Krokova sedemdesiatka 5. apríla 2024 v Randal Clube

Tajemník | 26.3.2024 | Komentáre: 1

Krokova sedemdesiatka 5. apríla 2024 v Randal Clube

Bluesrockový gitarista a skladateľ Peter Kroko Modranský pozýva pri príležitosti svojich sedemdesiatych narodenín priateľov, známych a fanúšikov na otvorený hudobný večer 5. apríla 2024 v bratislavskom Randal Clube (vstup je voľný). Skupina Krokoband si zároveň pripomenie 40 rokov svojho pôsobenia, počas ktorých priniesla na slovenskú scénu desiatky pôvodných bluesových a rockových skladieb. Svojou účasťou podujatie poctí kapela Grapefruit Death a mnohí ďalší hudobní hostia. 

Zomrel Jozef Barry Barina (1948 - 2024)

SBS | 2.3.2024

 

Ďakujeme Ti Jožko !

* 30. marec 1948, Považská Bystrica – † 23. február 2024 

Patril k zakladateľom slovenského rocku. Po klasických beatových začiatkoch a hraní inštrumentálnych skladieb rýchle prešiel k vlastnej tvorbe a k revolučnému používaniu slovenčiny v rocku. Pre jeho prezentáciu na scéne sú typické dlhé odmlky a postupom času čoraz väčší príklon k blues. Okrem dlhoročného spoluhráča Petra Koreňa st. (klávesy) spolupracoval s osobnosťami slovenského bigbítu, rocku i blues ako Marian Slovák, Peter Bonzo Radványi, Ľubo Belák, Fero Griglák, Vlado Valovič, Anton Jaro, Martin Karvaš, Erich Boboš Procházka, Peter Kroko Modranský či Peci Uherčík. Jeho hlasový náprah a fenomenálny prejav pripomína „Joe Cockera“.  Jeho bez plektra hraná gitara, pripomína to najlepšie z diel gitarových mágov Hanka Marvina či Erica Claptona, ku ktorým sa Jozef „Barry“ Barina hrdo hlásil. Úzko spolupracoval i s básnikom Kamilom Peterajom. Bol to producent Peter Haruštiak ktorý mu ostatnom desaťročí pomohol zrelizovať dvojicu LP vinylov The Players For Meditation.
 

Peter Cmorík & Sitra Achra v šamorínskom Šup-šupe

Šaňo | 14.2.2024

Peter Cmorík & Sitra Achra & hostia: Martin Müller, Juraj Dura Turtev

Agilný šamorínsky hudobný klub Šup-Šup pripravil pre fanúšikov blues & rocku ďalšie skvelé podujatie. Hlavným protagonistom bude spevák, gitarista a skladateľ Peter Cmorík. Peter je úspečne etablovaný na popovej scéne ale málokto vie, že je výborným rockovým spevákom (i blues). So skupinou Sitra Achra, vedenou harmonikárom  Erichom Bobošom Procházkom, sa už predstavil v projekte "dvoch generácií" s jazzmanom Petrom Lipom vo viacerých kluboch na Slovensku.

V skupine Sitra Achra je zgrupených viacero skvelých hudobníkov známych v iných projektoch. Štefan Lengyel (gitara), Martin Zajko (gitara), Igor Ajdži Sabo (bicie), Martin Wittgrúber (klávesy), Martin Gašpar (basgitara). ktorí patria ku špičke v oblasti blues a jeho presahov na Slovensku. Hosťami večera budú Juraj Dura Turtev (spev, gitara) a Martin Müller (gitara).

 

Dátum: 2.3.2024 o 20.00 hod.

