Múzeum obchodu – „Naprieč štýlmi – Across Styles“

P. Sojka | 20.3.2018

Začnem úplne štandardne. Koncert v Múzeu obchodu sa konal dňa 19.marca 2018 a mal atypický názov : „ Naprieč štýlmi – Across Styles „. Hrali tri zoskupenia : Arthmony, Nazzareno ZacconiL.E.F. O samotnom koncerte pohovorím troška neskôr. Vždy idem na koncert do Múzea obchodu, keď mi to dovolí chatrné zdravie. Nie je to síce často, ale vždy tam idem s očakávaním nejakého Marcelovho prekvapenia. Marcel Juck je riaditeľom Múzea obchodu a majstrom prekvapení, ktoré so svojimi kolegami vymyslí. Pozriem bližšie a oni tam postavili Múzejný pivovar. Po čase zaostrím zničený zrak a v exteriéri stojí hudobné pódium a strecha pre hľadisko. Po čase je z toho obvodovými igelitmi kompletne zakrytý Stan. V súvislosti so stanom ma vždy napadne vtip. Dcéra píše mamke pozdrav z čundru: Mama, je mi tu dobre, spím pod stanom, aj Stanovi je dobre. Aj pod Marcelovým Stanom je nám dobre, lebo nás tu láska zakaždým dobrá muzička. Tú diváci očakávali aj v pondelkový večer. Počasie bolo mrazivé a tak aj Richardovi Jakubíkovi pri predaji lístkov nebolo akosi do spevu, aj keď pod plynovým ohrievačom sa tváril ako naturalizovaný Eskymák.

Vo vnútri stanu majú diváci aj napriek zime celkom slušný komfort. Na drevených paletách sú na podlahe nabité USB dosky, odspodu teda neťahá, zvrchu interiér zohrieva 8 infražiaričov a plynové ohrievače. Pod stropom visí 8 kusov ručne robených akustických dosák, ktoré som si nazval „lahodiace dosky“ a vyčarúvajú uchu lahodiaci finálny zvuk, pripomínajúci dobre ošetrený päťputňový tokaj. Kapacita Stanu je cca 100 stoličiek bielej farby Samotný koncert otvorila na plagáte propagovaná „belgická“ kapelka ARTHMONY. V skutočnosti sa jedná o talianskych občanov, žijúcich v Bruseli a ich ozajstným domovom je Sardínia a mesto Cagliari. Celkom sa potešili, keď som im oznámil, že v ich meste mám od roku 1966 kamoša Benjamina Pisu. Belgicko - talianska folková kapela Arthmony bola založená v roku 2013 súrodencami Vilardiovcami. Speváčka, basgitaristka a perkusionistka Deborah na koncerte v Múzeu chýbala, úspešne ju zaskakovala druhá speváčka, gitaristka a pianistka Donata a ich brat spevák, gitarista a klávesák Emanuel „EMIV“ Vilardi. Do kapely prizvali ešte bratranca, bubeníka a gitaristu Andrea Cordu a na tomto koncerte pomáhal ďalší bratranec, gitarista Giovanni Spada. Pre kapelu je typické, že v nej nie je žiadny vedúci, sólový hráč ani frontman. Skupina má svoje veľké vzory v menách, ako Neil Young, Bob Dylan, Joe Cocker, ale aj Led Zeppelin, Deep Purple, či The Beatles. Má zatiaľ za sebou jediné, eponymné EP. Vystúpenie v múzeu bolo súčasťou „European tour 2018“ zloženého zo 17. koncertov v Taliansku, Poľsku, Nemecku a na Slovensku.

Po kapelke Arthmony nastúpil na pódium Nazzareno Zacconi. V Múzeu je to už veľmi známy gitarista, hral tu už po siedmy raz, ako sólo hráč tu vystúpil po druhý raz. Je to 43 ročný gitarový virtuóz, absolvent klasickej gitary na konzervatóriu, ktorý prešiel všetkými hudobnými žánrami. Pochádza zo stredného Talianska, z mesta Macerata. Zahral plejádu vlastných inštrumentálnych skladieb a ku každej pridal krátku story o jej vzniku. Doteraz nahral tri svoje sólo albumy. Pri jeho virtuóznom hraní musia napadnúť každého gitaristu len dve veci – buď veľmi veľa cvičiť, alebo predať gitary. Stačí si len vybrať, ale ako inšpirácia bol skvelý. Poslednou kapelkou koncertu boli miestni L.E.F. Rytmika je už 33 rokov jasná : Marcel Juck – bicie, Jožko Don Antonio Hladný – basa, no a po odchode gitaristu Kroka sa vrátil na jeseň roku 2016 do kapely gitarista a spevák Noel Phillipponnat a nový gitarista David Vasil. Názov kapely L.E.F. je prevzatým heslom francúzskej revolúcie a je to logické, pretože Noel je francúzsky občan. Zahrali 6 vlastných skladieb z francúzskymi textami a všetky sa niesli v duchu progresívneho rocku, blues a fusion music. V poslednej skladbe sa v rámci jam session pridal aj Nazzareno Zacconi a to sa už hralo po policajnej, teda 22-hej hodine. Koncerty boli aj napriek veľkej zime úspešné a vetrovkovú atmosféru možno vychutnať z fotoreportu Zorky Liškovej.

