Pokračovanie...

Riaditeľom tohto zariadenia je Ján Ponka Duban, ktorý okrem riaditeľovania je aj aktívny hudobník, poet, skladateľ, záhradkár, dôrazný a nekompromisný hráč petangu, no a aj organizátor hudobných podujatí. V uvedenom sociálnom zariadení je umiestnených 51 mužov vo veku 27 – 63 rokov s rôznym stupňom mentálneho postihnutia.a stará sa o nich 56 zamestnancov. Toto som sa dozvedel od zamestnancov ústavu, ktorí tvorili organizačné zázemie festivalu a hodil som reč aj s klientami ústavu, ktorí mali oblečené červené zástery a pod nimi výstražné tričká s potlačou Predátor. Vo vestibule bola výstavka diel klientov ústavu, ktorí tvoria v maliarskych, keramických, drotárskych a možno aj iných dielňach, ktoré som snáď opomenul. Pre zvedavých uvádzam kontakt pre detailnejšie informácie, teda MEREMA.sk. Úvod na hudobný festival možno trocha pridlhý, ale práve pred prácou takýchto ľudí treba sňať klobúk a zároveň vyjadriť opovrhnutie nad našou vládnou svorkou, ktorá roky slovenskú krajinu nehorázne rozkráda. A že je tento trend celosvetový, hovoril aj na úvod premietaný enviromentálny film Matka Zem. Homo sapiens má asi pľundrovanie svojej planéty zakódované v génoch, na rozdiel od iných živočíšnych druhov. Dva kubíky zeme, resp. desať dekov popola to však istia...

A teraz k hudbe – na úvod to rozbehlo Slobodné združenie priateľov Jána Ponku Dubana. Gitarista a spevák Ponka na pódium priviedol huslistu Sama Smetanu a klávesáka Petra Tarkaya. Úvodný výkop však patril redaktorovi RTVS Petrovi Kollárikovi, ktorý celé podujatie perfektne moderoval a zaplnenému auditóriu predostrel kompletné spektrum informácií. Bolo vidno, že prípravu podujatia mal do detailu vymakanú. Slobodné združenie hralo vecičky zrozumiteľné slovenskému publiku, teda po slovensky, aj keď sa jednalo o preklady Bukowskeho, Baudelaira, Hughesa, no a začuli sme aj poéziu Feldeka. Všetko v Ponkových aranžmánoch, neraz popretkávané úsmevnými spolužiacko-internátnymi historkami v podaní Sama Smetanu. Ich cca hodinový blok bol odmenený potleskom. Pódium následne obsadil gitarista a spevákDura Turtev s harmonikárom Bobošom Procházkom a basgitaristom Fedorom Frešom. Ich set sa niesol snáď až na malé výnimky tiež v slovenskom duchu, zaujali výnimočné Bobošove sóla, tiež Fedorove sólo odmenené potleskom a nakoniec aj Durov alikvótny spev, ktorým sme sa preniesli pod himalájske kopce. Divákom chvíľku trvalo preniesť sa do prítomnosti v Kráľovej. Posledné tri skladby si so zoskupením na pódiu zajamoval aj Ponka Duban.

Pomyselným zlatým klincom večera bolo Trio Merta – Hrubý – Fencl. Šesť hodín jazdy autom merali chlapi z Prahy do Kráľovej, aby potešili už namaškrtenú sálu. Treba povedať, že sa im zadarilo. Okrem dvoch Fenclových skladieb, bol repertoár postavený na piesňach Vladimíra Mertu. V skratke – je to folker, básnik,fotograf, architekt, filmový režisér, držiteľ Českého anděla, člen Siene slávy a dalo by sa spomenúť ešte čosi navyše, v tento večer hlavne gitarista, spevák, altsaxofonista, hráč na harmoniku, kazoo a moderátor ich vystúpenia. Možno sa to nepatrí, ale je to ročník 1946,teda starý, dobre vyzretý ročník vína. Sedemdesiatnik bude toho roku aj fenomenálny rockový huslista a kapelník kapely Kukulín – Jan Hrubý, známy aj z kapiel Etc a Framus 5. Obaja, aj Láďa aj Jan sú vo fantastickej forme a na pódiu odviedli maximum. Teraz neviem, či vekový priemer im kazí, alebo vylepšuje 36 ročný gitarista Ondřej Fencl, ktorý si občas aj zanôtil a gitaru vymenil sporadicky za klávesy. Publikum nešetrilo potleskom, prídavok bol povinnosťou, no vtedy už jamovali spolu s nimi aj Ponka DubanSamo Smetana. Divácke standing ovation bolo zaslúženou odmenou pre celé zoskupenie za predvedený výkon. Niektorí interpreti boli obdarení obrazmi z maliarskej dielne klientov Meremy a drotárske dielka majstra Lacka Kunetku našli tiež nových majiteľov. Vydarený večer mal sedem finančných sponzorov a spolu so vstupným na podujatie bolo podporené toto výnimočné podujatie. Vďaka !!!

Atmosféru podujatia si možno vychutnať z fotoreportu Katky Pavlů.

Za pozornosť ďakuje Paľo Sojka, tajomník SBS..