Reporty/Recenzie - strana 1

Jubilejný koncert Bluesweiseru v Aligátore - reportuje tajomník

fotoreport (Pavel Ivan) 

Oslava prvého výročia zahájenia prevádzky v Aligátor Crystal Rock Pube pripadla na kedysi osvedčené štvrtkové bluesové večery spred dvadsiatych rokov v ešte slávnejšom Aligátore na Laurinskej ulici z jarných mesiacov roku 1997. Slávnostný koncert dostala do vienka tak ako vždy v minulosti najstaršia bluesová kapela na Slovensku, ktorou je Bluesweiser.  

Dňa 20.apríla 2017 som si to teda zamieril do Aligátora na koncert aj ja. Cestou som náhodne natrafil na saxofonistu Pavla Dokyho Doležala ako z auta vyberá svoje viaceré saxofónové nádobičká a tak som sa rozhodol pomôcť mu. Cesta do podzemia Aligátora by nestála za reč, keby nebolo toho príkladne bezpečnostne označeného posledného schodu vo vstupnom schodišti. Tam som sa nekontrolovateľne zrútil aj s Paľkovými saxofónmi. Ako som bol Dlhý, Široký aj Bystrozraký letel som priamo do tlamy Aligátora.  

(čítaj ďalej)

 

Radio Luxembourgh v Aligátore - reportuje Jana Gavenčiaková

13. apríla 2017 o 20 hodine, na Zelený štvrtok, v Aligator Crystal Rock Pube v Bratislave sa konal koncert blues-rockovej skupiny Radio Luxembourg

Vedeli ste, že Radio Luxembourg kapelka z prelomu tisícročia po niekoľko ročnej prestávke opäť koncertuje? V ten večer v trojke, Martin Výboch (gitara a spev), Branislav Bujnovský (basgitara) a Erik Kriššák (bicie), oživili a rozozvučali Aligator Crystal Rock Pub. Chlapci začali, aj keď sa poslucháči ešte len schádzali. Po prvých tónoch sa priestor začal zapĺňať a napokon bol takmer plný. V dvoch blokoch zazneli prevzaté i pôvodné skladby po anglicky. Divákov vystúpenie zaujalo, čo vyjadrovali potleskom.

(čítaj ďalej)

Art klub a kafé Scherz 11.4.2017 o 19.09 hod - reportuje Jana Gavenčiaková

Na koncert som prišla po devätnástej a Art klub a kafé Scherz už bolo takmer plné. Ešte aj počas koncertu prichádzali ďalší a ďalší poslucháči.

Hudobný večer otvoril „náhradník“ János Hushégyi z kapely The Butchers, nakoľko Barborka Černá, ktorá mala spievať a hrať na gitare a ktorú mal János sprevádzať na akustickej gitare, náhle ochorela. Jánosov hlas znel jemnejšie
v krásnej autorskej balade v angličtine. Nebol taký úderný, ako keď spieva s The Butchers, čo zapasovalo. Ukázal inú tvár. Pri ďalších skladbách ho sprevádzali na fúkacej harmonike Erich Boboš Prochádzka a na gitare Pišta Lengyel. Chlapci podali skvelý výkon. Zoskupenie pôsobilo kompaktne a zohrato. Príťažlivo rozbehli utorkový večer. Ponúkli výdatný predkrm. 

(čítaj ďalej)

Dva postrehy z koncertov - reportuje Jana Gavenčiaková

len to pre mňa naj... zo 

14.03.2017 - kafé Scherz

Bola som naozaj prvý krát na blúzovom koncerte? Nie, ale mám, čo doháňať. Prekvapila ma skvelá organizácia, takmer plynulo sa prechádzalo od kapelky – vystúpenia k vystúpeniu. Atmosféra bola srdečná, rodinná. Na účinkujúcich bolo vidno, že vedia a že sa tešia, že si môžu spolu zahrať. A to bolo cítiť aj na ich muzike. Mala srdce. (čítaj ďalej)

25. ročník Livin´ Blues v DK Lúky, sobota 18.03.2017

Fotkami z minulých ročníkov ozvláštnený vestibul Domu kultúry Lúky
v Bratislave pútal pozornosť prichodiacich.

Peter Radványi skúsene, vtipne a nenútene moderoval 25. ročník Livin´ Blues, ktorý sa stal mojím prvým ročníkom. Staral sa s ľahkosťou aj o dodržiavanie časovej stránky programu, čo je vždy prínosom.  (čítaj ďalej)

Koncert Art Jazz Gallery Bandu v piešťanskom Kursalone - reportuje Ruženka Šípková

Koncert Art Jazz Gallery Bandu v piešťanskom Kursalone

fotoreport (Ruženka Šípková) 

Po dlhšej prestávke sa opäť začali konať pravidelné piatkové jazzové koncerty v  Art Jazz Gallery v piešťanskom Kursalone. Zimné „prázdniny“ sa mi zdali byť poriadne dlhé a teším sa, že moje cesty zase v niektoré piatky povedú do Piešťan. Toto predsavzatie som už aj začala napĺňať, veď pekné jarné počasie priam láka na výlety.

V piatok 31. marca 2017 sa v Art Jazz Gallery konal koncert kapely známej pod názvom Art Jazz Gallery Band. Tento raz sa skladal z dvoch piešťanských hudobníkov (Ondrej Botek – gitara a Koloman „Cuco“ Gajlík – kontrabas) a z dvoch hostí (Michal Bugala – gitara a Marián Ševčík – bicie). 

(čítaj ďalej)

Ku koncertu Manco Group: Ja mám v tom už dávno jasno... - reportuje Smädný Afro Hroch Šimi

Keď som na jeseň minulého roku na podujatí Folk Blues Session absolvoval svoju cestu do Afriky, skonštatoval som s nadšením toto „...Nuž a keďže Afrika je hneď za rohom tohto rozhudobneného slovensko-moravského pomedzia, na skok zo Záhoria, boli sme tam coby-dup. Do tohto afrického podnebia nás dokočírovala slovenská Koko Taylor – diva slovenského blues, Silvinka (Jozifoska). Exkurziu rozpálenou Afrikou nám umožnila „svojím“ rozihraným Manco Group. Neviem si predstaviť, že by africká (nielen) hudobná multikultúra nechala niekoho chladným. Pumpovali do nás úžasné africké rytmy, boli cítiť korene. Nebol to ortodoxný Ali Farka, bolo to líznuté európskym, či americkým vplyvom, ale bolo to stále africké, bolo to úžasné, pohodové, úprimné. Fantastický inštrumentalista – basák Cheikh Ndao dopĺňaný svojimi nemenej výbornými hudobnými súkmeňovcami, šírili nefalšovanú charizmu a pokoru hudobnej kolísky sveta. Svojimi vokálnymi vstupmi dávala sakra dobrá Silvinka  Afrike širší rozmer, spájala, prifarbovala, obohacovala. 

