Recenzia večera v KD Nivy dňa 28.6.2021: For Meditation, The Players

Tajemník | 1.7.2021

Celý večer moderoval Paľo Sojka. Na začiatku spomenul všetkých, ktorí sa pričinili o úspešný priebeh večera. Poďakoval CULTUS za zorganizovanie podujatia, Fondu na podporu umenia, SOZA, CULTUS ArtForum 21, AMA 21 Production. A v konečnom prípade členom skupiny Players 21 a reinkarnovanej skupiny For Meditation.

 fotoreport (Zorka Lišková)

Spomenul tiež že táto akcia sa mala uskutočniť 16.3.2020 k 50. výročiu konania koncertu skupiny For Meditation, ktorý sa uskutočnil práve v pondelok v tomto KD pod záštitou Klubu Meditating Four. CULTUS uskutočnil významnú propagačnú akciu k pôvodnému termínu. Pandémia ale chcela inak a koncert bol preložený. Dlho sa uvažovalo že koncert bude zrušený, ale dramaturg a členovia skupiny rozhodli inak.

(čítaj ďalej)

ROCK v MÚZEU 2021

Marcel | 28.6.2021

8.7. Mel Previte & The Gangsters of Love (IT – Bluesrock) + Kocúr (SK – Bluesrock)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, vo štvrtok 8.7. do Bratislavy vynikajúci taliansky bluesrock v podobe skupiny Mel Previte & The Gangsters of Love.

Skupinu Mela Previta The Gangsters of Love tvoria muzikanti, ktorí spolu hrajú v rôznych podobách už viac, ako 30 rokov. Zakladateľ, dnes 57. ročný rodák z Bari, gitarista Carmelo, skrátene Mel Previte, začal hrať na gitaru už v 11. rokoch. Na profesionálnu dráhu nastúpil spolu so saxofonistom Maxom Marmirolim v kapele Rocking Chairs.

(čítaj ďalej)

 

Livin´ Blues po dvadsiaty ôsmy raz v petržalskom DK Lúky - reportuje Tajomník

P. Sojka | 27.6.2021

Už po 28-krát sa stretli priaznivci bluesu a rhythm and bluesu na najväčšom bluesovom podujatí na Slovensku – festivale Livin‘ Blues. Nakoľko sa ho nepodarilo realizovať  v pôvodnom termíne, zadarilo sa to na ďalší pokus, v sobotu 26. júna 2021, v tradičnej bašte DK Lúky, so začiatkom o 16,30 hod. Itinerár podujatia bol nasledovný:
Her Memories, Beans and Bullets, Sitra Achra,  Broňo Dobrota & Blues Rules, ZVA 12:28 Band, Krokoband.

Pred tým, než prejdem k samotnému festivalu, musím predoslať, že udalosť sa konala za úmornej sobotňajšej horúčavy ako v exteriéri, tak aj v samotnej, neklimatizovanej sále. Pred samotným otvorením akcie som strávil cca 15 minút pri mixpulte so zvukárom Palkom Nagyom a musím povedať, že som odtiaľ odchádzal s tričkom, ktoré sa dalo žmýkať. Takto som nemohol zostať po zvyšok podujatia  a doslova záchranný pás mi hodila pracovníčka DK Lúky, pani Klaudia Tomašovičová v podobe suchého trička a zachránila tým moje vekom spľundrované obličky. Ako bonus malo tričko nevratnú podobu. Vďaka Vám pani Klaudia a Palkovi Nagyovi vyslovujem hlbokú poklonu, že v sále zvučil veľa úmorných hodín doslova v podmienkach sauny. (čítať ďalej...)

Fotoreport (Zorka Lišková)

Pozvánka na koncert

Jozef Barina | 24.6.2021

Priatelia, pozývam vás na koncert ktorý sa mal uskutočniť takmer pred rokom a pol.
Vstupné dobrovoľné!
Nezabudnite na rúško a prísť včas pred konaním akcie. To aby ste stihli obsadiť miesto.
Sála má byť zaplnená na 50%. T.j. 140 miest na sedenie. Koncert sa uskutoční v pondelok dňa 28. júna 2021 o 19 : 30 hod. v kine NIVY na Súťažnej ulici v Bratislave.
Ste srdečne vítaní !!!

Jozef Barina (link na FB)

XXVIII. ročník festivalu blues a rhythm´n´blues

P. Sojka | 24.6.2021

Už po 28-krát sa stretnú priaznivci bluesu a rhythm and bluesu na najväčšom bluesovom podujatí na Slovensku – festivale Livin‘ Blues. Nakoľko sa ho nepodarilo realizovať ani v pôvodnom termíne preto je tu pokus o ďalší termín. Na podujatí hádam privítame v sobotu 26. júna 2021 šesticu hudobných skupín zo Slovenska:
Her Memories | |Sitra Achra/ Broňo Dobrota & Blues Rules | Beans &
Bullets/ZVA 12:28 Band, Kroko band

Pre kompletné informácie kliknite sem.

