Jazz blues jamboree 2021

P. Sojka | 7.11.2021

Po ročnej pauze opäť zaznejú v Nových Zámkoch modré tóny!

PODUJATIE ZRUŠENÉ KVôLI KOVIDU

Jazz Blues Jamboree je nepochybne jedným z najobľúbenejších a rozhodne tým najstarším zo žánrových hudobných festivalov v Nových Zámkoch. Po ročnej, pandémiou vynútenej odmlke je späť so svojím 16. ročníkom!

November symbolicky svedčí tomuto podujatiu najviac, a tak sa Jazz Blues Jamboree 2021 uskutoční 19. a 20.11.2021 už tradične v kine Mier na dvoch pódiách.

Aj tento rok bolo prioritou organizátorov dosiahnuť pestrú dramaturgiu s formáciami, ktoré interpretujú jazz a blues v tých najpestrejších škálach.

V piatok sa o navodenie atmosféry postará charizmatická dvojica LIZI & MARCI (HU), ktorá zaodieva svetoznáme hity do podmanivého jazzového šatu. Maďarské duo bude svojou tvorbou vo foyeri kina vytvárať príjemnú klubovú atmosféru v prestávkach hlavného programu. Úvodné tóny festivalu na hlavnom pódiu budú v réžii THE TURTEV BROTHERS (SK), ktorých tvorba nás zavedie priamo ku koreňom starých folk-bluesových štandardov a spirituálov. O tom, že domáca jazzová scéna nemá núdzu o nápaditú tvorbu, nás presvedčí ALTAR TRIO (SK) pod taktovkou jedných z najvýznamnejších osobností moderného slovenského jazzu, Ľuboša Šrámka a Nikolaja Nikitina. Záver večera bude patriť jazz-fusion formácii DJABE (HU), ktorá si počas svojho vyše štvrťstoročie trvajúceho pôsobenia získala uznanie fanúšikov na 3 kontinentoch a v 42 krajinách sveta.

Druhý deň festivalu otvorí víťaz súťaže kapiel v roku 2019, mladé trio HER MEMORIES (SK), ktoré je zároveň víťazom najprestížnejšej súťaže Slovakian Blues Challenge 2019, vďaka čomu budú našu krajinu reprezentovať na European Blues Challenge 2022 vo Švédsku. Nasledovať bude FEKETE JENŐ, spevák a gitarista, formujúci maďarskú bluesovú scénu od 80.-tych rokov, so svojimi BLUES ROCKERS, ktorý zároveň predstaví svoj paradoxne iba debutový album Sárarany z roku 2019. Hudobného matadora vystrieda mladá generácia v stelesnení energickej a dravej zostavy THE YOUNIVERSE, ktorá dokazuje, že blues môže byť spoľahlivým stavebným kameňom aj pre nové moderné hudobné vlny.

Symbolickým mentorom Jazz Blues Jamboree 2021 je jeden z priekopníkov rhythm ´n´ bluesovej scény, IKE TURNER, ktorý by v tomto roku oslávil svoje nedožité 90. narodeniny.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Finančne podporil SOZA. Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Libor Ondrejčík

člen organizačného tímu

Festival Blues Moods v režime Covid špeciál

P. Sojka | 7.11.2021

Trnavská hudobná spoločnosť, o.z. sa v kultúrne ťažkej dobe podujala zorganizovať 11. ročník žánrového hudobného festivalu Blues Moods, ktorý tradične prináša korene kultúrneho dedičstva populárnej hudby na Slovensku, v Trnave žánrovým festivalom v “nákazovo-obmedzenom” režime.

Festivalovým hosťom je koncert vokálno–inštrumentálneho salónneho kvintetu – Veteráni zo Salon Doré. Zakladateľom tohto príležitostného vokálno-inštrumentálneho zoskupenia je legenda slovenskej bluesovej scény Ján Litecký - Šveda.  Spoluzakladateľ a dlhoročný prezident Slovenskej bluesovej spoločnosti, sólový interprét i protagonista viacerých hudobných zoskupení (Víťazný traktor, Slovenská disharmónia Jug Band, Vlčie mlieko...), autor viacerých kníh a v pravom slova zmysle priekopník blues na Slovensku sa v tomto projekte obklopil spoluhráčmi aktívne pôsobiacich v iných hudobných skupinách. Zoskupenie v auguste roku 2021 pokrstilo svoje prvé rovnomenné CD, z ktorého autorské piesne spievané v slovenčine zaznejú aj na trnavskom festivale Blues Moods 2021.

Festival sa uskutoční v sobotu, 13. novembra 2021 v priestoroch veľkej sály Kultúrneho centra Malý Berlín na Štefánikovej ulici č. 4 v Trnave so začiatkom o 20.00 h. Koncert sa uskutoční v režime OTP, cena vstupného je 5 Eur.