Neľutujem, že som vypustil poslednú spiatočnú 98-čku a návrat z Afriky nahradil nočákom. Stálo to za to ...“

(čítaj ďalej)

Misssissippi Mixtape vyhrali Blues Aperitív - reportuje Džana

S kapelou Misssissippi Mixtape sme boli vybraní spomedzi 46 kapiel do užšieho výberu každoročnej medzinárodnej súťaže kapiel Blues Aperitív, ktoré 18.3.17 mohli predviesť svoju tvorbu alebo aj klasickú bluesovú muziku a "pobiť" sa o prvenstvo a hlavnú cenu (hranie v Poľskom Chorzove a na hlavnom pódiu legendárneho šumperského festivalu Blues Alive). Nebudeme naťahovať - obsadili sme vytúžené prvé miesto, z čoho máme samozrejme neskutočnú radosť, no podporili sme aj dalšie účinkujúce kapely.

(čítaj ďalej)

 

Ako ma vietor privial na Livin´ Blues 2017 - reportuje Ruženka Šípková 

Ako ma vietor privial na Livin´ Blues 2017

fotoreport (Zorka Lišková) fotoreport (Ruženka Šípková) 

Už dávno bolo mojím snom zažiť na vlastnej koži atmosféru najstaršieho slovenského bluesového a rhythm´n´bluesového festivalu Livin´ Blues. Tento rok som premenila túžby na činy – veď sa mal konať už 25. ročník tohto medzinárodného podujatia. A tak som si deň 18. marec 2017 a čas 16:30 hod. zapísala do diára i za uši.

Čas rýchlo ubiehal a napokon prišiel deň D. Trochu ma znepokojoval len fakt, že som si nebola celkom istá, ako sa dostanem k Domu kultúry Lúky, kde sa festival konal. Som silná cestovateľka so slabou orientáciou. Mapa mi veľmi nepomohla. Napokon som dala na rady viacerých priateliek a približne o 14:45 hod. som vystúpila z autobusu MHD č. 95 na zastávke Lúčanka. Tá radosť, keď som zistila, že Dom kultúry Lúky je hneď za rohom... Privítal ma pri ňom poriadny vietor. Akoby mi už definitívne potvrdil, že som na správnom mieste – doslova ma hodil dnu. 

(čítaj ďalej)

Naozaj silná a pestrá dvanástka - recenzia Ruženky Šípkovej k dvojCD Bluesová spoločnosť No12

Naozaj silná a pestrá dvanástka

Keď sa tak zamyslím, dvanástka je také rozprávkové číslo. Prichádzajú mi na rozum dvanásti mesiačikovia či dvanásti bratia a trinásta sestra. Alebo presmerujem svoje úvahy na Bibliu a spomeniem si na dvanásť apoštolov. Ale toto číslo mi pripomína aj niektoré úplne všedné témy. Napríklad to, ako moja mama krúti hlavou: „Je už skoro dvanásť, a ty ešte nespíš?!“ Stará pesnička.

Toto všetko mi bežalo hlavou, keď sa mi dostal do rúk sampler „Bluesová spoločnosť No. 12“. Priniesla som si ho z uvítania tohto dvojcédečka v Cafe Scherz. Uskutočnilo sa 14. marca 2017. 

(čítaj ďalej)

Bola to oslavná óda na radosť jubilejného Livin' Bluesového festivalu - reportuje Smädný Bluesový Hroch Šimi

Bola to oslavná óda na radosť jubilejného Livin' Bluesového festivalu

fotoreport (Zorka Lišková) fotoreport (Ruženka Šípková) 

Už pri vstupe do útrob „Adinovho“ kulturáku to svojou jasnozrivvosťou predpovedal Erik Krišák, jeden to zo Žalmanových bratov, keď vravel, že toto tu je vlastne jarný slnovrat. Už starí pohania sa radovali zo zimného slnovratu a oslavovali ho ako Vianoce, kde sa láme chlieb, teda vlastne čas a noci sa začnú skracovať a dni predlžovať. Pre nás fajnšmekrov a priateľov blues (a samozrejme aj blusmeniek) je zase tento deň a tento počin skutočným jarným hudobným slnovratom s množstvom slnečných lúčov vytryskujúcich z pódia naplneného nespočetným množstvom žiarivých sĺnc.

(čítaj ďalej)

Na striebornej svadbe – 25.ročník Festivalu Livin´Blues 2017 - reportuje tajomník

25.ročník Festivalu Livin´ Blues 2017 sa uskutočnil dňa 18.3.2017 v DK Lúky v bratislavskej Petržalke so začiatkom o 16,30hod. 

fotoreport (Zorka Lišková) fotoreport (Ruženka Šípková) 

V nadpise som použil metaforu so striebornou svadbou, lebo tak sa už tradične označuje 25 ročné spolužitie heterosexuálnych párov. Dnes je takéto dlhé spolužitie skôr výnimočné, jednak kvôli vysokej rozvodovosti, jednak kvôli nechuti mladých ľudí nadväzovať manželstvá a nakoniec aj tí vytrvalci, čo sú takto dlho spolu, sú zo svojho vzťahu viac ustatí, ako vytešení. To sa však netýka Festivalu Livin´Blues. Práve 25.ročník vyčaril úsmev na tvári jeho zakladateľa Adriana Pullmanna.

(čítaj ďalej)

Uvítanie dvojCD Bluesová spoločnosť No12, aleboskleróza nebolí a ani sme sa nenachodili... - reportuje tajomník

 

 

 

 

fotoreport (Zorka Lišková) 

Uvítanie dvojCD Bluesová spoločnosť No12 sme naplánovali na utorok 14.3.2017 do Kafé Scherz na 19,09hod.  Čo čert nechcel, na ten istý dátum a čas hrala v Múzeu obchodu americká bluesová gitarová legenda James Blood Ulmer. My, ako uvítači sme mali obavy, či okrem hudobníkov vôbec niekto do Kafé príde. Predsa len Ulmer je Ulmer a v jeho pokročilom veku šanca vidieť ho v Bratislave už asi nebude. Naše obavy zostali visieť vo vzduchu a čuduj sa svete, Kafé bolo nacvaknuté do posledného miesta.  

[čítaj ďalej...]

O čo ide IDĚ – priamy zásah do srdca a do svedomia - reportuje tajomník

K dokumentárnemu filmu "O čo ide Idě?"

Aj tu ide o BLUES (pozn.red.) !!!

Prvý marcový víkend roku 2017 som sa rozhodol stráviť vo svojom sentimente úplne sám, tešiac sa len z prítomnosti svojho najobľúbenejšieho štvornohého priateľa – teda postele. V prítmí izby som cizeloval svoju poslednú, láskyplnú pesničku Zimné vyznania a keďže nevlastním televízor, zo svetom som spojený len cez Fasbúk. Ten mi v noci z piatka na sobotu pripomenul už 23 rokov od úmrtia Karla Kryla a tak som počúval z piety jeho platne Bratříčku zavírej vrátka a Rakovinu. V sobotu mi priateľ Fasbúk na poslednú chvíľu oznámil, že Academia Universum na Mlynských Nivách č.34 v Bratislave chystá premiéru dokumentárneho filmu O čo ide IDĚ na záver víkendového workshopu „Cesta za hlasom“. Uvedený workshop je jeden z mnohých, ktoré pani Ida Kelarová poriada.  Keďže je to svetom uznávaná hudobníčka a jazzová speváčka s presahmi aj do iných žánrov, tak som neváhal...Samotný dokumentárny film O čo ide IDĚ je o perfektnom detskom speváckom zbore Čhavorenge, ktorý pani Ida vedie a šíri rómsku kultúru po značnej časti sveta.  

