Peter Cmorík & Sitra Achra v šamorínskom Šup-šupe

Šaňo | 14.2.2024

Peter Cmorík & Sitra Achra & hostia: Martin Müller, Juraj Dura Turtev

Agilný šamorínsky hudobný klub Šup-Šup pripravil pre fanúšikov blues & rocku ďalšie skvelé podujatie. Hlavným protagonistom bude spevák, gitarista a skladateľ Peter Cmorík. Peter je úspečne etablovaný na popovej scéne ale málokto vie, že je výborným rockovým spevákom (i blues). So skupinou Sitra Achra, vedenou harmonikárom  Erichom Bobošom Procházkom, sa už predstavil v projekte "dvoch generácií" s jazzmanom Petrom Lipom vo viacerých kluboch na Slovensku.

V skupine Sitra Achra je zgrupených viacero skvelých hudobníkov známych v iných projektoch. Štefan Lengyel (gitara), Martin Zajko (gitara), Igor Ajdži Sabo (bicie), Martin Wittgrúber (klávesy), Martin Gašpar (basgitara). ktorí patria ku špičke v oblasti blues a jeho presahov na Slovensku. Hosťami večera budú Juraj Dura Turtev (spev, gitara) a Martin Müller (gitara).

 

Dátum: 2.3.2024 o 20.00 hod.

Miesto: Kováčska 3/A. Šamorín

Je nutné si rezervovať miesto. Tu: 0908 301687, vstupné 20€

Podujatie Zlaté šesťdesiate... Spomienka na prvého „bratislavského Elvisa“ Vaska Velčického

Ruzenka | 27.1.2024

Oslava rokenrolu a bigbítu 

fotoreport  (Ruženka Šípková)  fotoreport (Zorka Lišková)

Jedným z mojich dávnych hudobných snov bolo navštíviť legendárny bratislavský V-klub. Časy jeho najväčšej slávy v 60. rokoch 20. storočia si pamätať nemôžem, vek nepustí. Ale túžila som zažiť aspoň ozvenu skvelej koncertnej atmosféry z éry sixties. Splnilo sa mi to v piatok 19. januára 2024. Vtedy som navštívila podujatie Zlaté šesťdesiate... Zorganizovali ho slovenské hudobné osobnosti - Ľubo Belák, Dodo ŠuhajdaPeci Uherčík. Tento spomienkový večer mal podtitul: „Spomienka na prvého „bratislavského Elvisa“ Vaska Velčického a bigbítovú generáciu, ktorá zmenila náš život.“

Potvrdilo sa, že ľudia spomínajú radi: sála V-klubu praskala vo švíkoch a prevládali pamätníci starých zlatých čias. Našli sa však aj príslušníci mladšej generácie. V publiku sa stretlo veľa hudobníkov so svojimi fanúšikmi. Moderátor Martin Hudec pohodovú a žičlivú atmosféru veľmi dobre vystihol, keď povedal: „Vy ste prišli medzi vás!“ Hoci on sám sa narodil až v 70. rokoch, nepochybuje o tom, že v 60. rokoch sa zmenil svet a začala sa písať nová éra populárnej hudby, pričom do popredia sa dostala gitara. Už koncom 40. rokov však  v USA zmiešaním prvkov bluesovej, countryovej a gospelovej hudby vznikol rokenrol.

(čítaj ďalej)

 

2% z dane

Pavel Sojka | 16.1.2024

Výzva, výzva, výzva !!!

Termíny na darovanie 2% z dane sa nezadržateľne blížia, tak prosím venujte pozornosť nášmu oznamu !!!

 

Milí priatelia bluesu, po roku sa Vám opäť prihovárame s prosbou o dar v podobe 2% z dane. V minulosti ste nám pomohli a z týchto prostriedkov sme mohli usporadúvať koncerty, hlavne v letných mesiacoch. kde sa nikdy nevyberalo vstupné. Tak isto je to pomoc pri vydávaní našich CD nosičov, čo by si mnohé kapely nemohli dovoliť. Vopred všetkým ďakujeme a ako bonus za ochotu dávame niektoré z našich už vydaných CD nosičov. Tu je návod ako na to:

Potvrdenie o zaplatení dane zo závislej činnosti

Ďalší míľnik v tomto procese je 15. február 2024. Do tohto dňa potrebujú všetci zamestnanci-fyzické osoby požiadať svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov na daň a nechať si vystaviť Potvrdenie o zaplatení dane zo závislej činnosti. Toto potvrdenie je veľmi dôležité, nakoľko sa prikladá k formuláru na darovanie 2% (Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane).  

V tomto období už naplno prebiehajú kampane neziskových organizácií, pre ktoré sú príjmy z 2% veľa krát existenčne dôležité. . Pred tým než vypíšete potrebné tlačivo na darovanie 2%, spočítajte si svoje dobrovoľnícke hodiny odrobené v minulom roku. Ak ste boli dobrovoľníkom viac ako 40 hodín, môžete venovať nie 2% ale 3%. A to je naozaj rozdiel.