Peter Stojka

The Players 21 pod Devínom - reportuje Michal Kujan

MichalK | 20.9.2021

The Players 21 pod Devínom

1. septembra o 18tej hodine sa uskutočnil koncert v krásnom prostredí Ahoy Cafe Devín, nachádzajúcej sa na promenáde dole pri Dunaji. Pre skupinu to bol tohtoročný štvrtý koncert. Predchádzala mu akcia v KD Nivy ktorá prebehla ešte koncom júna a dva koncerty na legendárnych Garážach pod Prístavným mostom. Skupina na terase tejto devínskej kaviarne už raz hrala, takmer presne dva roky dozadu v septembri 2019, ešte keď bolo všetko po starom. Vtedy sa koncert tak isto veľmi vydaril, takže na jeho opakovanie sa všetci tešili.

Skupina sa predstavila v zložení basová gitara Peci Uherčík, rytmická gitara Vojto Scherhaufer a sólová gitara Michal Kujan. Za bicími to bola síce pre skupinu nová tvár, Matej Tomandl, inak ale dobre známy z legendárnej skupiny The Beatboys. Tí sa v 90. rokoch venovali hlavne skladbám skupiny The Beatles, takže repertoár Players a Shadows mu bol blízky a rýchlo sa v ňom zabehol. Skupina odohrala koncert na dva bloky, zazneli ako skladby pôvodných The Players a klasiky od anglických The Shadows, tak isto aj iné pre zmenu americké surfové skladby a aj spievané od Chucka Berryho, Cliffa Richarda alebo The Beatles.

Skupina mala aj nečakaného špeciálneho hosťa, bola ním legenda Štefan Szabo, spevák, basgitarista a klavirista, známy zo skupín Sršne (Ivan Kartík Kvintet), Tiene alebo Istropolitana. Ten pôvodne prišiel skupinu podporiť len ako divák, ale netrebalo veľa presviedčania aby si s ňou niečo aj zaspieval. Boli to dve skladby, rock´n´rollové klasiky Rock around the clock a Blue suede shoes. Skupina potom koncert zakončila, večer bol strávený ešte v príjemnej debate o hudbe a hraní v 60. rokoch a nasledoval odvoz späť domov.

Koncertne kapela ešte túto sezónu nekončí a po novom má svoju Facebook stránku, kde informuje o každom nastávajúcom koncerte ako aj pridáva fotky, videá a iné z jej života. Nájsť sa dá pod menom “The Players 21“. Tam nájdete info o budúcich akciách. Prikladáme pár fotografií od Vladislava Mrvu, ktorému za ne, aj účasť takto ďakujeme.

Výsledky mezinárodní soutěže Blues Aperitiv 2021.

Erik | 13.9.2021

Finále Blues Aperitivu 2021 si mezi sebe rozdělili Slováci, Poláci a Maďaři.

Mimořádně bohaté národnostní zastoupení má letošní, již 22. ročník vyhledávací soutěže BLUES APERITIV, pořádaný tradičně pod křídly mezinárodního hudebního festivalu BLUES ALIVE v Šumperku. Do finále, které se letos uskuteční 11. září, vybrala mezinárodní porota z 33 přihlášených skupin a jednotlivců sedm postupujících. Do hlavního programu Blues Alive (Šumperk 11. – 13.11.2021) postupují: The Turtev Brothers (SK)Levi (PL). Cena diváků: Levi (PL). Do hlavního programu Blues Alive (Chorzów 14.11.2021) postupují: Woodstock Barbie (HU) . Na letní scénu Blues Alive v rámci festivalu v Boskovicích a na Front Porch Blues postupují: The Turtev Brothers (SK).

„V první řadě musím poděkovat všem hudebníkům, kteří se do základního kola BLUES APERITIVU přihlásili. Přihlášek se sešlo 33, což je číslo srovnatelné s loňskem a převyšující předchozí ročníky,“ říká předseda mezinárodní poroty BLUES APERITIVU a dramaturg festivalu BLUES ALIVE Ondřej Bezr. A dodává: „Tradicí prvního kola je široký rozptyl, jak žánrový od čirého akustického blues přes velmi častý blues rock až po nejrůznější fúze, tak věkový od začínajících, ale často překvapivě velmi schopných hudebníků, až po zjevné veterány, z jejichž projevu je cítit jistota a letité zkušenosti muzikantů, kteří s hudbou žijí celý život. Výběr mezi tolika různými způsoby hudebního vyjádření vůbec není jednoduchý, porota musí zohledňovat řadu kritérií a při takovém počtu přihlášených samozřejmě i zesílená kvalitativní měřítka.“

Blues Aperitivu 2021 Šumperk

Dura | 9.9.2021

Finále Blues Aperitivu 2021 si mezi sebe rozdělili Češi, Slováci, Maďaři a Poláci

Mimořádně bohaté národnostní zastoupení má letošní, již 22. ročník vyhledávací soutěže BLUES APERITIV, pořádaný tradičně pod křídly mezinárodního hudebního festivalu BLUES ALIVE v Šumperku. Do finále, které se letos uskuteční 11. září, vybrala mezinárodní porota z 33 přihlášených skupin a jednotlivců sedm postupujících.