Za pozornosť ďakuje Paľo Sojka, tajomník SBS

BLUE TIME na rádii Devín

Skleno | 20.3.2018

BlueTime s Jánom Sklenárom

BlueTime 21.03.2018 o 19:00
vol. 7/2018

Tentoraz to bude strhujúca jazda vlakom v bluesovom štyle a s hrou na klavír v rytmoch boogie-woogie či honky-tonk. Na úvod vám od prezentujeme čerstvú novinku prvotriedneho klaviristu, speváka a skladateľa Victora Wainwrighta, ktorú len pred pár dňami vydal so svojou novou kapelou The Train. V podobnom duchu naskočí na našu „bluesovú lokomotívu“ aj náš hosť ktorým bude rock and rollový spevák a klavirista Andi Ray Haverda. Prestupnou stanicou bude Malý dobrofest, festival venovaný rezofonickej gitare, ktorý je naplánovaný na tento piatok v Trnave.V pravidelnom seriály Jazyk blues ochladíme parné valce a prezradíme čo znamená slovo „Crepe“ No a na konečnej stanici vám ponúkneme aj pozvánky na dobré koncerty ktoré by ste nemali minúť. Držte si klobúky a urobte si čas na blues. Nikým a ničím nerušené počúvanie Vám želá dvojica Jano Sklenár a Rudi Fritzman.

Livin´Blues 2018 - reportuje tajomník

Tajemník | 19.3.2018

Livin´Blues 2018

fotoreport (Zorka Lišková)

Najväčšia slovenská bluesová omša sa každoročne koná v DK Lúky v bratislavskej Petržalke. Bluesoví farníci ju v kalendári majú podčiarknutú červenou fixkou a tak aj tento rok smerovali ich kroky už 26.raz do známych priestorov. Dátum bol jasný – sobota,.17.marca 2018, začiatok o 17,30 hod. Na propagačnom plagáte sa vynímali logá všetkých sponzorov, spomeniem hlavne Fond na podporu umenia, ktorý finančnou injekciou podporuje podujatie asi najviac. Šéfkuchár festivalu Adrián Pullmann aj tento rok pripravil bohaté menu. Navštevníkov očaril hneď vynovený exteriér Domu kultúry, nové vchodové dvere, v halách výstava fotografií Zorky Liškovej, ktorá svojim objektívom mapovala festival v rokoch 2013-2017.

 (čítaj ďalej)

Andi Ray Haverda v bratislavskom kafe Scherz: 20.3.2018

Ivan Kováč | 16.3.2018

Milí priatelia dobrého kumštu,

srdečne Vás pozývame na naše podujatia a vopred Vám ďakujeme za šírenie vo Vašom okruhu. Ak si zarezervujete na : artklubvecer@gmail.com , miesta podľa želania, dostanete od nás akceptačný mail na Vašu objednávku.

Upozorňujeme Vás, že rezervácie prijímame len na uvedenej adrese, nie telefonicky !

Pokiaľ nemôžete prísť , oznámte nám to  čím skôr.. Ak na poslednú chvíľu, prosím na : 0903478074, stačí sms. Rezervácie rušíme 10 min pred začiatkom podujatia , Vaše miesta budú ponúknuté ďalším návštevníkom. 
 

Ďakujeme za  porozumenie.

ROCK V MÚZEU

Marcel | 16.3.2018

19.3. – „Naprieč štýlmi – Across Styles“

Arthmony (BEL – Folk)

Nazzareno Zacconi (IT – Solo Guitar Music)

L.E.F. (SK/FR – Progressive/Psychedelic Rock)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v pondelok 19.3. do Bratislavy spojenie viacerých štýlov na jednom koncerte. Belgický folk v podobe kapely Arthmony, talianského gitarového virtuóza Nazzarena Zacconiho a bratislavsko – francúzsky psychedelický rock – kapelu L.E.F.. 

