Vyšlo nové číslo časopisu TWÓJ BLUES - reportuje Andrzej Matysik

Andrzej | 18.6.2018

Zdravím vás po 73.

Náš časopis vstupuje do 19. roku svého života. Plnoletost jsme oslavili 28. dubna v klubu Szuflada 15 po úspěšném koncertu nádherné Gala Blues Top, který nám poskytl mnoho jedinečných pocitů a emocí. Děkujeme vám za mnoho přání k narozeninám, ocenění za to, co děláme a povzbuzení pro budoucnost. Budeme se snažit nezklamat ty naděje, i přes další špatné zprávy přicházející z Ministerstva Kultury a národního dědictví, které již třetí rok v řadě odmítlo podpořit náš časopis dotací. Proto bych vám chtěl srdečně poděkovat za vámi zvýšené předplatné, inzerentům za propagaci svých akcí v našem časopise, protože nám to umožňuje zůstat nad vodou. Povzbuďte své bluesové kamarády, aby si zakoupili nebo ještě lépe – předplatili Twój Blues!

 (čítaj ďalej)

BLUE TIME na rádii Devín

Skleno | 18.6.2018

BlueTime s Jánom Sklenárom

BlueTime 20.06.2018 o 19:00
vol. 20/2018

Na úvod máme pre vás zopár skladieb od Omara Colemana, bluesového kaderníka, skvelého harmonikára a rovnako dobrého speváka. Budeme pokračovať aj v prehliadke najbližších letných festivalov. Andi Ray Haverda pre nás pripravil reportáž z letnej jam-session, ktorá sa nedávno konala v Bratislave. Jún zo sebou prináša aj smutné správy. Pripomenieme si člena slávnej britskej skupiny Fleetwood Mac - Dannyho Kirwana ako aj známeho britského bubeníka - Jona Hisemana, ktorý nás len pred pár dňami opustili. V pravidelnom seriáli Jazyk blues si dnes povieme viac o slovnom spojení Coffee grinding a opäť vás nezabudneme pozvať na dobré koncerty a podujatia ktoré sú pre vás pripravené. Dobrý príjem a nerušené počúvanie Vám želá dvojica Jano Sklenár a Rudi Fritzman.

Archív relácie

ROCK V MÚZEU

Marcel | 15.6.2018

18.6. – El Colosso (AUS – Grunge/Stonerrock)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v pondelok 18.6. do Bratislavy novú, výnimočnú, australskú grungeovú kapelu El Colosso.

Skupina El Colosso z Melbourne, je po Palace Of The King z toho istého mesta, Vdelli s Perthu, Widow Birds zo Sydney, či gitaristoch Gwynovi Ashtonovi, alebo „tasmánskom diablovi“ Robovi Tognonim, už šiestou, výnimočnou, návštevou od protinožcov z Austrálie. 

(čítaj ďalej)

Jam-sessiony Fedora Freša už s tradíciou - reportuje Andi Ray

Andi | 15.6.2018

Jam-sessiony Fedora Freša už s tradíciou 

fotoreport   (Patrícia Macová)

Začalo to v januári tohto roku, kedy sa známy muzikant Fedor Frešo st. rozhodol usporiadať v bratislavskom Kafe Scherz jednorazovo jam-session pri príležitosti svojich narodenín. Prizval si viac-menej náhodne kolegov, hlavne tých, ktorí mali v ten deň voľno. Akcia sa stretla s neočakávane veľkým úspechom a tak Frešo usporiadal ďalšie podobné „predjarné“ stretnutie v marci a do tretice „letné“ v sobotu 9. júna 2018. Tuto si priaznivci bluesu a rock’n’rollu opätovne prišli na svoje. V programe, tentokrát s rovnakými porciami bluesu a rock’n’rollu, participovali okrem neodmysliteľnej Fedorovej basovej gitary doslova rovnocenne sekundujúci bubeník David Juraj Raši (ktorý už pomaly patrí medzi našu bubenícku špičku); za klavírom sa už tradične objavil rock’n’rollový spevák a „drvič“ tohto hudobného nástroja Andi Ray Haverda, gitár sa zhostili Juraj „Dura“ TurtevMilan Konfráter a Kirill Panshine. Nechýbal ani ďalší „pekelný“ gitarista (a šoumen) Paľo „Hrnec“ Hrnčirík z Holíča. Na pódiu sa neočakávane objavil i neohlásený, ale spontánne s radosťou prijatý ďalší hosť, Vladislav „Slnko“ Šarišský, vynikajúci klavirista a skladateľ, ktorý však vytiahol ústnu harmoniku.  (čítaj ďalej)