Dokedy  podať daňové priznanie resp. dokedy darovať 2%?

Ak ste SZČO, firma, tak váš termín pre podanie daňového priznania a rovnako aj venovanie 2% je 31. marec 2024. Ak si podáte žiadosť o odklad daňového priznania, platia pre vás iné dátumy.

Ak ste zamestnanec, ktorému robí daňové priznanie zamestnávateľ a máte v rukách Potvrdenie o zaplatení dane, prípadne potvrdenie o odpracovaní dobrovoľníckych hodín, tak potrebujete vypísať ešte tlačivo - Vyhlásenie o poukázaní 2%. Termín odoslania týchto 2 prípadne 3 formulárov je 30. apríl 2024.

 

P.S. Potrebné tlačivá osobne prinesiem a následne aj odnesiem na daňový úrad, takže darca bude bez akýchkoľvek starostí. Za pomoc ďakuje Paľo Sojka, tajomník SBS.

Pre tých darcov, na ktorých nemám osobný dosah, sú tu uvedené linky na stiahnutie tlačív. Vďaka !!!

VYHLÁSENIE

Vasko Velčický

Pavel Sojka | 16.1.2024

 Milí kamaráti,

príďte si zaspomínať na slovenského rokenrolového mága a legendu Vaska Velčického v zmysle priloženej pozvánky (kliknite na obrázok pre zväčšenie).

Folk Blues Session 2023 - reportuje Ruženka Šípková

Ruzenka | 13.12.2023

 

 

 

 

November v uliciach a hudba v duši

fotoreport  (Ruženka Šípková)  fotoreport (Zorka Lišková)

Tohto roku bola jeseň dlho pekná slnečná, akoby sa babiemu letu nechcelo od nás odísť. Sychravé počasie však, pravdaže, napokon prišlo a s ním aj depresívna nálada. Potom som sa však dozvedela, že v Dome kultúry Lúky sa v sobotu 25. novembra uskutoční medzinárodný festival folkbluesovej a bluesovej hudby Folk Blues Session 2023. Táto správa mi priniesla radostné očakávania. Moje skúsenosti totiž hovoria, že bluesová hudba a stretnutia s priateľmi sú skvelým liekom proti depresii.

 A tak som začala plánovať. Nesmierne mi pomohla kamarátka, u ktorej som zo soboty na nedeľu mohla prespať. Nakoniec mojej návšteve festivalu nič nestálo v ceste.

  V Bratislave ma prekvapila rozkopaná cesta pred Domom kultúry Lúky, pretože som pozabudla, že v Petržalke sa buduje električková trať. Na miesto festivalu som sa však našťastie, obchádzajúc stavenisko, dostala a hneď som si dala dobrú kávu v bufete. 

Program sa konal na poschodí v malej sále, v  pohodovej a veselej atmosfére.  

(čítaj ďalej)

Blues Moods 2023 Príval energie do skorého rána

RuzenkaŠ | 23.11.2023

 

 

 

 

 

Blues Moods 2023. Príval energie do skorého rána

V sobotu 11. novembra 2023 síce neprišiel Martin na bielom koni, ale aspoň priaznivci blues v Trnave si prišli na svoje: konal sa 13. ročník hudobného festivalu Blues Moods, tentoraz v 10 Bare na Šrobárovej ulici. Zorganizovala ho Trnavská hudobná spoločnosť, o. z. Z verejných zdrojov festival podporilo mesto Trnava. Jedným z mediálnych partnerov bola aj Slovenská bluesová spoločnosť.

            Festival Blues Moods 2023 sa začal krátko po 20.00 hod. príhovorom jeho dramaturga Petra Stojku. Poďakoval všetkým organizáciám, ktoré pomohli pri uskutočnení festivalu. Špeciálne poďakovanie patrilo predsedovi Trnavskej hudobnej spoločnosti, o. z. Andrejovi Haladovi. Vďaka nim sme sa mohli stretnúť na podujatí, ktoré Peter Stojka nazval „fanúšikovským večerom“. K peknému festivalovému bulletinu žartovne poznamenal, že ak sa niekto bude počas prestávok nudiť, môže v ňom hľadať dvadsať štylistických chýb. V zaplnenom 10 Bare však nuda nehrozila.

(čítaj ďalej)

Attila László vystúpi  25.11.2023 so skupinou Sitra Achra

Dura | 22.11.2023

Attila László vystúpi  25.11.2023 so skupinou Sitra Achra

XXI. ročník festivalu folk-bluesovej hudby.

AdrianP | 20.11.2023

25.11.2023, DK LÚKY, 17.00 hod.