(čítaj ďalej)

Peter Stanley Procházka & Jožo Barina - reportuje tajomník

Tajemník | 16.3.2018

Peter Stanley Procházka & Jožo Barina

fotoreport (Zorka Lišková)

Výstava fotografií Petra Procházku, ktorého kamoši volajú často aj Stanley, mala jednoznačný názov: Bluesman Jožo Barina. Všetko podstatné som napísal v pozvánke na výstavu. Vo štvrtok dňa 15.3.2018 sa už pred osemnástou hodinou začali do Cik Cak Centra v Petržalke schádzať zvedaví hostia. Väčšinu z nich som poznal, pretože rovnaká krvná skupina nás vodila zvyčajne na tie isté miesta, kde to žilo muzikou. Vysvietenú výstavnú halu zvučala jednočlenná kapelka Piťa Luhu, steny zdobili mnohé Petrove fotografie Jožka Barinu zo známych miest, jednak z bítového dávnoveku z bratislavských klubov, z legendárneho Véčka, z môjho životného koncertu k k 6O-temu výročiu slovenského bigbítu v nebohom PKO až po nedávnu súčasnosť. A ako tiekol čas, menil sa aj Jožko do dnešnej reality. Určite sa mení telesná schránka, ale Jožkov entuziazmus pre hudbu je stále nákazlivý. 

(čítaj ďalej)

Výbušná jazzová zmes v Elektrárni - reportuje Ruženka Šípková

Ruženka | 11.3.2018

Koncert kapely Cha Bud v Piešťanoch

Odvtedy, ako som začala študovať na vysokej škole v Piešťanoch, prejavili sa u mňa zvláštne sklony – chuť cestovať kade-tade za hudobnými zážitkami. Začalo sa to v spomínanom kúpeľnom meste, v Art Jazz Gallery, kde som sa dostala do moci jazzovej hudby. Nadšenie pre ňu ma neopustilo ani po úspešnom ukončení štúdia. Neskôr sa k jazzu pridalo blues a okrem Piešťan som navštívila koncerty a festivaly aj v Liptovskom Mikuláši, v Trnave či v Bratislave. Oblasť hudby je, pravdaže, taká široká a rozmanitá, že moje „výlety“ majú iba maličký význam. No ďakujem Bohu a lekárom, že ma dostali z choroby, ktorá ma v mladosti nadlho odsunula mimo reality a teraz sa v stabilizovanom stave môžem pokojne „hrajkať“ písaním o svojej obľúbenej hudbe. (čítaj ďalej)

Pojedynek rewolwerowców: Erich "Bobos" Prochazka kontra Robert "007RL" Lenert

RobertLenert | 11.3.2018

ROCK V MÚZEU

Marcel | 11.3.2018

22.3. – Tweed feat. Gervis Myles (USA – Blues/Soul/Gospel)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, vo štvrtok 22.3. do Bratislavy zaujímavú, americkú, blues - soulovú kapelu Tweed so spevákom Gervisom Mylesom.

Koncert americkej kapely Tweed z mesta Milwaukee v štáte Wisconsin, má svoj zvláštny pôvod. Je súčasťou „Smokey Holman Memorial Europe Tour 2018“ a v tom je práve tá zvláštnosť. Tweed, ktorí vznikli v roku 2010 a pôvodne sa volali Tweed Funk, boli totiž sprievodnou skupinou speváka Smokeyho Holmana, ktorý však na jeseň minulého roku vo veku 64 rokov zomrel a turné, ktorého mal byť hlavnou postavou sa zmenilo na turné venované jeho pamiatke.

 (čítaj ďalej)

Peter Stanley Procházka – Bluesman Jožo Barina

tajemník | 11.3.2018

Pozvánka na vernisáž: Peter Stanley Procházka – Bluesman Jožo Barina

Fotograf Peter Stanley Procházka nazval svoju tridsiatu tretiu výstavu fotografií od srdca a prozaicky : Bluesman Jožo Barina. Vernisáž výstavy bude dňa 15.marca 2018Cik Cak centre na Jiráskovej ul.č.5 v bratislavskej Petržalke, so začiatkom o 18,00 hod. Kurátorom výstavy je Peter Horváth a bude trvať do 6.apríla 2018.

Peter Stanley Procházka (1952) v booklete o svojej výstave píše : Jožko je skladateľ, hudobník, spevák, gitarista a priateľ.  

(čítaj ďalej)