LEF v augustovej BISLE - reportuje tajomník

Tajemník | 21.8.2019

LEF v augustovej BISLE

fotoreport (agentúra Kayap)

Pútač na predposledný augustový koncert v Bisle oznamoval, že kapelka LEF bude hrať svoj pondelňajší koncert dňa 19.8.2019 so začiatkom o 18,00 hod. Pútač som na poslednú chvíľu písal zelenou fixkou a tak bol o to cennejší, po slovensky najnovšie Hand made. Kapelka LEF má domovské sídlo v Múzeu obchodu a všetci znalí vedia, že bicista kapelky je Marcel Juck, riaditeľ tohto múzea. A tiež vedia, aké koncerty možno počuť v stane na nádvorí Múzea. A aj keď opakovanie je matka múdrosti, nebudem tu nosiť drevo do studne a ani nosiť vodu do lesa. Jadro každej kapelky pri Múzeu obchodu je sústredené okolo rytmiky, asi najstaršej na Slovensku. Bicista Marcel je s basákom Jožkom Hladným na scéne už 34 rokov a nepoznám dlhšie fungujúci nekonfliktný nemanželský pár. Gitaristom s opačným garde je David Vasil, najmladší člen kapelky, čítajúci doma dve dcérky a ak zachová doterajší trend, mohol by v počte detí ohroziť aj plodnejších členov zoskupenia. Ďalším gitaristom a spevákom kapely je francúzsky občan Noel Philipponnat

(čítaj ďalej)

Andrea Peeters-Karovičová ako ALASKA SUE

Andrea | 19.8.2019

Pozdrav od slovenskej bluemanky ALASKA SUE (Andrea Peeters-Karovičová) z Holanska Skvelá verzia Mississippi Fred McDowelovej verzie Get Right Church. Andrea hrá na vlastnej 1936 National Duolian gitare.

 

Mattia Muller & The Geriatrix a Bluesweiser - reportuje Tajomník

Tajemník | 14.8.2019

Mattia Muller & The Geriatrix a Bluesweiser v BISLE

fotoreport (Zorka Lišková)

Už po tohtoročný štvrtý krát si to v pondelok 12.augusta 2019 zamierili bluesoví nadšenci do BISLA záhrady na Lazaretskej ulici. Avizovaný dvojkoncert zvučil Dura Turtev a treba povedať, že úspešne a keď aj chýbal nejaký kus drôtu, vypomohol pracovník Bisly Mirko Bednárik, ktorý je s drôtmi zadobre. Aj pri zapájaní aparátu vládla pekelná horúčava a keď už bolo všetko akože OK, začali padať nečakané kvapky dažďa. A tak sa spod hroznového plenéru všetko ramovalo pod strechu altánku. Prvou kapelkou bol Mattia Muller & The Geriatrix. V priezvisku Muller majú byť nad písmenom dve bodky. Bohužiaľ, moja počítačová pologramotnosť nedokáže toto písmeno v počítači nájsť, tak je to tak, ako to je, teda bez bodiek.  

(čítaj ďalej)

SAMARIA BLUES FESTIVAL 2019

MiroS | 10.8.2019

SAMARIA BLUES FESTIVAL 2019, Mozi klub, Bratislavská cesta 86/27, Šamorín, 13.9.2019 o 19.30 hod.

Tlačová správa: V piatok 13.septembra sa uskutoční 3.ročník Samaria Blues Festival 2019. Festival prebehne v priestoroch klubu Mozi v Šamoríne so začiatkom o 19.30 hod. Headlinerom festivalu je harmonikár a spevák európskeho kalibru Mátyas Pribojszki (HU), ktorý vystúpi so skupinou P.P.B and friends (Šamorín). 