Miesto konania: Dom Kultúry Lúky, Vígľašská 1, Bratislava - Petržalka, 26.júna 2021 o 16,30 hod

Priatelia, ste srdečne vítaní, Vaša Slovenská bluesová spoločnosť !!!

Tasmánsky gitarový diabol v opáť v šamorínskom Šup-šupe!!!

Dura | 17.6.2021

Tlačová správa: Šup-šup Music club prináša v ráci svojich hudobných aktivít v nedeľu, 27.6.2021 do Šamorína austrálskeho bluesrockera Roba Tognoniho s kapelou.

Začiatok: 20.00 hod. Vstupné 10 euro.

Adresa: Kováčska 3/A, Šamorín

Päťdesiatnik Rob Tognoni, rodák z Ulverstonu na severozápade Tasmánie je austrálskym gitaristom, ktorý doslova napĺňa názov štýlu a jeho blues je skutočne tvrdé - rockové. Prvú vlastnú skladbu „Jim Beam Blues“ napísal v roku 1977. Do Európy ho „vpašoval“ velikán australského blues Dave Hole (hral v Uherskom Brode v januári r.2011 s Bluesweiserom). Rob patrí medzi hráčov silného a nekompromisného blues, totál od podlahy, v duchu australských velikánov ako Mal EastikKevin Borish či Geoff Achison idúcich v lajne bluesrocku až južanského rocku. Ako sa píše na jeho webe: "Mohol by si potriasť rukou s Jimi Hendrixom, Stevie Ray Vaughanom a podobnými velikánmi...". Australia je sice ďaleko ale niektorí bluesmani sú nám dostupní. U nás sme mali možnosť vidieť a počuť Gwyna Ashtona a Dave Holea.

Prídite priatelia, neoľutujete.

Vaša Slovenské bluesová spoločnosť

15. International Roots & Blues festival Bílina (CZ)

Bobek | 8.6.2021

Bohužel v roce 2020 se festival kvůli situaci ohledně COVID-19 nemohl konat. Proto pořadatelé festivalu KC Bílina a Pure Music, z. s. doufají, že v roce 2021 bude možné uspořádat festival a oslavit tak 15. výročí Roots & Blues festivalu.
Festival se uskuteční v sobotu 19.6. 2021 již tradičně v Letním amfiteátru v Bílině.

Program:

15:00 – 15:50 Jan Fic (CZ)
16:00 – 16:50 Šestý Nesmysl (CZ)
17:00 – 17:50 Dobré ráno blues band (CZ/USA)
18:00 – 19:00 Petra Börnerová band (CZ/SK)
19:15 – 20:15 WBand (CZ/SK)
20:30 – 21:30 -123 Minut (CZ)

Festival zahájí v 15:00 zpěvák a písničkář Jan Fic, který prezentuje originální folk-blues s prvky alternativy a rocku. Jan Fic je také navíc výrobce kvalitních hudebních nástrojů Red Bird Istruments, o kterém nedávno Česká televize natočila dokument. www.janfic.cz

Druhým účinkujícím bude folk-bluegrassová formace Šestý Nesmysl, kterou vede kytarista a zpěvák Jindra Luňák (sk. Křáp). Kapelu doplňuje zpěvačka Helča Kulhanová, baskytaristka Iveta Dolanová, uznávaný hráč na banjo Pavel Zícha a cajonista Bohuslav Rapav. Kapela hraje vlastní tvorbu.

Dalším účinkujícím festivalu bude česko-americká skupina Dobré ráno blues band. Kapela koncertuje pravidelně v klubech a na festivalech napříč Evropou již pět let. V současné době tvoří sestavu skupiny americký zpěvák a hráč na foukací harmoniku Brynn Stephens z Kalifornie, kytarista Vít Kopecký a bubeník Vladislav Sosna. Kapela prezentuje originální americké delta blues. www.dobreranoblues.cz

(čítaj ďalej)

TWÔJ BLUES No.85

Andrzej | 8.6.2021

S hrdostí oznamuji, že jsme již vstoupili do 22. roku existence našeho časopisu!

