ROCK V MÚZEU

P. Sojka | 20.1.2020

ROCK V MÚZEU“

29.1. – Bywater Call (CAN – Soul/Blues)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v stredu, 29.1. do Bratislavy vynikajúci, súčasný, kanadský bluesový soul v podobe kapely Bywater Call.

Skupina vznikla v Toronte z iniciatívy speváčky Meghan Parnell a gitaristu Daveho Barnesa v roku 2017. Pribrali ešte bubeníka Brucea McCarthyho, basgitaristu Mikea Mausela a klávesáka Alana Zamitisa a mohlo sa začať. V roku 2018 ešte „pribalili“ dychovú sekciu – trumpetistu Stephena Dytea a tenorsaxofonistu Juliana Nalliho a cesta po torontskej scéne, ako aj po kanadských festivaloch úspešne napredovala. Len úplne nedávno, 22. novembra minulý rok prišiel na svet prvý eponymný album. Kapela na ňom ponúka zmes tradičného blues, soulu a rocku s dotykmi New Orleans, Alabamy, Ontária s viditeľnými vplyvmi mien, ako The Band, Duane Alklman, Aretha Franklin, Otis Redding, či Elmore James. Koncert v múzeu je súčasťou ich vôbec prvého európskeho turné, zloženého z 39. koncertov v Holandsku, Nemecku, Švajčiarsku, Francúzsku, Španielsku, Belgicku a v Podunajských Biskupiciach.

Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava-Podunajské Biskupice, tel.00421245243167

29.1., streda, 19,00 hod., Bywater Call (CAN – Soul/Blues)

www.rockvmuzeu.sk, www.muzeumobchoduba.sk, muzeum.obchodu@muzeumobchoduba.sk, muzeumobchodu@gmail.com

ROCK V MÚZEU

P. Sojka | 20.1.2020

ROCK V MÚZEU“

23.1. – Ghalia & Mama´s Boys (USA/BEL - Bluesrock)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, vo štvrtok, 23.1. do Bratislavy vynikajúci, americký bluesrock 21. storočia v podobe skupiny Ghalia & Mama´s Boys.

Ghalia, vlastným menom Ghalia Vauthier (známa aj ako Ghalia Volt), rodáčka z Bruselu je bluesová speváčka a skladateľka, ktorá v posledných šiestich rokoch vystupovala, ako sólová umelkyňa, ale aj ako šéfka domácich skupín Ghalia &The Naphtalines a Voodoo Casino, s ktorou vydala v roku 2016 svoj prvý album „Have You Seen My Woman?“. Samozrejme, že ju lákali veľké americké mestá, ako Chicago, Memphis, Nashville a St. Louis. Najmä v poslednom sa jej podarilo spolupracovať s tamojšou bluesovou spoločnosťou a jej skladbu „Let The Demons Out“ nahrala a umiestnila na kompiláciu speváčka Renee Smith. Na jar v roku 2016 sa stretla v bluesovej „Mekke“ v New Orleans so skupinou Johnny Mastro & Mama´s Boys (v múzeu vystúpili v tom istom roku), takto vznikli prvé nahrávky v St. Amant v Louisiane a názov novej skupiny už so speváčkiným menom. Nahrávky vydal hneď v nasledujúcom roku známy bluesový entertainer Thomas Ruf pod názvom titulnej skladby „Let The Demons Out“. Ghalia vydala v tomto rooku úplne čerstvý album Mississippi Blend, na ktorom môžeme počuť také mená, ako, Cedric Burnside, Watermelon Slim, Lightnin´Malcolm, alebo Cody Dickinson. Samotná kapela Johnnyho Mastra vznikla v roku 1994 v Long Beach v Californii. Neskôr koncertovala najmä v bluesových kluboch v Los Angeles. Stali sa domácou kapelou slávneho klubu „Babe´s and Ricky´s Inn“ a práve majiteľka Laura Mae „Mama“ Gross im vymyslela názov. Skupina hrá typické ťažkotonážne, harmonikou poháňané „Chicagské“ blues a  po viacerých personálnych zmenách pôsobí v súčasnom zložení – Johnny Mastro – harmonika, spev, Smokehouse Brown – gitara, Dean Zucchero – basgitara a Christophe Gaillot – bicie. Muzikanti sa v súčasnosti pohybujú v New Orleans v štáte Louisiana. Majú na konte už 10 albumov ( a 5 EP) od prvého „Round Wound“ z roku 1997 až po live album„Boogie In Bremen“ z roku 2016.

Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava-Podunajské Biskupice, tel.00421245243167

23.1., štvrtok, 19,00 hod., Ghalia & Mama´s Boys (USA/BEL - Bluesrock)

Celý program

www.rockvmuzeu.sk, www.muzeumobchoduba.sk, muzeum.obchodu@muzeumobchoduba.sk, muzeumobchodu@gmail.com

Rockový advent /ure/ v bratislavskom Véčku

P. Sojka | 23.12.2019 | Komentáre: 2

Na prežitie rockového dobrodružstva nás v adventný predvianočný čas pozývali vo štvrtok 19.decembra 2019 hneď dve kapelky : Čenkovej detiGrapefruit Death. Vždy, keď sa suniem do legendárneho Véčka, ma pochytí kus nostalgie. Môj klubový preukaz vystavený do tohto priestoru sa datuje od roku 1967 a to už som tam chodil aj predtým. Pamätám si mnohých riaditeľov klubu, no srdcu bližší mi boli vždy tamojší barmani, či už Kajo Viceník, Mišo Muller, Ľubor Maťátko, či zosnulý Imro Hanec. Ako sa kedysi v ZSSR kalila oceľ, my sme tu kalili tvrdosť svojich pečení. Viacerí  touto skúškou neprešli, no a tí preživší museli prejsť na úspornejší režim. Bol som tam viac menej denno denne a za všetky dni spomeniem aspoň jazzové piatky v réžii Petra Lipu. Boli sme vo Véčku jedna veľká rodina. (čítaj ďalej)

fotoreport (Zorka Lišková)

BLUE TIME s Jánom Sklenárom na rádii Devín

Jongi | 17.12.2019

BlueTime vol. 35/2019
vysielame 18.12. o 19:00 / Rádio Devín

Posledné vydanie relácie BlueTime v roku 2019. Budeme trošku bilancovať a hovoriť aj o tom ako sa darilo blues či už na Slovensku, alebo za hranicami na rôznych zahraničných koncertoch a festivaloch. Moje pozvanie do štúdia prijali Ľuboš Beňa a Juraj „Dura“ Turtev. Pripravené sú pre vás aj pozvánky na dobré koncerty ktoré sa ešte dajú v tomto roku stihnúť. V našom seriáli Kapitoly z blues sa dnes dozvieme viac o prvých bluesových hviezdach a o ich prvých nahrávacích počinoch. A uvidíme čo všetko sa ešte do našej hodiny s blues zmestí. Každopádne urobte si pohodlie, dobre si snami oddýchnite a odovzdajte sa hudbe. Nerušené počúvanie želá dvojica Jakub Horňák a Jano Sklenár.

Archív relácie

Bluesová detonácia v Scherzi – Bluesweiser & PP Band - reportuje tajomník

Tajemník | 10.12.2019

Bluesová detonácia v Scherzi – Bluesweiser & PP Band

fotoreport (Zorka Lišková)

Avizované cvičenie civilnej obrany v podaní kapiel Bluesweiser PP Band bolo naplánované na pondelok 9.12.2019. Rozbušky prepotrebné k odpaľu si priniesli chlapi z Bluesweiseru z celého západoslovenského kraja
a PP Band mal zbrane zvukového ničenia zo skladov v Šamoríne. Všetkých muzikantov už poznám dlhšiu dobu a tak som v úvode koncertu zhodnotil ich prínos pri vydávaní CD nosičov počas dlhých rokov jestvovania Slovenskej bluesovej spoločnosti. Ako hovorí popredný slovenský parlamentný klasik, že dokáže čítať bez papiera, ja na rozdiel od neho čítam len z papiera, pokiaľ sa teda nejedná o použitý papier toaletný.
 