(čítaj ďalej)

P.P. Band v Aligátore - reportuje tajomník

P.P. BAND na víkendovom love u Aligátora

fotoreport (Iveta Šaranská) 

Všetci to poznáme z rozprávok – začínalo sa to zakaždým : Kde bolo, tam bolo... a prišiel princ, pobozkal žabu a bola z nej princezná, alebo Marienka podstrčila miesto prstíka Ježibabe drievko a tá stará sviňa škuľavá usúdila, že na mord je ešte priskoro. Vždy to v rozprávke končí veselo. Keby to bolo v Anglicku, tak by sa ten klub volal Shup-Shup, ale že je to v Šamoríne, tak si to majiteľ podniku Šani Rigó poslovenčil na Šup-Šup. A je tam ako v rozprávke stále veselo, proste to tam žije. Stretávajú sa tam všetci šamorínski bluesmani a tak si niekedy v novembri roku 2015 v rámci každostredačnej džemovačky povedali, že by mohli urobiť aj nejaký väčší projekt a akoby náhodou sa tam priťahoval k tomu aj ďalší gitarista Martin Výboch.  

(čítaj ďalej)

Akelek Blues Band v Aligátore - reportuje tajomník

Akelek Blues Band v Aligátore a motýle

Štvrtkový večer 16.februára 2017 v Aligátore sľuboval kapelku Akelek Blues Band.. O tejto kapelke som už písal v minulosti veľakrát, hlavne kvôli jej frontmanovi Alecovi Carterovi, chlapíkovi z Anglicka, ktorý učí angličtinu na Spojenom gymnáziu Jura Hronca v Bratislave. Kým mladí slováci opúšťajú v húfoch svoju rodnú krajinu, Alec žije na Slovensku už 23 rokov, z toho posledných 10 rokov vyučuje angličtinu na najlepšom slovenskom gymnáziu, ktoré sa hrdí špičkovými medzinárodnými certifikátmi, oprávňujúcimi následne študovať na akejkoľvek svetovej univerzite.  

(čítaj ďalej)

Modrá atmosféra v trnavskom Music a Café - reportuje Ruženka Šípková

Koncert Jána Liteckého-Švedu, st. v rámci projektu Modrý štvrtok

Nuž, vonku stále panuje zima a obloha sa zahaľuje do mrakov. Nie a nie ukázať trocha modrej farby. Mám síce Krátky slovník slovenského jazyka, ktorý má modrý obal a dosť často ho využívam pri písaní textov, ale kam sa hrabe na modrú oblohu! Nie je to ono. A jar nám všetkým, ktorí na ňu túžobne čakáme, odkazuje, že má ešte čas. A tak modré podnety musíme hľadať niekde inde.

(čítaj ďalej)

 

Starý dobrý Krištáľ bar, po novom Aligator Crystal Rock Pub - reportuje tajomník

fotoreport (Zorka Lišková) 

 Len prednedávnom som písal podrobnejšiu story o starom dobrom Krištáľ bare, aj o jeho interiérovom vybavení, zamestnancoch, návštevníkoch, proste skoro o všetkom. Darmo klamať, bol som tam až prečastým hosťom, prepíjali a prejedali sme tam rôzne apanáže, stretli ste tam flamenderov každého zrna a žilo to tam až do skorého rána. Cestou domov sme sa občerstvovali fľaškovým, neskôr sáčkovým mliekom a pečivom, ktoré bolo vyložené ledabolo pred mliekárňami. Asi s tým mliekári rátali a dávali tam pre nás čosi navyše, nuž bolo to ale onakvejšie minimálne okrádanie, ako predvádzajú dnes smradi z vlády a z parlamentu, ktorí kradnú, akoby všetci povypadávali zo stračieho hniezda. Škoda ďalej písať... Keď sa do hornej časti lokálu nasťahovala predajňa odevov, už som tam nikdy nebol. Väčšinu šatstva nosím po otcovi a zosnulých kamarátoch a tvrdím, že mali dobrý vkus.

(čítaj ďalej)

 

S doktormi zadobre, alebo s bluesom bez injekcie... - reportuje tajomník

V utorok, 24.januára 2017 sa bez časenky do Kafé Scherz začali na 19,09 hod. zbiehať avizovaní lekári a aj ich pacienti.  

fotoreport (Zorka Lišková) 

Lekári boli v civilnom oblečení, bez fonendoskopov a bielych plášťov, no a pacienti bez obvyklých stresov z doktorov. Nebudem konkretizovať jednotlivých lekárov, v ten večer im ale velil doc.Jozef Fedeleš, najdlhšie slúžiaci prednosta Kliniky plastickej chirurgie na Slovensku a v ten večer hlavná hviezda programu za mikrofónom. V hľadisku bolo možné registrovať praktických lekárov, psychológov, gynekologičku, rehabilitologičku, onkológa, neurológa, priamo na pódiu nôtila stomatologička , do tenorsaxofónu dúchal otorinolaryngológ a všetky profesie zastrešovala konečná stanica ľudského bytia, teda patológ.  

(čítaj ďalej)

Haluze“ na ostrove Scherz - reportuje Ruženka Šípková

Farja Ways & Farebná hudba a Orchester Ivana Tomoviča

fotoreport (Ruženka Šípková) 

Nový rok 2017 priniesol poriadne chladné počasie. Teploty nízko pod nulou k zimnému obdobiu patria, no priznám sa, že v zime je mi najpríjemnejšie v dobre vykúrenej miestnosti. Nemusí to byť doma, ale napríklad aj na nejakom dobrom koncerte.

Ani som sa nenazdala a bola som pozvaná dokonca na dvojkoncert hudobných zoskupení Farja Ways & Farebná hudba a Orchester Ivana Tomoviča. Z pozvánky, ktorá bola uverejnená ako príspevok na Facebooku, som sa dozvedela, že na tomto podujatí sú vítaní všetci tí, ktorí majú radi „haluze“. A tak som pochopila, že tam nemôžem chýbať. 

(čítaj ďalej)

 

Farja Ways & Farebná hudba a  Orchester Ivana Tomoviča - reportuje tajomník

Dvojkoncert v Scherzi

fotoreport (Zorka Lišková) 

Plagát na podujatie pozýval divákov do Kafé Scherz na deň 12.1.2017 o 19,09 hod. na program, ktorý sľubovaldvojprogram, teda Farja Ways & Farebná hudba a OrchesterIvana Tomoviča. Pomerne často mávam streštené nápady a tak som sa cca 30 minút pred koncertom vydal na ulicu Palisády urobiť anketu s jedinou otázkou: Poznáte Orchester Ivana Tomoviča ? V pláne som mal osloviť 5 respondentov, čo bol na pomerne vyľudnených Palisádoch dosť veľký problém.  