V ďalšom ročníku tohoto festivalu pokračujeme v dlhoročnej tradícii prezentovania folk-bluesovej hudby. Tento špecifický žáner zažíva vo svete renesanciu, so svojou snahou o citovú a emočnú výpoveď a intenzívny kontakt s publikom. My k tomu chceme prispieť krásnym programom, ktorý vyskladal duchovný otec festivalu Adrian Pullmann.

 

účinkujú:

Boky Citom
Zuzana Suchánková & Velvet Blues
Ptaszek & Bužma (CZ) 
The Youniverse

moderuje - Peter „Bonzo“ Radványi

(DETAILNÝ PROGRAM)

 

Šamorínsky Music Club Šup-Šup predstaví významné hudobné osobnosti

SUPSUP | 15.11.2023

Sitra Achra feat. Attila László, Mátyás Pribojszki (obaja HU)

Skupina Sitra Achra pod vedením Ericha Boboša Procházku (harmonika) vystúpi 25.11. 2023 v šamorínskom Šupšupe. Udalosť vypukne o 20.00 hod.

Hosťami večera budú Attila László (gitara) a Mátyás Pribojszki (ústna harmonika).

Attila László je maďarský jazzový gitarista a skladateľ. László je jedným z lídrov druhej generácie maďarských jazzových hudobníkov.
 
 
Rezervácia: 0908 301 687
Lístky: Kováčska 3A, Šamorín
Vstupné: 25€

Bluesové pondelky v záhrade Univerzity Bisla

Pavel Sojka | 5.9.2023

Milí bluesoví priatelia, tento text píšem oneskorene, bez predchádzajúcej pozvánky a aj potroche skromne, nakoľko som mal môj počítač nepojazdný. Rok 2023 bol rokom jubilejným, čo sa týka koncertov v Univerzite Bisla, nakoľko to bol už ročník desiaty, čo nám bol poskytnutý priestor v prekrásnej záhrade Univerzity. V prvom rade treba poďakovať rektorovi Univerzity Bisla doc. Samuelovi Abrahámovi za jeho dlhoročnú ústretovosť a v neposlednom rade aj Slovenskej bluesovej spoločnosti za organizovanie týchto koncertov. Program bol nasledovný :

 

21.august - Krokoband, Čenkovej deti a Grapefruit Death

28.august - Záhorácky tandem Tedla - Sojka a Soletky a The Players 21

 

Prvý  koncert bol 21.augusta, presne na 55.výročie vstupu okupačných vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, kedy boľševickí uzurpátori na dlhé roky zamedzili rozvoju demokracie v našej krajine. Zaplnené auditórium si vypočulo príhovor doc.Samuela Abraháma, ktorý otvoril tohtoročné vydanie tohto minifestivalu. Samotné koncerty nebudem komentovať, nakoľko som bol zaneprázdnený inými organizačnými povinnosťami. Takže v kocke. Večer otvorila kapelka Krokoband, nasledovala kapelka Čenkovej deti a záver obstarali Grapefruit Death. Potlesk auditória aj na diaľku zvestoval, že obecenstvo bolo nadmieru spokojné. Celý  21.august je zdokumentovaný vo fotoreporte Zorky Liškovej.

 

Koncert dňa 28.augusta otvoril Záhorácky tandem Tedla - Sojka a Soletky. Husle hral Milan Tedla, na gitare hral a spieval Palo Sojka a Soletky spievali v nasledovnom zložení : Miška Hanzelová, Jarka Brosková, Lidka Pohlová a Naďka Kyselicová. Náš koncert nebudem komentovať, aby som sa vyhol prílišným chválospevom. Záver podujatia obstarali The Players 21 v nasledovnej zostave : Michal Kujan - gitara, spev, Peci Uherčík - basgitara, spev, Vojto Scherhaufer - gitara, spev a Mario Martinek- bicie. Kapelka nás vrátila o mnoho rokov dozadu, lebo hrali skladby The Players, The Shadows, zabehli aj k Elvicovi, ku Cliffovi a ďalším velikánom vtedajšej bigbítovej doby. Skladby boli perfektne z aranžované, z elektrizujúcou pohybovou dynamickou kultúrou, ktorá nenechala chladnou žiadnu devu v publiku. Čo dodať záverom ? Aj tento desiaty ročník mal špičkovú úroveň, obecenstvo bolo nanajvýš spokojné a dá sa to odsledovať aj z fotoreportov Zorky Liškovej a Vlada Lindera z Vancouveru, ktorý nám poskytol videá z posledného koncertu. Treba poďakovať aj za výborný zvuk z dielne Kroka a Miška Kujana a všetkým, ktorí sa na hladkom priebehu 10,ročníka spolupodieľali. Ak som na niekoho zabudol, tak potom sorry.

 

Za pozornosť ďakuje Palo Sojka, tajomník SBS