Pokračovanie...

Členmi jazzového projektu Anna Hortová & Friends sú okrem mladej slovenskej speváčky Anny Hortovej i známi hudobníci zo slovenskej a českej jazzovej scény: klavirista Ľuboš Šrámek, kontrabasista Tomáš Baroš a bubeník Marián Ševčík.

Na začiatku koncertu zahrali hudobníci skladbu Someday My Prince Will Come. Následne všetkých prítomných privítal piešťanský jazzový gitarista Ondrej Botek. Tiež predstavil členov kapely a pozval na pódium dôležitú členku zoskupenia: Annu Hortovú, ktorá si vzala na starosť aj sprievodné slovo. Ako prvú zaspievala veselú skladbu o jednoduchom a pokojnom živote – Give Me The Simple Life, známu napríklad v podaní Elly Fitzgerald. Nasledovala No More Blues a po nej jemná a pomalá My One And Only Love. V podaní speváka Stinga zaznela vo filme Leaving Las Vegas a naspievala ju napríklad aj Cassandra Wilson. Anna Hortová si získala publikum svojou bezprostrednosťou a speváckym umením. Bola milá, usmievavá a do piesní dávala veľa citu. Jej hlboký hlas mi znel veľmi príjemne. Čo sa týka hudobníkov, vzhľadom na zostavu kapely bolo úplne prirodzené, že bola výborne zohraná a pekné sóla sa len tak sypali. Ďalšou piesňou bola Golden Earrings o zlatých náušniciach, ktoré prinášajú lásku. Zaujalo ma v nej napríklad sólo Tomáša Baroša i energická hra na bicie Mariána Ševčíka. V obľúbenej balade Anny Hortovej Skylark mi veľmi pekne znel klavír Ľuboša Šrámeka. Ako povedala Anna Hortová, v piesni sa pýta zaľúbené dievča slávika, či vie, kde je jej milovaný. V prvom sete zaznela i jedna pieseň v taliančine – jazzový štandard Estate (Leto). Je to vlastne veľmi smutná pieseň, spomienka na lásku, ktorá sa skončila v lete. Páčila sa mi napríklad hra bicích v štýle bossa nova na začiatku skladby, ale krásne sóla zahrali i Tomáš Baroš a Ľuboš Šrámek. Poslednou skladbou pred prestávkou bola The Lady Is A Tramp. Naspievali ju napríklad Tony Bennett a Lady Gaga ako duet. Rýchlu, dynamickú skladbu Anna Hortová zaspievala sebaisto a precítene. Počas prestávky nám spríjemňovala večer hudba Milesa Davisa z cédečka, pri ktorej sa mi naozaj dobre relaxuje. Keď sa prestávka skončila, vypočuli sme si pesničku Happy Talks. Vzápätí prišla skladba v trojštvrťovom rytme My Favorite Things, známa v strhujúcom podaní saxofonistu Johna Coltranea. Anna Hortová k nej povedala, že keď je nám ťažko, pomáhajú nám obľúbené veci a priatelia. Túto skladbu mám veľmi rada a zaznela pre mňa akoby na rozlúčku, pretože som sa musela ponáhľať po nočných piešťanských uliciach na autobus. V autobuse som si dala na uši slúchadlá a počúvala som pre zmenu blues.

Keď tak rozmýšľam, ktoré sú moje obľúbené veci, poézia a káva nemôžu medzi nimi chýbať. Pravdaže, neviem si predstaviť život bez rodiny a priateľov. A nad tým všetkým bdie hudba ako nebo na svete.

Ružena Šípková