(čítaj ďalej)

Festival Blues Slovakia No24 v Šamoríne - reportuje tajomník

 

Babka Vanga všetko nevedela...

fotoreport (Zorka Lišková)

Babka Vanga, slepá balkánska veštica, ktorú svet prirovnával k legendárnemu Nostradamovi, zomrela pred čosi 20 rokmi. Napriek slepote videla dopredu roky-rokúce a predpovedala potopenie ponorky Kursk, skazu Černobyľu, rozpad ZSSR, smrť princeznej Diany a mnoho ďalších dejinných udalostí, dokonca v roku 2016 zánik Európy. Jediné, čo opomenula, bol Festival Blues Slovakia No24 v Šamoríne, ktorý sa konal na úplný záver roka 2016, dňa 30.12., ktorý pripadol na piatok. Babka-Babka, toto Ti bluesmani sotva odpustia.  

(čítaj ďalej)

Klinická psychológia kombinovaná s hudbou - reportuje tajomník

fotoreport (Zorka Lišková)

Keď ma požiadal prof.PhDr.Anton Heretik senior o hudobný doprovod ku krstu knihy Klinická psychológia, nedalo sa odmietnuť už len vzhľadom k našej vyše 60 ročnej známosti a aj k nášmu vzájomnému pôsobeniu vo futbalovom zájazdovom tíme, kedy sme prebrázdili mnohé európske trávniky. Krst spomínanej knihy sa uskutočnil v utorok, dňa 13.12.2016 v lukratívnej reštike Budvarka na Cintorínskej ul.č.19. Najprv čosi o knihe. 

(čítaj ďalej)

 

98-čkou do Afriky - reportuje Smädný Hroch Šimi

Folk Blues Session 2016   fotoreport (Zorka Lišková)

Osvedčená cestovná kancelária Adrián Pullman, ktorí sme neváhali prijať jej pozvanie, nás dopravila v onú novembrovú sobotu do Afriky. Stačilo len nastúpiť(v mojom prípade na 98-čku) a zakrátko sa sen stal skutočnosťou. 

Pravda cesta do Afriky nebola priamočiara, bez zastávok. Mala svoje medzipristátia. Najsamprv na rodnej hrudi – na Slovensku, priamo v Bratislave. Prvá štácia Boky citom nás rozpálila natoľko, že som mal dojem, že v ceste už ani nie je nutné pokračovať, že je nám tu nadobro dobre.

(čítaj ďalej)

Folk – Blues – Session 2016 - reportuje tajomník

Folk – Blues – Session 2016  fotoreport (Zorka Lišková)

Dom kultúry Lúky sa opäť v sobotu 26.11.2016 stal semenišťom folk bluesovej a bluesovej hudby. Pod dramaturgickým vedením šéfa kulturáku Adriana Pullmanna sa tu konal už 16. ročník tohto podujatia. Plagát podujatia sľuboval dobré kapelky a tak sa úderom 18,30 hod. mohlo začať. Ako prvá kapela bolo avizované bratislavské zoskupenie Boky Citom okolo frontmana Zola Badina. Úvod festivalíku býva najnáročnejší, ale chalani sa ho zhostili na výbornú. Po nich nastúpila na pódium česká sólistka Jana Šteflíčková a svoj set zahrala brilatne. Ďalšími v poradí bol Slovak Blues Projekt, teda skalicko-holíčske duo Beňa-Hrnčírik. Aj keď sú na pódiu len dvaja, z diaľky vyznievajú ako kompletná kapela. No a úplný záver bol ako sa hovorí čerešničkou na torte. Bol to avizovaný Afro Blues Project Manco Group s hosťujúcou Silviou Josifoskou. Silviine kvality sú nespochybniteľné a pridali sa k nej aj traja africkí chlapi, zastupujúci Senegal, Mauretániu a Maroko. Všetky piesne roztancovali sálu, zaplnené auditórium nešetrilo potleskom a spokojní diváci sa okolo 23,00 hod.. rozchádzali domov. Akcia sa aj napriek neudelenému grantu podarila, vďaka.

Zapísal Pavel Sojka, tajomník SBS

 

Triedny nepriateľ je elektrina - reportuje tajomník

22.11.2016, Café Scherz, Tedla – Sojka & Soletky a Fedor Frešo & ing. arch Peter Bauer

fotoreport (Zorka Lišková)

Ako nadpis hlása, je to veru tak a v priebehu jedného týždňa ma elektrina priviedla po druhý raz do problémov. Budem komentovať len jej zlyhanie na druhý krát. V Kafé Scherz bol naplánovaný koncert Záhoráckeho tandemu Tedla – Sojka & Soletky a Fedor Frešo & ing. arch Peter Bauer. Všetci aktéri sme sa zišli dobrú hodinu pred koncertom, aby všetko klaplo. Z dievčatami zo Soletiek sme prebehli repertoár a Miška Hanzelová, Jarka Brosková, Lidka Pohlová a Naďka Kyselicová sa výborne rozospievali. Prvýkrát sa môjho koncertu zúčastnil aj môj syn, ktorý mal dozerať nad technikou programu.

(čítaj ďalej)

PesFest 2016 - reportuje Vlado Urbanovský

PesFest 2016, 17.-19.11. 2016, Hostinec u Čierneho Psa, Komárno

fotoreport (Adriana Ganzer)

Nie je ničím výninočným, že keď sa v Komárne uskutoční nejaká hudobná akcia, ktorá súvisí s menšinovými žánrami (blues, folk, jazz, worldmusic), tak za jej zorganizovaním stojí Tomáš "Bobek" Bobrovniczký. Aj napriek tomu, že žije v susednom Česku, podarilo sa mu na diaľku zorganizovať malý festival v Hostinci u čierneho psa, ktorého majiteľom je pán Pavol Hanzlík. Priestor tohoto pána a Bobekov entuziazmus a schopnosť dať veci do pohybu boli predpokladom k tomu, aby sa v dňoch 17 - 19. novembra uskutočnil prvý ročník festivalu Pesfest. Množstvom interpretov malý, ale ich kvalitou veľký.

(čítaj ďalej)

 

 

 

Festival Blues Alive 2016 oslávil svoje 21.narodeniny - reportuje Dura

Pre svoj vek by mohol byť hádam volený aj do parlamentu, mohol by sa osamostatniť od rodičov, v krčmách mu bez problémov nalejú a mohol by kandidovať za prezidenta. Napíšem o hlavnej scéne piatok 18.11. 2016. Náš koncert sme mali poobede v H – clube, o tom som sa zmienil ľaľa tu: http://www.slovakblues.sk/new_web/?id=103  Hlavná scéna bola ako obvykle v DK Šumperk.  

(čítaj ďalej)

Aj na Blues Alive v Šumperku bol výber z hrozna - reportuje Dura

H – club, piatok 18.11.2016: 

Erik Boboš Procházka + Marek Wolf

Dura & Blues Club feat. Fedor Frešo

H – Club o14.00 hod. Na programe boli dve kapely. Duo Erik Boboš Procházka + Marek Wolf a Dura & Blues Club feat. Fedor Frešo. V oboch kapelách boli muzikanti, ktorí za posledných 30 a viac rokov prebrázdili celé Čechy. Boboš Procházka, Ivan Tomovič, Dura Turtev a hlavne nestor čs.bigbítu Fedor Frešo. To bola vzorka muzikantov na pódiu, ktorú dopĺňal výborný gitarista Marek Wolf z Bratislavy.  