Miesto: Kováčska 3/A. Šamorín

Je nutné si rezervovať miesto. Tu: 0908 301687, vstupné 20€

Podujatie Zlaté šesťdesiate... Spomienka na prvého „bratislavského Elvisa“ Vaska Velčického

Ruzenka | 27.1.2024 | Komentáre: 2

Oslava rokenrolu a bigbítu 

fotoreport  (Ruženka Šípková)  fotoreport (Zorka Lišková)

Jedným z mojich dávnych hudobných snov bolo navštíviť legendárny bratislavský V-klub. Časy jeho najväčšej slávy v 60. rokoch 20. storočia si pamätať nemôžem, vek nepustí. Ale túžila som zažiť aspoň ozvenu skvelej koncertnej atmosféry z éry sixties. Splnilo sa mi to v piatok 19. januára 2024. Vtedy som navštívila podujatie Zlaté šesťdesiate... Zorganizovali ho slovenské hudobné osobnosti - Ľubo Belák, Dodo ŠuhajdaPeci Uherčík. Tento spomienkový večer mal podtitul: „Spomienka na prvého „bratislavského Elvisa“ Vaska Velčického a bigbítovú generáciu, ktorá zmenila náš život.“

Potvrdilo sa, že ľudia spomínajú radi: sála V-klubu praskala vo švíkoch a prevládali pamätníci starých zlatých čias. Našli sa však aj príslušníci mladšej generácie. V publiku sa stretlo veľa hudobníkov so svojimi fanúšikmi. Moderátor Martin Hudec pohodovú a žičlivú atmosféru veľmi dobre vystihol, keď povedal: „Vy ste prišli medzi vás!“ Hoci on sám sa narodil až v 70. rokoch, nepochybuje o tom, že v 60. rokoch sa zmenil svet a začala sa písať nová éra populárnej hudby, pričom do popredia sa dostala gitara. Už koncom 40. rokov však  v USA zmiešaním prvkov bluesovej, countryovej a gospelovej hudby vznikol rokenrol.

(čítaj ďalej)

 

2% z dane

Pavel Sojka | 16.1.2024

Výzva, výzva, výzva !!!

Termíny na darovanie 2% z dane sa nezadržateľne blížia, tak prosím venujte pozornosť nášmu oznamu !!!

 

Milí priatelia bluesu, po roku sa Vám opäť prihovárame s prosbou o dar v podobe 2% z dane. V minulosti ste nám pomohli a z týchto prostriedkov sme mohli usporadúvať koncerty, hlavne v letných mesiacoch. kde sa nikdy nevyberalo vstupné. Tak isto je to pomoc pri vydávaní našich CD nosičov, čo by si mnohé kapely nemohli dovoliť. Vopred všetkým ďakujeme a ako bonus za ochotu dávame niektoré z našich už vydaných CD nosičov. Tu je návod ako na to:

Potvrdenie o zaplatení dane zo závislej činnosti

Ďalší míľnik v tomto procese je 15. február 2024. Do tohto dňa potrebujú všetci zamestnanci-fyzické osoby požiadať svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov na daň a nechať si vystaviť Potvrdenie o zaplatení dane zo závislej činnosti. Toto potvrdenie je veľmi dôležité, nakoľko sa prikladá k formuláru na darovanie 2% (Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane).  

V tomto období už naplno prebiehajú kampane neziskových organizácií, pre ktoré sú príjmy z 2% veľa krát existenčne dôležité. . Pred tým než vypíšete potrebné tlačivo na darovanie 2%, spočítajte si svoje dobrovoľnícke hodiny odrobené v minulom roku. Ak ste boli dobrovoľníkom viac ako 40 hodín, môžete venovať nie 2% ale 3%. A to je naozaj rozdiel.


Dokedy  podať daňové priznanie resp. dokedy darovať 2%?

Ak ste SZČO, firma, tak váš termín pre podanie daňového priznania a rovnako aj venovanie 2% je 31. marec 2024. Ak si podáte žiadosť o odklad daňového priznania, platia pre vás iné dátumy.

Ak ste zamestnanec, ktorému robí daňové priznanie zamestnávateľ a máte v rukách Potvrdenie o zaplatení dane, prípadne potvrdenie o odpracovaní dobrovoľníckych hodín, tak potrebujete vypísať ešte tlačivo - Vyhlásenie o poukázaní 2%. Termín odoslania týchto 2 prípadne 3 formulárov je 30. apríl 2024.

 

P.S. Potrebné tlačivá osobne prinesiem a následne aj odnesiem na daňový úrad, takže darca bude bez akýchkoľvek starostí. Za pomoc ďakuje Paľo Sojka, tajomník SBS.

Pre tých darcov, na ktorých nemám osobný dosah, sú tu uvedené linky na stiahnutie tlačív. Vďaka !!!

