac o tzv. voice maskingu. Neobídeme ani ďalšie informácie zo sveta blues a pomôžeme vám aj s výberom dobrých koncertov na nasledujúci týždeň.Dobrý príjem a nerušené počúvanie Vám želá dvojica Jano Sklenár a Rudi Fritzman.

Archív relácie

ROCK V MÚZEU

Marcel | 15.10.2019

23.10. – Them Dirty Roses (USA – Southernrock)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v stredu 23.10. do Bratislavy vynikaji, súčasný, americký, „južanský“ rock v podobe kapely Them Dirty Roses.

Skupina vznikla v roku 2012 v meste Gadsden v štáte Alabama. Založili ju bratia James (spev, gitara) a Frank( bicie) Fordovci, ktorí prizvali kamarátov z mesta, druhého gitaristu Andrewa Davisa a bsgitaristu Bena Craina. Neskôr sa presťahovali do mesta, kde to v súčasnosti hudobne vrie, do Nashvillu v štáte Tennessee. Skupina vydala zatiaľ dve EP, prvé eponymné v roku 2014 a druhé „Trouble“ v roku 2016. V roku 2017 vydali prvý, eponymný album. Koncert v múzeu je súčasťou „European Tour 2019“ zloženého zo 40(!) koncertov v Belgicku, Holandsku, Francúzsku, Španielsku, Nemecku, Švédsku, Švajčiarsku a v Podunajských Biskupiciach.

Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava-Podunajské Biskupice, tel.00421245243167

23.10., streda, 19,00 hod., Them Dirty Roses (USA - Southernrock)

www.rockvmuzeu.sk,www.muzeumobchoduba.sk,muzeum.obchodu@muzeumobchoduba.sk, muzeumobchodu@gmail.com

BLUE TIME s Jánom Sklenárom na rádii Devín

Jongi | 8.10.2019

BlueTime vol. 25/2019
vysielame 09.10.2019 o 19:00

V ďalšom vydaní bluesového klubu predstavíme zopár noviniek z dielne Roba Ickes-a a Trey Hensley-ho, budeme počúvať aj nový album blues-rockovej hviezdy Ghalie a priblížime vám aj eponymný album Charlieho Parra. Britský gitarista, spevák a hudobný skladateľ Eric Clapton opäť chystá letné európske turné a zastaví sa aj v Prahe. Prezradíme viac. Žiaľ v nedeľu sa musel tento výnimočný hudobník a s ním aj celý hudobný svet rozlúčiť so svojim spoluhráčom z kapely Cream. Vo veku 80 rokov zomrel britský bubeník Ginger Baker. Toto vysielanie by sme chceli venovať práve jeho pamiatke. Kapela Kiero Grande bude so svojim CD Heavy Hands súťažiť v kategórii The Best Self – Produced CD v americkom Memphise. Zapojiť sa môžete aj do súťaže Jazz Blues Jamboree 2019 a vyšlo aj nove číslo časopisu Twój Blues, ktoré nám predstaví jeho šéfredaktor Andrzej Matysik. V našom pravidelnom seriáli Kapitoly z blues sa dozviete prečo boli bubny a rôzne iné perkusné nástroje až do polovice 18. storočia v celej severnej Amerike zakázané. A nezabudneme ani na dobré koncerty ktoré na vás tento týždeň čakajú. Dobre si s nami oddýchnite a odovzdajte sa hudbe.
Nikým a ničím nerušené počúvanie Vám želá dvojica Andrej Klimits a Jano Sklenár.

Archív relácie

Odkaz rock’n’rollu No. 7 – koncert venovaný pamiatke Fedora Freša

Dura | 5.10.2019

Druhý spomienkový koncert rockʼnʼrollu venovaný pamiatke nestora slovenského rocku Fedora Freša už v sobotu 5.10.2019 o 19.00 v bratislavskom Kafe Scherz.

V sobotu 5. októbra 2019 sa v bratislavskom podniku Kafe Scherz na Palisádach uskutoční už druhý spomienkový koncert rockʼnʼrollu venovaný pamiatke nestora slovenského a československého rocku Fedora Freša. Prvá akcia sa po Fedorovom odchode konala (pod názvom „Odkaz rock’n’rollu No. 6 – koncert venovaný pamiatke Fedora Freša“) 23. februára tohto roku a jej kapitolu vtedy písali Juraj „Dura“ Turtev, Jana „Džana“ Fujaková, Andi Ray Haverda, Paľo Hrnčirík, Juraj Kalász, Milan „Konfo“ Konfráter, Kirill Panshine a Jakub Valíček. 

(čítaj ďalej)

BLUE TIME s Jánom Sklenárom na rádii Devín

Jongi | 1.10.2019

BlueTime vol. 24/2019
vysielame 02.10.2019 o 19:00

V ďalšom vydaní našej relácie, ktorá mapuje fenomén s názvom blues, sa presunieme na africký kontinent. Predstavíme tvorbu zaujímavého umelca v ktorého žilách koluje kráľovská krv a jeho rodokmeň smeruje k zakladateľovi Malijskej ríše z roku 1240. Spevák, skladateľ o ktorom bude reč sa volá Salif Keita. Je albín a prischla mu aj prezývka „zlatý hlas Afriky“. 94. narodeniny by v týchto dňoch oslávil aj americký bluesman B. B. King. Nedávno sa v Los Angeles uskutočnila aj dražba artefaktov z jeho pozostalosti. O čo bol najväčší záujem, vám prezradíme v našej relácií.. Slovenská výpoveď zo súčasného Londýna. Tak to je Gabriel Kain a jeho hudobná novinka – eponymná EP platňa, ktorú vám dnes predstavíme. V seriáli Kapitoly z blues budeme opäť putovať americkým juhom pozrieme sa detailnejšie vôbec na prvý dokument ktorý pojednáva o čiernej hudbe z delty. Nebudú chýbať ani pozvánky na nasledujúci týždeň. Nikým a ničím nerušené počúvanie želajú Rudi Fritzman a Jano Sklenár.

Archív relácie