Priatelky a priatelia blues. Posuňte nám prosím 2% z dane – urobíte dobre, hudba bude za ne...

Tajemník | 14.2.2018

Posuňte nám prosím 2% z dane – urobíte dobre, hudba bude za ne...

Tlačivá (potvrdenie a vyhlasenie): 

potvrdenie

vyhlasenie

  Po minuloročnom výpadku sa prihovárame priaznivcom bluesovej hudby s prosbou o zaslanie 2 % z dane. Tým, čo posielajú 2 % iným inštitúciam ďakujeme tiež, ale pokiaľ tak nečiníte, podporte bluesovú hudbu cez našu spoločnosť, lebo nechať tieto peniaze bezodnému pažeráku nezodpovedným elementom v štáte je trestuhodná nezodpovednosť. Vyratúvať bezbrehé rozkrádanie všetkých doterajších vlád by zabralo veľa miesta, za všetko stačí spomenúť ako sa vozíme po sľúbenej a nedokončenej diaľnici do Košíc už od roku 2010. Táto krajina je paródiou na seriózny štát, bluesová hudba je naozaj skutočná. A tu je návod, ako na to :

Postup krokov na poukázanie 2% (3%) pre zamestnancov,
ktorí požiadali svojho zamestnávateľa o vykonanie
ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň z príjmov.
  1. Do 15.02.2018 požiadajte zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň

  2. Potom požiadajte zamestnávateľa, aby Vám vystavil tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane

  3. Z tohto Potvrdenia si viete zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať:
    a) 2% z Vašej zaplatenej dane - to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať, ak ste v roku 2017 neboli dobrovoľníkom, alebo dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín. Táto suma však musí byť minimálne 3 €.

  4. Potvrdenie a Vyhlásenie o zaplatení dane treba potom doručiť do 30. 4.2018 na

Príslušný Daňový úrad. Darcovia z Bratislavy si môžu dohovoriť stretnutie s Paľom Sojkom, ktorého kontakt je na www.slovakblues.sk a on si príde osobne po tlačivá, doručí ich na príslušný Daňový úrad a ako darček odovzdá darcovi jeden CD nosič , ktorý vydala Slovenská bluesová spoločnosť.

Priatelia, hor sa do dvoch percent a nikdy inak !!!

Za pozornosť ďakuje Paľo Sojka, tajomník SBS

ROCK V MÚZEU

Marcel | 13.2.2018

16.2.- Vanderlinde (NL – Folk/Southernrock)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v piatok 16.2., do Bratislavy zaujímavý, holandský, „južanský“ folkrock v podobe kapely Vanderlinde.

Skupinu Vanderlinde založil v v roku 2005 v holandskom meste Groningen, frontman a basgitarista Arjan van der Linde, spolu s bubeníkom Harriem Groenewoldom a gitaristom Christofom Bauwensom. Spočiatku sa sústredili na covery svojich veľkých vzorov, ako AC DC, Van Halen, či Deep Purple. O rok neskôr už vydávajú prvý album s vlastnými skladbami po názvom „Fertility“. V roku 2008 vyrazila kapela do USA a vydala druhý album „Vanderlism“. Potom nasledovali ešte 4 – „Wind And Rain“(2011), „Perfect Sadness“ (2013), „Southbound Train“ (2014) a nakoniec „Devil Trail´s“ z roku 2016, ktorý nahrali znova v USA, s producentom Ervinom Musperom v jeho vlastnom štúdiu „The Bamboo Room“, kde nahrávali napríklad aj David Bowie, Van Halen, či Scorpions. Ako šli roky, skupina dozrievala, menila zostavu a postupne prechádzala od hardrocku ku folkrocku ovplyvnenému južanským rockom. Sprevádzala na turné také mená, ako Fish z kapely Marillion, alebo Bobby Kimball z Toto. V súčasnosti so zakladateľom Arjanom hrajú ešte, bubeník Mark Eshuis, gitarista Wietze Koning a doprovodný gitarista Bart Schwertmann a práve pripravujú na vydanie úplne nový, tentokrát živý album.

Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava - Podunajské Biskupice, tel.00421245243167

16.2., piatok, 19,00 hod. Vanderlinde (NL – Folk/Southernrock)

www.rockvmuzeu.sk,www.muzeumobchoduba.sk,muzeum.obchodu@muzeumobchoduba.sk,muzeumobchodu@gmail.com

BLUE TIME na rádii Devín

Skleno | 13.2.2018

BlueTime s Jánom Sklenárom

14.2.2017 o 19:00
vol. 2/2018

Tentoraz začneme na domácej hudobnej scéne a exkluzívne, ako prví, vám predstavíme víťazov Slovak Blues Top – slovenskej bluesovej ankety, ktorú každoročne vyhlasuje O.Z. Slovakblues. Navštívime aj našich poľských susedov a prezradíme vám víťazov hlasovania čitateľov časopisu Twój Blues v ankete Blues Top, ktorá je zameraná na poľskú a svetovú bluesovú scénu. Večer s víťazmi zavŕšime tohtoročnými cenami Grammy, kde ani tento rok nechýbali žánrové kategórie z oblasti blues. V druhej časti relácie privítame hostí - Juraja Kalásza a Juraja Schweigerta, ktorí stoja za skvelou iniciatívou Blues Jam Session, ktorú spoločne predstavíme. To všetko a omnoho viac v našej ďalšej relácií, ale hlavne opäť skvelá hudba, tentoraz v spoločnosti Beth Hart a Joe Bonamassa, ktorí len pred pár dňami vydali parádny album s názvom Black Coffee! Nerušené počúvanie želá dvojica Andrej Klimts a Jano Sklenár.

Koncert kapely Swing Q v Piešťanoch - reportuje Ruženka Šípková

Ruženka | 10.2.2018

Swingová pohoda v reštaurácii La Musica

fotoreport   (Ruženka Šípková)

V piatok 19. januára 2018 som po dlhšej dobe cestovala vlakom do Piešťan za hudobnými zážitkami. V kúpeľnom meste moje kroky viedli na Teplickú ulicu, do reštaurácie La Musica na koncert kapely Swing Q.

Ako sa možno dočítať na webovej stránke reštaurácie, po dvanástich rokoch prevádzky Kúpeľnej dvorany v mestskom parku otvorila spoločnosť KURSALON Piešťany reštauráciu La Musica. Kúpeľnú dvoranu, známu pod názvom Kursalon, som kedysi často navštevovala, chodila som tam na jazzové koncerty a jam sessions do Art Jazz Gallery. 

(čítaj ďalej)

ROCK V MÚZEU

25.1.2018

29.1.- Rhino Bucket (USA – Hardrock)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v pondelok 29.1. do Bratislavy dnes už legendárnu californskú, hardrockovú kapelu, Rhino Bucket.

„Americkí AC DC“, ako skupinu Rhino Bucket volajú, vznikli v roku 1988 v Los Angeleskej štvrti Van Nuys. Založili ju spevák a gitarista Georg Dolivo, basgitarista Reeve Downes a gitarista Greg Fields.Neskôr pribrali bubeníka Liama Jasona zo skupiny Warrior a v tejto zostave nahrali v roku 1989, po podpise kontraktu s Warner Brothers, prvý eponymný album. Neskôr ich vydali ešte 6, až po posledný, minuloročný „The Last Real Rock N´Roll“.

Na konte majú aj dva výbery – „No Song Left Behind“ a „Pain And Suffering“ (2007) a jeden živý album z roku 2013, „Sunrise ON Sunset Blvd.“. Po treťom albume „Pain“ z roku 1994 sa skupina, po odchode Fieldsa, známeho aj pod menom Fidelman a neskôr slávneho zvukového inžiniéra a producenta, ktorý sa podieľal na množstve nahrávok skupín, ako Metallica, Black Sabbath, Red Hot Chilli Peppers, Audioslave, U2, alebo Johnnyho Casha, reformovala až v roku 1998. Sólovej gitary sa ujal Brian „Damage“ Forsythe.

Skupina sa stala známou aj účasťou na viacerých filmových soundtrackoch, ako napríklad „Rolling Kansas“, „The Outdoorsmen – Blood, Sweat and Beers“, ale najmä na „Wayneovom svete“ Mikea Myersa a oskarovej, športovej dráme Darrena Aronofského „The Wrestler“. Koncert v múzeu je súčasťou turné „Europe 2018“, ktoré sa skladá z 31 koncertov v Nemecku, Švédsku, Nórsku, Rakúsku, Španielsku, Belgicku, Čechách, Švajčiarsku, Francúzsku a v Podunajských Biskupiciach.

„Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava - Podunajské Biskupice, tel.00421245243167

29.1., pondelok, 19,00 hod. Rhino Bucket (USA – Hardrock)

www.rockvmuzeu.sk,www.muzeumobchoduba.sk,muzeum.obchodu@muzeumobchoduba.sk,muzeumobchodu@gmail.com

Za górami, za lasami, za Tatrami

P. Sojka | 21.1.2018

Nie tak dávno ma mailovou poštou pozval gitarista Miro Kyselica na krst CD nosiča Za górami, za lasami, za Tatrami do Poľského inštitútu, ktorý sídli v rožnom objekte na Námestí SNP v Bratislave. Krst CD bol programovaný na piatok 19.januára 2018 so začiatkom o 17,00 hod. Miro Kyselica je gitarista kapelky JABLCO, teda JAzzBLuesCOmpany a práve táto kapelka spolu s prizvanými hosťami je hlavným protagonistom krsteného CD.  Chlapi v minulosti hrali na viacerých akciách Slovenskej bluesovej spoločnosti a tak sme spolu s fotografkou Zorkou Liškovou neodolali pozvaniu. Miro Kyselica pripojil k pozvaniu aj link na samotný koncert a tak sa osobami a obsadením nebudem zapodievať a tak isto poslal link celého CD nosiča. Oba odkazy sú súčasťou tohto príspevku a ja pripojím len moje subjektívne postrehy z akcie.

Preplnené hľadisko privítala pani Monika Olech – zástupkyňa riaditeľa Poľského Inštitútu. S tou som si neskôr poklebetil aj o filme Kanál, ktorý som videl práve vo vtedajšom Poľskom kultúrnom stredisku v pôvodnom znení a tento poľský film patrí doteraz medzi skvosty kinematografie. Po príhovore pani Moniky sa už striedali na pomyselnom pódiu mnohí muzikanti a speváci a odohrali všetkých 15 skladieb z avizovaného albumu. Dôležitosť tejto kultúrnej akcie podčiarkla aj prítomnosť Piotra Samereka, zástupcu veľvyslanca Poľskej republiky na Slovensku. Približne v polovici koncertu prebehol aj krst avizovaného CD a krstnými rodičmi boli poľský konzul pán Jacek Doliwa a pán Rastislav Dubovský, majiteľ Dubovsky Music&Studio. Mali aj dvoch malých pomocníkov, ktorí boli spoluautormi kresieb bookletu. No a krstným médiom bolo plná mištička jantárových kamienkov z Baltského mora.

Optimizmus autorov projektu a viera v jeho úspešnosť bola prezentovaná vylisovaným zlatým CD nosičom, pekne, ako sa patrí, už zarámovaným.na červenom podklade. V hľadisku bola značná časť poľských občanov a tak sme boli svedkami aj známej poľskej hymnickej piesne 100 lat, ktorú venovali prítomní oslávenkyni k narodeninám. Búrlivý potlesk ukončil koncert a bolo pripravené bohaté pohostenie pre divákov.. V postkoncertných debatách som sa dozvedel to, čo ma najviac zaujímalo. Ako sa dostala slovenská kapelka JABLCO do tohto medzinárodného projektu ? Nuž, pomerne jednoducho. Člen kapelky Stano Stehlík – flautista, je manželom šéfredaktorky časopisu Monitor Polonijny, pani Malgorzaty Wojcieszyńskej. A slovo dalo slovo, Stano skomponoval hudbu a pani Malgorzata otextovala prevažnú časť piesní. Sponzori projektu sa v dnešnej dobe hľadajú pomerne ťažko, ale zadarilo sa aj v tomto smere. Kto sú ? Úrad vlády Slovenskej republiky- z programu Kultúra národnostných menšín, Ministerstvo zahraničných vecí Poľskej republiky, Monitor Polonijny, Klub Polski. Samotné CD realizoval spomínaný Dubovsky Music&StudioDiskus.

Atmosféru koncertu vystihuje foto Zorky Liškovej.

Za pozornosť ďakuje Paľo Sojka, tajomník SBS

Ukážka tvorby (soundcloud)

Fotky z nahrávania

PR článok

 

 

Silvia Josifoska & Blues Laboratory v Klube pod Lampou

Tajemník | 19.1.2018

Plagát na koncert Silvie Josifoskej & Blues Laboratory pozýval do Klubu pod Lampou na deň 18.januára 2018 o 19,00 hod. na Partizánsku ul.č.2 v Bratislave. Adresa milovníkom bluesu dobre známa, Klub pod Lampou, aspoň pre mňa, úplná novinka. A aj keď uvádzanú kapelku som počul hrať veľakrát a mám ich rád, zvedavosť mi nedala spoznať nový Klub.