 Po dvoch úspešných ročníkoch (prvý na nádvorí paulánov Koruny) sa festival dostal definitívne na mapu bluesových festivalov na Slovensku. Na tretí ročník pripravila dramaturgia festivalu opäť zaujímavú skladbu kapiel a jednotlivcov. Z Maďarska prídu Mátyás Pribojszki a skupina Jambalaya. Zo Slovenska to budú Joint Venture z Nových Zámkov a okolia a šamorínske kapely P.P.B and priatelia, Night Ride a Deep Voice Group.

Headliner Mátyás Príbojszki pôvodom z Békešskej Čabi (Békescsaba) so slovenskými predkami patrí uznávaným harmonikárom európskeho rangu. Svetoznámy americký harmonikár Rick Estrin o ňom napísal, že by svojou impresívnou hrou a virtuozitou zatienil mnoho popredných amerických performerov.  

(čítaj ďalej)

Paľo Sojka & Soletky a Samuel a Dana v BISLE - reportuje tajomník

Tajemník | 7.8.2019

Paľo Sojka & Soletky a Samuel a Dana v BISLE

fotoreport (Zorka Lišková)

Ďalší koncert v BISLE: 12. august - Mattia Muller & Geriatrix a Bluesweiser

Podvečerný pondelok 5.augusta 2019 sľuboval pre mňa po dlhšom čase opäť zvláštny pocit. Mal som hrať spolu s dievčatami, ktoré som si familiárne nazval Soletky koncert v krásnej záhrade Univerzity Bisla na Lazaretskej ulici v Bratislave. Stretli sme sa v predstihu, aby sme si oprášili repertoár. Miška Hanzelová, Jarka Brosková, Lidka PohlováNaďka Kyselicová, to sú tie chrumkavé Soletky, s ktorými sa rád zakaždým vidím. V druhej časti koncertu hralo medzinárodné duo Samuel a Dana. Ťažko sa píše o vlastnom koncerte, ale ako sa hovorí, kto Ťa pochváli, ak sa nepochváliš sám ? Samochvála síce smrdí a tak sa obmedzím len na fakty z koncertu, ktorý som venoval svojim zosnulým kamarátom, Ďusimu Nemcovi Mirkovi Andreánskemu. Schválne nepíšem tituly, ktorých mali neúrekom, lebo pre mňa to boli dlhoroční kamoši, s ktorými som prežil aj čosi viac ako 60 rokov života.. Pri spomienkach sa mi vždy zadrhne hlas a ako rétor zlyhám.

(čítaj ďalej)

SITNO BLUES 2019 - reportuje Dura

Dura | 5.8.2019

SITNO BLUES 2019 - Počúvadlianske jazero

Pod vrchom Sitno, najvyšším kopcom Štiavnických vrchov, tesne nad Počúvadlianskym jazerom sa konal jedenásty ročník medzinárodného festivalu - SITNO BLUES. Povesť o obliehaní hradu na Sitne Turkami oddávna koluje v národnej pamäti ale je to len povesť. V dňoch 26.-27.7.2019 ponúkol hlavný usporiadateľ a dramaturg festivalu Peter Spodniak so svojím tímom skutočný chutný koláč pestrej hudby a radosti.

1.deň – piatok 26.7.2018  fotoreport (LH_focus SITNO BLUES I)

Veľkorysí usporiadatelia ponúkli Slovenskej bluesovej spoločnosti stánok hneď vedľa pódia. S tajomníkom Pavlom Sojkom sme sa v ňom usalašili okolo16-tej hodiny, rozložili sme Cd-čka na predaj a čakali na výkop. Paľo Sojka, emeritný doktor geológie, nám dal zatiaľ rozsiahle informácie o banskoštiavnickom horninovom podloží a tajchoch v spojení s baníctvom a jeho históriou. O 17.00 Peter Spodniak, ktorý uvoľnene moderoval oba festivalové dni, otvoril festival.

