Pokračovanie...

Oprávnene, veď v našich končinách udomácnili a majstrovsky predvádzajú hudobný štýl West Coast Blues, ktorý na Slovensku doteraz nemal "vlajkonosiča" (protagonistu).
Nuž, a aká je táto hudba naživo ? Svižná, nespútaná, vrtkavá, sem-tam so swingovým nádychom, inde zase pripomínajúca džez. Táto hudba, ktorú pôvodne priniesli do Kalifornie texasskí hudobníci naplno ožila počas, oparom whiskey zahalených, večerov v San Franciscu - avšak jednoznačne obstojí i v našich končinách. Ak prirátame citlivý a, dá sa povedať, sofistikovaný prednes kapely Juraja Schweigerta, výsledkom nemôže byľ nič iné len jednoliaty umelcký výkon, i keď zľahka presahujúci hranice tohoto žánru.
Kostrou repertoáru je, už spomínaný album Novelty Shop, ktorý v tento večer interpretovalo kvarteto v zložení: Zsolt Szitási - gitara, Martin Kapusník - kontrabas, Juraj Raši - bicie.
Ako hosť večera sa do niekoľkých skladieb zapojil aj Pišta Lengyel, ktorý je jedným z najvšestrannejších domácich gitaristov súčasnosti a nie náhodou aj jedným z organizátorov bluesovej scény v širšom okolí. Svojim "drsnejším" poňatím gitarových tém príležitostne dotváral akúsi protiváhu, do džezzu presahujúcemu, štýlu Szitásiho, inde zase jemnocitne podfarboval skladby pomalším tempom.

Súhrnom je možné skonštatovať, že 21. októbra 2017, Juraj Schweigert & The Groove Time & Pišta Lengyel spolu vytvorili umelecký zážitok, o ktorom sa "v lepších kruhoch" vraví: bol to vydarený, bluesom prešpikovaný sobotňajší večer.

Yety

z maďarčiny preložil Peter Domonkos