2% z dane

P. Sojka | 16.1.2022

Výzva, výzva, výzva !!!

Termíny na darovanie 2% z dane sa nezadržateľne blížia, tak prosím venujte pozornosť nášmu oznamu !!!

 

Milí priatelia bluesu, po roku sa Vám opäť prihovárame s prosbou o dar v podobe 2% z dane. V minulosti ste nám pomohli a z týchto prostriedkov sme mohli usporadúvať koncerty, hlavne v letných mesiacoch. kde sa nikdy nevyberalo vstupné. Tak isto je to pomoc pri vydávaní našich CD nosičov, čo by si mnohé kapely nemohli dovoliť. Vopred všetkým ďakujeme a ako bonus za ochotu dávame niektoré z našich už vydaných CD nosičov. Tu je návod ako na to:

Potvrdenie o zaplatení dane zo závislej činnosti

Ďalší míľnik v tomto procese je 15. február 2022. Do tohto dňa potrebujú všetci zamestnanci-fyzické osoby požiadať svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov na daň a nechať si vystaviť Potvrdenie o zaplatení dane zo závislej činnosti. Toto potvrdenie je veľmi dôležité, nakoľko sa prikladá k formuláru na darovanie 2% (Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane).  

V tomto období už naplno prebiehajú kampane neziskových organizácií, pre ktoré sú príjmy z 2% veľa krát existenčne dôležité. . Pred tým než vypíšete potrebné tlačivo na darovanie 2%, spočítajte si svoje dobrovoľnícke hodiny odrobené v minulom roku. Ak ste boli dobrovoľníkom viac ako 40 hodín, môžete venovať nie 2% ale 3%. A to je naozaj rozdiel.


Dokedy  podať daňové priznanie resp. dokedy darovať 2%?

Ak ste SZČO, firma, tak váš termín pre podanie daňového priznania a rovnako aj venovanie 2% je 31. marec 2022. Ak si podáte žiadosť o odklad daňového priznania, platia pre vás iné dátumy.

Ak ste zamestnanec, ktorému robí daňové priznanie zamestnávateľ a máte v rukách Potvrdenie o zaplatení dane, prípadne potvrdenie o odpracovaní dobrovoľníckych hodín, tak potrebujete vypísať ešte tlačivo - Vyhlásenie o poukázaní 2%. Termín odoslania týchto 2 prípadne 3 formulárov je 30. apríl 2022.

 

P.S. Potrebné tlačivá osobne prinesiem a následne aj odnesiem na daňový úrad, takže darca bude bez akýchkoľvek starostí. Za pomoc ďakuje Paľo Sojka, tajomník SBS.

Pre tých darcov, na ktorých nemám osobný dosah, sú tu uvedené linky na stiahnutie tlačív. Vďaka !!!

VYHLÁSENIE

Privítajme rok 2022 s veľkou nádejou

P. Sojka | 5.1.2022

Privítajme rok 2022 s veľkou nádejou (kliknite pre otvorenie)

Ďakujeme za každý príspevok, ktorý nám prípadne zašlete na číslo účtu Slovenskej bluesovej spoločnosti SK6565000000000020241338 Poštová banka - vďaka...

Vinš

Tajemník | 23.12.2021

Ani sme sa nenazdali a rok 2021 končí

Milí bluesoví priatelia, je to skutočne tak. Rok 2021 definitívne uzatvára svoju nie veľmi veselú kapitolu. Koncertov bolo veľmi sporadicky a tie, ktoré sa stihli uskutočniť, boli komentované aj na našej stránke. Na záver roka chceme poďakovať všetkým priaznivcom bluesovej hudby za trpezlivosť pri pandemických opatreniach, zaželať príjemné Vianočné sviatky a v Novom roku 2022 veľa zdravia a nádeje, že sa blues znova vráti v plnej sile na koncertné pódia. Na úplný záver pripájame krásny status od veľkého fanúšika bluesovej hudby a aj občasného prispievateľa na našu stránku, ktorý sa skrýva pod pseudonymom Smädný Hroch Šimi: Pekné a pokojné Vianoce s príbehmi časov minulých, bez rušivých vplyvov časov súčasných...