(čítaj ďalej)

fotoreport (web festivalu Blues Alive)

Mojo Workings z Maďarska v šamorínskom Šup-Šupe - reportuje Dura

V Šamoríne má bluesová hudba pevné korene...

V sobotu 12.11.2016 privítal hudobný klub Šup-šup v rámci svojich hudobných aktivít maďarské bluesové trio – Mojo Workings. Večer podporili aj šamorinskí bluesmani – Pišta Lengyel, Boboš Procházka, Tomas Harpo a Ďuro Turtev. Šéf Šup-šupu Šaňo Rigó ponúkol zaujímavú dramaturgiu ktorá v pozostávala z viacerých malých hudobných gradácií po ktorých bola vždy prestávka. Večer naštartovali Mojo Workings. Líder kapely spevák a harmonikár Tamás Szabó, hráč na akustickú gitaru a spevák János Horváth i sólový gitarista a spevák Olivér Imre Honfi dali starým bluesovkám jedinečný šat, ktorý sa len tak nevidí a nepočuje. Ale predbieham. Klub bol po ôsmej hodine takmer plný a až rodinno-atmosferický. Toto je špecialita Šup-šupu. Pozrieť si dobrú hudbu „akoby v doma v obývačke...“. Žeby Génius loci toho miesta?  

(čítaj ďalej)

Bluesrocková detonácia v Aligátore - reportuje Tibor Szilvássy

P.P. Band zo Šamorína debutuje v Aligátor Crystal Rock Pube

Dňa 5.11. 2016 pri svojej bratislavskej premiére zaburácal šamorínsky rock-bluesový V8 P.P. Band vo vynikajúcom rockovom klube Aligator Crystal Rock Pub. Diváci boli nadšení z „vozovej hradby“ štyroch sólových gitár a perfektnej dynamickej rytmiky tohto žánru. Boli prevedené hlavne staršie rock-bluesové skladby v podaní troch spevákov telesa. Večer sa mimoriadne vydaril, o čom svedčila skvelá atmosféra a nadšené ohlasy publika.

(čítaj ďalej)

Konvertovanie z ... do blues - reportuje Dura

29.10.2016 Café Scherz v Bratislave: Erich Boboš Procházka & Marek Wolf krstili (vydali v spolupráci s vydavateľstvom Indies Happy Trails) svoj tretí štúdiový album CONVERSION. V café Scherz. 

"Viete kto je najstaršou bluesmankou tejto planéty?", opýtala sa krstná mama Sonička Horňáková. "No predsa, jeseň...".  A pokrstila CD jesennými listami s prianím: "Šťastnú cestu milý album!". Nádhera.

Koncert začal po ôsmej a bolo nabité. Scherz praskal vo švíkoch a krsto-koncert . Chlapci si nasadili tmavé slnečné okuliare a spustili. Začali konvertovať. 

(čítaj ďalej)

 

Od pódia A k pódiu B a opačne (Prvý deň Bratislavských jazzových dní 2016) - reportuje Ruženka Šípková

Tohto roku vo mne konečne dozrelo rozhodnutie vybrať sa na Bratislavské jazzové dni (BJD). Malo na nich totiž vystúpiť hudobné zoskupenie Enrico Rava Quintet. Hudbu trubkára Enrica Ravu mám veľmi rada, a tak som si povedala, že nesmiem premeškať príležitosť vidieť ho naživo v Bratislave.

Keď som konečne na internete objavila informáciu, že Enrico Rava Quintet bude hrať na BJD 2016 v ich prvý deň, teda 21. októbra, poponáhľala som sa zakúpiť si na tento deň vstupenku na voľné sedenie. Pozriem, popočúvam a uvidím, ako sa mi na festivale bude páčiť, vravela som si. To bolo ešte počas horúceho leta. 

(čítaj ďalej)

 

1. ročník festivalu ResoFest - krátka reportáž Petry Börnerovej: Bílinští nemají zájem o kvalitní kulturu.

fotoreport (Bobek)

V sobotu 15.10.2016 se v Bílině uskutečnil 1. ročník festivalu ResoFest, který je věnovaný rezofonické kytaře. Festival zahájila znovuzrozená sestava mosteckého kytaristy Petra Karkošky, vystoupili pod názvem Blues no More Resophonic. Dále následovalo autentické folk-bluesové duo z Maďarska v čele s výborným kytaristou a zpěvákem Fekete Jenőm. V osm hodin večer na scénu nastoupila osobnost rakouské hudební scény, písničkář, kytarista a zpěvák Ripoff Raskolnikov, který prezentoval nádherné folkové i bluesové písničky. V průběhu vystoupení hrál na rezofonickou, akustickou i na elektrickou kytaru. Závěr festivalu patřil osobnosti britské hudební scény, kytaristovi a zpěvákovi Eddie Martinovi, který v Anglii obdržel několik ocenění British Blues Awards.

(čítaj ďalej)

 

Koncert Bluesweiseru v Aligator Crystal Rock Pube bol avizovaný na sobotu, 15.10.2016 s výkopom na 20,00 hod - reportuje tajomník

fotoreport (Zorka Lišková)

Bratislavský Aligátor je tvor prelietavý ako lastovička. Predtým, ako sa usídlil v priestoroch starého dobrého Krištáľ baru, hniezdil v bývalej Tokajskej vinárni na nebohej Leningradskej ulici. Keď som kráčal vedno s Čarovným bluesovým kufríkom na koncert Bluesweiseru, pochytila ma zvláštna nostalgia za minulosťou.Tam, kde kedysi rozvoniavala kapustnica a fazuľová polievka, kde sme miešali tatarák a hltali vyprážaný syr, zapíjajúc všetko všetkým, čo tieklo, sú dnes Dámske odevy, predtým akási Kozmetika, proste neúcta k tradíciam. 

(čítaj ďalej)

 

Inšpirujúce srdcovky Svetlany Rymarenko - reportuje Ruženka Šípková

S kamarátkou sme sa dohodli, že v piatok 7. októbra 2016 pôjdeme spolu na koncert Svetlany Rymarenko do Art Jazz Gallery. O koncert bol veľký záujem a bolo si treba rezervovať stôl. To kamarátka s priateľom, ktorí žijú v Piešťanoch, zariadili. Na koncert som sa tešila.

(čítaj ďalej)

 

Jazz s energiou pod povrchom: Robert Balzar trio v Piešťanoch - reportuje Ruženka Šípková

V piatok 30. septembra 2016 som zase nasadla na vlak a cestovala som v ústrety jazzovému večeru. Deň predtým sa v piešťanskom Kursalone konal koncert americkej speváčky Lori Williams, na ktorom som nebola. Mrzelo ma to, ale vo štvrtok som mala aj veľa iných povinností, našťastie príjemných. No a všetko sa stihnúť nedá. V piatok bolo na programe trio Roberta Balzara, ktoré som ešte naživo hrať nepočula. Iba teoreticky som vedela, že hráva napríklad s Danom Bártom. 