BLUETime na Devíne

Skleno | 11.6.2018

BlueTime s Jánom Sklenárom

BlueTime 13.06.2018 / 19:00
vol. 19/2018

Leto nám pomaly začína a s ním sú už tradične spojené aj letné festivaly. Tentoraz vám predstavíme niektoré, ktoré by nemali uniknúť ani vašej pozornosti. Buddy Guy, žijúca legenda, slávny gitarista a spevák zo Chicaga, nahral nový štúdiový album. Volá sa The Blues Is Alive and Well a už o dva oficiálne vychádza. My ale máme pre vás prvú ochutnávku. V pravidelnej rubrike Jazyk blues vám predstavíme čo sa označovalo slovom Greens. No a nesmieme zabudnúť ani na koncerty, ktoré sú pre vás ešte pred letnými festivalmi pripravené a čaká na nás aj jeden špeciálny - 4. júla v Prahe...
S letom sa spája aj oddych a relax. Veríme, že si príjemne oddýchnete aj pri počúvaní relácie BlueTime. Spoločnosť vám bude robiť dvojica Rudy Fritzman Jano Sklenár. Dopočutia...

Archív relácie

Dvojkoncert kapely Bluesweiser a Beans & Bullets v Trnave - reportuje Ruženka Šípková

Ruženka | 9.6.2018

Po domácky pod stromami

fotoreport   (Ruženka Šípková)

Dni sú slnečné a dusné. V horúčke bežia, radšej ani nerozmýšľam, kam. Iba zapisujem čriepky toho, čo sa v tých sparných dňoch deje.

Nedávno, 1. júna 2018 mi najprv zopár ľudí zablahoželalo k Medzinárodnému dňu detí, a potom som dostala pozvanie na dvojkoncert kapiel Bluesweiser a Beans & Bullets, ktorý sa konal na druhý deň, v sobotu 2. júna 2018 v Trnave na Zelenom kríčku. Pozvanie som rada prijala: dávno som už nepočula naživo hrať Bluesweiser a kapelu Beans & Bullets som poznala iba z nahrávok na internete a na cédečku Slovenskej bluesovej spoločnosti No. 10. Tešila som sa, že si zase pôjdem trochu rozšíriť obzor.

V sobotu večer ešte stále trvala mierne zlovestná horúčava, ale našťastie žiadnu búrku nepritiahla. V pohode som pricestovala do Trnavy. Hoci moje orientačné schopnosti za veľa nestoja, napokon som sa k pohostinstvu Zelený kríček nejako dostala za pomoci mapy mesta, ktorá sa nachádza neďaleko Evanjelického kostola a. v. Zrejme je to tak, že mi zase raz Pán Boh pomohol. (čítaj ďalej)

Krstiny na Krásnom Modrom Dunaji - reportuje Smädný Bluesový Hroch Šimi

Šimi | 5.6.2018 | Komentáre: 1

Krstiny na Krásnom Modrom Dunaji

fotoreport (Barbora Jančárová) fotoreport (Andy Ray Haverda)

Niekedy nemá človák do čoho pichnúť, inokedy zase nevie do čoho by pichol skôr a prioritne. Keďže Murphyho zákony fungujú spoľahlivo, tak tomu bulo aj túto peknú slnečnú sobotu. A keďže sa nedá pichnúť do všetkého (naraz), tak som sa rozhodol, že to prioritne zapichnem na historickom Devíne. Obetoval som inú spoločenskú akciu i také spolučapovanie na pivnom feste v Stupave a zakotvil som na „krásnom modrom Dunaji“ prechodom cez Devínsku kobylu. No „na modrom Dunaji“ to celkom nebulo, ale keďže sa hral (aj) blues, tak tá modrá tam musí byť.

