VŠIVÁCKY DÁTUM - reportuje Ján Litecký Šveda, st

JLŠ | 17.8.2018

No a toho roku sa 16. august opäť zapísal do tej najčiernejšej kroniky – zomrela Aretha Franklin, dáma s hádam najpodmanivejším hlasom z celej plejády gospelových, bluesových, soulových, rockových či jazzových speváčok. Nehovoriac o tom, že ho vedela aj geniálne využiť. Mimochodom, na konte mala aj čisto bluesový album „Aretha Sings the Blues“ z roku 1985.

August je treba mať čím skôr za sebou. Bolo by to dlhé vypočítavanie všetkých jeho politických katastrof, alebo kto všetko zomrel v auguste. No pre muzikantov a hlavne bluesmanov dátum 16. augusta je už úplne čiernym dňom a ešte mimoriadnejšie vyčnieva nad všetkými týmito nešťastiami.

16.VIII. 1938 zomrel Robert Johnson, jedna zo základných a najsmerodajnejších postáv celej bluesovej histórie. (Za zmienku stojí, že presne v ten istý deň zomrel aj Andrej Hlinka.)

16.VIII.1977 zomrel Elvis Presley. O jeho speve a o význame pre rozšírenie blues do bieleho sveta hádam ani netreba hovoriť. Elvis je základom dejín rocku.

No a toho roku sa 16. august opäť zapísal do tej najčiernejšej kroniky – zomrela Aretha Franklin, dáma s hádam najpodmanivejším hlasom z celej plejády gospelových, bluesových, soulových, rockových či jazzových speváčok. Nehovoriac o tom, že ho vedela aj geniálne využiť. Mimochodom, na konte mala aj čisto bluesový album „Aretha Sings the Blues“ z roku 1985.

Bluesmani, venujte jej aspoň tri minúty ticha, koľko zhruba trvá jedna singlová pesnička.

Česť jej pamiatke!

JLŠ

BISLA BLUES 2018 - Pitný režim - reportuje tajomník

Tajemník | 14.8.2018

BISLA BLUES 2018 - Pitný režim

fotoreport (Zorka Lišková)

Predpoveď počasia na pondelok 13.augusta 2018 sľubovala ďalší z „tropických“ letných dní. Predpovediam počasia veľmi neverím, ale tentoraz to tým chlapcom meteorologickým vyšlo. Nevyšlo to ale chlapcom a dievčaťu z avizovanej kapelky Mississippi Mix Tape, tá z objektívnych príčin svoje vystúpenie zrušila. A tak celý koncert musela potiahnuť kapelka s príznačným názvom pre ten deň, teda Pitný režim. Zdravotníci odporúčajú v takéto horúce dni vypiť 4 litre vody, čo sa mne nikdy nepodarilo. Onehdá, pred mnohými rokmi, som takúto litráž bežne dával, bola to síce prevarená voda, ale v pive to akosi nevadilo.

(čítaj ďalej)

ROCK V MÚZEU

Marcel | 14.8.2018

27.8. – The Broadcast (USA –Soul/Funkrock)

Tlačová správa: Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v pondelok 27.8.. do Bratislavy už po druhý krát súčasný, mladý, americký soulový funkrock v podobe kapely The Broadcast.

The Broadcast je mladá, americká, soulová skupina z mesta Asheville v Severnej Karolíne. Kapelu vedie žena, speváčka Caitlin Krisko, ktorej hlas je poznávacím znamením a práve preto sa kapela označuje prirovnaním „ako keby Grace Slick spievala v Led Zeppelin“. V roku 2012 vydala skupina album „Live“ a v roku 2013 debutový, štúdiový album „Dodge The Arrow“, ktorý nahrala v Los Angeles s štúdiu Echo Mountain Studios s producentom Ericom „Mixermanom“ Sarafinom. Album “From The Horizon“ z roku 2016, produkoval slávny producent, sedemnásobný držiteľ ceny Grammy, Jim Scott (The Rolling Stones, Red Hot Chili Peppers, Tedeschi Trucks Band,...). Okrem Caitlin hrajú v kapele, gitarista Aaron Austin, bubeník Michael W. Davis a perkusionista Tyler Housholder.

Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava-Podunajské Biskupice, tel.00421245243167

27.8., pondelok, 19,00 hod., The Broadcast (USA – Soul/Funkrock)

www.rockvmuzeu.sk, www.muzeumobchoduba.sk, muzeum.obchodu@muzeumobchoduba.sk, muzeumobchodu@gmail.com

Sam Hope (GB) + Stano Počaji (SK) v bratislavskom Scherzi 15.8.2018

StanoP | 7.8.2018

BISLA BLUES 2018 – Turtev & Železňák a Mattia Muller & The Geriatrix - reportuje tajomník

Tajemník | 7.8.2018

BISLA BLUES 2018 – Turtev & Železňák a Mattia Muller & The Geriatrix

fotoreport (Zorka Lišková)

Augustová Bisla Blues 2018 prepukla. Presun z júlovej čitárne u Červeného raka do krásnej záhrady Univerzity Bisla bol síce nenáročný, ale upotený. Taký horúci bol aj pondelok 6.augusta 2018, kedy sme tam augustové bluesové turné o 18,00 hod. začali. Program na úvodný koncert sľuboval zavedené duo Turtev & Železňák a doposiaľ v bratislavských bluesových vodách neznámu kapelku Mattia Muller & The Geriatrix. Podujatie zvučil zavedený zvukár Kroko a treba povedať, že všetci protagonisti boli s jeho prácou spokojní. Turteva so Železňákom som počul hrať už mnohokrát, je tam vsadené na istotu dobrej pohody a nebolo tomu inak ani teraz. Hrali vecičky od poetky Juditky Kaššovicovej a z albumu Kľud a piesok.

(čítaj ďalej)

BLUES MEZI VINOHRADY - Strážnice - reportuje Dura

Dura | 6.8.2018

...zrejúce hrozná vo vinohradoch radosťou ševelili malé nočné blues...

 fotoreport (Rostislava Svobodová)

Slovácko-slovenské blues rezonovalo na malebnom úpätí Bielych Karpát pri obnovenej Hotařskej búde. Tá poskytla útočisko dvom oficiálnym kapelám, Wbandu a Dura & Blues Clubu. Zoskupenia sa však po úvodných kolách popremiešali a rozprúdila sa skvelá bluesová zábava. Prvá vystúpila kapela Dura & Blues Club so šamorínskou úderkou (Boboš+Roman Turtev = harmonika+bicie) doplnená dvoma Waltermi Bartošovými (otec+syn = basgitara+gitara). Keďže som v tomto zoskupení hral, vyjadrím iba svoj dojem...výborné hranie! Po prvých dvoch skladbách otvorila festival krátkym slovom pani starostka Renáta Smutná a jej zástupca Walter Bartoš st. Nuž a potom sa spontánne bluesovalo až do noci tmavej. Keď prišiel na pódium domáci Wband to už boli prví tanečníci na pľaci a bluesová synergia gradovala. Na tomto podujatí mal pôvodne vystupovať i basgitarista, nestor čs.bigbítu Fedor Frešo ktorý nás, žiaľ, náhle opustil 26.júna 2018. Celý večer bol tak prostredníctvom šarmantnej pani starostky venovaný jeho pamiatke. Festival poctil vzácnou návštevou aj guru sliezskeho (samozrejme poľského) blues a šéfredaktor časopisu Twój blues (tu) pán Andrzej Matysik a manželkou Danutou.

Strážnica (tu) je mestečko u nás na Slovensku známe ako folklórne, pre jeho folklórnu festivalovú tradíciu. Pri svojich cca 6000 obyvateľoch pôsobí ozaj mestsky a je známe napríklad svojim skanzenom, vínnymi pivničkami, upraveným židovským cintorínom, krásnym zámkom a neďalekým skvostom – Baťovým kanálom. Slovácka pohostinnosť nedala na seba dlho čakať. O servis na podujatí sa bravúrne postaral vinohradník a vincúr pán Josef Dobčák s rodinou (tu), ktorý prezentoval okrem svojich aj vína strážnických vinárov ... a k niektorým vzorkám sme dostali aj malý degustačný pokec. Pivári si prišli na svijanskú jedenástku a mihla sa tam i prezentácia ovocia miestnych lazov.

Vinohrady sme v dobrej nálade opúšťali po polnoci a som presvedčený, že i zrejúce hrozná radosťou ševelili malé nočné blues...

Juraj Dura Turtev

21.7.18 - koncert kapely Romanika na trnavskom korze - reportuje Ruženka Šípková

Ruženka | 6.8.2018

Ľubozvučný úvod k letnej búrke  fotoreport (Ruženka Šípková)

