Pokračovanie...

Bola to moja prvá návšteva Randal Clubu, ktorý sa špecializuje hlavne na rockovú, metalovú či punkovú hudbu. Miestnosť s pódiom sa však v ten večer zaplnila aj fanúšikmi iných hudobných žánrov. Očakávali vystúpenie Silvie Josifoskej, jej hviezdnej kapely a rovnako hviezdnych hostí. Zišla sa tu presne tá hudobnícka zostava, ktorá sa podieľala i na tvorbe CD Closer. Náhoda chcela, že krst CD sa uskutočnil na Karpatskej ulici, kúsok od AMA21 Studio, kde predtým prebiehalo jeho nahrávanie (okrem toho sa nahrávalo ešte aj v Oakland Studio Dubová).

Približne o 20.15 hod. vyšli na pódium hudobníci: Erich „Boboš“ Procházka – ústne harmoniky, Igor „Ajdži“ Sabo – bicie a perkusie, Štefan „Pišta“ Lengyel – gitara, Martin Zajko – gitara, Martin Gašpar – basová gitara a Martin Wittgruber – klávesy, čo je vlastne aj kompletná zostava kapely Sitra Achra. Spolu s nimi sa objavila i Silvia Josifoska a všetkých privítal veľký potlesk a krik. Rovnako ako ja mala táto zostava v Randal Clube premiéru. Koncert sa začal poriadne temperamentne pesničkou Make Me Wanna Holler. Tá sa na novom CD nenachádza, vyšla na CD „Silvia Josifoska & Band: Live“ (2004) no aj tak fanúšikom rozprúdila krv v žilách. A hudobný zážitok pokračoval.

Na koncerte zazneli všetky pesničky z CD Closer, ale tiež pesnička z predošlého CD „Silvia Josifoska & Band: Blues“ (2005) s názvom Midnight Train a ďalšia blues-funková pesnička zo Silviinho repertoáru That´s What Love Will Make You Do. Silviin spev mal rozličné dynamické i farebné nuansy, zrkadlil mnoho rôznych citov i nálad. Popri ňom sa precítene, tanečne pohybovala do rytmu. Občas sa aj niektorí poslucháči nechali inšpirovať a pustili sa do tanca pod pódiom. Hudba bola živelná, hutná, bezprostredná, rytmika „šliapala“ ako hodinky a ako vždy na mňa silno zapôsobili Bobošove „vesmírne“ harmonikové sóla a rovnako vzletné hranie technikou slide Martina Zajka. Martin Wittgruber čaroval za klávesmi klavírové a hammondové tóny a Pišta Lengyel predvádzal precíznu a sugestívnu gitarovú hru. V pesničke Red Blood vystriedal najvyťaženejšieho hosťa večera, Martina Zajka, ďalší hosť: Radovan „Vrabec“ Orth, ktorý sa zhostil sprievodného vokálu a hry na gitare. Táto pesnička má smutný podtón: jej text je o vojne. Silvia ju má v repertoári už dávnejšie, no v týchto časoch získala bolestnú aktuálnosť.

Pred samotným krstom sa obecenstvu prihovorili producenti nového CD: Martin Gašpar a Silvia Josifoska. Vyzdvihli hlavne dôležitosť štyroch ľudí, ktorí sa významne zaslúžili o jeho vznik a vydanie. Boli to Roman Turtev (nahrávanie a mix), Kat Korček (sprievodné vokály, koproducentka CD spolu s Pištom Lengyelom a autorka niektorých textov pesničiek), Radovan „Vrabec“ Orth (nahrávanie, gitara, sprievodné vokály) a Ján Sudzina, riaditeľ hudobného vydavateľstva Hevhetia, ktoré CD vydalo. Na pódium prišli všetci spomenutí okrem neprítomného Romana Turteva. Krstnými rodičmi sa stali Kat Korček a Radovan „Vrabec“ Orth, obaja kedysi známi z kapely Made 2 Mate. Silvia Josifoska srdečne poďakovala aj ostatným ľuďom, zainteresovaným v tvorbe CD, napríklad autorom fotografií, autorom dizajnu či Brianovi Murphreemu z USA, ktorý CD mastroval. Špeciálne poďakovanie patrilo Fondu na podporu umenia a Bratislavskému samosprávnemu kraju. Krstilo sa ružovým vínom. To tieklo rovno do pohárov a nasledoval prípitok.

Koncert pokračoval a dialo sa toho veľa. Napríklad v pesničke Midnight Fire sa predstavil ešte jeden hosť – trubkár Ondrej Juraši. Obohatil ju o krásne, silne citovo zafarbené jazzové sólo. Zaspievala si v nej nielen Silvia, ale i Kat Korček, ktorá predviedla dokonca aj rap. Nádhernú baladu I Can´t Make You Love Me Silvia cituplne interpretovala len so sprievodom klavíra. Bluesová „funkovačka“ Grooved zaznela s gitarou Radovana „Vrabca“ Ortha, na ktorej v jednej pasáži aj scratchoval. Tu sme si pre zmenu vypočuli Silviin rap. Poslednou pesničkou koncertu bola známa bluesovka Baby Please Don´t Go s priam intímnou atmosférou podčiarknutou slajdovaním Martina Zajka. Obecenstvo si na podnet Silvie aj zatlieskalo do rytmu. Dočkali sme sa i expresívneho Bobošovho sóla. Po dohraní pesničky hudobná zostava odišla z pódia, no publikum ju  potleskom, krikom a pochvalným piskotom privolalo späť. Prídavkom bola pesnička You s dravým Silviiným spevom. Na záver ukázala prstom do publika: „You, you!“ Obecenstvo sa účinkujúcim odmenilo búrlivým aplauzom.

Koncert, tak ako aj nové CD Closer, priniesol hudbu, ktorej sa často hovorí čierna, no v skutočnosti obsahuje celé spektrum farieb od temnoty až po žiarivé slnko. V relácii Blue Time, vysielanej 6. septembra 2022 na Rádiu Devín, Silvia Josifoska opísala svoj nový hudobný počin ako osobnejší než jej predošlé CD Blues, a tiež bližší k jej predstave o hudbe. „Closer“ znamená „bližšie“ a ja som rada, že som mohla byť blízko, keď sa toto CD uvádzalo do života. Prajem mu mnoho šťastia na ceste k poslucháčom!

Ružena Šípková