Pokračovanie...

Nakoľko Jazz Blues Jamboree bolo tentokrát venované pamiatke famózneho amerického harmonikára, textára, speváka a jedného z priekopníkov "Chicago blues" Paula Butterfielda, na pódiu sa predstavili osobnosti, ktoré môžeme považovať za jeho viac než dôstojných nasledovníkov.

Prvým z nich bol charizmatický maďarský harmonikár Tamás Szabó s jeho Mojo Workings. Ich country-bluesovo ladenému repertoáru dominovala precítená dynamika, netradičný aranžmán a viachlasný spev, a všetko korunovalo Tamásovo harmonikové majstrovstvo, ktoré zatraktívnil aj použitím netradičných "fúkačiek", aké nejeden návštevník (vrátane mňa) videl a počul po prvýkrát v živote.

Tým druhým bol Michael Arlt z Nemecka. Ten so svojimi B. B. & The Blues Shacks v sále doslova rozpálil kotol autentického Chicago blues a rhythm´n´blues, v ktorom na záver vystúpenia stálo celé publikum na nohách, tancovalo, tlieskalo a občas i spievalo. Vystúpenie zahájil Michael otázkou "Are there any blues lovers in the house? (Sú tu nejakí milovníci blues?)", po záverečnom niekoľkominútovom standing ovation mu bolo viac než jasné, že sa nachádza priam v epicentre bluesových fanúšikov.

Druhé pódium bolo tentokrát, premiérovo, dejiskom súťaže kapiel. V prestávkach hlavného programu sa predstavili 4 finalisti - Eva Halczyn Blues Project (Kežmarok, Košice), Beans & Bullets (Trnava), Bluewine (Sereď) a Easy Top (Nové Zámky). Zaslúženým víťazom sa stal projekt Evy Halčinovej alias Evy Halczyn, mladej speváčky s originálnym hlasovým prejavom a charizmatickým vystupovaním, vďaka čomu sa v roku 2019 predstaví v hlavnom programe festivalu. Záujem o súťaž a aj samotné vystúpenia jej finalistov iba potvrdili fakt, že slovenská bluesová scéna sa ešte veľa rokov dopredu nemusí báť odmlky.

Spestrením večera bola ďalšia novinka, Vinylmánia, kde si nejeden milovník platní prišiel na svoje a našiel nejaký ten vzácny vinylový kúsok.

Jazz Blues Jamboree 2018 bol úvodným tónom bohatej slovenskej bluesovej koncertnej jesene. Už tradične sa niesol v duchu priateľských stretnutí, fenomenálnych hudobných výkonov a emócii. 

Mnohí mi isto dajú za pravdu, že pre nadchádzajúci, jubilejný 15. ročník bola latka úrovne nastavená vysoko...

Libor Ondrejčík

Foto: Kristián Mészáros