 V jeden pekný jarný podvečer, 31. mája 2018, som sa v čitárni Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave zúčastnila ako diváčka príjemnej besedy s básnikom a prekladateľom Mariánom Šidlíkom. Okrem zaujímavého rozprávania a citlivej poézie podujatie ozdobili i pesničky trnavskej speváčky a hudobníčky Ildikó Kali (Iky Kraicovej). Vtedy mi darovala nový album kapely Romanika nazvaný La Loba, čo si nesmierne vážim.  Kapelu Romanika okrem Ildikó Kali a jej manžela Romana Kraica tvoria aj ďalší výborní hudobníci. Hudbu ku všetkým skladbám na albume napísala Ildikó Kali a autorkou textov je poetka Eva Luka. Okrem hudby a textov na albume zaujme i krásny design obalu a ilustrácie: oboje je dielom Fera Malíka. Album na mňa silno zapôsobil. Mám pocit, že Ildikó Kali a Eva Luka dokážu spoločnými silami vytvárať niečo ako (s)novú realitu a (s)nový svet. Hudba Romaniky čerpá z hudobných žánrov ako folk, world music či šansón. Pestré nástrojové obsadenie kapely dodalo piesňam nové farby a odtiene a celok je pre mňa veľmi príjemný, dynamický a čarovný.  

(čítaj ďalej)

Tony Coleman & Henry Carpaneto 5tet – European Tour 2018 - reportuje tajomník

Tajemník | 5.8.2018

Tony Coleman & Henry Carpaneto 5tet – European Tour 2018

fotoreport (Katka Pavlu jnr)

Múzeum obchodu v Bratislave je skutočnou Mekkou blues na Slovensku. Riaditeľ Múzea Marcel Juck sem priviedol desiatky skvelých kapiel so svojimi sólistami a nebolo tomu inak ani v piatok, 3.augusta 2018. Program sľuboval excelentného amerického bicistu Tonyho TC Colemana s talianskym doprovodným 5tetom Henryho Carpaneta. Na našej webstránke je vždy uverejnená pozvánka na podujatia v Múzeu, ktoré píše sám Marcel Juck a tie sú tak výstižné a podrobné, že je problém pre pisateľa reportov z akcie nebyť duplicitný. Je to aj môj prípad a tak sú vždy moje postrehy len subjektívne a akosi pomimo. Na akciu som zobral mladučkú fotografku Katku Pavlu a mala to byť jej prvá vážna skúsenosť s reportážnou fotografiou. Dali sme si stretko v Petržalke a vzápätí nám poslala petržalská kancelária sv.Petra prietrž mračien, pri ktorej sa vylievali na zem tisícky hektolitrov dažďovej vody.

(čítaj ďalej)

Po roku BLUES opäť v BISLE

Tajemník | 1.8.2018


ľaľa, blues v bisle...

Priatelia, aktivity Slovenskej bluesovej spoločnosti sa v mesiaci august 2018 presunú z Letnej čitárne u Červeného raka do krásnej záhrady Univerzity BISLA, pričom vchod do zíhrady je z Lazaretskej ulice. Kocerty už budú aj s bicími nástrojmi, budú vždy v pondelok, so začiatkom o 18,00 hod. a vstup je ako obvykle voľný. Tu je cestovný poriadok jednotlivých koncertov:

 6.aug: Mattia Muller Band, Dura Turtev, Miloš Železňák

13.aug.:Pitný režim a Mississippi Mix Tape

20.aug.: Akelek Blues Band a Grapefruit Death

27.aug.:Záhorácky tandem Tedla - Sojka & Soletky a Jožo Barina & His Rock Band

Priatelia, všetci ste srdečne vítaní !!!

Vaša SBS

Novohrozenkovské Hrozenkobraní 2018, letos už 3. ročník - reportuje Miro J. A. Moravčík

Miro | 31.7.2018

Novohrozenkovské Hrozenkobraní 2018 - 3. ročník

fotoreport (Valašský denník)

 

Novohrozenkovské Hrozenkobraní 2018, letos už 3. ročník, je více-méně komorní akcí Hrozenkovjanů v Památníku Antonína Strnadla.

21. července se zde setkali lidé zvídaví, i tací, kteří se rádi nechají polechtat nostalgií a vzpomínkami, jak to bylo kdysi, jak se to dělalo, když byli tady zemáky a zelé - živobití celé, jak a co, třeba před sto lety... Hrozenkobraní je totiž retrospektivou naplněných 6 hodin. Letošní ročník byl ozdoben vzácnými hosty - paní Vandou Vrlovou, věhlasnou bylinkářkou,krajkářkami Lenkou Macečkovou a Blankou Amman Mikolajkovou. Již po druhé přijel Jiří Králik až z Prachatic se svým skvostným uměním - vyřezat lžíci třeba z trnky, se kterou se mimovolně začnete mazlit. Paní Alena Dynková z Valašských Klobouk ponejvíce těšila dětská očka se svými krojovanými valašskými panenkami. Šárka Langová předvedla rutinně výrobu sýrových korbačiků.

(čítaj ďalej)