Na pódiu šumperského Domu kultury, kde si pod hlavičkou BLUES ALIVE už pětadvacet let vždy na podzim předává štafetu jedna světová bluesová hvězda za druhou, dostanou šanci si před publikem a mezinárodní porotou zahrát české skupiny Back to Roots a Císař Band, slovenští The Turtev Brothers, polské kapely Blackberry Brothers a Levi a dva zástupci maďarské bluesové scény Woodstock Barbie a Teddy Harpo. Jako náhradníci byly vybrány polské soubory Cotton Wing a Black Pin. Finalisté dostanou k dispozici profesionální festivalovou techniku a další nezbytnosti srovnatelné se zajištěním vystoupení světových hvězd. Jejich úkolem bude zaujmout porotu, ale i diváky. Dvě vítězné kapely si zahrají v rámci letošního ročníku mezinárodního festivalu BLUES ALIVE, který proběhne ve dnech 11. – 13. listopadu. Skupina, nejúspěšnější u publika, získá speciální Cenu diváků. Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu nebo další zástupce odborné veřejnosti, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive, jiných českých festivalech či na přehlídkách v Polsku.

Edícia BISLA 2021 pre tento rok ukončená - reportuje tajomník

Tajemník | 8.9.2021 | Komentáre: 1

 

 

 

Edícia BISLA 2021 pre tento rok ukončená...

 fotoreport (Zorka Lišková)

Slovenská bluesová spoločnosť v roku 2021 zhutnila koncerty v Univerzite Bisla do dvoch pondelkov a zahrali si v záhrade Univerzity štyri kapely. Druhý plánovaný koncert bol 6.septembra 2021 a avizované boli dve kapely : KrokobandGrapefruit Death. Na rozdiel od minulého roku, začiatok koncertov bol stanovený na 17,00 hod. Samotný koncert si zvučili kapely sami, konkrétne teda Kroko a Gusto Čech. Obaja chlapi sú detailisti a tak skladanie aparátu, mikrofónov a všemožných drôtov začali už dve hodiny pred koncertom. Úderom sedemnástej hodiny bolo všetko tip-top a ja ako moderátor programu som uviedol prvú kapelu večera, teda Krokoband.

(čítaj ďalej)

Bluesové pondelky 2021 v Bisle a ich retrospektíva

P. Sojka | 1.9.2021

Po neľahkom roku 2020 Bluesová spoločnosť opäť dostala od Univerzity Bisla šancu zahrať si v jej krásnej záhrade. S rektorom Univerzity doc. Samuelom Abrahámom sme dohodli dve popoludnia, kde budú hrať štyri kapely. Prvý koncertný blok sa uskutočnil 30.augusta 2021 a ohlásené boli dve kapelky : Bluesweiser a Záhorácky tandem Tedla – Sojka & Soletky. Zaplnené auditórium som privítal ja, ako tajomník Slovenskej bluesovej spoločnosti a po mne aj rektor Univerzity doc.Abrahám. (pokračovanie...)

Fotoreport (Z. Lišková)

Bluesové pondelky v záhrade Univerzity Bisla

P. Sojka | 29.8.2021

Vážení priaznivci pohodovej muzičky. Všetci vieme, ako dopadol minulý rok 2020 aj pri koncertoch v Univerzite Bisla. Po odohratí jedného koncertu v krásnej univerzitnej záhrade na Lazaretskej ulici v Bratislave sa svetom rozniesla celosvetová koronová pandémia  a prirodzene neobišla ani Slovensko. Hlavne z toho dôvodu boli zvyšné plánované koncerty zrušené. Dlho trvalo, kým sa situácia ako tak znormalizovala a aj územie Bratislavy sa ocitlo v tzv. zelenej zóne. Po dohode s vedením Bisly tento rok odohráme dva pondelky so štyrmi kapelkami, aby sa neprerušila viacročná kontinuita hrania na pôde Univerzity. Tu sú termíny :

30.august 2021– Bluesweiser a Záhorácky tandem Tedla – Sojka & Soletky

 6.september 2021 – Krokoband a Grapefruit Death

PLAGÁT

Priatelia, ste vítaní, hrá sa za každého počasia, vstup voľný, adresa je jasná – Lazaretská ul. v BA, začiatky o 17,00 hod.

Duch Mississippi v Letnej čitárni u Červeného raka - koncert

Linder | 26.8.2021

Duch Mississippi v Letnej čitárni u Červeného raka - reportuje Tajomník

Tajemník | 26.8.2021

Duch Mississippi v Letnej čitárni u Červeného raka

 fotoreport (Zorka Lišková), fotoreport (Vladimír Linder)

Čitáreň u Červeného raka sme po dlhom čase “odkliali” duchom Mississippi v pondelok, dňa 23.augusta 2021 krstom nového CD nosiča kapelky Veteráni zo Salon Doré. Netreba chodiť okolo horúcej kaše a hneď zkraja treba ozrejmiť, že toto príležitostné zoskupenie je asi jediné v širšom okolí, ktoré si dalo za vzor veselé jug-bandy z tridsiatych rokov minulého storočia, prevažne z kolísky blues, teda z Ameriky. A vydať CD nosič tohto žánru je určite tzv.pioniersky počin v našich zemepísnych šírkach. 

(čítaj ďalej)