(čítaj ďalej)

Róbert Ragan jr. Triom - reportuje Ruženka Šípková

Po dlhšej prestávke spôsobenej povinnosťami som sa 23. 9. 2016 konečne zase vybrala na piatkový jazzový koncert do piešťanského Kursalonu. Na programe bolo vystúpenie Róbert Ragan jr. Tria.

Tridsaťstupňové horúčavy ako na začiatku septembra sa už našťastie nekonali, vládlo jesenné počasie, príjemné babie leto. Na sedenie vonku však bolo chladno, a preto sa tento koncert už nekonal na terase Kursalonu, ale v Art Jazz Gallery v Kursalone.

(čítaj ďalej)

Matúšovské hodové slávnosti v obci Vysoká nad Kysucou - report tajomníka www.vysokanadkysucou.sk

Matúšovské hodové slávnosti v obci Vysoká nad Kysucou sa konali v dňoch 16.- 18. septembra 2016 pri príležitosti osláv 400.výročia založenia obce. Čo ma ako tajomníka slovenskej bluesovej spoločnosti zaviedlo do tejto malebnej obce spod Javorníkov na brehoch rieky Kysuca ? Nuž, je to rodisko môjho otca, prof.Jozefa Sojku, ktorému sa v 400 stranovej Monografii o obci v rubrike Rodáci ušiel dosť veľký priestor. Po otcovom úmrtí som zašiel ako dedič hospodárskeho objektu po informácie na Obecný úrad za starostom obce Mgr.Antonom Varechom a prednostom Ing.Ladislavom Kubačákom.

(čítaj ďalej)

 

BISLA BLUES – 4 / 2016 – časť Štvrtá: Letné bluesovanie roku 2016 uzavreté. Report tajomníka.

fotoreport (Z. Lišková)

Všetko, čo napísal vo svojom postrehu Šimi, je pravda pravdúca, lebo písať o koncerte, kde človek vystupuje, je nenáležité. Keďže som však celé dianie v Letnej čitárni u Červeného raka a v BISLA záhrade spoluorganizoval, pokúsim sa o záverečné zhodnotenie, aj keď som o každom podujatí písal samostatné postrehy. Júnový a júlové koncerty zazneli v Letnej čitárni u Červeného raka a boli to už tradične koncerty pondelkové.  

(čítaj ďalej)

 

Smädný Bluesový Hroch Šimi v BISLE - 29.8.2016

fotoreport (Z. Lišková)

Keď ma Pali po skončení koncertu oslovil, že či niečo nenapíšem, keďže on nechce sám seba chváliť, tak som si pomyslel, že načo písať chválospevy, dobré sa predsa chváli samo. A myslím si, že všetci, čo sme sa tohto vydareného večírku zúčastnili, s tým budeme súhlasiť. Bol to veľmi príjemný a oslobodzujúci koncertík, ktorý musel zarezonovať v každej bluesovej, bluesoidnej či folkovej duši. Bol to koncertík ktorý noblesne zavŕšil celý letný cyklus bluesových koncertov Slovenskej bluesovej spoločnosti  v rámci bratislavského kultúrneho leta U červeného raka a v priestoroch omamnej záhrady univerzity BISLA.

(čítaj ďalej)

Vkusne zaobutá hudba na trnavskom korze - koncert Juraja Schweigerta a Stana Počajiho

Reportuje Ruženka Šípková

V utorok 16. augusta som sa do Trnavy tešila dvojnásobne: mala som pred sebou stretnutie s kamarátkou a obe nás čakal koncert dua Juraj Schweigert a Stano Počaji, ktorý sa konal v rámci projektu Leto na korze.

Stano i Juraj sú známi ako muzikanti šikovne plávajúci vo vodách rôznych hudobných žánrov a bola som si istá, že ich hudbe nehrozí skĺznutie do jednotvárnosti. V programe boli uvedení ako akustické jazzové duo, očakávala som však aj výskyt bluesových prímesí. Navyše, Juraja som naživo vystupovať ešte nikdy nevidela a nepočula, preto som bola zvedavá dvojnásobne. 

(čítaj ďalej)

 

BISLA BLUES – 3 / 2016 – časť Tretia: Young Blood - report tajomníka

fotoreport (Z. Lišková)

Kapela Young Blood bola dňa 15.8.2016 tretím dielom v pokračovaní pondelkových bluesových koncertov v záhrade univerzity BISLA. Od ich posledného koncertu, ktorý bol v Múzeu obchodu dňa 29.7. teda uplynul veľmi krátky čas, len 17 dní a v podstate to bola akási skúška prítulnosti ich fanúšikov. Málokomu sa chce ísť na koncert tej istej kapely v tak krátkom časovom odstupe. Kým na koncerte v Múzeu bolo čosi vyše 100 divákov, tak tu ich nebolo oveľa menej, už len z dôvodu kapacity sedadiel a úprimne povedané aj blízkosťou krčmičky Plznička.  

(čítaj ďalej)

 

Dobrá muzička vždy poteší - report Smädného Bluesového Hrocha Šimiho

fotoreport (Z. Lišková)

Niet o čom. Ale keď sa k tomu nabalí niečo navyše, je sa čomu tešiť ešte viac. A tu v priestoroch záhradôčky záhrad je tej pridanej hodnoty neúrekom. Bude to iste tým, že len čo nás tento neobvyklý mestský záhradný skvost vcucne do svojich zelených útrob, ocitáme sa vo svete uvoľnenia, vnútorného uspokojenia a rozradostnenia. Táto nezvyčajná oáza súčasného civilizačného bytia navodí krásnu atmosféru úprimnej pohody a radosti a zaodeje nás svojou perinou spokojnosti, pohladí naše duše. Všetky.

(čítaj ďalej)

 

BISLA BLUES - 2 / 2016 – časť Druhá - reportuje tajomník

fotoreport (Z. Lišková)

Potvrdila sa stará pranostika o daždi na pondelok 8.8.2016, kedy mali v záhrade BISLA hrať chlapi zo skupiny Žalman Brother´s Band. Pranostika hovorí : Hej Ty, železný Oskar, nebudeš Ty veru hádzať kvapky dažďa na zem. I stalo sa a nepršalo... Už pri zvučení kapely bolo jasné, že počasie bude na jednotku. Žalmani, ako ich všetci familiárne volajú, sú chlapi dobrej nálady a večne vysmiati a počasie ich úsmevy ešte vylepšilo. Pomenujme si túto veselú chasu : Peter Žalman – basgitara, Erik Kriššák – bicie, Martin Varga – gitara a Martin Výboch – gitara, spev, harmonika a mimo tohto koncertu ešte aj fujara.  

(čítaj ďalej)

 

 

 

ZVA 12-28 Band na Mikulášskom lete - report Ruženky  Šípkovej

V piatok 29. júla 2016 som zavítala na Liptov – zlákal ma Mikulášsky jazzový festival. No a na druhý deň asi o štvrť na päť popoludní som išla po Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši a zbadala som, že na malom pódiu tam veselo hrá nenapodobiteľný ZVA 12-28 Band. 