(čítaj ďalej)

Letné bluesové pondelky v BISLE v auguste 2019

Tajemník | 3.8.2019

Letné bluesové pondelky v BISLE v auguste 2019

Milí bluesoví priatelia. Po júlovom oddychu pokračujú tradičné bluesové pondelky v krásnej záhrade Univerzity BISLA augustovým programom :

05. august – Paľo Sojka & Soletky

12. august - Mattia Muller & Geriatrix a Bluesweiser

19. august - LEF

26. august – Pitný režim

Vstup na koncerty je bezplatný, začiatky koncertov sú o 18,00 hod., pivo správne zarezané v náprotivnej Plzničke.

Priatelia, všetci ste vítaní a dúfame, že sa budete doslova v rodinnom prostredí cítiť komfortne.

Vaša Slovenská bluesová spoločnosť

 

ROCK V MÚZEU

Marcel | 1.8.2019

9.8. – Natalia Kwiatkowska & Cheap Tobacco (PL – Bluesrock)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v piatok, 9.8. do Bratislavy už po druhý raz výnimočnú poľskú speváčku Nataliu Kwiatkowsku s  kapelou Cheap Tobacco.

Skupina Cheap Tobacco vznikla v roku 2010 v Krakowe, pohybuje sa na pomedzí blues, bluesrocku a funky a momentálne pôsobí vo Waršave. Kapelu tvoria 4 členovia. Speváčka a gitaristka Natalia Kwiatkowska pôvodom z kraja Biesczad, čiže našich Polonin na Poľsko, Slovensko, Ukrajinskej hranici. Aj svoje hudobné dobrodružstvo začala práve spievaním „Lemko“ – Ukrajinsko, Ruských piesní a poézie. Natalia zvíťazila trikrát (!) za sebou a napokon aj v roku 2018 v kategórii najlepšia poľská bluesová speváčka v rámci celopoľských ocenení Blues Top. Natalia spieva aj v zostavách The Missing Part a ženskej Ornery Broad. Gitarista Robert Kapkowski pochádza z pútnickeho mesta Czestochowa a na začiatku volil medzi futbalom a hudbou. Hráva aj v kapele Krakow Street Band. Basista Michal Bigulak je z Bielsko-Bialej a vzdelával sa na Krakowskej škole jazzu a zábavnej hudby, hrá aj v kapele Wilekolud band. Bubeník Bartek Kolodziejski pochádza z mestečka Jaworki, kde vládne čulý jazz – bluesový život v rámci podujatí „Muzyczna Owczarnia“. Skupina Cheap Tobacco má za sebou albumy – eponymný z roku 2012, druhý „Promises Of Tomorrow“ z roku 2015 a posledný minuloročný „Szum“. Koncert v múzeu je súčasťou poľského turné, zloženého z 25. koncertov s odskočením na festival Sziget do Budapešti a do Podunajských Biskupíc. Koncert realizuje múzeum opäť najmä vďaka podpore Poľského inštitútu v Bratislave, s dlhoročným partnerom múzea, poľskou agentúrou „Delta“, ktorá vydáva prestížny časopis „Twoj Blues“. Pôjde už o 19. poľský koncert a 25. poľskú skupinu cyklu prezentácie poľského blues a jazzrocku v rámci projektu „Rock v múzeu“ Múzea obchodu Bratislava.

Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava-Podunajské Biskupice, tel.00421245243167

9.8.., piatok, 19,00 hod., Natalia Kwiatkowska & Cheap Tobacco (PL – Bluesrock)

www.rockvmuzeu.sk, www.muzeumobchoduba.sk, muzeum.obchodu@muzeumobchoduba.sk, muzeumobchodu@gmail.com

POZOR!!! SITNO BLUES 2019 už tento víkend 26.-27.7.2019

Spoďo | 23.7.2019

Tlačová správa: Multižánrové hudobno - kultúrne podujatie s medzinárodným obsadením účinkujúcimi určené nie len pre milovníkov dobrej hudby, ale aj pre tých ktorí majú radi zábavu, šport, turistiku a chcú prežiť krásny zážitok v nádhernom prostredí pri Počúvadlianskom jazere. Kedy: 26.- 28.7.2019