BLUE TIME s Jánom Sklenárom na rádii Devín

Jongi | 10.12.2019

BlueTime vol. 34/2019
vysielame 11.12.2019 o 19:00

Tentoraz sme pre vás zvolil sviatočnú dramaturgiu a v našom étery bude znieť Vianočné blues. Poznáme aj nominácie na prestížne hudobné ceny Grammy a my sa detailnejšie pozrieme predovšetkým na bluesové kategórie.7. decembra sa dožil 70 rokov aj fenomén menom Tom Waits. Zablahoželáme aj jemu. Dozviete sa viac aj o začiatkoch nahrávania na gramofónové platne a aj to kedy sa začali nahrávať prvé černošské piesne a spirituály. Nezabudneme ani na pozvánky na dobré koncerty a podujatia ktoré sú pre vás na nasledujúci týždeň pripravené. Dobre si s nami oddýchnite a oddajte sa modrým tónom.Nerušené počúvanie vám dnes želá zvukový majster Peter Pištek a moderátor Jano Sklenár.

Archív relácie

FOLK BLUES SESSION 2019 - reportuje tajomník

Tajemník | 1.12.2019

FOLK BLUES SESSION 2019

fotoreport (Zorka Lišková)

Plagát na podujatia do Domu kultúry Lúky v Petržalke býva vždy nástojčivo jasný. V podnadpise bolo uvedené, že sa v jeho priestoroch bude konať 19.ročník medzinárodného festivalu Folk Bluesovej a Bluesovej hudby. Ako oči kĺzali nižšie, zistili, že protagonistami festivalu budú kapely: OCTOPUS, THE BLUES DISTILLERY, MARTIN CHROBÁK A PRIATELIABIG GILSON & BLUES DYNAMITE z Brazílie.

(čítaj ďalej)

Buterfláje lecá na Proglase

Milan Tesař | 1.12.2019

O CD "Buterfláje lecá" sa na rádii Proglas zhovára redaktor Milan Tesař s Jurajom Dura Turtevom

Mým hostem v pořadu Jak se vám líbí bude dnes (26. listopadu) od 19.15 slovenský bluesový hudebník, skladatel a zpěvák Juraj Turtev. Představíme si nové album jeho skupiny Dura and Blues club, nazvané Buterfláje lecá. Budeme hovořit mimo jiné o spolupráci s Peter Lipa a Jozef Barina.

vypočuj... 

LEF a VODA pod stanom Múzea obchodu

P. Sojka | 30.11.2019

Vždy keď sa autom suniem do Múzea obchodu v Podunajských Biskupiciach, tak zvyknem o čomsi premýšľať. V období nastupujúceho strýca Alzheimera aj pomerne rýchlo zabudnem, o čom to bolo. V upršaný piatok 29.11.2019 bola svetlá chvíľka v tom, že som si spomenul na posledný koncert, ktorý som tam absolvoval. Bolo to 22.7.2019 a hral tam výnimočný muzikant Martin Kratochvil so svojim Jazz Q. Teda v Múzeu som nebol 4 mesiace a jeden týždeň a moja absencia bola spôsobená pobytom a prácou na mojich severských latifundiách. Čo dodať ? Na moju škodu, lebo v Múzeu bolo iste v tom čase mnoho dobrých koncertov, ktoré som zmeškal. V inkriminovaný terajší piatok sľuboval dvojkoncert – domácu skupinu LEF a poľskú kapelku VODA. (čítaj ďalej)

fotoreport (Zorka Lišková)

BLUE TIME s Jánom Sklenárom na rádii Devín

Jongi | 25.11.2019

BlueTime vol. 32/2019
vysielame 27.11.2019 o 19:00

Tentoraz pozvanie prijali Adrián Pullmann a Michal Maturkanič, s ktorými budeme hovoriť o aktuálnom 19. ročníku medzinárodného festivalu folk-bluesovej a bluesovej hudby s názvom Folk Blues Session 2019. V ďalšej časti našej relácie sa obhliadneme aj za festivalom Hudba v Meste 2019. Prezradíme aj kto sa stal prvým gitarovým youtuberom a neskôr nahradil Richieho Samboru v slávnej kapele Bon Joviho. V pravidelnom seriáli Kapitoly z blues vám predstavíme prvý skutočný celoštátny hit Muddyho Watersa. A samozrejme neopomenieme ani pozvánky na najbližšie koncerty ktoré na vás čakajú. Nikým a ničím nerušené počúvanie želá dvojica Jano Sklenár a Stano Kaclík. 

Archív relácie