LEF a VODA - pokračovanie

Skupina LEF – ťažko sa píše o skupine, o ktorej som už všetko popísal. Posledný krát som sa s nimi stretol na koncerte, ktorý sám organizujem v záhrade Univerzity Bisla. Bolo to v pondelok 19.8.2019, teda pred tromi mesiacmi a desiatimi dňami. Stačí zájsť na recenziu z tohto dátumu a zistíte, že zostava tá istá, genéza tiež. Čo sa teda zmenilo ? Snáď len počasie, vtedy letné, slnečné, zmena na poste fotografky, vtedy agentúra Kayap Katky P. a teraz Zorka Lišková. Ináč všetko po starom – bicista Marcel Juck furt riaditeľ Múzea obchodu, gitarista a spevák Noel Philipponnat stále s tou istou priateľkou, ľavoruký gitarista Dávid Vasil s tým istým počtom detí a jediný basista Jožko Hladný dostál zmeny, lebo mal na hlave apartný zálesácky klobúčik. V tom starom reporte som sa rozpísal aj o zlodejstvách kreatúr z politickej strany Smer, no a za tie čosi tri mesiace navyše sa repertoár ich zločinov podstatne zvýšil. Vie o tom celá krajina a prekvapeniam ešte asi nie je koniec. Tak snáď ešte čosi ku koncertu. Trval 45 minút, slušne zaplnené auditórium zhliadlo na pódiu dve sady bicích súprav, tá červená patrila Marcelovi. Odohrali 6 skladieb, z toho 4 v Noelovej rodnej francúzštine a dve slovenské. Námety sú z pera Jožka Hladného, za aranžmánov celej kapelky a na plagáte sa konštatuje, že sú psychedelic a progressiverock. Fanúšikovia ľudovej piesne by teda stúpili vedľa. Uvediem názvy : Plage de Consicence, Le Desert, Epoque Permanente, Dve ročné obdobia, Ohnivé slzy a Summer II/ Horizon. Kto chce, môže si doma zanôtiť...

Kapelka zožala zaslúžený potlesk, mňa osobne zaujalo najviac dlhé sólo rytmiky v skladbe Dve ročné obdobia...Po krátkej pauze nastúpila na pódium poľská kapelka VODA.

Citujem o nej z upútavky na koncert : Mladá krakowská skupina Voda vznikla v roku 2014. Predstavuje to najlepšie v súčasnom ponímaní rockovej hudby, zafarbenej vplyvmi progresívneho rocku 70. rokov, či bluesrocku. Po určitých zmenách ju tvoria – gitarista a spevák Radek Kopeč, basgitarista Mikolaj Spendel a bubeník Michal Obrok. Kapela doteraz vydala dva albumy. V roku 2015 to bol debutový „Onerare“ vo vydavateľstve Aedificum. Nahrali k nemu aj promo video „Tame The Time“. Druhý, „Amphibia“, vyšiel tohto roku vo februári , opäť s promo singlom „Turnin´Around“. Kapela hráva na mnohých festivaloch a v kluboch, v lete bola atrakciou aj na „Cambridge Rock Festival“ v Anglicku.

Marcel v úvode koncertu predoslal, že na pódiu Múzea obchodu je to už dvadsiata siedma poľská kapela. Sympatický plagát ku koncertu avizoval, že VODA je tá správna trefa do čierneho. Mne špeciálne imponovalo, že chlapi prišli z prekrásneho Krakowa, kde mám aj srdečné spomienky na moju futbalovú mladosť. Odohral som tam zápas na štadióne, kde onoho času celebroval omšu Ján Pavol II pred mnohými veriacimi. Kde kapelka prišla k názvu VODA, som sa nedozvedel. Názov kapelky je asi identický s našou vodou, teda H2O, ktorá je najmasívnejšou súčasťou nášho organizmu a bez nej by nejestvoval žiaden život. Chlapi však na pódiu spustili takú paľbu, akoby sa jednalo o čosi tuhší sortiment a z názvu kapely vypadlo písmenko K. Vodopád z kohútika VODA sa preniesol aj do publika, gitarista a spevák Radek sa snažil komunikovať s publikom zmesou slovanských jazykov, tvrdil, že z nášho mesta veľa nevideli, že následný deň hrajú vo Zvolene. Pri roztrhnutej strune sa vyznal, že bez roztrhnutej struny by to nebol dobrý koncert a zahrala si teda aj záložná gitarka. Počas výmeny struny si zahrala bravúrne sólo aj rytmika, teda basista Mikolaj a bicista Michal. Pri cca 80 minútach hrania chlapi odohrali 12 skladieb, spievaných hlavne po anglicky. Výnimkou bola desiata slovenská skladba Ej padá, padá rosenka, ktorú si s kapelou strihli aj diváci. Potlesk nebral konca, spokojní boli aj Vodáci. Radek niekoľkokrát počas koncertu zaďakoval Marcelovi za možnosť zahrať si v Múzeu a tak nasledovali povinné prídavky. Napriek chladnému počasiu, teplo divákom v hľadisku dodávala energia sálaná z pódia a nakoniec aj z desiatich infražiaričov v stane Múzea. Atmosféru koncert možno vychutnať z fotoreportu Zorky Liškovej,. Vďaka všetkým, čo pekný večer pochystali !!!

Za pozornosť ďakuje Paľo Sojka, tajomník SBS