Hudobné podujatie Sitno Blues začalo písať svoju históriu v roku 2008, kedy areál nefunkčného lyžiarskeho strediska skupinka ľudí sa rozhodla využiť na stavbu prírodného amfiteátra nad Počúvadlianskym jazerom. Hlavným cieľom bolo ponúknuť návštevníkovi hudobné žánre a umelcov, ktorí určovali smer hudobného vývoja od šesťdesiatych rokov minulého storočia v bývalom Československu. Oficiálne prvé koncerty sa na Sitno Blues odohrali v roku 2009. Pôvodne bol projekt zacielený na strednú a staršiu vekovú skupinu divákov, pričom išlo o snahu vrátiť tejto skupine ľudí časť kultúry a hudby, ktorá formovala ich hudobné vnímanie a vývoj. Bohužiaľ súčasným vplyvom komerčnosti médií došlo k potlačeniu a následne vytlačeniu týchto žánrov a hudby z mediálneho éteru. Blues, ktorého vývojom vznikali hudobné žánre od R ´n ´R , cez rôzne formy rocku až po súčasnú hudobnú scénu, bol prvým hudobným žánrom, s ktorým sme začali písať históriu Sitno Blues. V priebehu nasledujúcich rokov sme programovú ponuku podujatia rozšírili a doplnili o world music, rock, pop, folklór, folk, country a iné žánre, čo sa odzrkadlilo na rozšírení diváckej verejnosti o mladú generáciu. Z pôvodne na blues zameraného podujatia sa stalo multižánrové hudobné podujatie s medzinárodnou účasťou účinkujúcich, kde sa snažíme poukazovať na hudobnú históriu, prípadne hľadať spojitosti medzi jednotlivými prezentovanými hudobnými žánrami. Jednoznačne podujatie Sitno Blues je podujatím, ktoré sa stalo neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho diania v Banskoštiavnickom regióne. Význam tohto podujatia nehľadajme len v spojitosti s hudbou. Realizáciou sprievodných programov zameraných na prezentáciu remeselnej a umeleckej tvory, regionálnych kulinárskych špecialít a podporou aktivít, ktoré sú blízke tejto lokalite sa podujatie Sitno Blues veľkou mierou podieľa na rozvoji a podpore cestovného ruchu nie len na Počúvadlianskom Jazere, ale aj v celom Banskoštiavnickom regióne.

(čítaj ďalej PROGRAM...)

Martin Kratochvíl & JAZZ Q v Múzeu obchodu - reportuje Tajomník

Tajemník | 23.7.2019

Martin Kratochvíl & JAZZ Q v Múzeu obchodu

fotoreport (Zorka Lišková)

Upútavka na koncert pozývala jazzových fajnšmekrov na koncert českej jazzovej, resp.jazzrockovej legendy, Martina Kratochvíla & JAZZ Q do Múzea obchodu na pondelok, dňa 22.7.201919,00 hod. Predtým, než sa budem venovať koncertu, musím sa bez mučenia priznať, že na upútavke na koncert ma zaujal okrem komentu Marcela Jucka aj netradičný plagát s krásnou dámou v popredí. Avantgarný účes na úrovni tretieho tisícročia, krásne poprsie, vymykajúce sa zákonom gravitácie, z  ktorého na pozadí vidieť alabaster antických sôch a cítiť vôňu jemne prezretých broskýň. Toto dielo vzniklo v ateliéri Joska Skalníka. Autor tejto krásy z roku 1976 musel mať nevšedný model a ako mi prezradil frontman Martin, všetky koncerty tejto kapelky sú propagované práve týmto plagátom, pokiaľ organizátor koncertu netrvá na plagáte vlastnom. Vďaka maestro Skalník za všetkých eroticky cítiacich chlapov.

Teraz pekne po poriadku.  (čítaj ďalej)