VYHLÁSENIE

Vasko Velčický

Pavel Sojka | 16.1.2024

 Milí kamaráti,

príďte si zaspomínať na slovenského rokenrolového mága a legendu Vaska Velčického v zmysle priloženej pozvánky (kliknite na obrázok pre zväčšenie).

Folk Blues Session 2023 - reportuje Ruženka Šípková

Ruzenka | 13.12.2023

 

 

 

 

November v uliciach a hudba v duši

fotoreport  (Ruženka Šípková)  fotoreport (Zorka Lišková)

Tohto roku bola jeseň dlho pekná slnečná, akoby sa babiemu letu nechcelo od nás odísť. Sychravé počasie však, pravdaže, napokon prišlo a s ním aj depresívna nálada. Potom som sa však dozvedela, že v Dome kultúry Lúky sa v sobotu 25. novembra uskutoční medzinárodný festival folkbluesovej a bluesovej hudby Folk Blues Session 2023. Táto správa mi priniesla radostné očakávania. Moje skúsenosti totiž hovoria, že bluesová hudba a stretnutia s priateľmi sú skvelým liekom proti depresii.

 A tak som začala plánovať. Nesmierne mi pomohla kamarátka, u ktorej som zo soboty na nedeľu mohla prespať. Nakoniec mojej návšteve festivalu nič nestálo v ceste.

  V Bratislave ma prekvapila rozkopaná cesta pred Domom kultúry Lúky, pretože som pozabudla, že v Petržalke sa buduje električková trať. Na miesto festivalu som sa však našťastie, obchádzajúc stavenisko, dostala a hneď som si dala dobrú kávu v bufete. 

Program sa konal na poschodí v malej sále, v  pohodovej a veselej atmosfére.  

(čítaj ďalej)

Blues Moods 2023 Príval energie do skorého rána

RuzenkaŠ | 23.11.2023

 

 

 

 

 

Blues Moods 2023. Príval energie do skorého rána

V sobotu 11. novembra 2023 síce neprišiel Martin na bielom koni, ale aspoň priaznivci blues v Trnave si prišli na svoje: konal sa 13. ročník hudobného festivalu Blues Moods, tentoraz v 10 Bare na Šrobárovej ulici. Zorganizovala ho Trnavská hudobná spoločnosť, o. z. Z verejných zdrojov festival podporilo mesto Trnava. Jedným z mediálnych partnerov bola aj Slovenská bluesová spoločnosť.

            Festival Blues Moods 2023 sa začal krátko po 20.00 hod. príhovorom jeho dramaturga Petra Stojku. Poďakoval všetkým organizáciám, ktoré pomohli pri uskutočnení festivalu. Špeciálne poďakovanie patrilo predsedovi Trnavskej hudobnej spoločnosti, o. z. Andrejovi Haladovi. Vďaka nim sme sa mohli stretnúť na podujatí, ktoré Peter Stojka nazval „fanúšikovským večerom“. K peknému festivalovému bulletinu žartovne poznamenal, že ak sa niekto bude počas prestávok nudiť, môže v ňom hľadať dvadsať štylistických chýb. V zaplnenom 10 Bare však nuda nehrozila.

(čítaj ďalej)

Attila László vystúpi  25.11.2023 so skupinou Sitra Achra

Dura | 22.11.2023

Attila László vystúpi  25.11.2023 so skupinou Sitra Achra

XXI. ročník festivalu folk-bluesovej hudby.

AdrianP | 20.11.2023

25.11.2023, DK LÚKY, 17.00 hod.

V ďalšom ročníku tohoto festivalu pokračujeme v dlhoročnej tradícii prezentovania folk-bluesovej hudby. Tento špecifický žáner zažíva vo svete renesanciu, so svojou snahou o citovú a emočnú výpoveď a intenzívny kontakt s publikom. My k tomu chceme prispieť krásnym programom, ktorý vyskladal duchovný otec festivalu Adrian Pullmann.

 

účinkujú:

Boky Citom
Zuzana Suchánková & Velvet Blues
Ptaszek & Bužma (CZ) 
The Youniverse

moderuje - Peter „Bonzo“ Radványi

(DETAILNÝ PROGRAM)