Nech rozbúrené more turbulentného vlnobitia sa skľudní a nám sa podarí opustiť zavírené kalné vody. Nech sa nám opäť podarí vplávať do kľudných a čistých vôd pokojného a spokojného života. Nech môžeme zdarne vypustiť kotvu v prístave šťastia, zdravia, lásky a vianočného porozumenia. Nech tento duch Vianoc sa natrvalo zakorení v našich srdciach a transformuje sa z týchto sviatočných dní do nášho každodenného života. Nech láska, porozumenie a pokora, nech tieto skutočné hodnoty našej existencie, ktoré v tomto vianočnom období znovu objavujeme a prikrývame sa nimi, stali trvalou výbavou,  esenciou nášho bytia, nielen pretvárkou, či falšou.

(čítaj ďalej)

Bratislavsko-šamorínski Žalmani vydali nové CD

MVyboch | 22.12.2021

Nové CD: Žalman Brothers Band - Od roztočeného sústruhu

Južanskí bluesrockoví ŽBB vydali nové CD. Využili stav tejto doby a ako píše bubeník a básnik Erik Kriššák: "Vzhľadom na pandemickú situáciu sme ho dali dokopy za posledného pol roka a vystružlikali sme ho u nás v skúšobni pod zvukovým dohľadom Martina Výbocha. Obsahuje desať skladieb a je to darček všetkým priaznivcov bluesrockovej muziky a našim, samozrejme, tiež."

ŽBB je jedným z lídrov vo svojom žánri na Slovensku a "južanských" vecí je ako šafránu. Slovenská bluesová spoločnosť predstaví onedlho i recenziu na nosič. Milí priatelia posúďte sami.  Ukážky sú aj na youtube:

   Konšpirácia(?) https://youtu.be/8ZYZX9OYBp8
                                                 Zabudnutý riff https://youtu.be/IAp1BD56UgM
 
Album s malebným názvom je dostupný j (na vypočutie) cez Spotify https://open.spotify.com/album/65ErncdIUtO4xXTQZ71uKD

Vaša SBS

 

PETER KOREŇ & ROOT’s BAND Sedlnice 07/21 - malá ochutnávka

Dura | 9.12.2021

TWÓJ BLUES N87

Andrzej | 9.12.2021

Drazí čtenáři,

Jsem hrdý, že vám mohu představit 87. vydání Twojego Bluesa ! Podařilo se nám přežít další pandemický rok a přežili jsme jej opět za vydatné pomoci předplatitelů a příznivců, kteří si náš časopis kupují a navyšují platby o předplatné plus, za což vám jako vždy z celého srdce děkuji.

Jsem rád, že jsme v září úspěšně zorganizovali zrušený dubnový koncert Gala Blues Top 2020 a předali jsme letošní „Bluesy-Kalarusy” lauerátům naší čtenářské ankety. Samotný koncert se nadmíru vydařil, byl plný mnoha dojemných momentů a jistě na něj budou všichni zúčastnění vzpomínat. Bohužel, vzpomínku na tuto mimořádnou událost navždy poznamenala o pár dní později smutná zpráva o úmrtí Bartka Sosnowskiego, který získal dva „Bluesy-Kalarusy” v kategoriích objev roku a zpěvák roku. Bart vystoupil sólově, v duetech s Magdou Pyskorczyk, Agnieszkou Lapka, Michalem Kielakiem , Janem Galachem, Bartkiem Szopińskim, se Slezskou Grupou Bluesowou a ve fantastickém finále všech lauerátů zpívajících Modlitwę bluesmana w pociągu. Ve žhavých debatách po koncertě se všichni shodli, že Bart se tímto vystoupením nadobro usadil v polském bluesovém světě. Pokračování bohužel nebude... Naštěstí byla celá Gala zvukově i obrazově zaznamenána, takže tyto prchavé okamžiky nezmizí beze stopy.

