The Players 21 pod Devínom - reportuje Michal Kujan

MichalK | 20.9.2021

The Players 21 pod Devínom

1. septembra o 18tej hodine sa uskutočnil koncert v krásnom prostredí Ahoy Cafe Devín, nachádzajúcej sa na promenáde dole pri Dunaji. Pre skupinu to bol tohtoročný štvrtý koncert. Predchádzala mu akcia v KD Nivy ktorá prebehla ešte koncom júna a dva koncerty na legendárnych Garážach pod Prístavným mostom. Skupina na terase tejto devínskej kaviarne už raz hrala, takmer presne dva roky dozadu v septembri 2019, ešte keď bolo všetko po starom. Vtedy sa koncert tak isto veľmi vydaril, takže na jeho opakovanie sa všetci tešili.

Skupina sa predstavila v zložení basová gitara Peci Uherčík, rytmická gitara Vojto Scherhaufer a sólová gitara Michal Kujan. Za bicími to bola síce pre skupinu nová tvár, Matej Tomandl, inak ale dobre známy z legendárnej skupiny The Beatboys. Tí sa v 90. rokoch venovali hlavne skladbám skupiny The Beatles, takže repertoár Players a Shadows mu bol blízky a rýchlo sa v ňom zabehol. Skupina odohrala koncert na dva bloky, zazneli ako skladby pôvodných The Players a klasiky od anglických The Shadows, tak isto aj iné pre zmenu americké surfové skladby a aj spievané od Chucka Berryho, Cliffa Richarda alebo The Beatles.

Skupina mala aj nečakaného špeciálneho hosťa, bola ním legenda Štefan Szabo, spevák, basgitarista a klavirista, známy zo skupín Sršne (Ivan Kartík Kvintet), Tiene alebo Istropolitana. Ten pôvodne prišiel skupinu podporiť len ako divák, ale netrebalo veľa presviedčania aby si s ňou niečo aj zaspieval. Boli to dve skladby, rock´n´rollové klasiky Rock around the clock a Blue suede shoes. Skupina potom koncert zakončila, večer bol strávený ešte v príjemnej debate o hudbe a hraní v 60. rokoch a nasledoval odvoz späť domov.

Koncertne kapela ešte túto sezónu nekončí a po novom má svoju Facebook stránku, kde informuje o každom nastávajúcom koncerte ako aj pridáva fotky, videá a iné z jej života. Nájsť sa dá pod menom “The Players 21“. Tam nájdete info o budúcich akciách. Prikladáme pár fotografií od Vladislava Mrvu, ktorému za ne, aj účasť takto ďakujeme.

Výsledky mezinárodní soutěže Blues Aperitiv 2021.

Erik | 13.9.2021

Finále Blues Aperitivu 2021 si mezi sebe rozdělili Slováci, Poláci a Maďaři.

Mimořádně bohaté národnostní zastoupení má letošní, již 22. ročník vyhledávací soutěže BLUES APERITIV, pořádaný tradičně pod křídly mezinárodního hudebního festivalu BLUES ALIVE v Šumperku. Do finále, které se letos uskuteční 11. září, vybrala mezinárodní porota z 33 přihlášených skupin a jednotlivců sedm postupujících. Do hlavního programu Blues Alive (Šumperk 11. – 13.11.2021) postupují: The Turtev Brothers (SK)Levi (PL). Cena diváků: Levi (PL). Do hlavního programu Blues Alive (Chorzów 14.11.2021) postupují: Woodstock Barbie (HU) . Na letní scénu Blues Alive v rámci festivalu v Boskovicích a na Front Porch Blues postupují: The Turtev Brothers (SK).