Klub pod Lampou je orientovaný do tvaru písmena L, hlavnej miestnosti dominuje pódium a pred ním slušná kapacita stolov. Oproti vchodu je pomerne dlhý barový pult a na konci miestnosti veľkoplošná obrazovka, na ktorej sa premieta koncert snímaný kamerou z hlavnej sály. To pre prípad veľkej návštevy a pre zvedavých smädošov. Presne taká situácia nastala pri tomto koncerte. Nacvaknutý priestor bol nedočkavý koncertu, ktorý začal s meškaním. Ako sa hovorí, že dobré sa chváli samo, tak toto presne platilo vo štvrtočný večer.

(čítaj ďalej)

Ryan Donohue with Juraj Schweigert v bratislavskom Scherzi

JSchweigert | 16.1.2018

Ryan Donohue (US) stojí za unikátným a nadčasovým prístupom k tradičnej hudbe juhu USA, a svoju gitarovú hru dopĺňa soulovým vokálom. Je jedným z kľučových umelcov, ktorí sa podieľali na obnove hudobnej scény New Orleans po hurikáne Katrina.

V piatok 26.januára vystúpi v Kafe Scherz americký gitarista Ryan Donohue. Donohue je rodák z New Jersey, no za svoj domov už viac než 15 rokov považuje New Orleans. Od svojich začiatkov, keď vystupoval v uliciach tohto mesta, precestoval celé USA a Európu a získal si uznanie ako skutočný bluesový umelec. Jeho všestrannosť mu umožnila robiť doprovod hviezdam z rôznych hudobných svetov: blues, jazz, gypsy jazz a country. Ryan Donohue vystupoval na jednom pódiu s takými velikánmi ako Bo Diddley, The Neville Brothers, Huey Lewis and the News, Irma Thomas, David Allen Coe, Coco Robicheaux a Kim Carson. V Európe je známy najmä spoluprácou s Crazy Hambones a originálnym hráčom na chromatickú harmoniku Billom Barrettom.

V Kafe Scherz vystúpi spolu s Jurajom Schweigertom, nedávno oceneným na Svetovom festivale ústnej harmoniky (WHF) v Nemecku, a bubeníkom Jurajom Rašim. Koncert sa začína o 20:00.

Modrý štvrtok s Tomášom Köpplom - reportuje Ruženka Šípková

Ruženka | 15.1.2018

Plavba s klavírom až do blues

fotoreport   (Ruženka Šípková)

Vo štvrtok 14. decembra 2017 som mala veľmi rušný deň. Nechcela som si však nechať ujsť posledný tohtoročný Modrý štvrtok v Music a Café klube v trnavskej City Aréne. Našťastie, začiatok bol ako vždy naplánovaný až na 20.00 hod. Občianske združenie Trnavská hudobná spoločnosť a trnavská bluesová kapela Second Band si na túto rozlúčku s rokom 2017 pozvali až dvoch hudobných hostí. Hlavným hosťom bol mladý trnavský hudobník, skladateľ, hudobný aranžér a dirigent – klavirista Tomáš Köppl.

(čítaj ďalej)

CD Bluesová spoločnosť No. 13 - recenzuje Ruženka Šípková

Ruženka | 7.1.2018

Šťastná trinástka s blues

V polovici decembra 2017 som sa stala majiteľkou 13. cédečka kolekcie Bluesová spoločnosť, ktoré vyšlo len krátko predtým, takže som si pripadala, akoby som mala možnosť zahryznúť do čerstvého, ešte teplého chleba alebo pečiva. Je to pre mňa ďalšia šťastná trinástka v tomto roku. Koncom júla som navštívila 13. ročník Mikulášskeho jazzového festivalu v Liptovskom Mikuláši a priniesol mi hŕbu fantastických hudobných zážitkov. No a napadá mi ešte jedno pekné číslo 13 – pokiaľ si dobre pamätám, na koncerte kapely Dura & Blues Club v Seredi, po ktorom som dostala do daru CD Bluesová spoločnosť No. 13, zaznelo presne 13 skladieb. 

(čítaj ďalej)