Pokračovanie...

Grepfrujtoch píšem asi najviac a oni o tom vedia a na Fasbúku ma občas pochvália. Tentoraz verejne na koncerte pochválili aj Zorku Liškovú a jej fotoreporty a hlavne ich profilovú fotku, kde Grepy okupujú starožitný trezor v Devínskej Novej Vsi, ukrývajúci ich skvostné tóny a aj celé akordy. Na Lúkach hrali v stabilizovanej zostave, teda : Laco Gomboš – gitara,spev, Roman Csolle – spev, harmonika, Martin Matyáš – basgitara, Karolínka Uherčíková – bicie, Peter Dobrota – kláves, Gusto ČechPeci Uherčík – gitary a spev. Čo dodať ? Kapelka odohrala set 12 skladieb, popretkávaných slovnými laškovaniami medzi Lacom G. a Romanom Cs., ktoré majú u obecenstva úspech. Mňa osobne vždy poteší skladba Med mi daj, v anglickej verzii Give Me a Honey. Tento preklad ich ešte asi len čaká. Prečo by sa mali tešiť len slovenskí včelári ? a ešte ma najnovšie poteší Barinov Purpurový smútok, ktorým si Grepy uctili tvorbu barda slovenského blues. Hrajú to naozaj excelentne. Povinný prídavod poslednej skladby ukojil vášne plného hľadiska.

Moravský Bužma prišiel z Českej republiky a to dodalo festivalu cveng medzinárodný. Bužma, vlastným menom Lubomír Kýr je na pódiu osamotený a stíha toho dosť. Hrá gitarku, harmoniku, stomp box a spieva. DK Lúky boli jeho prvým slovenským koncertom, často hráva v Čechách a tiež v Poľsku, nakoľko býva v Hněvošiciach, čo je vraj obec niekoľko sto metrov od poľskej hranice. Verejne a aj súkromne mi prezradil, že jeho psík chodí tajne do Poľska na prietrtky, alimenty od Bužmu však nikto nevymáha, lebo česká aj poľská  havkacia reč je identická.. Bužma obecenstvu tiež prezradil, že na raňajky mal grepfrujtovú šťavu a netušil, že  elixír grepov bude mať aj na večeru. No a jednu pesničku zložil a venoval aj manželke Simone, s ktorou žije už 29 rokov. Bužma je statočný chlap, keby som ho chcel napodobniť, musel by som dožiť 100 rokov a toľké plienky na Slovensku ešte nevyrobili.

Následná kapelka bola Ján Ponka Duban & Stará Jedáleň. To, že sú z Modry, som deklaroval pri Čarovnom bluesovom kufríku štyrmi tanierikmi modranskej keramiky. Keď sa Ponka narodil, mal som práve pred maturitou, alebo po nej, neviem presne. Napriek tomuto vekovému rozdielu, sme na spoločnom CD Blues.spol. No8. Aspoň sa má chalan čím chváliť. V úvode svojho vystúpenia zahral tri sólo skladby na girarke a aj si ich odspieval.. Až potom prišli chlapci zo Starej Jedálne, teda  Peter Tarkay – kláves, Peter Konečný – basgitara a Roman Šugi Chovanec – bicie. Následne odohrali 6 skladieb za spontánneho potlesku obecenstva.

Zlatým klincom večera mali byť René Lacko & Down Town a aj boli. Historky o tom, ako René ohúril festival Jimiho Hendrixa v USA sú známe. Bol tam najlepší európsky gitarista a svojej povesti nezostal nič dlžný ani na Lúkach. My Renému ďakujeme, že sa na Lúky unúval, predsa len, USA sú tak trocha od ruky. Doviedol sem z Handlovej nasledovnú zostavu:  Milan Golha – basgitara a občas vokál,  Peter Goruša – bicie, no a skoro pravidelný bratislavský hosť Peter Dobrota - klávesy.  Koncert bol oslavou  gitarových mágov Jimiho Hendrixa a Steve Ray Vaughana, ktorých  tvorbu René bravúrne interpretoval, začuli sme aj Mary Have a Little Lamb od B. Guya a aj čosi z vlastnej tvorby. Chlapi odohrali 11 skladieb, videli sme Reného hru na gitare za hlavou, začuli perfektné sóla na base, bicích a aj na klávesoch. Dozvedeli sme sa, že na scéne sú 25 rokov, v tejto zostave od roku 2005, že sú blázni do veteránov a stretávajú sa často v garážach a že ich nehrajú v rádiach, lebo nevedia prečo a že sú radi, že na Lúky prišlo toľko ľudí a že tento žáner hudby má ešte toľkých fanúšikov. A predtým, než zazvonil zvonec musel René pridávať a bolo to Hey Joe vo vlastnej úprave. Nastal  divácky úprk na nočné spoje a konštatujeme, že 18. ročnik bol výborný !!!

Ako obvykle, treba pozrieť aj fotoreport Zorky Liškovej, ktorá vo vestibule mala aj perfektnú výstavku fotografií z predchádzajúcich ročníkov. Dík...

P.S. Report píšem na Katarínu, takže všetko naj... všetkým Katkám, aj tým veselým, aj menej veselým a či sa naplní aj dávna pranostika netuším, lebo v nedeľu som nevytrčil z domu nos...

Za pozornosť ďakuje Paľo Sojka, tajomník SBS.