(čítaj ďalej)

Skupina S.R.O. a jej nový CD album „Žijeme ozaj čudné dni“

Tajemník | 8.12.2021

Skupina S.R.O. a jej nový CD album „Žijeme ozaj čudné dni“

Naozaj sa nedalo čakať, že v tejto na Slovensku „zbesilej“ koronovej dobe sa objaví v bluesovom segmente nový CD nosič, tak sa zmýlil. Na scénu dodala kapelka S.R.O. Mikulášske prekvapenie v podobe CD nosiča „Žijeme ozaj čudné dni“. Prekvapenie je pre mňa o to väčšie, že je to prvý neinštrumentálny album skupiny a autorsky je z dielne Kuzma - Horáková. Autorom hudby, spevákom, aranžérom a producentom CD ja Paťo Jašter Kuzma a autorkou textov je poetka Zorica Horáková. Na CD nosiči je 12 skladieb na texty vyššie uvedenej autorky, no a výborne ich interpretoval práve frontman kapely Paťo Kuzma. V rytmickej sekcii mu na bicích sekundoval dlhoročný súputník Zolo Vincze. Dychovú sekciu obsluhoval rodinný tandem Doležalovie, otec Pavel na tenorsaxofón a dcéra Monika Varga Doležalová na altsaxofón. Aby boli informácie okolo albumu kompletné, dodám, že bol nahratý TC Lemons v Bratislave v októbri 2021 so zvukovou réžiou Lukáša SadloňaMichael Mráz je tvorcom obalu CD a fotografií. Toľko základné informácie o CD nosiči, ktorý okrem Mikulášskej čižmy môže byť aj dekoráciou pod vianočným stromčekom.

Tu je link na uvedený CD nosič : (link)

Veteráni zo Salón Doré na trnavskom pódiu - reportuje Tajomník

Tajemník | 7.12.2021

Veteráni zo Salón Doré na trnavskom pódiu - v rámci festivalu Blues Moods

fotoreport (Ruženka Šípková)

Pozvanie od Trnavskej hudobnej spoločnosti, o.z. pre kapelku Veteráni zo Salon Doré hovorilo jasnou rečou, že by bolo dobré v sobotu, 13.novembra 2021 v priestoroch veľkej sály trnavského Kultúrneho centra Malý Berlín predstaviť nostalgické južanské blues. Úprimne povedané všetci v kapelke sme pozvanie s radosťou reflektovali, lebo šancí koncertovať v tejto šialenej dobe veľa nebolo. Report píšem v značnom časovom deficite, nakoľko som mal dlhšiu dobu nepojazdný počítač.

V deň koncertu som mal termín na tretiu dávku štepenia kvôli koronavírusu a tak som netušil, vlastne do čoho pôjdem. Správy okolo tejto témy sú často rozporuplné až do tej miery, že celá slovenská spoločnosť je totálne rozoštvaná. Do Trnavy sme išli autom Janka-Liteckého Švedu ml. a keď pristavil auto pred domom svojich rodičov, myslel som, že nastupujem do menšieho autobusu nemenovanej značky.

(čítaj ďalej)

Jazz blues jamboree 2021

P. Sojka | 7.11.2021

Po ročnej pauze opäť zaznejú v Nových Zámkoch modré tóny!

PODUJATIE ZRUŠENÉ KVôLI KOVIDU

Jazz Blues Jamboree je nepochybne jedným z najobľúbenejších a rozhodne tým najstarším zo žánrových hudobných festivalov v Nových Zámkoch. Po ročnej, pandémiou vynútenej odmlke je späť so svojím 16. ročníkom!

November symbolicky svedčí tomuto podujatiu najviac, a tak sa Jazz Blues Jamboree 2021 uskutoční 19. a 20.11.2021 už tradične v kine Mier na dvoch pódiách.

Aj tento rok bolo prioritou organizátorov dosiahnuť pestrú dramaturgiu s formáciami, ktoré interpretujú jazz a blues v tých najpestrejších škálach.

