JANE LEE HOOKER v splne mesiaca - reportuje tajomník

Tajemník | 21.3.2019

JANE LEE HOOKER v splne mesiaca

fotoreport (Andi Ray Haverda)

Koncert dámskej kapely Jane Lee Hooker sa v bratislavskom Múzeu obchodu uskutočnil 20.marca 2019, teda podľa kalendára v prvý jarný deň a na cestu do Múzea všetkým bluesovým fanúšikom svietil guľatý mesiac v najlepšom svojom outfite, teda v splne. A ako mesiac na oblohe, tak svietila na pódiu Múzea aj dámska kapela. Podľa Marcela Jucka, riaditeľa Múzea, bola to prvá čisto dámska zostava v tomto priestore. Bolo to neobvyklé aj pre mňa, lebo doteraz som čisto ženské kapely videl len dve slovenské, aj to v dávnej histórii. Názov kapely silne pripomínal meno čierneho amerického delta bluesmana, gitarového mága Johna Lee Hookera, akurát Johna vystriedala v názve Jane. Nepýtal som sa , ale John bol s najväčšou pravdepodobnosťou etalónom pre tvorbu a štýl hudby, ktorú dámy produkujú. O kapele sa možno dozvedieť najviac na ich webstránke www.janeleehooker.com a tam mi udrelo do očí ich heslo: „My sme gang, my sme rodina“.

(čítaj ďalej)

Malý Dobrofest s veľkými hviezdami

Dura | 19.3.2019

Tlačová správa: Koncert pre Dopyeru 2019, 22.3.2019, 19:00, Holiday Inn, Trnava

Veľké hviezdy na malom Dobrofeste Malý Dobrofest privedie do Trnavy veľké hviezdy

Medzinárodný hudobný festival Dobrofest - Trnava je už dávno minulosťou, no spomienku naň oživí aj v tomto roku jeho mladší brat Malý Dobrofest 2019. Nesie podtitul Koncert pre Johna Dopyeru a ako to vyplýva už z jeho názvu, bude venovaný pamiatke významného slovenského rodáka Jána / Johna Dopyeru (1893-1988), vynálezcu rezofonickej gitary - dobro, ktorý nielenže daroval svetu hudobný nástroj s nádherným zvukom ale jeho pomenovaním dostal slovenské slovo dobro do slovníka tisícov muzikantov na celej zemeguli.

Organizátori sa takto snažia nadviazať na tradíciu dnes už nejestvujúceho festivalu, ktorý bol jedinečným a jediným podujatím svojho druhu nielen na Slovensku ale aj na celom svete a v minulosti prispel výraznou mierou k zviditeľneniu Trnavy i celého Slovenska.

(čítaj ďalej)

BARINOVA HARUŠTIAKOVICA ( 70 % ) 2019

Tajemník | 18.3.2019

25.3 o 19.00 v Kafe Scherz: BARINOVA HARUŠTIAKOVICA ( 70 % ) 2019

Zorka Lišková je autorkou plagátu BARINOVA HARUŠTIAKOVICA ( 70 % ) 2019, ktorý začal svoju púť medzi bluesmanmi a aj na FB stránke. Na Livin´bluese sa ma viacerí pýtali, či sa dal Jožko Barina na výrobu alkoholu oficiálne, či pokútne a teda, že keď má slivovica 52%, tak 70 %-tná haruštiakovica bude riadny ekrazit. Uvediem veci na pravú mieru : Tento názov plagátu som vymyslel ja a následný koncert spískal Jožko Barina na znak vďaky Petrovi Haruštiakovi, ktorý sa zjara 1949 narodil. Tento rok sa teda dožil 70 rokov. Peter patrí medzi zakladajúcich členov Slovenskej bluesovej spoločnosti v roku 1993 v Trnave a dlhé-predlhé roky bol jej tajomníkom. Práve on začal s vydávaním CD nosičov SBS a bol v roku 1996 ocenený titulom Počin roka za vydanie nosiča s poradovým číslom 1. Ten istý titul dostal aj v roku 2003 za vydanie nosiča No 4. Aktivít, ktoré Peter vykonal bolo mnoho a bolo by to na dlhé písanie. To, že Jožko Barina má k Petrovi blízko je znamením toho, že okrem generačnej blízkosti sú aj kamaráti a Peter vydal Jožkovi unikátnu zberateľskú raritu, CD nosič s názvom Jožo Barina & The Meditating Four z roku 2007. Minulý rok, 2018 to boli zase reedície LP platní s názvom PlayersFour Meditation venované Jožkovej sedemdesiatke. Jožkom organizovaný galakoncert dňa 25.marca 2019 je teda uctením si práce Petra Haruštiaka na poli menom BLUES. Slovenská bluesová spoločnosť sa pripája ku gratulantom a priatelia, všetci ste v pondelok v KAFE SCHERZ vítaní !!!