(čítaj ďalej)

 

 

Príbeh z transfúznej stanice - report tajomníka

Young Blood - Múzeum obchodu 29.7.2016 - fotoreport (Z. Lišková)

Je to príbeh kapelky YOUNG BLOOD, ktorá má svoje stále sídlo v transfúznej stanici na adrese Múzea obchodu v Podunajských Biskupiciach. Mladá krv sa tu čerpala do žíl vyše stočlenného auditória v piatočný podvečer, 29.7.2016.

 

(čítaj ďalej)

 

Alec Carter & Bluesraiders - report tajomníka

fotoreport (Z. Lišková)

Dobrého nikdy nie je dosť. A tak po minuloročnom úspechu sa vedenie BISLY, teda doc. Samuel Abrahám a vedenie Slovenskej bluesovej spoločnosti dohodli na repríze augustových koncertov v romantickej záhrade školy. Aj ostatní zamestnanci školy priložili ruku k dielu a tak sme mohli v pondelok dňa 1.8.2016 začať. V spodnej časti záhrady veselo cvrlikali zelené kobylky, importované z vzácneho mariatálskeho chovu, Miro Bednárik rozkladal v auditóriu stoličky netušiac, koľko ľudí príde.

(čítaj ďalej)

 

Keď praskajú Éčky - report tajomníka

VLČIE MLIEKO, Čitáreň U Červeného raka, 26.7.2016

fotoreport (Zorka Lišková)

Aby nedošlo k omylu. Éčkami prirodzene nemyslíme označenia veľkosti košíkov podprseniek. Znalci vedia, že veľkosť košíkov podprseniek sa označuje symbolmi A – G. Dámy s najmenšími košíkmi A ja volám Žarnovičanky, nakoľko je v Žarnovici plochá dráha a tak si poniektoré dámy pomáhajú umelými náhradami, nuž a na košíky veľkosti G musí mať chlap ruky veľké ako uhliarske lopaty. Keďže sme pri bluese tak vieme, že praskajúce Éčky boli struny, tak spodná, ako aj vrchná, ktorá zvykne prasknúť raz za veľmi dlhý čas. Toto sa stalo Jaggerovi pri poslednom koncerte v Letnej čitárni u Červeného raka dňa 25.7.2016.

(čítaj ďalej)

 

 Reportuje Ruženka Šípková - Farebný podvečer s Romanikou

Vo štvrtok 21. júla som s radosťou cestovala do Trnavy. Tešila som sa na vystúpenie hudobného zoskupenia Romanika. Keď som prišla na seredskú železničnú stanicu, trochu s obavami som pozerala na tmavé mraky, ktoré vietor prinášal zo smeru, kam som mala namierené. No v Trnave som hneď zbadala, že tam nezapršalo. Dokonca spoza mrakov kde-tu vykúkalo slnko. Spokojne som šla po Hlavnej ulici pred radnicu, kde sa konajú aj počas týchto prázdnin rôzne kultúrne podujatia v rámci projektu Leto na korze. Na malom pódiu sa už na vystúpenie pripravovala Romanika – kontrabasista Roman Kraic a speváčka a gitaristka Ika Kraicová. Vlastne, nielen oni. Zostavu posilnili i akordeonista Martin Chovanec a perkusionista Rolo Uškovitš. 

(čítaj ďalej)

Reportuje tajomník - Pitný režim treba dodržiavať 

fotoreport (Z. Lišková)

Ako nadpis hovorí, s pitným režimom nie sú špásy. Celá dospelá populácia by mala denne vypiť cca 3 litre vody denne, v letných horúčavach sa toto číslo zvyšuje až na 6-7 litrov vody, v závislosti od hmotnosti človeka. Keď mám hovoriť za seba, tieto čísla som v mladosti dodržiaval a občas aj prekračoval, nuž ale jednalo sa o vodu upravenú v pivovaroch plzenských, alebo budějovických.

(čítaj ďalej)

 

Reportuje Bobek - Sever Čiech s presahom do Nemecka žil bluesom.

fotoreport (Jinřich Oplt)

Piatok 1. Júla vystúpil v sevročeskom mestečku Jirkov, austrálksy gitarista Gwyn Ashton. Na bicie ho doprevádzal slovenský bubeník Tomáš Bobek Bobrovniczký, ktorý mu zároveň organizoval české turné. Na druhý deň 2. Júla sa uskutočnil  1. ročník medzinárodného festivalu Blues Nacht Oederan, v sasko-nemeckom mestečku Oederan neďaleko česko-nemeckých hraníc. 

(čítaj ďalej)

 

Report Ruženky Šípkovej - 26.6.2016 - Chris Bergson na Seredskom hodovom jarmoku 2016

Každý rok mávam obavy, že v Seredi počas jarmočných koncertov bude pršať. Čím viac túžim koncert počuť a vidieť, tým sú obavy silnejšie. Tohto roku som sa veľmi tešila na nedeľné vystúpenie amerického bluesového gitaristu a speváka Chrisa Bergsona. Veď blues je jedným z mojich najobľúbenejších hudobných žánrov, a v Seredi je ho ako šafranu, na mojej rodnej Myjave ani nehovorím.

   (čítaj ďalej)

CD PETRA BÖRNEROVÁ DUO & BESENYEN CSABA * Acoustic Session 2

(čítaj recenziu v Novom Populáre)

Report tajomníka - Letná čitáreň u Červeného raka opäť ožila bluesom

fotoreport (Zorka Lišková)

Aj napriek nepriazni tých, čo prideľujú žobrácke granty na kultúru, sme zahájili už deviatu bluesovú sezónu v letnej čitárni u Červeného raka. V tých predchádzajúcich letách sa predstavilo v krásnom prostredí čitárne vyše 100 bluesových kapiel, hlavne vďaka ústretovosti vedenia Mestskej knižnice v Bratislave, pod ktorú čitáreň patrí. Po minulé roky sme hrávali bluesové pondelky vždy v júli a auguste, posledné tri roky sa to stabilizovalo na mesiac júl, no a tento rok nám pridelila dramaturgička čitárne Zuzanka Liptáková ako náhradu za jeden nehrateľný júlový pondelok práve 13.jún 2016. Ako prvá a jediná v to popoludnie o 18,00 hod. bola nominovaná kapela Grapefruit Death.

(čítaj ďalej)

 

Report tajomníka - Poľský bluesový ostrov v Múzeu obchodu

fotoreport (Zorka Lišková)

Dňa 21.5.2016, teda v sobotu, bola na Slovensku tradičná Noc Múzeí 2016. Bratislavské Múzeum obchodu okrem svojich zbierok ponúkne vždy aj bonus navyše. Zásluhou riaditeľa múzea Marcela Jucka sme sa aj tento rok dočkali bluesového maratónu s názvom Polish Blues Show III, ktorý je súčasťou  ojedinelého projektu „Rock v Múzeu“. Netreba zabudnúť ani na Poľský inštitút v Bratislave, ktorý na projekte participuje po všetkých stránkach a keďže sme medzi divákmi zazreli aj Andrzeja Matysika s manželkou, bol predpoklad, že ako šéf agentúry Delta, má prsty v projekte aj on. Program sľuboval dve varšavské kapely: Blues TimeBlues Junkers a kapelu Outsider Blues z mesta Przeworsk.  