V piatok sa o navodenie atmosféry postará charizmatická dvojica LIZI & MARCI (HU), ktorá zaodieva svetoznáme hity do podmanivého jazzového šatu. Maďarské duo bude svojou tvorbou vo foyeri kina vytvárať príjemnú klubovú atmosféru v prestávkach hlavného programu. Úvodné tóny festivalu na hlavnom pódiu budú v réžii THE TURTEV BROTHERS (SK), ktorých tvorba nás zavedie priamo ku koreňom starých folk-bluesových štandardov a spirituálov. O tom, že domáca jazzová scéna nemá núdzu o nápaditú tvorbu, nás presvedčí ALTAR TRIO (SK) pod taktovkou jedných z najvýznamnejších osobností moderného slovenského jazzu, Ľuboša Šrámka a Nikolaja Nikitina. Záver večera bude patriť jazz-fusion formácii DJABE (HU), ktorá si počas svojho vyše štvrťstoročie trvajúceho pôsobenia získala uznanie fanúšikov na 3 kontinentoch a v 42 krajinách sveta.

Druhý deň festivalu otvorí víťaz súťaže kapiel v roku 2019, mladé trio HER MEMORIES (SK), ktoré je zároveň víťazom najprestížnejšej súťaže Slovakian Blues Challenge 2019, vďaka čomu budú našu krajinu reprezentovať na European Blues Challenge 2022 vo Švédsku. Nasledovať bude FEKETE JENŐ, spevák a gitarista, formujúci maďarskú bluesovú scénu od 80.-tych rokov, so svojimi BLUES ROCKERS, ktorý zároveň predstaví svoj paradoxne iba debutový album Sárarany z roku 2019. Hudobného matadora vystrieda mladá generácia v stelesnení energickej a dravej zostavy THE YOUNIVERSE, ktorá dokazuje, že blues môže byť spoľahlivým stavebným kameňom aj pre nové moderné hudobné vlny.

Symbolickým mentorom Jazz Blues Jamboree 2021 je jeden z priekopníkov rhythm ´n´ bluesovej scény, IKE TURNER, ktorý by v tomto roku oslávil svoje nedožité 90. narodeniny.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Finančne podporil SOZA. Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Libor Ondrejčík

člen organizačného tímu

Festival Blues Moods v režime Covid špeciál

P. Sojka | 7.11.2021

Trnavská hudobná spoločnosť, o.z. sa v kultúrne ťažkej dobe podujala zorganizovať 11. ročník žánrového hudobného festivalu Blues Moods, ktorý tradične prináša korene kultúrneho dedičstva populárnej hudby na Slovensku, v Trnave žánrovým festivalom v “nákazovo-obmedzenom” režime.

Festivalovým hosťom je koncert vokálno–inštrumentálneho salónneho kvintetu – Veteráni zo Salon Doré. Zakladateľom tohto príležitostného vokálno-inštrumentálneho zoskupenia je legenda slovenskej bluesovej scény Ján Litecký - Šveda.  Spoluzakladateľ a dlhoročný prezident Slovenskej bluesovej spoločnosti, sólový interprét i protagonista viacerých hudobných zoskupení (Víťazný traktor, Slovenská disharmónia Jug Band, Vlčie mlieko...), autor viacerých kníh a v pravom slova zmysle priekopník blues na Slovensku sa v tomto projekte obklopil spoluhráčmi aktívne pôsobiacich v iných hudobných skupinách. Zoskupenie v auguste roku 2021 pokrstilo svoje prvé rovnomenné CD, z ktorého autorské piesne spievané v slovenčine zaznejú aj na trnavskom festivale Blues Moods 2021.

Festival sa uskutoční v sobotu, 13. novembra 2021 v priestoroch veľkej sály Kultúrneho centra Malý Berlín na Štefánikovej ulici č. 4 v Trnave so začiatkom o 20.00 h. Koncert sa uskutoční v režime OTP, cena vstupného je 5 Eur.

Peter Stojka