Zdraví Paľo Sojka, tajomník SBS

Vyšlo nové číslo časopisu TWÓJ BLUES: číslo 76 - reportuje Andrzej Matysik

Andrzej | 18.3.2019

Vyšlo nové číslo časopisu TWÓJ BLUES: číslo 76

Máme za sebou další, již devatenáctý rok. 27. dubna v chořovské Szufladzie 15 při vystoupení Makar & Children Of The Corn oslavíme naše další narozeniny. Předcházet bude samozřejmě koncert Gala Blues Top a již po šestnácté předávání „Bluesów-Kalarusów” vítězům naší ankety. Velké gratulace všem vítězům ! Oni jsou vlastně hrdiny mnoha „žhavých” rozhovorů, které si můžete přečíst v tomto vydání TB. Představujeme rovněž profily umělců, kteří budou brzy hosty na našich pódiích, protože nejbližší měsíce slibují, že budou bohaté.

Na obálce tohoto čísla je Robben Ford, kytarista, který poprvé přijede do Polska a bude jednou z několika velkých hvězd mimořádně atraktivního červnového festivalu „Blues na Świecie”. Na konci června v Dolinie Charlotty v rámci festivalu Legendy rocku budeme mít možnost zažít koncert další skvělé ikony světové hudby Johna Fogertyho, tvůrce bezkonkurenční skupiny Credence Clearwater Revival.

S potěšením oznamuji, že letos je náš čtvrtletník patronem dvou zahraničních prezentací polského blues: již pátého květnového ročníku „Gala polského blues” v Bratislavě a červnového koncertu „Twój Blues: Antologie polského blues, část 2” v rámci folk – blues -beatového festivalu „Valašský Špalíček” ve Valašském Meziříčí v České republice. Vřele doporučuji, abyste si obě tyto pěkné akce zahrnuli do svých cestovních plánů. Chtěl bych vyjádřit svou upřímnou vděčnost všem, kteří velkoryse a zodpovědně reagují na heslo „předplatné plus”, čímž podporují už tři roky náš rozpočet, který je značně ovlivněn nepřidělením dotací z ministerstva. Ze stejného patří velké poděkování inzerentům, kteří oceňují sílu propagace svých aktivit v našem časopise. Trvale vám doporučuji zakoupení našeho časoipisu Twój Blues, ale ještě lepší je, přihlásit se k odběru jako předplatitel !

Pozdravuji vás a přeji příjemné čtení.

Andrzej Matysik

Čítačka s Luciou Satinskou v bratislavskej Artotéke

Ruženka | 18.3.2019

Združenie Sofia Bratislava v spolupráci so Slovenskou bluesovou spoločnosťou pozýva na 14.čítačku. Hosťom večera bude jazykovedkyňa Lucia Molnár Satinská. 

Kde: Galéria Artotéka Mestskej knižnice Bratislava

Kedy: 28.3.2019 o 17.00 hodine.

Moderuje: Ružena Šípková 

Hudba: Juraj Dura Turtev (spev, gitara), Erich Boboš Procházka (harmonika), Judita Kaššovicová (recitatív)

ROCK V MÚZEU

Marcel | 18.3.2019

The Tip (USA – Bluesrock)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v piatok, 23.3. do Bratislavy súčasný, americký bluesrock v podobe kapely The Tip.