(čítaj ďalej)

 

Report tajomníka - Dobre je byť koňom v Čilistove

fotoreport (Zorka Lišková)

Piatok trinásteho mája 2016 pripadol na prostredného zmrznutého, teda na Serváca. Rozmýšľal som, kam v ten večer zájdem. Rozhodoval som sa medzi bratislavským Véčkom a šamorínskym Šup-šupom. Vo Véčku bola šanca stretnúť starých kamošov, ktorí boli mladí v  60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia, nuž a dnes sú to síce dedkovia a babičky, ale keď v šatni odložia paličky a francúzske barly, skotačia na parkete ako besní až do rána. No a do Šamorína ma tiahla zase tajomnícka povinnosť napísať s Durom grantový projekt na FPÚ pre zamýšľané dvojCD Bluesovej spoločnosti.

(čítaj ďalej)

Report tajomníka - Edo Klena & Klenoty : Škaredý deň v Chujave

fotoreport (Zorka Lišková)

Keď som išiel dňa 16.4.2016 do Klubu spisovateľov na Laurinskej ul. v Bratislave na koncert Kapely Edo Klena & Klenoty a zároveň aj na krst ich posledného CD Škaredý deň v Chujave, netušil som, že to bude aj výlet do histórie. Na banneri v klube nad pódiom sa vynímal portrét Jonáša Záborského a jeho štyroch miništrantov, teda Marnáša, Edunáša, Michnáša a Luknáša. Presne ten istý námet je aj na titulnej strane nového CD. Kto bol teda frontman CD Jonáš Záborský, po ktorom je pomenované aj divadlo v Prešove ? 

(čítaj ďalej)

Report tajomníka - BLUESWEISER v Kafe Scherz

fotoreport zo Scherzu (Zorka Lišková)

V pondelok, 11.4.2016 sa opäť stretli priaznivci kapely Bluesweiser v Kafe Scherz. Tent rok to bude už 31 rokov, čo začala kapela Bluesweiser pôsobiť na slovenskej bluesovej scéne. Ako poznamenal frontman kapely, gitarista a spevák Juraj Dura Turtev, nie je takých kapiel vo svete veľa a  ako  príklad uviedol chalanov z Rolling Stones, ktorí oslavovali už kapelovú päťdesiatku. Bluesweiser by ich teda mohli o nejakých 19 rokov dostihnúť. Kapela sa predstavila v obvyklom zložení.   (čítaj ďalej)

Report Šimiho - Living blues 2016

Sviatky jari. Kto by sa na ne netešil, kto by ich nemal rád. Sú oslavou života, znovuzrodenia, prebúdzania. Tešíme sa na životodarnú jar (hlavne po takej mrchavej zime, ako bola tá terajšia). Hrejivé slnečné lúče, vôňa nového života, nová energia – sú atribútmi, ktoré nás stavajú na nohy, vlievajú nám silu, prinášajú radosť. A už v podstate celú štvrťstoročnicu (a  s račianskymi Adriánovými hudobnými počinmi tento časový rozmer ešte vlastne prekračujú) začína prebúdzať naše bluesové duše Livin' Blues.

(čítaj ďalej)

 

Report tajomníka - Fedor Frešo, Sideman, Judita Kaššovicová, Soletky a blues&inzit...

fotoreport (Zorka Lišková)

Prvý jarný deň pripadol na pondelok 21.marca 2016 a pred pár dňami som sa dozvedel, že je to aj Svetový deň poézie. Náhoda teda zohrala svoje, pretože koncert v Kafé Scherz bol štylizovaný  s prezentáciou Frešovej knihy Sideman a recitáciou veršov poetky Judity Kaššovicovej z jej bohatej tvorby. Prvojarný večer rozbiehal frontman večera basgitarista Fedor Frešo, spolu s nadváhou sa trápiacim gitaristom a spevákom Sojčím pierkom a dievčatami zo Soletiek, teda Miškou Hanzelovou, Naďkou Kyselicovou a Lidkou Pohlovou.

(čítaj ďalej)

Report tajomníka - LIVIN´ BLUES 2016 je za nami

24. ročník medzinárodného festivalu bluesovej a rhythm´n´ bluesovej hudby je za nami.

fotoreport (Zorka Lišková)

Tento rok to vyšlo práve na Jozefa, teda 19.marca, kedy sa do DK Lúky v bratislavskej Petržalke začali schádzať fanúšikovia bluesu. Začiatok podujatia bol stanovený na 16,30 hod. a kvôli početným kapelám sa nedá vymyslieť nič lepšie. Globálne otepľovanie ale tiež nepustí a skorší príchod jari avizuje akútne pobehovanie po záhradkách a iných gruntoch. Ledabolo zapichnutý rýľ na záhone nesvedčí o dobrom hospodárovi a načatú prácu načim dokončiť, pôdna postať nepočká a netrpezlivo čaká na svoje semä.

(čítaj ďalej)

 

Reportuje Ruženka Šipková: Víťazstvo dobra v Seredi

Sobota 12. marca 2016 bola v Mestskom múzeu v Seredi bohatá na kultúrne podujatia. Najskôr sa tu o 17.00 hod. konala vernisáž výstavy výtvarných prác žiakov a absolventov seredskej Základnej umeleckej školy Jána Fischera-Kvetoňa, ktorá mala názov „Dotyky s umením“ a prilákala mnoho divákov.  Po tom, čo si návštevníci prezreli vystavené výtvarné diela, nasledovalo o 18.00 hod. ďalšie podujatie, tentoraz z oblasti bluesovej hudby – koncert Dava Peabodyho.

(čítaj ďalej)

16.februára 1996 t.j. pred 20.rokmi odišiel americký bluesman, gitarista Brownie McGhee

Hral v duu s nevidiacim harmonikárom Sonny Terrym s ktorým hral mnoho desaťročí a ovplyvnili mnoho muzikantov. Hral gitarovým štýlom, ktorý sa volá Piedmont blues kde sa rytmická figúra basuje palcom s podporou synkopovanej melódie a rytmu hranému ukazovákom väčšinou na troch ďalších strunách. Štýl je porovnateľný s ragtimom. Odlišuje sa však od Mississipského delta blues štýlu. Podobne hrali velikáni ako Blind Blake či Gary Davis.

Report bluesového Smädného Hrocha Šimiho: Spomienkový koncert Bluesweiseru pre Petra Jurkoviča (6.2.2016, DK LÚKY, Petržalka)

fotoreport (Zorka Lišková) fotoreport (Pavel Ivan)

Ďuri Turtev hneď na začiatku spomienkového koncertu pre Petra avizoval, že nepôjde o pietny koncert, že určite by si to takto Peter neprial. Že Peter bol človek veselý, plný energie a pozitívnych emócií, šíril pohodu a radosť. A to je skutočne pravda, môžem len potvrdiť. A v duchu tohto Petrovho vnímania sveta a jeho postojov sa niesol aj tento výborný koncertík. Dura so svojím Bluesweiserovským ansámblom nás vnáral do radostných spomienok Petrových životných súradníc, opakovali sme si to s ním, spomínali sme. Spomínali sme pri muzike, ktorá dotvárala tú celkovú atmosféru Petrovho bytia.

(čítaj ďalej...)