„V první řadě musím poděkovat všem hudebníkům, kteří se do základního kola BLUES APERITIVU přihlásili. Přihlášek se sešlo 33, což je číslo srovnatelné s loňskem a převyšující předchozí ročníky,“ říká předseda mezinárodní poroty BLUES APERITIVU a dramaturg festivalu BLUES ALIVE Ondřej Bezr. A dodává: „Tradicí prvního kola je široký rozptyl, jak žánrový od čirého akustického blues přes velmi častý blues rock až po nejrůznější fúze, tak věkový od začínajících, ale často překvapivě velmi schopných hudebníků, až po zjevné veterány, z jejichž projevu je cítit jistota a letité zkušenosti muzikantů, kteří s hudbou žijí celý život. Výběr mezi tolika různými způsoby hudebního vyjádření vůbec není jednoduchý, porota musí zohledňovat řadu kritérií a při takovém počtu přihlášených samozřejmě i zesílená kvalitativní měřítka.“

Blues Aperitivu 2021 Šumperk

Dura | 9.9.2021

Finále Blues Aperitivu 2021 si mezi sebe rozdělili Češi, Slováci, Maďaři a Poláci

Mimořádně bohaté národnostní zastoupení má letošní, již 22. ročník vyhledávací soutěže BLUES APERITIV, pořádaný tradičně pod křídly mezinárodního hudebního festivalu BLUES ALIVE v Šumperku. Do finále, které se letos uskuteční 11. září, vybrala mezinárodní porota z 33 přihlášených skupin a jednotlivců sedm postupujících.

Na pódiu šumperského Domu kultury, kde si pod hlavičkou BLUES ALIVE už pětadvacet let vždy na podzim předává štafetu jedna světová bluesová hvězda za druhou, dostanou šanci si před publikem a mezinárodní porotou zahrát české skupiny Back to Roots a Císař Band, slovenští The Turtev Brothers, polské kapely Blackberry Brothers a Levi a dva zástupci maďarské bluesové scény Woodstock Barbie a Teddy Harpo. Jako náhradníci byly vybrány polské soubory Cotton Wing a Black Pin. Finalisté dostanou k dispozici profesionální festivalovou techniku a další nezbytnosti srovnatelné se zajištěním vystoupení světových hvězd. Jejich úkolem bude zaujmout porotu, ale i diváky. Dvě vítězné kapely si zahrají v rámci letošního ročníku mezinárodního festivalu BLUES ALIVE, který proběhne ve dnech 11. – 13. listopadu. Skupina, nejúspěšnější u publika, získá speciální Cenu diváků. Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu nebo další zástupce odborné veřejnosti, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive, jiných českých festivalech či na přehlídkách v Polsku.

Edícia BISLA 2021 pre tento rok ukončená - reportuje tajomník

Tajemník | 8.9.2021 | Komentáre: 1

 

 

 

Edícia BISLA 2021 pre tento rok ukončená...

 fotoreport (Zorka Lišková)

Slovenská bluesová spoločnosť v roku 2021 zhutnila koncerty v Univerzite Bisla do dvoch pondelkov a zahrali si v záhrade Univerzity štyri kapely. Druhý plánovaný koncert bol 6.septembra 2021 a avizované boli dve kapely : KrokobandGrapefruit Death. Na rozdiel od minulého roku, začiatok koncertov bol stanovený na 17,00 hod. Samotný koncert si zvučili kapely sami, konkrétne teda Kroko a Gusto Čech. Obaja chlapi sú detailisti a tak skladanie aparátu, mikrofónov a všemožných drôtov začali už dve hodiny pred koncertom. Úderom sedemnástej hodiny bolo všetko tip-top a ja ako moderátor programu som uviedol prvú kapelu večera, teda Krokoband.

(čítaj ďalej)

Bluesové pondelky 2021 v Bisle a ich retrospektíva

P. Sojka | 1.9.2021

Po neľahkom roku 2020 Bluesová spoločnosť opäť dostala od Univerzity Bisla šancu zahrať si v jej krásnej záhrade. S rektorom Univerzity doc. Samuelom Abrahámom sme dohodli dve popoludnia, kde budú hrať štyri kapely. Prvý koncertný blok sa uskutočnil 30.augusta 2021 a ohlásené boli dve kapelky : Bluesweiser a Záhorácky tandem Tedla – Sojka & Soletky. Zaplnené auditórium som privítal ja, ako tajomník Slovenskej bluesovej spoločnosti a po mne aj rektor Univerzity doc.Abrahám. (pokračovanie...)

