Pokračovanie...

V tento seniorský pokročilý čas je na mojich hudobných cestách súputníkom Čarovný bluesový kufrík a tak to bolo aj vo štvrtok. Bol hneď vedľa šatne a tak som bol pri ňom a aj pri kapelkách v sále. Večer otvárali Čenkovej deti. Počul som ich hrať viackrát, no vždy sa zabudnem spýtať na genézu názvu kapely. Je za tým Fraňo Kráľ ? Alebo snáď jeden pár topánok, ktorá si chalani medzi sebou požičiavajú ? Obutí boli však všetci na pódiu, počnúc frontmanom, spevákom, gitaristom a autorom všetkých skladieb Braňom Jehlárom. Pri skladbe Miesta mu s hudbou helfol klávesák Peťo Dobrota, gitarky hrali Peci UherčíkBroňo Dobrota, rytmike šéfovali basista Dušan Tvorík a bicista Dušan Obenrauch. Chlapi odohrali svoj hodinový blok čisto slovenských textov v štrnástich skladbách, plus jeden prídavok. Nebudem ich tu menovať – všetky boli v durových tóninách, len Cesta domov bola v A mole. Po koncertoch to tak občas býva, že sa ide domov na A mol. Chlapi mali u publika veľký úspech a treba povedať, že Véčko bolo nacvaknuté ako vždy za oných čias...

O kapele Grapefruit Death už neviem, čo napísať, lebo som ich videl hrať milión krát. Keby raz tak prišli prezlečení za transsexuálov, to by bolo čosi... Aj v tento večer boli na pódiu sami za seba, teda gitarista a spevák Laco Gomboš, spevák Roman Csolle, gitaristi a speváci Gusto Čech, Milan Adámek, klávesák Peťo Dobrota a rytmika – basista Juraj Majer a bicista Martin Oros. Práve za bicími je v kapelke fluktuácia, ale na hre to nie je znať. S pribúdajúcim časom a pomerne veľkej rade pri bare, atmosféra na parkete a aj vo vestibule začala hustnúť. Na pódiu hráčov pribúdalo a tak si tam zajamovali harmonikár Mišo Paška, gitaristi Peci Uherčík a Broňo Dobrota. Opäť nebudem menovať odohraté skladby z tradičného repertoáru, spomeniem len skladbu Purpurový smútok, ktorú si s kapelou strihol aj Jožko Barina, ktorý bol už pravdepodobne na odchode, lebo na pódium vyšiel vo vetrovke. Atmosféra gradovala, pivo sa podávalo muzikantom už aj na pódiu, ľudia boli roztatárení, no každý advent má svoj koniec, aj ten véčkarský. Ako obvykle, fotoreport Zorka Lišková, kvalitný zvuk David Strieženec.

Pri kufríku sa zastavil na kus reči a pár spomienok aj Peter Lipa. Pokiaľ by niekto z čitateľov reportu bol už presviatkovaný, tak Peter Lipa so svojim bandom bude hrať v Kafé Scherz vo štvrtok, na Štefana dňa 26.12.2019. Ste vítaní !!!

P.S. V čase predvianočnom som sa započúval na rádiu Devín aj do relácie Janka Sklenára – Blue Time. Mal dvoch hostí : Ľuboša Beňu zo Skalice a Juraja Turteva, ktorého uviedol ako predstaviteľa Slovenskej bluesovej spoločnosti. Obaja sa mali obzrieť za rokom 2019. Obaja respondenti hovorili o aktivitách bluesmanov za minulý rok. Ľuboš sa zameral hlavne na veci, ktoré on sám organizuje, resp.spoluorganizuje. Ďuri tiež pospomínal aktivity bluesmanov od Scherza, Šup-šupu, Mozi, cez Múzeum obchodu. Livin´blues až po Sitno blues. Sú to dôležité veci z pohľadu prezentácie kapiel a pre tržby kaviarenských subjektov. Pri počúvaní ma zamrzelo, že zabudol spomenúť jedinú aktivitu Slovenskej bluesovej spoločnosti v roku 2019 a to hranie v záhrade Univerzity Bisla, kde sme zakomponovaní od roku 2014 už šesť ročníkov a v roku 2019 sme tam odohrali šesť bluesových pondelkov, na ktorých si zahralo osem kapiel a medzi nimi aj Ďuriho Bluesweiser. To len pre doplnenie informácie...

 

Keďže je to môj posledný tohtoročný príspevok, chcem zaželať všetkým čitateľom našej webstránky a aj ostatným bluesmanom pokojné Vianočné sviatky a v Novom roku 2020 veľa zdravia a dobrej bluesovej muzičky !!!

 

A keby mal niekto záujem vypočuť si odo mňa aj čosi mimo blues, tak tu to je, stačí kliknúť na červený odkaz:

Rádio Devín, relácia Parnas

 

Za pozornosť ďakuje Palo Sojka, tajomník SBS.