Pokračovanie...

Aj touto formou si obec Zemné, čítajúca 2200 duší uctieva pamiatku svojho najslávnejšieho rodáka. Dnes nie je problém vygoogliť na internete všetko. Kto bol teda Štefan Anián Jedlík ? Aspoň v skratke, teda aby som aspoň ja neumrel načisto sprostý... V Bratislave je maličká Jedlíkova ulica, medzi paralelnou ulicou Obchodnou a Heydukovou. Tisíckrát som po nej išiel, netušiac, aké meno Jedlíkova ulica skrýva.. Š.A.Jedlík sa narodil v roku 1800 v Zemnom ako dieťa chudobných liptovských prisťahovalcov na úrodnejšiu zem. Ako talentovaný mládenec študoval na gymnáziach v Trnave a Bratislave. Následne vstúpil do rehole, bol vysvätený za kňaza, absolvoval filozofickú fakultu, no a stíhal aj štúdium na Peštianskej univerzite, kde dokončil štúdium matematiky a fyziky. Tieto vedy prednášal následne na gymnáziu v Rábe a tiež na Kráľovskej akadémii v Bratislave. Odtiaľ išiel na Peštiansku univerzitu, ktorej bol dokionca rektorom. Zomrel v roku 1895 v Gyori, kde je aj pochovaný. Patril po zásluhe medzi najvýznamnejších vedcov 19.storočia. Vymyslel magnetický čap, rezač jemných optických mriežok, dynamo, elektromotor a elektrický rušeň. Dynamo skonštruoval v roku 1850, štyri roky pred Siemensom, bohužiaľ, zo skromnosti si nedal svoj prototyp patentovať. Napriek tomu je autorom 80 vynálezov a zlepšení, z Bratislavou sa spája jeho zariadenie na výrobu sódovej vody a podľa jeho prototypov bola v Bratislave vybudovaná prvá fabrika na jej výrobu v Uhorsku. Možno predchádzajúce riadky vôbec nesúvisia s bluesom, ale som rád, že kvôli bluesu sa rozšírili moje obzory. Vďaka Š.A.Jedlík !!!

Teraz budem kráčať po Vašej kratučkej ulici v Bratislave s veľkou úctou...

K samotnej dramaturgii festivalu, ktorú sme menili na poslednú chvíľu. Projekt avizovaného Vlada Urbanovského sa nekonal kvôli chorobe hlavného protagonistu. Z toho istého dôvodu nehral na baskanister Ján Litecký-Šveda ml.,najznámejší jeho inštrumentalista na Slovensku, ak nepoužijem vzletnejšiu Európu. Veteráni zo Salon Doré dostali priamy zásah do srdca. A tak sme začali festival už po tretí krát za sebou zoskupením Čulí predskokani. Názov som vysvetľoval už v minulosti. Čulí preto, že ich netreba na pódium priniesť, ani podopierať. Ako prvý išiel Juraj Turtev s gitarovou podporou Adyho Kelemena. Za ním samostatne vyšiel Ján Litecký-Šveda a na koniec ja, Paľo Sojka ako najstarší z predskokanov. Aby som zmiatol divákov, hral som dve pesničky o láske. Jedna z nich, Zimné vyznania, bola venovaná vzdialenej, dá sa povedať hlavne platonickej láske a mala na verejnosti premiéru. Po krátkom nazvučení začala svoju produkciu kapelka Veteráni zo Salon Doré, v nasledovnej zostave : Ján Litecký-Šveda, frontman, gitarista a spevák, Juraj Turtev – gitara, mandolína a spev, Roman Horváth – harmonika, Paľo Sojka – rumpľa a zaskakujúci Feri Sajtos – basgitara. Hrali sme klasický repertoár z delty Mississippi a podľa reakcií publika, sa koncert páčil.

Poslednou kapelou večera boli Joint Venture. Počul som ich hrať nedávno na Jazz Blues Jamboree v Nových Zámkoch a tak som bol na nich zvedavý pomenej. Toto pokušenie trvalo len zopár taktov. Kapelku som počul hrať už niekoľko krát, ale v Zemnom boli perfektní a bol to pre mňa ich najlepší koncert. Rytmika Miško Šrámek – bicie, absolútna špica, Feri Sajtos – basa, hráč s celoživotnými skúsenosťami, Ady Kelemen – mladý, vyhratý frontman, gitarista a spevák, talentovaný gitarista Libor Ondrejčík, kláves – Tomáš Fekete, študent VŠMU, niet čo dodať. Odspieval jednu sólo skladbu, škoda, že nie viac a nakoniec hosťujúci Romy Horváth zastrešoval skladby virtuóznymi harmonikovými sólami. Joint Venture boli tou pomyselnou čerešničkou na torte večera a som presvedčený o veľkej perspektíve kapelky a to nielen doma. Veľká vďaka patrí všetkým organizátorom festivalu Blues Slovakia 2017 z obce Zemné a obecenstvu, ktoré si aj v predvianočnom zhone našlo čas.

Na záver by som chcel v mene Slovenskej bluesovej spoločnosti zaželať všetkým ľuďom dobrej vôle pokojné prežitie Vianočných sviatkov a v Novom roku 2018 veľa zdravia a dobrej bluesovej muzičky !!! Na zdravie...

Za pozornosť ďakuje Paľo Sojka, tajomník SBS, tentokrát bez fotoreportu Zorky Liškovej, ktorá absentovala tiež z dôvodu chorioby.