 

Skupina vznikla v roku 2014 v Nashville v štáte Tennessee. Hrá tvrdšiu verziu bluesrocku, kde je cítiť viac rockového vplyvu skupín 70. rokov. Zakladateľmi sú najme frontman, spevák, gitarista a harmonikár Benny Carl a bubeník Dixie Carl, ktorý povolali basgitaristu Drewa Uldricha a druhého gitaristu Rickyho Dovera Jr., ktorých neskôr vystriedali súčasný gitarista Myles Baker a basgitarista Robby Bote. Skupina hneď v prvom roku vydala EP „Killing It Wasted“ a v roku 2015 debutový, eponymný album. V roku 2016 precestovali a koncertovali v celých Spojených štátoch. V nasledujúcom roku nahrali druhý album „Sailors Grave“, ktorý vydali u nemeckej značky SAOL. Koncert v múzeu je súčasťou „Europe Spring Tour 2019“, ktoré je zložené z 36 koncertov v Nemecku, Belgicku, Holandsku, Francúzsku, Španielsku, Taliansku a po jednom v Rakúsku, v Prahe a v Podunajských Biskupiciach.

„Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava-Podunajské Biskupice, tel.00421245243167

22.3., piatok, 19,00 hod. The Tip (USA – Bluesrock)

www.rockvmuzeu.sk, www.muzeumobchoduba.sk, muzeum.obchodu@muzeumobchoduba.sk, muzeumobchodu@gmail.com

ROCK V MÚZEU

Marcel | 18.3.2019

20.3. Jane Lee Hooker (USA – Bluesrock)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v stredu, 20.3. do Bratislavy vynikajúci, americký, čisto ženský bluesrock v podobe kapely Jane Lee Hooker.

Táto výnimočne, čisto ženská, bluesrocková skupina vznikla v New Yorku, v Brooklyne v roku 2013. Gitaristky Tracy Hightop a Tina „T-Bone“ Gorin sa poznali ešte z 90. rokov zo skupiny Helldorado. Neskôr sa rozišli do skupín Nashville Pussy a Bad Wizard. Po rozpade kapiel sa znova zišli a zistili, že by sa im zišla nová, už ich vlastná kapela. Prijali teda basgitaristku Hail Mary Z, ktorú poznali ešte z punkovej kapely Wives, za bicie si sadla Melissa „Cool Whip“ Houston z kapely Josh Joplin a spevu sa ujala Dana „Danger“ Athens. Dievčatá začali svoje poňatie blues prezentovať pravidelným, energickým, živým vystupovaním najmä v známych kluboch, ako sú New Yorské Irving Plaza, B.B. King´s, Knitting Factory, alebo Highline Balroom, v Los Angeles El Cid, Pappy & Harriet´s v Pioneertown v Californii, v pivovare Dogfish brewery v Rehoboth Beach v Delaware, alebo v Antone´s Record Shop v Austine v Texase. V roku 2016 podpísali zmluvu so známym Ruf Records a vydali debutový album „No B“. Pri nahrávaní povedali producentovi Mattovi Chiaravallemu aby album znel, ako album „Hard Again“, ktorý nahrali spolu Muddy Waters a Johnny Winter v roku 1977. Pri druhom, minuloročnom albume „Spiritus“ zasa chceli aby znel, ako živý. Koncert v Múzeu obchodu Bratislava je súčasťou promo „Europe 2019 Spiritus Tour“ zloženého z 23 koncertov v Nemecku a po jednom v Dánsku a v Podunajských Biskupiciach.

„Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava-Podunajské Biskupice, tel.00421245243167

20.3., streda, 19,00 hod. Jane Lee Hooker (USA – Bluesrock)

www.rockvmuzeu.sk, www.muzeumobchoduba.sk, muzeum.obchodu@muzeumobchoduba.sk, muzeumobchodu@gmail.com

BLUE TIME s Jánom Sklenárom na rádii Devín

Jongi | 18.3.2019

BlueTime vol. 6/2019
vysielame 20.3.2019 o 19:00 / Rádio Devín

 V ďalšom vydaní relácie BlueTime sme pre vás pripravili rozhovor s českou speváčkou a akordeonistkou - Petrou Börnerovou, ktorá spolu s bubeníkom, gitaristom a spevákom - Tomášom „Bobekom“ Bobrovniczkým tvoria nie len autorskú, ale aj životnú dvojicu. V ich šľapajach ide aj syn Tomáš „Bobek“ Bobrovniczký jr. ktorý má len desať rokov a na svojom konte už vystúpenia s mnohými významnými hudobnými osobnosťami. Počúvajte nás a o ich hudobnom, ale aj životnom príbehu sa dozviete viac v našom rozhovore. V Kapitolách blues dnes budeme opäť listovať v knihe Roberta Palmera - Deep Blues. Prenesieme sa na africký kontinent, do oblasti Senegambie odkiaľ putovali prví otroci na americký kontinent. No a práve oni, priniesli kultúru a hudobnú tradíciu z ktorej sa neskôr formoval aj moderný blues. Ak si chcete spríjemniť nasledujúce dni aj dobrým koncertom, pripravená je pre vás kvalitná ponuka na nasledujúci týždeň. Odovzdajte sa hudbe, oddýchnite si a pekné počúvanie želá dvojica Andrej Klimits a Jano Sklenár.

Archív relácie

Livin' Blues 2019

P. Sojka | 17.3.2019

fotoreport (Z. Lišková)

Plagát v tradičnom formáte pozýval bluesových fajnšmekrov na 27.ročník festivalu Livin´Blues na tradičné miesto, teda do DK Lúky v bratislavskej Petržalke, na 16.marca 2019. Program tu býva tradične bohatý a tak s tým súvisí aj skorý začiatok o 17,30 hod. Pozrime sa, akú zmesku tento rok nachystal návštevníkom festivalu riaditeľ DK Lúky Adrian Pullmann. Tu je:  Calvados Band, Matěj Ptaszek trio, J.J.Cale Tribute Band,  The Youniverse 3JO & Tammy Nižňanská a.h.,  Muddy SHOESNina von HORN Trio.

Po poriadku – Calvados Band z Košíc urobili šnúru po západe Slovenska. Vo štvrtok hrali v bratislavskom Aligátore, v piatok v Nových Zámkoch a v sobotu otvárali Livin´Blues. Hrali v zostave: päťgitarový Ján Fenko, frontman, gitarista,spevák, harmonikár, proste multifunkčný človek, Roland Šoltész – gitarista, Rasťo Dobranský – basa a spev a Marek Cicholes – bicie. Frontman všetkých predstavil krstným menom a priezviskom boli všetci Calvados.

(čítaj ďalej...)

Krstili sme v Aligator Crystal Pube - reportuje tajomník

Tajemník | 15.3.2019

Krstili sme v Aligator Crystal Pube

fotoreport (Zorka Lišková)

Edícia samplerov Bluesová spoločnosť sa tiahne už od roku 1996, kedy ju načal Peter Haruštiak, vtedajší tajomník Slovenskej bluesovej spoločnosti. Po jeho štvrtom sampleri sa žezla chopil Juraj Turtev a ani sme sa nenazdali, už je tu sampler s poradovým číslom 14. Viac ako 50 kapiel tu bolo zmapovaných a podávajú svedectvo o vývoji bluesovej hudby na Slovensku. CD Bluesová spoločnosť No14 sme sa rozhodli pokrstiť v Aligator Crystal Pube vo štvrtok, 14.marca 2019. Na Mariánsku ulicu sa do podzemia pubu zišlo dosť priaznivcov. Na programe večera boli tri kapelky z krsteného albumu, teda Pitný režim, Mattia Müller & the Geriatrix a Calvados Band. Občas mávam dobré nápady, reku čo tak dotrepať na krst ako krstovné médium ozajstného aligátora. Po pátraní som zistil, že v bratislavskej ZOO majú len dva kusy afrického krokodíla čelnatého, to však nie je aligátor.

(čítaj ďalej)