Obálku tohoto vydání zdobí Muddy Waters na fotografii Zbyszka Jędrzejczyka z legendárního koncertu v Kongresovém sále ve Varšavě v roce 1976. Muddymu se také věnují dva neobvyklé texty, které jsou vzpomínkami prvních bílých hudebníků, kteří v jeho kapele hráli . Jsem obzvláště hrdý na to, že autorem jednoho z nich je Bob Margolin - kytarista, který poté hrál ve Varšavě po boku mistra. Druhý článek je nejen jeho poctou, ale také dobrou příležitostí zmínit nedávno zesnulého velkého hudebníka, hráče na harmoniku Paula Oschera. Článek o historii polského bigbitu vypráví o vlivu Muddyho koncertu ve Varšavě a vlivu bluesové Anglie na přelomu 60. a 70. let na formování naší hudební scény, zatím co Ryszard Gloger na příkladu kariéry norského kytaristy Kida Andersena ukazuje, že bluesman světové úrovně se může narodit kdekoli.

Pokud jde o aktuální témata, mluvíme o vlajce Konfederace. Takový článek v bluesovém časopise? – se někdo může zeptat. Zabýváme se tímto tématem v souvislosti s kontroverzí, která se v poslední době objevila kvůli stažení nominací The Blues Foundation na cenu Blues Music Award pro Kennyho Wayna Shepherda. Snažíme se lépe osvětlit různé aspekty spojené s tímto problémem.

(čítaj ďalej)

ROCK v MÚZEU 2021

Marcel | 8.6.2021

 17.6. Jack Moore „...plays Father“ (UK – Bluesrock) 

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, vo štvrtok 17.6. do Bratislavy syna slávneho Garyho Moorea, Jacka s kapelou.

Dnes 34. ročný spevák, gitarista a skladateľ, rodák z anglického Windsoru Jack Moore, je synom slávneho, už zosnulého gitaristu a speváka Garyho Moorea. Na gitaru začal hrať v 15. rokoch. Vtedy počúval najmä kapelu Metallica. Samozrejme, že mal na jeho hru vplyv aj otec, ale ten ho skôr nechal vyvíjať sa samostatne. Trochu ho usmerňoval, avšak počúvali každý niečo celkom iné. Ich styčným bodom bol Jimi Hendrix. Jack študoval hudbu na škole Music College BIMM v Brightone, ktorý je akýmsi anglickým Chicagom. Tu študovali napríklad aj Ben Poole, alebo Danni Wilde (obaja už v múzeu vystúpili). Jack vystriedal viacero miest, kde sa skúšal usadiť, ako Henley, Londýn, či Coonnecticut v USA, ale aj spomínaný Brighton, kde žil 12 rokov. Na pódiu si zahral s takými menami, ako Joe Bonamassa, Thin Lizzy, Deep Purple, alebo Otis Taylor, z ktorého dcérou Cassie hráva v skupine. Jack má za sebou jediný album „Inside The Machine“, ktorý nahral a produkoval Guy Britton v Riverbank studios v Chippenhame v roku 2016. Mimochodom, Jack má aj brata, ktorým je Gus Moore, tiež muzikant.

Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava-Podunajské Biskupice, tel.00421245243167

17.6., štvrtok, 19,00 hod., Jack Moore „...plays Father“ (UK – Bluesrock)

www.muzeumobchodu.sk, muzeumobchodu@gmail.com

Postreh na Folk blues session XX.ročník 2021

Dura | 8.6.2021 | Komentáre: 5

Postreh na Folk blues session XX.ročník 2021

Famózna rozlúčka pre Adriana Pullmana už exšéfa zariadenia DK LÚKY ktorý bol takmer štyri dekády v kultúre a pre nás nadšencov bluesovej hudby pilierom organizovania bluesových podujatí, bola zatienená nemilým prekvapením. Listky sa predávali do 18.00 a každý kto prišiel po, mal smolu a musel odvrávorať preč. Výsledok bola poloprázdna sála. Organizátori zrejme nevedia (či nechcú vedieť), že na hudobné festivaly sa ľudia trúsia počas celého programu či už na kapely ktoré im rezonujú alebo z časových dôvodov. V kinách či divadlách je uzavretie pochopiteľné. Argument, že odišla pokladníčka nás dostal späť o 30 rokov ale aj vtedy by sa našiel „osvietený“ komunista a našiel riešenie. Hold cesta „od diváka“. Osobne som dával na stránku Slovenskej bluesovej spoločnosti tento event s radosťou, že opäť sa kultúra v podobe folku a blues vrátili na DK LÚKY v Petržalke a namotal som zopár priateľov, ktorí sa rozčarovaní vrátili domov. Amaterizmus podporený aurou „dôležitosti“ a nadutosti zvíťazili nad človekom prichádzajúcim za kultúrou. Ostáva nám veriť, že to bola iba neskúsenosť nového vedenia DK LÚKY.

Juraj Dura Turtev