Pokračovanie...

Literárnymi hosťami boli prozaik a režisér Peter Krištúfek a poetka Judita Kaššovicová. Svoju poetickú tvorbu tiež predstavila Margita Haláková.

Čo sa týka hudobných hostí, okrem gitaristu a speváka Juraja Turteva prišiel i vynikajúci hráč na ústne harmoniky Erich Boboš Procházka. Podujatie obaja bluesmeni uviedli skladbou Popros ľad, nech sa rozmrazí.

Úlohy moderátorky sa zhostila Ružena Šípková. Najprv vyspovedala Petra Krištúfka. Poslucháči sa okrem iného dozvedeli, že má veľmi rád poéziu a tiež sa venuje improvizovanej hudbe s priateľmi, ktorá je pre neho výborným relaxom. Prezradil, že väčšinou pracuje pomaly, myšlienky a nápady mu musia v mysli, ako sa hovorí, dozrieť. Je však plodným autorom, vždy pracuje na viacerých projektoch naraz. Môžeme sa tešiť na jeho novú knihu o Kornelovi Földvárim i na jeho nový satirický román. Tiež pripravuje sfilmovanie svojej novely Ema a Smrtihlav. Čo sa týka jeho súkromného života, nedávno sa po prvýkrát stal otcom. Peter Krištúfek bol spontánny, zhovorčivý a všetkých zaujal svojím rozprávačským talentom. Preto bol rozhovor s ním veľmi príjemný a po jeho skončení mu poslucháči položili ešte veľa zvedavých otázok.

Juraj Turtev a Erich Boboš Procházka spríjemnili Čítačku ešte jednou pesničkou – Tulipán, ktorá sa nachádza na CD Rok v Šamoríne. Autorkou jej textu je Judita Kaššovicová. Na šiestej Čítačke  prečítala tri básne zo svojej najnovšej básnickej zbierky Dokonalá modrá a jej subtílna a hlboká poézia mala veľmi priaznivý ohlas publika.

Poslednou účinkujúcou bola Margita Haláková, ktorá prečítala dve zo svojich básní. Priniesla vážne zamyslenie i verše na veselšiu nôtu.

Po skončení oficiálnej časti Čítačky prišiel čas na malé občerstvenie a priateľské rozhovory.

Týždeň sociálnej inklúzie sa začal vynikajúco, my ľudia s rozličnými životnými príbehmi a z rôznych prostredí sme sa stretli, ľudsky sme si rozumeli a pristupovali sme jeden k druhému s akceptáciou a s rešpektom. Bola to pekná ukážka sociálneho začlenenia.

Ja ako bluesová fanúšička dúfam, že Barboru Černú čoskoro stretnem i na nejakom podujatí, kde bude vystupovať. Stále viac sa dostáva do povedomia ako bluesová gitaristka a speváčka. Začlenenie sa do bluesovej komunity tiež nie je na zahodenie.

Ružena Šípková