Fotoreport (Z. Lišková)

Bluesové pondelky v záhrade Univerzity Bisla

P. Sojka | 29.8.2021

Vážení priaznivci pohodovej muzičky. Všetci vieme, ako dopadol minulý rok 2020 aj pri koncertoch v Univerzite Bisla. Po odohratí jedného koncertu v krásnej univerzitnej záhrade na Lazaretskej ulici v Bratislave sa svetom rozniesla celosvetová koronová pandémia  a prirodzene neobišla ani Slovensko. Hlavne z toho dôvodu boli zvyšné plánované koncerty zrušené. Dlho trvalo, kým sa situácia ako tak znormalizovala a aj územie Bratislavy sa ocitlo v tzv. zelenej zóne. Po dohode s vedením Bisly tento rok odohráme dva pondelky so štyrmi kapelkami, aby sa neprerušila viacročná kontinuita hrania na pôde Univerzity. Tu sú termíny :

30.august 2021– Bluesweiser a Záhorácky tandem Tedla – Sojka & Soletky

 6.september 2021 – Krokoband a Grapefruit Death

PLAGÁT

Priatelia, ste vítaní, hrá sa za každého počasia, vstup voľný, adresa je jasná – Lazaretská ul. v BA, začiatky o 17,00 hod.

Duch Mississippi v Letnej čitárni u Červeného raka - koncert

Linder | 26.8.2021

Duch Mississippi v Letnej čitárni u Červeného raka - reportuje Tajomník

Tajemník | 26.8.2021

Duch Mississippi v Letnej čitárni u Červeného raka

 fotoreport (Zorka Lišková), fotoreport (Vladimír Linder)

Čitáreň u Červeného raka sme po dlhom čase “odkliali” duchom Mississippi v pondelok, dňa 23.augusta 2021 krstom nového CD nosiča kapelky Veteráni zo Salon Doré. Netreba chodiť okolo horúcej kaše a hneď zkraja treba ozrejmiť, že toto príležitostné zoskupenie je asi jediné v širšom okolí, ktoré si dalo za vzor veselé jug-bandy z tridsiatych rokov minulého storočia, prevažne z kolísky blues, teda z Ameriky. A vydať CD nosič tohto žánru je určite tzv.pioniersky počin v našich zemepísnych šírkach. 

(čítaj ďalej)

Krst CD Veteráni zo Salon Doré - 23.8.2021 v Letnej čitárni U Červeného Raka

Tajemník | 7.8.2021

 

Pavian Records – Dr.Horák s.r.o. Bratislava & Mestská knižnica Bratislava Vás pozývajú na koncert vokálno – inštrumentálneho salónneho kvinteta Veteráni zo Salon Doré, spojený s krstom CD nosiča „Veteráni zo Salon Doré„ ,ktorý sa uskutoční v pondelok dňa 23.augusta 2021 v Letnej čitárni U Červeného Raka na Michalskej ul.č.26, v Bratislave, so začiatkom o 17,00 hod.

 

Veteráni zo Salon Doré : 
 
Ján Litecký-Šveda – spev, gitara, kazoo
Juraj Turtev – mandolína, gitara, banjo, spev
Peter Stojka – harmoniky
Roman Horváth – harmoniky, fujarka, tilinko
Ján Litecký-Šveda jr. – baskanister (wash tub), kazoo, džbán
Pavel Sojka – rumpľa, perkusie

Recenzia večera v KD Nivy dňa 28.6.2021: For Meditation, The Players

Tajemník | 1.7.2021

Celý večer moderoval Paľo Sojka. Na začiatku spomenul všetkých, ktorí sa pričinili o úspešný priebeh večera. Poďakoval CULTUS za zorganizovanie podujatia, Fondu na podporu umenia, SOZA, CULTUS ArtForum 21, AMA 21 Production. A v konečnom prípade členom skupiny Players 21 a reinkarnovanej skupiny For Meditation.

 fotoreport (Zorka Lišková)

Spomenul tiež že táto akcia sa mala uskutočniť 16.3.2020 k 50. výročiu konania koncertu skupiny For Meditation, ktorý sa uskutočnil práve v pondelok v tomto KD pod záštitou Klubu Meditating Four. CULTUS uskutočnil významnú propagačnú akciu k pôvodnému termínu. Pandémia ale chcela inak a koncert bol preložený. Dlho sa uvažovalo že koncert bude zrušený, ale dramaturg a členovia skupiny rozhodli inak.

(čítaj ďalej)