Určenie tejto priority zapichnutia sa ukázala ako mimoriadne správna a dobrá voľba, keďže city sú pre život veľmi dôležité a  pekné boky vždy potešia. A preto city bokom nedávame a s radosťou a potešením sa nechávame unášať bokmi i citmi. Kto v túto hrejivú sobotu zakotvil v prístave Ahoy Kafé a nechal sa voľne unášať pohladzujúcimi lúčmi citlivých bokov, nemôže nesúhlasiť.

 (čítaj viacej)

BOKY CITOM krstili - reportuje tajomník

Tajemník | 3.6.2018 | Komentáre: 1

BOKY CITOM krstili

fotoreport (Andy Ray Haverda)

Krst čohokoľvek je vážna udalosť a uvítanie CD nosiča do života je pre kapelu práve tou vážnou udalosťou. Keď ma kapelka Boky citom na krst svojho nosiča pozvala, nedalo sa povedať nie. A tak moje kroky spolu s fotografom Andi Ray Haverdom viedli do obce Devín, do areálu Kafé AHOY na Slovanskom nábreží. Písal sa 2.jún roku 2018 a pekný sobotný večer na dunajskom nábreží bol ideálnym časom na krstenie a koncertík v podaní kamarátov. Zátišie Kafé AHOY tvorí práve rieka Dunaj, detské trampolínové radovánky, minipieskovisko s hračkami a tentokrát aj veľa detí v plnom hľadisku. Kapelka odohrala úvodný set v zložení : Zolo Badin – gitara, spev, konferans, Janko Bujnovský – gitara, Jožko Tekel – tenorsaxofón a flauta, Patrik Soky – cajón, Robo Fordinál – basa a  ako hosť koncertu Peter Szapu – bicie. Práve posledne menovaný bicista je jediným profesionálom spomedzi všetkých hudobníkov a ako povedal frontman Zolo, kvalitný Petrov výkon bol obdivuhodný len po jednej skúške kapelky.   

(čítaj viacej)

Dvojkoncert Bluesweiser a Beans & Bullets

Dura | 1.6.2018

2.6.2018: Dvojkoncert Bluesweiser a Beans & Bullets

V trnavskom Zelenom kríčku na Štefánikovej 24 exploduje blues. O výbuch sa postarajú dve generácie bluesmanov - Bluesweiser a Beans & Bullets. Bluesweiser so svojim rockovým bluesfunkom i s dychovou sekciu v strede s trnavským gitaristom z Marsu (aj Mars patrí do západoslovenského kraja) Ivanom Tomovičom. Beans & Bullets je mladá rezká od podlahy heavy blues kapela z Trnavy predtým známa pod názvom Kŕdeľ divých Adamov. Obe kapely sa úspešne prezentovali i na CD sampleroch Slovenskej bluesovej spoločnosti. Trnava "Mekka" slovenského blues tak zažije blues dvoch generácií. Začiatok: 20.00 hod.

Čítačka s Erikom Ondrejičkom v Artotéke - reportuje Ruženka Šípková

Ruženka | 1.6.2018

Na vnútornej strane viečok a pod krídlami galérie

Keď si občas dám pauzu od písania článkov a idem písať básničky, vždy velebím pani učiteľku, ktorá ma v prvej triede základnej školy naučila čítať a písať. Keby to nebola urobila, čomu by som sa venovala? Veď písanie a čítanie sú činnosti, ktoré sa mi tak zaryli pod kožu, že moja osobnosť by bez nich úplne stratila svoju podstatu.

Našťastie, milovníkov písania a čítania je veľa, ani zďaleka nie som jediná. Aj vďaka tomu môže Združenie Sofia Bratislava s výdatnou pomocou nás dobrovoľníkov organizovať v priestoroch Galérie Artotéka v Mestskej knižnici v Bratislave svoje pravidelné Čítačky. Tieto podujatia sa už dostali do povedomia verejnosti, oznámenia o ich konaní bývajú i na internetovej stránke Mestskej knižnice v Bratislave a tiež na internetovej stránke Ligy za duševné zdravie.  (čítaj viacej)